Отговори на тема  [ 37 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Проектиране и 3D принтиране 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 12:57 pm
Мнения: 1040
Мнение Проектиране и 3D принтиране
Ако някой има нужда от 3Д принт (фото метод) или проектиране на 3Д (stl, step) може да се свърже с мен.
Прикачвам един принтиран детайл - приблизителен размер 80х40х4мм
Почти няма разлика от отливка
Голяма твърдост и гладкост
Цветове бял и черен
Доста голяма точност в размерите (колкото детайла е по-голям толкова по-неточен)
Старее бавно устойчив на пожълтяване
Работна температура около 50 градуса
Самия материал е бял но ако се засветне от ЛЕД светлината прозира


Прикачени файлове:
3d_print.jpg
3d_print.jpg [ 357.18 KiB | Прегледано 1552 пъти ]
Сря Авг 17, 2022 2:47 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10941
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Проектиране и 3D принтиране
Добре изглежда, материал и вид на принтера?
Найлон - не е ABS или PLA? колко време отнема една цифра като тази? Бързо, стандартно или прецизно?

Извинявам се за многото въпроси, но и аз съм фен. Не отговаряй ако не искаш.


Сря Авг 17, 2022 3:53 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28016
Местоположение: София
Мнение Re: Проектиране и 3D принтиране
Доколкото разбирам е SLA, спомена фото. Материалите са фотополимери, избора е голям от гума до керамика. Не знам неговият принтер какво поддържа но повечето SLA могат да печатат със всякакъв полимер, но ако е с дисплей не с лазер вече е малко по-друго, има ограничения от мощността.


Сря Авг 17, 2022 4:57 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10941
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Проектиране и 3D принтиране
Вярно, не съм видял - фото. Благодаря за уточнението.


Сря Авг 17, 2022 6:16 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 12:57 pm
Мнения: 1040
Мнение Re: Проектиране и 3D принтиране
Самото принтиране не го правим в нашата фирма. Работим с подизпълнител (извън България) те са специалисти по всякакви матрици (говоря за матрици за отливки) Принтирането им е отделно (могат да принтират дори метал). Принтерите са градени от тях не са ширпотреба тяхно ноу хау си е.


Сря Авг 24, 2022 5:35 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3231
Мнение Re: Проектиране и 3D принтиране
Явно вече е масова практика. И нашите китайци ни пращат 3Д модел преди да направят матрица.
Само че те работят по друга технология - фрезоване и лепене. Аз си го обяснявам като от солидни блокчета пластмаса се фрезоват с минимални загуби отделните детайли, разделени на удобни части, които после слепват за да се получи цялостния детайл. Не съм я срещал другаде тая технология.


Сря Авг 31, 2022 4:10 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28016
Местоположение: София
Мнение Re: Проектиране и 3D принтиране
Ами то аз и преди 20 години така го правех, само дето беше малко по-скъпо тогава :)
То въпроса е че освен за такива чисто прототипни цели, можеш да използваш принтиране и за производство. От FDaM моделите не знам за нещо ценово разумно което бих използвал за производство, но SLA и sla има по джоба на всеки. Верно, че евтините sla са с lcd матрици и има доста разсейване но вече има и модели около 1000 с dlp където контраста е доста по-добър, а и има лазерни на приемливи цени. Аз вече имам малки детайлчета които са 3д производство и не мисля да ги правя на молд, а да не говоря че едни молдове се бавят и правим и големи детайли в момента на 3д.


Сря Авг 31, 2022 4:56 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28016
Местоположение: София
Мнение Re: Проектиране и 3D принтиране
Абе тия твоите китайци /предполагам са китайци де/ за САЩ дали пращат ? Излизат чат пат неща които клиентите искат да са не просто функционален принт а ги искат с много добър финиш, разбирай шлайфане, грунд, боя, лак ... и и си губя време за без пари. Те сега пак имам такъв, дизайна му на цялото нещо е 10-на часа, а да го принтна и направя като хората ще ми утепе още поне 15 часа разхвърляни в една седмица щото един ден грундирам, на другия ден шкуря, после пак грунд и 24 часа да изсъххне, после боя и там 24 часа а ако има и лак отиват още 24 часа. То при мен е физически невъзможно нещо да оцелее толкова време без да го съборя, ритна, затрупам с нещо, да му се лепне някоя муха, или пеперуда или кой знае какво още живее в гаража :) Не ми е за цел да се занимавам с финиши и нямам и намерение, затова нито съм инвестирал в подходяща камера за боя, нито в сушилня, нямам и подходяща химия. С 2к бои и грундове времето между процесите е по час, ама те искат съхранение, па са капризни към срок .. абе това си е отделен бизнес и не е моя бизнес, стигат ми химиите за 3д принтера.


Пон Сеп 05, 2022 11:25 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 12:57 pm
Мнения: 1040
Мнение Re: Проектиране и 3D принтиране
С финиш не се занимават. Нямат ресурс. Каквото излезе от машината това е... останалото от клиента


Чет Сеп 15, 2022 9:14 am
Профил WWW
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28016
Местоположение: София
Мнение Re: Проектиране и 3D принтиране
Ясно, е ако чуеш някой свиркай. Pcbway пишат че имат финиш, ще взема да ги пробвам.


Чет Сеп 15, 2022 1:15 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8900
Местоположение: Разград
Мнение Re: Проектиране и 3D принтиране
Оня ден си получих "тест" детайла от JLCPCB печатан на MJF - честно казано впечатлен съм. Не съм го мерил с шублера обаче влезе толкова точно на мястото дето го бях проектирал че чак не е за вярване. Доста интересна технология. Детайла изглежда като истински (шприц, отливка) въпреки леко зърнестата текстура на повърхността. Има и две резби - едната М6 другата G1/8 - още не съм ги пробвал но на око ми изглеждат добре. На пипане и напън се усеща твърд. Надявам се и да е здрав.

HP пак избиват рибата - според мен това е доста по добре от масово достъпните SLA. За сравняване с FDM въобще и дума не може да става. HP твърдят че детайлите са много здрави и спокойно могат да се позлват за механика. Единствения недостатък явно ще е достъпност до технологията - засега ще си остане само за много богати или за 3д принт центрове. Не го виждам някак си да стигне до домашните потребители.


Пет Дек 23, 2022 11:10 am
Профил ICQ
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28016
Местоположение: София
Мнение Re: Проектиране и 3D принтиране
Ами зависи от SLA, има съществена разлика между DLP, голяма матрица и лазер.
Ето това е нещо което скоро печатах, не е обработвано освен повърхността където имаше съпорт, финиша е доста добър, в смисъл гладък на допир. Няма зърнена структура, и това на 100 um резолюция, може и на 50 за тоя материал но няма никакъв смисъл.
Зависи много и от материала.А ето още нещо за сравнение, също на 100 um също без обработка, това е тест на едно капаче за батерии.
Та това бялото е с по висока гладкост от сивото.
Точността при SLA е доста висока, имаш повтаряемост, но трябва да вземеш в предвид свиването на материала, което е различно за различните материали.
Иначе MJF е хубаво нещо , малко им е ограничен избора на материал но цената наистина е спираща.
SLS на формлабс е що годе достъпен, около 30к е нова машина, вече се появяват и използвани. Там обаче има зърненост както при MJF.
Най-голямото предимство на ,MJF е скоростта, отделно HP имат много добре развита технология за джет принт ...
А като цяло MJF, SLA и други от тоя тип предимството е липсата на съпорт, което спестява време.


Прикачени файлове:
DSC_2853.JPG
DSC_2853.JPG [ 3.39 MiB | Прегледано 809 пъти ]
DSC_2640.JPG
DSC_2640.JPG [ 2.44 MiB | Прегледано 809 пъти ]
Пет Дек 23, 2022 3:56 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28016
Местоположение: София
Мнение Re: Проектиране и 3D принтиране
п.с. то не е малко за 3д принта, но да похваля PCBway, пуснах един фрезови детайл, прости нищо особено, но изпълнението беше добре, размерите в зададения толеранс, конкретно отворите, и финиша на фрезоването направо учудващ, лъскаво но рязано лъскаво, не замазано лъскаво, т.е. и обороти и подаване са били точни, и инструмента е бил достатъчно остър. Това от алуминий.


Пет Дек 23, 2022 9:02 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8900
Местоположение: Разград
Мнение Re: Проектиране и 3D принтиране
Аз това дето го печатах в JLCPCB се чудех дали да не е на CNC ама не ми се занимаваше с технически чертежи за резбите. 3д печат от метал ми се стори много скъпо, sla ми върши работа ако е точно и най вече да не се изкриви. Та накрая реших да пробвам MJF да го видя как се получава. Тоя детайл е част от airassist-a за лазера - желателно е да е точно че все пак лазера да излезе през дупката. Помислил съм и да може да се намества ама е съвсем финно.


Съб Дек 24, 2022 3:16 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10621
Местоположение: София
Мнение Re: Проектиране и 3D принтиране
Ако проектът не е секретен показвайте и снимки какво са издялкали китайците.


Съб Дек 24, 2022 4:19 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 37 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни