Отговори на тема  [ 17 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
За диода на MOSFET 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение За диода на MOSFET
Някой има ли си идея на какъв ток би издържал диода на да кажем IRF540. Това при положение, че транзистора е запушен. Честно казано в PDF-a има писано нещо по въпроса (или поне аз така си го тълкувам) но като тествах един IRF530 диода му издържа до около 1 ампер и то за кратко.


Чет Юли 26, 2007 9:09 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Юли 22, 2006 8:50 pm
Мнения: 1638
Мнение 
Cekins,"изолирай" диода на транзистора.За сериозни приложения ти трябва качествен диод,а този в транзистора не е съвсем такъв- в смисал става за някой неща,ама за сериозни не.И на мен са ми създавали проблеми но откакто пробвах да не ги ползвам съм по-доволен.


Пет Юли 27, 2007 6:00 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение 
Аз натам бях тръгнал, ама днеска щех да опукам още два-три транзистора да си правя live експерименти.


Пет Юли 27, 2007 7:43 am
Профил ICQ
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 11:36 pm
Мнения: 353
Мнение 
По подразбиране, диода на транзистора трябва да издържа горе долу същите токове както и прехода на транзистора !!
Не само за MOS, но и за IGBT и БПТ !!!

_________________
Сичкото що е транзистор за илядо и пестотин волта се е BU ...


Пет Юли 27, 2007 9:26 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Юли 22, 2006 8:50 pm
Мнения: 1638
Мнение 
WDW,принципно съм съгласен с теб.Ама на практика съм стигнал до други изводи.А и като погледнеш цените един хубав диод има същата цена като на един транзистор (IGBT или MOS от среден клас).А и като се изолира диода транзистора грее по-малко :wink:


Пет Юли 27, 2007 9:53 am
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Нед Авг 14, 2005 12:08 pm
Мнения: 433
Местоположение: Казанлък
Мнение 
Проблема е че вътрешния диод е по бавен от мосфета иначе си издържа колко пише
IGBT с вграден диод струват почти двойно но са каквито трябва диодите


Пет Юли 27, 2007 11:12 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение 
Идеята ми е да ползвам диодите като едното рамо на грец. Обаче понеже не вярвам на PDF-и си направих експеримент. Вързах ги както трябва (само че между двата транзистора сложих тънка жичка за предпазител) и им закачих гейтовете на транзисторите към "-" за да не се отпушват. Какво стана : без товар няма проблеми - напрежение има и всичко ОК. Почнах да натоварвам "греца" с една жица кантал през уреда сложен на ампери. До около 1А нямаше проблеми. На около 1,3А изгоря тънката жичка между двата транзистора. Като стана това измерих с уреда Drain-Source и установих че нещо се е случило с транзистора(по-скоро с диода). Транзисторите бяха IRF530. Тази постановка беше просто тестова. Утре ще пробвам малко по суфистикейтед да видя какво ще се случи. Целта ми е да използвам колкото се може по-малко елементи. В окончателния проект мосфетите ще са си с драйвери.
А и трафа е едва 5А и товарех за кратко време - едва ли транзистора може да изгори толкова бързо а и би трябвало да позагрее и да се самоограничи.


Съб Юли 28, 2007 10:37 am
Профил ICQ
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Нед Авг 14, 2005 12:08 pm
Мнения: 433
Местоположение: Казанлък
Мнение 
провери дали са ти истински полеваците че аз оня ден взех от Passat IRF3710 (100v57A) и се оказа че са абсолютни ментаци на отпушено дават 1 ом преход при 0.023 ома както пише в шийта после намерих истински ама тея така и си изгоряха де така,че може и твоите да са такива

правил съм инвертор 12-> 220v и си зареждам акумулатора (с 6А ток ) през диодите на мосфетите никакъв проблем


Съб Юли 28, 2007 11:10 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение 
Точно това ми е идеята. Значи първите два изглеждаха истински. Вторите два със сигурност бяха ST. Сега съм взел от Комет IRF540 и те мязат (като първите) на истински ... Утре ще пробвам и ще ги понатоваря да видя какво ще стане.
Иначе става много натоварено и ще има преразход на енергия за да топля въздуха. VSU ти на принципа на оная руската схема ли си го правил?


Съб Юли 28, 2007 5:05 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6004
Мнение 
кво не го харесвате диода бре хора, ако говорим само за читави транзистори диодите си отговарят на параметрите, и до сега не съм успял да го заменя с нещо по добро, подлагал съм ги на какъв ли не тормоз, държат се, да не говорим че в едната посока го ползвам като диод в другата като ценер, толкова мощен и бърз ценер, диод и транзистор в един корпус, какво повече му трябва на човек, ако схемата е изпълнена както трябва ако имаш хубави и стръмни фронтове всичко е 6


Съб Юли 28, 2007 7:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Юли 22, 2006 8:50 pm
Мнения: 1638
Мнение 
Този диод в някои схеми за управление къде и колко дълбоко бърка - не ми се приказва.Много зависи и от товара.Щом се прави значи си има причини.И както каза VSU - хубавите и качествени неща са скъпи.Между транзистор за 2 лева (IRF840) и такъв за 60-80$ (модул на Toshiba - 2 транзистора в общ корпус) има наистина голяма разлика :wink:


Съб Юли 28, 2007 8:06 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение 
Мммм при мосфетите диода май изобщо не се прави, бонус е от технлогията на производство.


Съб Юли 28, 2007 8:27 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение 
И аз с такова впечатление останах, и даже някъде пишеше че прословутият диод е паразитен биполярен транзистор - дар от технологията както каза Тони. И за това и пуснах темата да чуя мнения на хора патили. Все пак в ПДФ-ите пишат че издържа колкото и транзистора а опитно установих че е далеч от това. Естествено и качеството има значение ама чак пък 80$ - прекалено скъпо излиза в някой случаи.


Съб Юли 28, 2007 10:35 pm
Профил ICQ
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Нед Авг 14, 2005 12:08 pm
Мнения: 433
Местоположение: Казанлък
Мнение 
схемата е нищо особено най обикновен инвертор съвсем схематично съм ти го дал като пуснеш 220В през трафа и запушени МОСФЕТИ диодите им работят като двупътен изправител и зареждат АБ несъм рисувал ограничителния резистор и релето което при работа го шунтира ама това са подробности ако си разчетеш трафа да не дава > заряден ток от необходимия може и да избегнеш всичко това с резистора и релето


Прикачени файлове:
Untitled-2 copy.jpg
Untitled-2 copy.jpg [ 19.56 KiB | Прегледано 1351 пъти ]
Нед Юли 29, 2007 2:03 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение 
Това ми е ясно. Има една руска схема само че тя е с биполярни и с диоди, която е така. Аз обаче като начинаещ ще се опитам да направя нео малко по-сложно. Трафа ми е 9+9 волта и просто няма как да зареди 12 в акомулатор по този начин. Греца ми ще е на двата края на трафа и ще се ползва чардж контрол по ток. А инвертора ще работи с PWM и обратна връзка от напрежението на изхода. Навсякъде където има дадени такива схеми пишат, че при различен товар напрежението варира много. Доста сложно се получава но идеята ми е да може да се ползва при малко по-широк диапазон от натоварване а не само при точно за това което е сметнато.


Нед Юли 29, 2007 9:47 am
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 17 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни