Отговори на тема  [ 38 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
запалване на лазер 
Автор Съобщение
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Пон Окт 17, 2005 3:44 pm
Мнения: 342
Местоположение: Стара Загора
Мнение запалване на лазер
имам едно инфрачервено лазерче от оптика SONY KSS-451A и ако някой може да ме светне как да го запаля ще пие бира. :D :D :D


П.С. лазерът е с 3 крака и е от малките дулъг е около 0.5 см.


Вто Окт 25, 2005 2:02 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7878
Местоположение: София
Мнение 
Пусни му ток? :)


Вто Окт 25, 2005 2:17 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Пон Окт 17, 2005 3:44 pm
Мнения: 342
Местоположение: Стара Загора
Мнение 
Реконструктор написа:
Пусни му ток? :)
kolko volta i na koi kraka(nali pisah 4e e s 3 kraka)


Вто Окт 25, 2005 2:23 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7878
Местоположение: София
Мнение 
Ами ако е записвачка, май трябва да има 2 диода в главата - единия за четене, другия по-мощен за писане.


Вто Окт 25, 2005 3:11 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3282
Мнение 
От 2,3 до 5В трябва да е някъде. Почни с 2 и виж до къде ще стигне. Мисля че можеш да караш на наслуки. В крайна сметка нали става въпрос за диод и на обратно да го вържеш не би трябвало да му се случи нещо лошо при това напрежение.


Вто Окт 25, 2005 3:11 pm
Профил WWW
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Пон Окт 17, 2005 3:44 pm
Мнения: 342
Местоположение: Стара Загора
Мнение 
аха а как да разбера дали свети понеже е инфрачервен?не е от записвачка а от обикновенно СD.


Вто Окт 25, 2005 3:21 pm
Профил ICQ
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3282
Мнение 
само внимавай че щом е инфрачервен няма как да разбереш дали си го свързал правилно с просто око, така че в никакъв случай не гледай срещу него, дори и нищо да не виждаш :wink: на третия пин можеш да замерваш и после да регулираш тока, но ще ти трябва и осцилатор за да докараш правилната честота и да го накараш диодчето да емитира. Абе не е толкова елеменарна задача.


Вто Окт 25, 2005 3:23 pm
Профил WWW
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3282
Мнение 
с камера, може и Уеб-Камера
Едит: ако е от сиди и на кутията пише клас 1, трябва да са кам 3В


Вто Окт 25, 2005 3:28 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Юли 24, 2005 9:28 am
Мнения: 2657
Мнение 
в работата ползваме инфрачервени лазери масово.
значи тока - палят обикновено на 40 милиампера (какви волтове бе, изкукахте ли?), макар че светят и под тая граница (слабо).
за проверката - аз ги проверявам с просто око, не си правя труда да ползвам разни камери. лъчението на лазера се вижда като червено, макар че е инфрачервено, просто окото го хваща "по съседен канал"
разбира се не препоръчвам да се блещиш дълго в него.


Вто Окт 25, 2005 6:31 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3282
Мнение 
(какви волтове бе, изкукахте ли?) - zaphod ясно е, че говорим за полупроводникови елементи които ги подкарва тока, но в разговорната реч съм свикнал да се работи с напрежение. Така де досега не съм чул някой да казва "и гледайте да не му пуснете повече от 70мА на тоя лазер че ви режа главите", освен ако не е физик де, ама за тях и токът тече от - към + :D


Вто Окт 25, 2005 7:38 pm
Профил WWW
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Чет Ное 25, 2004 2:42 pm
Мнения: 913
Мнение 
Не гледайте в лазера дори и за кратко.
Светло чувсвителните клетки в ретината и без чужда помощ се разреждат.
Което е причина за намаляне на зрителната острота със времето.
Ако камера е проблем или много държиш да гледаш гледай петното върху бял лист.


Сря Окт 26, 2005 9:08 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Юли 24, 2005 9:28 am
Мнения: 2657
Мнение 
HCL написа:
(какви волтове бе, изкукахте ли?) - zaphod ясно е, че говорим за полупроводникови елементи които ги подкарва тока, но в разговорната реч съм свикнал да се работи с напрежение. Така де досега не съм чул някой да казва "и гледайте да не му пуснете повече от 70мА на тоя лазер че ви режа главите", освен ако не е физик де, ама за тях и токът тече от - към + :D


направо си глътнах езика! човек, знаеш ли какво е волтамперна характеристика? а знаеш ли колко струва един лазерен диод, ако си го поръчаш по каталог? ако искаш да разбереш за какво говоря, пробрай със светодиод - поне са евтини. пусни го "на волтове", да видим какво ще стане. пусни го да речем на 3.3 волта от компютърното захранване, 3.3 волта не е много нали?


Чет Окт 27, 2005 6:22 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3282
Мнение 
Zaphod az li ne se izratqwam prawilno ili ti ne me razbira6. Nali trqbwa da q ima ot nqkyde tazi funkciq I = f(U), kato ne znae kakaw e dioda... az li4no ne bih tragnal da merq. Ne wijdam kakaw e problema, slaga edin "malak" rezistor dioda zad nego i mu puska 3V. Ako si spomnqm dobre lekciite mejdu U i I pri diodite ima6e silno izrazena eksponencialna zawisimost. Kliu4owi dumi "zawisimost", "funkciq". Kakto pisah da pusne mejdu 2 i 5V, pri lasernite diodi toka koito gi "pali" trqbwa da e kamto 40ma - 4A, 4e moje i powe4e predpolagam. Kakto wijda6 diapazona e golqm.
Qsno 4e nqma da warja dioda kam zahranwaneto direktno bez resistor.
Imago i drugi moment 4e nqmam tolkowa opit s lasernite diodi na CD-tata 4e da znam kolko to4no tok gi pali i.n. Az li4no bih sloji edin 200-300 omow resistor i bih po4nal s 2V. Ne wijdam kade e problema. Ako goworq nqkakwi gluposti, qwno sam opleskal ne6to i bih se radwal da mi razqsni6. Towa za woltampernata harakteristika na ni6to ne me nawejda, oswen 4e zakona na oma ne waji tuk, no wse o6te ne wijdam kade e problema...


Чет Окт 27, 2005 8:02 pm
Профил WWW
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3282
Мнение 
HCL написа:
Zaphod az li ne se izratqwam prawilno ili ti ne me razbira6. Nali trqbwa da q ima ot nqkyde tazi funkciq I = f(U), kato ne znae kakaw e dioda... az li4no ne bih tragnal da merq. Ne wijdam kakaw e problema, slaga edin "malak" rezistor dioda zad nego i mu puska 3V. Ako si spomnqm dobre lekciite mejdu U i I pri diodite ima6e silno izrazena eksponencialna zawisimost. Kliu4owi dumi "zawisimost", "funkciq". Kakto pisah da pusne mejdu 2 i 5V, pri lasernite diodi toka koito gi "pali" trqbwa da e kamto 40ma - 4A, 4e moje i powe4e predpolagam. Kakto wijda6 diapazona e golqm.
Qsno 4e nqma da warja dioda kam zahranwaneto direktno bez resistor.
Imago i drugi moment 4e nqmam tolkowa opit s lasernite diodi na CD-tata 4e da znam kolko to4no tok gi pali i.n. Az li4no bih sloji edin 200-300 omow resistor i bih po4nal s 2V. Ne wijdam kade e problema. Ako goworq nqkakwi gluposti, qwno sam opleskal ne6to i bih se radwal da mi razqsni6. Towa za woltampernata harakteristika na ni6to ne me nawejda, oswen 4e zakona na oma ne waji tuk, no wse o6te ne wijdam kade e problema...


Edit: i ako go gowori6 towa seriozno, 4e gleda6 direktno w dioda 8O 8O 8O ne go prawi, priqtelski sawet. Kakto znae6 W=P.t, wslu4aq P e dostata4no golqmo da kompensira t-to, se6ta6 se nakade biq


Чет Окт 27, 2005 8:05 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 3:11 pm
Мнения: 3742
Местоположение: София
Мнение 
:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
Ако продължите да гледате в лазера, и на китайски ще пропишете! А оправете се де!


Чет Окт 27, 2005 8:39 pm
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 38 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни