Отговори на тема  [ 1170 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73 ... 78  Следваща
Платкаджийници и фирми за насищане 
Автор Съобщение
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пон Авг 27, 2018 1:52 am
Мнения: 4
Мнение Re: Платкаджийници и фирми за насищане
По платките от последните ми поръчки от JLCPCB с SMTA има много неотмит флюс.
Не се отмива с изопропанол или ацетон.
Моля, споделете вариант за почистване. Благодаря!
По платките има само резистори и кондензатори 0603, защото JLCPCB не могат да монтират нищо друго с приемливо качество.


Последна промяна ipetrov на Съб Дек 04, 2021 7:17 pm, променена общо 1 път



Съб Дек 04, 2021 7:11 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Съб Май 21, 2016 8:47 pm
Мнения: 476
Местоположение: Бургас
Мнение Re: Платкаджийници и фирми за насищане
Ултразвукова вана?


Съб Дек 04, 2021 7:14 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пон Авг 27, 2018 1:52 am
Мнения: 4
Мнение Re: Платкаджийници и фирми за насищане
Моля за съвет от някой, който е успял да почисти такъв флюс (като епоксидна смола е, солдер маската пада флюса не помръдва) и с какъв разтвор точно.


Съб Дек 04, 2021 7:28 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Апр 13, 2018 3:00 pm
Мнения: 1325
Местоположение: София
Мнение Re: Платкаджийници и фирми за насищане
Явно не трябва да се дава за монтаж при тях. Намерих един форум, в който обсъждат подобен проблем.
Там се предлагат варианти за разтворители. На мен не ми се е случвало и нямам представа за ефективността им:
https://www.eevblog.com/forum/beginners ... reflowing/


Съб Дек 04, 2021 7:47 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10622
Местоположение: София
Мнение Re: Платкаджийници и фирми за насищане
А пада ли с вода?


Съб Дек 04, 2021 8:14 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Нед Окт 25, 2009 12:48 pm
Мнения: 671
Мнение Re: Платкаджийници и фирми за насищане
Добре е, че хвърлям око от време на време във форума. Много мислех, дали да не се пробвам с тези и за платката, и за насищането, но с DDR4, SoC, интерфейсни чипчета - няма да стане. Само двуслойки и четирислойки при тях. Добре съм се ориентирал към PCBWAY, защото са наистина много напред с нещата.


Съб Дек 04, 2021 8:33 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 05, 2010 10:51 am
Мнения: 280
Местоположение: Русе
Мнение Re: Платкаджийници и фирми за насищане
ipetrov написа:
.....


До колкото зная, всички smd флюсове, съдържащи се в спойващата паста са предвидени да си свършат работата и да се изпарят в спойващата пещ. Но си мисля, че тези са монтирали ръчно компонентите и са ги "духнали" с горещ въздух пак ръчно. Може да се пробва с повторно нагряване на платките, още повече, щом има само резистори.


Пон Дек 06, 2021 8:08 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28023
Местоположение: София
Мнение Re: Платкаджийници и фирми за насищане
Ами има флюсове които не изискват миене, но това не означава че няма остатъци. А за изпаряването колкото се изправя с духалката толкова и във фурната.


Пон Дек 06, 2021 2:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 11:02 am
Мнения: 3070
Местоположение: София
Мнение Re: Платкаджийници и фирми за насищане
Моите ги мия с изопропанол и обезм,аслител за спирачки TRW, който е екстракционен бензин/етер или нещшо подобно, CAS 64742-49-0

С някои остатъци изопропанола се справя трудно, с други остатъци обезмаслителя се справя трудно, но последователно миене с едното и другото обикновено работи добре.


Пон Дек 06, 2021 2:59 pm
Профил ICQ
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 05, 2010 10:51 am
Мнения: 280
Местоположение: Русе
Мнение Re: Платкаджийници и фирми за насищане
За стандартно използваните флюсове не се изисква миене. На моите платки е имало остатъци от флюс само по компонентите на ръчен монтаж. Всичко се е измивало с изопроп. спирт, никога не съм имал проблем. Може да се опита и с коресилин, макар, че понякога има чувствителни компоненти към него, но според моя опит - най-много да им падне надписа.


Пон Дек 06, 2021 3:59 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пон Авг 27, 2018 1:52 am
Мнения: 4
Мнение Re: Платкаджийници и фирми за насищане
Благодаря на всички, които се опитаха да помогнат.
Явно няма ефективно решение на проблема с почистването на флюса след SMTA с безоловна спояваща паста, с използване на домашни или полупрофесионални методи.
Такова почистване трябва да бъде част от технологичният процес.
За съжаление, JLCPCB явно не отдават значение на това.
На всичките ми поръчки с SMTA от JLCPCB по спойките има флюс, но на последните две поръчки има флюс и по платките и под някои от елементите.
Пробвах почистване с коресилин, ацетон, изопропанол едно след друго (накисване по 24-48 часа), в ултразвукова вана с изопропанол.
Единствено много силно и продължително търкане с четка и изопропанол сваля някаква част от флюса, и то след дълго предварително накисване в ацетон.
Искам да подчертая, че искам да изчистя платките само заради добрият им изглед.
Убеден съм, че съвременните флюсове не оказват никакво влияние на функционирането.


Сря Дек 08, 2021 12:40 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пон Авг 27, 2018 1:52 am
Мнения: 4
Мнение Re: Платкаджийници и фирми за насищане
milmar написа:
ipetrov написа:
.....


До колкото зная, всички smd флюсове, съдържащи се в спойващата паста са предвидени да си свършат работата и да се изпарят в спойващата пещ. Но си мисля, че тези са монтирали ръчно компонентите и са ги "духнали" с горещ въздух пак ръчно. Може да се пробва с повторно нагряване на платките, още повече, щом има само резистори.


Колега, говорим за JLCPCB - най-големият производител в света на малки серии платки. Площта на четирите им завода общо, вероятно е по-голяма от София. Това е относно духането.
За изпаряващият се флюс в пастата - нещо сте сънувал. Ако намерите линк към такова чудо, с удоволствие ще се извиня.


Сря Дек 08, 2021 12:51 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28023
Местоположение: София
Мнение Re: Платкаджийници и фирми за насищане
Абе не знам дали са толкова големи ама как да е, те фокскон не са с такава площ. Въпроса е че флюса иска технология за почистване. Аз там никога не съм поръчвал, но на платките които правим следи от флюс аз не виждам. А за влиянието на флюса, много зависи какво правиш, остатъка от флюса влияе както на импеданса така и на съпротивлението, и в определени случаи е крайно нежелателен какъвто и да е.


Сря Дек 08, 2021 1:36 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение Re: Платкаджийници и фирми за насищане
ToHu написа:
А за влиянието на флюса, много зависи какво правиш, остатъка от флюса влияе както на импеданса така и на съпротивлението, и в определени случаи е крайно нежелателен какъвто и да е.

Това и преди сме го обсъждали във форума.
PCB CONTAMINATION: https://www.mclpcb.com/blog/pcb-ionic-contamination/

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Сря Дек 08, 2021 2:38 am
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 05, 2010 10:51 am
Мнения: 280
Местоположение: Русе
Мнение Re: Платкаджийници и фирми за насищане
ipetrov написа:
milmar написа:
ipetrov написа:
.....


До колкото зная, всички smd флюсове, съдържащи се в спойващата паста са предвидени да си свършат работата и да се изпарят в спойващата пещ. Но си мисля, че тези са монтирали ръчно компонентите и са ги "духнали" с горещ въздух пак ръчно. Може да се пробва с повторно нагряване на платките, още повече, щом има само резистори.


За изпаряващият се флюс в пастата - нещо сте сънувал. Ако намерите линк към такова чудо, с удоволствие ще се извиня.

:D
Това си е технология, качествена спойваща паста, има си температурен профил, фаза в която флюса действа и в която се изпарява, платките рядко се чистят след пещта. Аз поръчвам в малки фирми, с площ колкото футболно игрище и нямам флюс по платките.
Както и да е, със здраве!


Сря Дек 08, 2021 4:20 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 1170 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73 ... 78  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни