Отговори на тема  [ 14 мнения ] 
От къде да купя качествен измерител за влажност на въздуха 
Автор Съобщение
Ранг: Професионалист
Ранг: Професионалист

Регистриран на: Чет Авг 27, 2015 10:54 am
Мнения: 539
Мнение От къде да купя качествен измерител за влажност на въздуха
Трябва ми наистина точен уред за измерване на влажност на въздуха . Вече пробвах 2 аналогови и 3-4 цифрови от някакви уж добри домашни метеостанции , но всички са ужасно неточни е с някакви разлики от около 5-10% помежду си . Трябва да не струва разбира се една шапка пари като за лабораторен уред. Просто ми трябва точно измерване на параметъра в стаята с грешка в порядъка 2-3%

_________________
www.ev-bg.com


Нед Мар 27, 2022 1:41 pm
Профил WWW
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Пон Авг 24, 2020 3:45 pm
Мнения: 169
Местоположение: София, Люлин 3
Мнение Re: От къде да купя качествен измерител за влажност на възду
Психрометрите са точни уреди, но не са удобни за непрекъснато ползване. Това са два точни еднакви термометри, единият е мокър (вата с вода), другият на въздух. Работят с принудителна въздушна струя (вентилатор). По разликата в температурите и сложна таблица се определя влажността.
https://bg.warbletoncouncil.org/psicrometro-12208


Пон Мар 28, 2022 10:09 am
Профил YIM
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10891
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: От къде да купя качествен измерител за влажност на възду
Колко време ще мериш - ден или седмица или повече?
Незнам в България колко е развито - но ако искаш точност, най-добре вземи калибриран уред под наем. (може да приказвам смешки, нали...)
Би трябвало да не струва кой знае колко.


Пон Мар 28, 2022 10:41 am
Профил
Ранг: Професионалист
Ранг: Професионалист

Регистриран на: Чет Авг 27, 2015 10:54 am
Мнения: 539
Мнение Re: От къде да купя качествен измерител за влажност на възду
Трябват ми няколко за да стоят в няколко помещение и се наблюдават постоянно.
Последно пробвах с едни уж хубав аналогов. Калибрирах го и работеше що-годе добре , но след едно инцидентно вдигане на влажността до 70% са разкалибрира.

_________________
www.ev-bg.com


Пон Мар 28, 2022 10:57 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10891
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: От къде да купя качествен измерител за влажност на възду
Мисля, че имам три такива
https://www.biltema.se/kontor---teknik/ ... 2000036346
Не са кой знае какво, но все пак работят в прогнилата Швеция и още не им се е видяла сметката. Използвах ги във фирмата, имат и Мин/Макс стойности. Но нямат логер. Това е сигурно с някакъв китайски сензор. Има и дистанционни такива, както знаеш.

Ако искаш със добър сензор - Sensirion или Bosch, но платката трябва да я защитиш или омажеш с нещо, освен ако вече не е покрита. С такова сме мерили във термо камера и не успяхме да го убием
https://www.digikey.se/sv/products/deta ... G8QAvD_BwE

Иначе на Bosch BME280. Гарантирам за Бош-а, че много трудно се убива - дори при външни измервания. И последно Honeywell HIH серията.


Пон Мар 28, 2022 11:41 am
Профил
Ранг: Професионалист
Ранг: Професионалист

Регистриран на: Чет Авг 27, 2015 10:54 am
Мнения: 539
Мнение Re: От къде да купя качествен измерител за влажност на възду
Мерси ! Мисля , че ще свършат работа

_________________
www.ev-bg.com


Пон Мар 28, 2022 2:47 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 12:57 pm
Мнения: 1040
Мнение Re: От къде да купя качествен измерител за влажност на възду
Направи си платчица с Sensirion SHT35DIS Вземи си варианта с лепната мембрана отгоре. Никога не го потапяй директно в нещо и мисля че по-добро от това в дългосрочен план няма да намериш


Вто Мар 29, 2022 11:31 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: От къде да купя качествен измерител за влажност на възду
Всички Sensirion с номер x5 са с min 3% точност при измерване на влажност. Честно казано не съм виждал нещо кой знае колко по-точно от това като датчик. Имам психрометър обаче той може да се ползва само за калибрация а и с него се мери бавно.

Имам впечатления от датчиците на Sensirion още от първите версии на SHT71 - имаха някакъв проблем със замърсяването - нямам си на идея как успяваха да се замърсят но в един момент почваха да се държат странно. И на цените които бяха по него време не беше много готино през 3-4 месеца да се сменя, та си направих един експеримент - в ултразвуковата вана с дестилирана вода, 1-2 минути. Продължава да си работи. SHT7x е на платчица с всичко позлатено и трудно се окислява.


Сря Мар 30, 2022 4:50 pm
Профил ICQ
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Съб Май 21, 2016 8:47 pm
Мнения: 472
Местоположение: Бургас
Мнение Re: От къде да купя качествен измерител за влажност на възду
Grubi написа:
Иначе на Bosch BME280. Гарантирам за Бош-а, че много трудно се убива - дори при външни измервания....

Два Bosh-a споминах, след като влагата кондензира отгоре им. А след процедурата за сушене, дето я пише в чаршафа, влажността стана като в игра на Бинго.


Чет Мар 31, 2022 8:37 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10891
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: От къде да купя качествен измерител за влажност на възду
Ами има си начини - фолио, постоянен поток въздух, платката/сензора да висят надолу така че и нещо да кондензира да не се задържа върху платката. Има и един друг момент - не е само сензора, а до него има и ИС - така, че - ако платката не е защитена, може и нещо друго да му се види сметката.
Държеливи са, но не са вечни. Ако специално при конденз, високи температури и т.н. - пак така.
Аз за 4 години утрепах 1-2, но все пак бяха на покрив до морето, постоянни дъждове, мъгли, студ и т.н. И най-хубавото е, че се сменя лесно.


Пет Апр 01, 2022 1:25 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: От къде да купя качествен измерител за влажност на възду
Вземи си мяо-мяо-це :D . Ако е за по-домашни нужди де.
Гъзарско е, вътре е с качествен сензор (Сенсирион) и мисля че е с 3% точност за влагата. Имам часовника и термометъра и измерват влажността доста близко - в рамките на 1% ако не се лъжа.

https://www.aliexpress.com/item/1005002165463891.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.5e2e5a46JhB7yx&algo_pvid=d4d539ff-29cc-4699-97a5-df9ed140ce01&algo_exp_id=d4d539ff-29cc-4699-97a5-df9ed140ce01-9&pdp_ext_f=%7B%22sku_id%22%3A%2212000018922215251%22%7D&pdp_pi=-1%3B26.32%3B-1%3B-1%40salePrice%3BBGN%3Bsearch-mainSearch

Имат някакъв вариант и с блутут. Че и могат към хъба им да се връзва. Ама там става дълбока.


Чет Апр 07, 2022 12:41 pm
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Пон Авг 24, 2020 3:45 pm
Мнения: 169
Местоположение: София, Люлин 3
Мнение Re: От къде да купя качествен измерител за влажност на възду
Може вече да сте го видяли:
https://mashinimag.com/vlagomer-trotek-bm12.html?fbclid=IwAR3X4lRyhmXSStNfOjc4D8E7LjzQV1ymeFzCpVv5uTexwHUV-nTgXnodusY


Пон Апр 11, 2022 3:22 pm
Профил YIM
Ранг: Професионалист
Ранг: Професионалист

Регистриран на: Чет Авг 27, 2015 10:54 am
Мнения: 539
Мнение Re: От къде да купя качествен измерител за влажност на възду
33 , 40 ,51 :))))


Прикачени файлове:
IMG_20220414_211628_25.jpg
IMG_20220414_211628_25.jpg [ 3.3 MiB | Прегледано 1241 пъти ]

_________________
www.ev-bg.com
Пон Апр 18, 2022 7:57 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: От къде да купя качествен измерител за влажност на възду
За това се казва относителна влажност - щото всичко е относително :)

За какво ти е точно измерване на влажност? Нейното регулиране така или иначе е в широка граница и целевата влажност е приблизително еднаква в някакъв малък диапазон на промяна на температурата. В смисъл че ако регулираш някакъв процес - то почти винаги си на едно място и трябва да поддържаш около него. Дали ще показва 35% или 564 или 1598 няма никакво значение - важно е как това число се променя във времето при някакво въздействие и как се изравнява PV със SV. Специално за влажност, точното "число" за SV се определя в повечето случаи опитно. Примерно камера за втасване на хляб - човека знае че при показание 65 влага и 32 температура нещата му се получават. Друго не ги интересува - на уреда работата му е да държи показанията там. Пък в дебелите книги че пише 85% влажност и 35°С температура - това хелбаря слабо го интересува, щото с такива настройки просто не се получава. Засичали сме камера с какви ли не влагомери - тия китайските "играчки" са най зле. В повечето случаи са с резистивен датчик, който не носи екстремуми - той е да ти покаже горе долу колко ти е влажността в стаята в къщи. За друго не става. Имат и една таблица на зависимостта от температурата - и тя не е никак линейна. Китаеца ако е заложил само 3-4 точки с линейна интерполация - познай колко ще е вярно. Капацитивните са по-добре в това отношение - значително по линейни са и зависимостта от температурата лесно може да се смята по формула. Но пък те имат много голям производствен толеранс - примерно 300pF при 50% влажност ама +/- 50pF при резолюция 2-3 pF на 1%. Тия +/-50pF са си в зависимост от датчика - демек трябва всеки датчик по отделно да се калибрира - ама за датчик за влага това отнема много време - правил съм го - в най-добрия случай 5 минути на сензор - докато се изравни с "еталона"... Познай китаеца как ще загуби време и усилия да калибрира индивидуално всяка мерилка...


Пон Апр 18, 2022 11:56 am
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 14 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни