Отговори на тема  [ 10 мнения ] 
Tektronix TYPE 576 Curve Tracer 
Автор Съобщение
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Вто Яну 07, 2014 6:42 pm
Мнения: 39
Мнение Tektronix TYPE 576 Curve Tracer
Интересува ме характериограф за транзистори и диоди от подобен тип на разумна цена.Преди 30 години имаше много от тези уреди в институтите но за съжаление пропуснах да си взема такъв на изключително ниска цена. Сега ми се налага да подбирам двойки транзистори до максимално пробивно напрежение 500 волта.Ако някой е спасил подобен уред от унищожение и на разумна цена ще бъда много благодарен.


Чет Апр 28, 2022 6:42 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Tektronix TYPE 576 Curve Tracer
Направи си сам...
https://www.instructables.com/Transistor-Curve-Tracer/

Тия старите Тектроникси...имам един 545 и ще е цяло чудо да го подкарам. Ако видя 575/576 ще се опитам да езема, но това са истински антики. По-скоро ще намериш някой полупроводников анализатор от бяла стая, отколкото напълно изправен лампов ТЕК. Преди половин година изтървах външна ТЕК приставка по-нов модел, но пак беше повече от 500лв.


Чет Апр 28, 2022 7:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 3:11 pm
Мнения: 3742
Местоположение: София
Мнение Re: Tektronix TYPE 576 Curve Tracer
Аз съм започнал да си правя, но:
1. Няма да е до 500 волта, до към 20-25 ще е.
2. По-рано от есента едва ли ще стане.
Тъй като все още много неща са на етап "уточняване на функционалността", приемам предложения и заявки.


Пет Апр 29, 2022 9:12 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Tektronix TYPE 576 Curve Tracer
Ами да заформим проект...
то тепърва ще има SiC/GaN транзистори, ако направим нещо действащо може и да излезне продукт. Кой мерсиалните анализатори струват космически суми.


Пет Апр 29, 2022 9:22 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Tektronix TYPE 576 Curve Tracer
Още не сме завършили предишния проект ти подхвана нов... :lol:
http://www.mcu-bg.com/mcu_site/viewforum.php?f=13

Има направени проекти до тридесетина волта и сто - двеста милиампера. Хората са предоставили схеми, сорсове и каквото друго е необходимо за направата. Ама ползата от файдата от такъв уред е много спорна.


Пет Апр 29, 2022 9:30 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Tektronix TYPE 576 Curve Tracer
Няма да се излагаме, я ;)
Както и да е - на човекът му трябва конкретен уред или аналог на този уред. Да си каже за какви напрежения и токове става дума, у ако някой може да му помогне. Другото е в бъдеще време.


Пет Апр 29, 2022 9:38 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Вто Яну 07, 2014 6:42 pm
Мнения: 39
Мнение Re: Tektronix TYPE 576 Curve Tracer
Уредът, който ми е необходим е за подбиране на идентични транзисторни двойки чрез намиране точките на лавинен пробив за напрежение до 500 волта максимална стойност.Точката за лавинен пробив се измерва при окъсяване на преходите емитер-база, като токът при лавинния пробив достига до няколко десетки ампера, но за самото измерване е достатъчно високоволтовото захранване да осигури не повече от 100 ма.В краен случай ще ми се наложи да си правя сам такъв характериограф - имам високоволтови операционни усилватели с максимално захранващо напрежение до 500 в., но ми е по лесно да си намеря нещо готово и да не си усложнявам живота.Подобни приставки има към руските осцилоскопи С1-122 които могат да измерват до 500 волта Я4С-92.Може би някой има изостанала такава приставка и я продава на разумна цена.


Нед Май 01, 2022 7:43 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Tektronix TYPE 576 Curve Tracer
Тия в ebay са с доста разумни цени (1000-2000лв), а има един кой е навързал и GPIB-USB (явно е писал и софтуер) и там вече му иска 7000лв или нещо такова
https://www.ebay.com/itm/303744330135?h ... Swxzxf5lrw

Но докарването от Щатите вероятно ще е по-лесно, сравнено с износ/вхоц на руска техника в момента. Виж ако някой има, и реши да се раздели с него ще е най-добрия вариант.


Нед Май 01, 2022 9:02 pm
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл
Аватар

Регистриран на: Вто Юли 11, 2006 7:43 pm
Мнения: 169
Местоположение: София / Хасково
Мнение Re: Tektronix TYPE 576 Curve Tracer
От време на време се сещам да проверя дали някой не си продава неговия и стигнах до тая тема... Още ме е яд, че преди 5 години не взех от битака в Казанлък един за 120 лева.

Вижте това - https://www.dos4ever.com/uTracer3/uTracer3_pag0.html - за радиолампи е, но няма причина да не работи и с транзистори. Имам малкия вариант, опитвал съм се да меря високоволтови мосфети, но се разпищяват и показва глупости, входни резистори не спасиха положението. SiC също не успях да измеря. Но за биполярни, с подбран подходящ входен резистор за U/I конвертор няма причина да не работи, лошото е, че ще може да мери само NPN без сериозна преработка.


Съб Мар 25, 2023 2:36 am
Профил ICQ WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: Tektronix TYPE 576 Curve Tracer
Някое SMU не би ли вършило същата работа? Не че са особено евтини де.


Вто Мар 28, 2023 2:06 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 10 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни