Отговори на тема  [ 122 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Следваща
ИМКО 1... Някой виждал ли е това животно на живо ? 
Автор Съобщение
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 03, 2005 10:31 am
Мнения: 746
Местоположение: Пловдив
Мнение ИМКО 1... Някой виждал ли е това животно на живо ?
В един друг форум се води един спор относно Имко 1 и тъй като най-стария персонален компютър който съм виждал на живо ( и гордо притежавам е ИМКО 2 ) ми стана интересно дали някой е виждал на живо това животно и по скоро с какъв процесор ( и елементна база е) и въобще някаква история а не само слухове за него ?

_________________
"I really do like SOLDERING as my programming language." Bob Pease


Вто Сеп 25, 2012 8:58 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Ное 30, 2004 11:44 pm
Мнения: 2811
Местоположение: София
Мнение Re: ИМКО 1... Някой виждал ли е това животно на живо ?
TheHungry написа:
В един друг форум се води един спор относно Имко 1 и тъй като най-стария персонален компютър който съм виждал на живо ( и гордо притежавам е ИМКО 2 ) ми стана интересно дали някой е виждал на живо това животно и по скоро с какъв процесор ( и елементна база е) и въобще някаква история а не само слухове за него ?

До колкото съм дочувал от ония времена, ИМКО1 (Иван Марангозов КОмпютър 1) е първия, не особено сполучлив модел. Още същата година го преработват и се ражда ИМКО2.
Специално за Цецо: http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D0% ... 0%BE%D0%B2

_________________
www.bsms.bg - SMS услуги за фирмите с модерно мислене.


Вто Сеп 25, 2012 9:45 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 10, 2006 1:40 pm
Мнения: 2258
Мнение Re: ИМКО 1... Някой виждал ли е това животно на живо ?
е това си бяха копия а не оригинални разработки :D


Вто Сеп 25, 2012 10:53 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4616
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: ИМКО 1... Някой виждал ли е това животно на живо ?
Бяха изнесли един екземпляр на една техническа изложба (не й помня името) в подлеза на НДК някъде пролетта на '83 или '84 май беше

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Сря Сеп 26, 2012 3:34 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Дек 16, 2005 2:50 pm
Мнения: 1260
Местоположение: София
Мнение Re: ИМКО 1... Някой виждал ли е това животно на живо ?
TheHungry написа:
В един друг форум се води един спор относно Имко 1 и тъй като най-стария персонален компютър който съм виждал на живо ( и гордо притежавам е ИМКО 2 ) ми стана интересно дали някой е виждал на живо това животно и по скоро с какъв процесор ( и елементна база е) и въобще някаква история а не само слухове за него ?


Познавам един от хората, работили заедно с Марангозов по създаването на ИМКО 1 и 2 . Като се видим, ще го поразпитам.
Иначе относно копирането - да всички знаем, че е до някаква степен копие. Обаче всички в този форум би трябвало да са наясно, че да конструираш (макар и копирайки) толкова сложно за времето си устройство и да го пуснеш в масово производство - това не става с просто копиране, трябва да знаеш какво правиш.


Сря Сеп 26, 2012 7:13 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Ное 30, 2004 11:44 pm
Мнения: 2811
Местоположение: София
Мнение Re: ИМКО 1... Някой виждал ли е това животно на живо ?
3aek написа:
е това си бяха копия а не оригинални разработки :D

От колко години се занимаваш с проектиране и производство на електронни изделия?
Колко патента (авторски свидетелства) имаш за това време?

_________________
www.bsms.bg - SMS услуги за фирмите с модерно мислене.


Сря Сеп 26, 2012 7:58 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: ИМКО 1... Някой виждал ли е това животно на живо ?
Lupus написа:
3aek написа:
е това си бяха копия а не оригинални разработки :D

От колко години се занимаваш с проектиране и производство на електронни изделия?
Колко патента (авторски свидетелства) имаш за това време?


Ами за човека не мога нищо да кажа, кадърни инженери в ония времена в БГ си имаше.

Но за компютрите... пълен смях. Някой хора не вникват май въобще в смисъла на думичаката "разработвам". Що за разраборки са тези ОТКРОВЕННИ копия, при това изпълнени с кофти елементна база?

Тук всички оплюхте някакви банаджийчета дето бяха "разработили" Октопад или каквото му беше там името. Ама те поне са вложили и някакво творчество от себе си. Докато Имко 2 (Правец 82) е откровенно копие и кражба на технология. В него няма никаква разработка, просто копиране, при това нескопосано. Все едно да кажеш, че българи са "разработили" процесора CM630.

Истински разработки бяха Правец 8М и Изот 1036/7...
Първия обаче нямаше пазарна ниша, CPM-a така и не успя да се наложи (а не беше лошо замислен). На практика двупроцесорна 8 битова система с различни процесори, наистина уникален дизаин.... ама малко безмислен :)
Втория беше тотална скръб и като дизаин и като продукция, мисля, че той може да държи рекорда за най-калпав компютър в ония години.
Що годе читав правец бяха последните модификации Жуко, с V20, ама това май се дължи на факта, че вътре почти нямаше БГ компоненти вече и бяха успяли да изкопират добре лейаута на платката.

В тоя ред на мисли се сетих - помните ли какво представляваше "българския" софтуер по онова време? Директно се подменяха надписите по екрана, ама на ниво ASCII кодове. И често имаше меко казано смешни текстове. Или току изникне някой гаден империалистически текст, който е бил в графика и не знаят как да го сменят :)

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Последна промяна Цецо на Сря Сеп 26, 2012 11:21 am, променена общо 2 пъти



Сря Сеп 26, 2012 10:59 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Юни 10, 2007 1:22 pm
Мнения: 6492
Местоположение: София
Мнение Re: ИМКО 1... Някой виждал ли е това животно на живо ?
Цецо, хората с "авторски свидетелства" от него време няма как да разберат какво
значи да разработиш нещо, никога не са знаели. Нали имаше цели армии пълнещи
институти в които "работеха".

По него време - около 85-а - аз имах своя си разработена машина като хардуер
и фърмуер върху която вървеше чужда ОС. И през акъла не ми е минавало за свидетелства
и глупости да гоня, единственото, което ме интересуваше беше да имам правото да бъда
фирма. И понеже го нямах и не се виждаше края (давах им още до 10 години комунизъм),
избягах. Е, сринаха се не за 10 а за 1-2 спрамо прогнозата ми (не толкова лоша за 33 годишен
тиквеник с ограничния достъп до информация в БГ по него време, всъщност, имайки предвид че
като я правех _всички_ ми се смееха как това никога нямало да стане).

_________________
-------------------
www.tgi-sci.com
-------------------
http://www.flickr.com/photos/didi_tgi/


Сря Сеп 26, 2012 11:10 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4616
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: ИМКО 1... Някой виждал ли е това животно на живо ?
Цецо, забрави за 8C. Оригиналният Apple //c е доста по-различен, така че тоя може също да се каже, че си беше оригинална разработка. Доста прилична при това. Но малко късно се появи на пазара

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Сря Сеп 26, 2012 12:02 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: ИМКО 1... Някой виждал ли е това животно на живо ?
За C нямам спомени, имах го много за кратко. :)

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Сря Сеп 26, 2012 12:03 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Дек 16, 2005 2:50 pm
Мнения: 1260
Местоположение: София
Мнение Re: ИМКО 1... Някой виждал ли е това животно на живо ?
Споделям мнението на Цецо, относно качеството на изработка, а също и на tgi относно безбройните институти, пълни със специалисти по нищоправене. Доколкото знам, работата по ИМКО 1 е свършена от 5-6 човека.
В случая обаче да говорим за грубо копиране ми се струва малко прекалено. Ако са копирали нещо, това е идеята за PC, която обаче беше копирана и от IBM и много други. Разработили ли са собствена платка? Да. Собствена кутия? Да. Схемата им е била като на Apple ? Ама това не е ли класическата схема на включване на 6800? Както е и класическа за времето си схема на компютър с минималистичен дизайн . В САЩ е било пълно с подобни разработки. Те и Apple си слагат името на процесора си, не пишат ARM Cortex XX , но никой не ги обвинява в копиране. Тук темата пак опира до патентите, запазените марки и т.н. , които наскоро дискутирахме, но тогава времето , условията, а вероятно и законите са били съвсем други.
Просто първият във всяка област е орисан да му подражават , копират, имитират.
Фактът , че след това се появяват оригинални собствени разработки за мен означава, че конструкторите са били в час.
Все пак, обещавам при първа възможност да споделя малко информация от кухнята на българското компютъростроене от 80-те .

Edit: Разбира се, процесорът не е 6800, а 6502


Последна промяна Ицо на Сря Сеп 26, 2012 6:02 pm, променена общо 1 път



Сря Сеп 26, 2012 2:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 10, 2006 1:40 pm
Мнения: 2258
Мнение Re: ИМКО 1... Някой виждал ли е това животно на живо ?
Цецо написа:
Истински разработки бяха Правец 8М и Изот 1036/7...


8M пак беше копирано от нещо френско ако не ме лъже паметта, май единствената наистина оригинална разработка бе едно 8-битово компютърче
правено в завода за сензори в Пловдив казваше се Пълдин http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1% ... 1%8A%D1%80) и бе с СМ601 а софтуера изцяло бе писан в България от Орлин Шопов (някои може да помнят Eagle DOS-а от едно време), Иво Ненов, Георги Петров ...
имаше Бейсик, Асемблер, Паскал, компилатори, интерпретатори, софтуера доста добре бе направен


Сря Сеп 26, 2012 2:40 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Нед Апр 26, 2009 1:24 pm
Мнения: 398
Мнение Re: ИМКО 1... Някой виждал ли е това животно на живо ?
Братушките изглежда още му се радват или поне има почитатели : http://solidstate.petrsu.ru/~yura/pyldin/index.html


Сря Сеп 26, 2012 2:53 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Юни 10, 2007 1:22 pm
Мнения: 6492
Местоположение: София
Мнение Re: ИМКО 1... Някой виждал ли е това животно на живо ?
Ицо написа:
... Ако са копирали нещо, това е идеята за PC, която обаче беше копирана и от IBM и много други. Разработили ли са собствена платка? Да. Собствена кутия? Да. Схемата им е била като на Apple ? Ама това не е ли класическата схема на включване на 6800? Както е и класическа за времето си схема на компютър с минималистичен дизайн . В САЩ е било пълно с подобни разработки. ...


Това е доста далече от истината (дори пренеберегвайки грешката с процесора, не е 6800).
Схемотехнически за да върви епълският фърмуер (май това са го писали Алън и Гейтс) трябва
да е било бая същото, а като съм гледал платки едно време - имаше хора си добиваха платка
и си сглобяваха такова нещо - май си бяха почти 1:1 с епълските.
Схемотехнически същото, платката малко или много различна не прави разработка по моите
разбирания, прави копиране. Така си му и казваха тогава, един приятел си казваше, че "копира"
еди коя си машина макар схемотехнически да беше я направил доста по свой начин, но го
броеше за "копие" защото можеше да го пусне просто преписвайки ROM-овете на оригинала.

И с ония процесори далееееч не беше "стандартен начин на свързване", сума ти работи имаше
да се правят около тях.

_________________
-------------------
www.tgi-sci.com
-------------------
http://www.flickr.com/photos/didi_tgi/


Сря Сеп 26, 2012 4:48 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 10, 2006 1:40 pm
Мнения: 2258
Мнение Re: ИМКО 1... Някой виждал ли е това животно на живо ?
грешка! 8Д бе копирано от ORIC френският компютър, докато 8М беше върха на сладоледа, Apple ][ но с допълнителен процесор Z80 който можеше да се превключва с джъмпер на дъното и да работи като TRS-80 със CP-M


Сря Сеп 26, 2012 5:41 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 122 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни