Отговори на тема  [ 122 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
ИМКО 1... Някой виждал ли е това животно на живо ? 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9646
Мнение Re: ИМКО 1... Някой виждал ли е това животно на живо ?
ми ... определено за 9 оси става на въпрос
позабравил съм фактите, но общо взето съм близо до истината. само, дето машините са били 4:

Цитат:
MBP110
The number of the spindles of the simultaneous control 9 axes
Height 10 m
Width 22 m
Weight 10 t
The maximum diameter of the propeller which can be processed 11 m
The maximum weight of the propeller which can be processed 130 t
The number of sheets of the most feather of the propeller which can be processed 11


Нед Юни 02, 2013 11:14 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юли 31, 2007 1:55 pm
Мнения: 1792
Местоположение: София
Мнение Re: ИМКО 1... Някой виждал ли е това животно на живо ?
ToHu написа:
Иначе за Българските чипове, да имаше продукти предполагам и не малко възвръщаемост, с 601 ако се не лъжа дори имаше правено ЦПУ копие на фанук, не точно де ...

Fanuc 5, по спомен. Съответно кръстено тук ЗИТ-5.

Цитат:
иначе за фанук копията имаше някаква наша серия изкопирани чипове но никога не съм ги барал ...

CM758, пак по спомен. П-регулатор с прост интерполатор, квадратурен декодер, и от сорта - за управление на серво. Вътре реализирано с нещо като плаваща запетая и еднобитов сериен умножител/суматор.
И поне още един малък чип, който беше прост квадратурен декодер за интерфейс към РИГ.

Изпозабравил съм ги. Попадал съм на сканирана страница от сп. "Радио, Телевизия, Електроника" със списък на СМ серията, там май и Фанушките копия присъстваха като "специализирани".


Пон Юни 03, 2013 12:08 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28023
Местоположение: София
Мнение Re: ИМКО 1... Някой виждал ли е това животно на живо ?
Абе аз имам една книжка, ама не я знам къде е,вътре са описани всички, и CM и MA и квото още имаше по соц време, е сигурно някои специфични липсват .. ноза тях пък имам един дебел руски каталог, вътре имаше схеми които по ниаккаъв начин не можеш ги намериш тук.


Пон Юни 03, 2013 12:32 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Юни 10, 2007 1:22 pm
Мнения: 6492
Местоположение: София
Мнение Re: ИМКО 1... Някой виждал ли е това животно на живо ?
Тия, които помня от СМ серията са:
CM601 - MC6800 MPU ,
CM602 - MC6820 PIA (мисля, не MC6821 което беше популярното някак подобрено 6820 но не съм сигурен),
CM603 - MC6850 ACIA,
и май дотук ги помня. Имаше и таймери (еквивалент на MC6840, CM6xx), за дисплейния контролер MC6845
не съм сигурен, MC6844 DMAC мисля, че нямаше. То май серията се приключва от MC6843 Floppy Disk Controller
който едва ли го е имало но пък и не съм го мислил защото не ставаше и без друго.

_________________
-------------------
www.tgi-sci.com
-------------------
http://www.flickr.com/photos/didi_tgi/


Пон Юни 03, 2013 1:19 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4624
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: ИМКО 1... Някой виждал ли е това животно на живо ?
tgi написа:
Тия, които помня от СМ серията са:
CM601 - MC6800 MPU ,
CM602 - MC6820 PIA (мисля, не MC6821 което беше популярното някак подобрено 6820 но не съм сигурен),
CM603 - MC6850 ACIA,
и май дотук ги помня. Имаше и таймери (еквивалент на MC6840, CM6xx), за дисплейния контролер MC6845
не съм сигурен, MC6844 DMAC мисля, че нямаше. То май серията се приключва от MC6843 Floppy Disk Controller
който едва ли го е имало но пък и не съм го мислил защото не ставаше и без друго.



604 - синхронен сериен контролер (68...нещо си)
605 - не се сещам...
606 - таймер (6846)
607 - видео (6845)
608 - флопи контролер (6843)
609 - MFM контролер (това май беше копирано от интелските 82...)
610 и нататък съм ги позабравил и и аз, но отиваха до 612 мисля. някъде трябваше и DMA да има май...

имаше един други по-стари СМ400 и СМ500 серии, още тогава бяха трудни за намиране, а сега особено пък работещи биха били направо антикварна ценност :)

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Пон Юни 03, 2013 5:31 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Юли 24, 2005 9:28 am
Мнения: 2657
Мнение Re: ИМКО 1... Някой виждал ли е това животно на живо ?
Desert Leo написа:
Аааа, БатеТи, 1ЛБ04шм си е наше означение. Вероятно го бъркаш със старата руска система за означение на ТТЛ-ките, която е сходна - 1Л(Б,Р...)5ХХ (1ЛБ553 беше май К155ЛА3, което е почти 7400.

В соц. лагера, ТТЛ-ки правеха най-много руснаците: серии К155, 155, КМ155 (керамичен корпус), съответните 555 серии (шотки), 131, 133 (СМД по руски) и какво ли още не.

Чешките бяха МН74/54ХХ. Последните са с милитари температурен диапазон, но в пластмасов корпус. Верно държат от -40 до +50. Пробвано е.

От ГДР-ейските съм срещал серии D100 и D200. Доста ползвахме D146/7(D/E) - LED 7-сегментен дешифратор ОА. 146 изобразяваше "а" сегмента на 6-цата и "d" сегмента на 9-тката, а тези, които завършваха на "Е" май бяха пак за милитари цели, но в керамика.

Унгарците и румънците и също правеха. поляците, май и те.

Имам някакви остатъци, та трябва да нащракам малко снимки за музея.

Като се върнахма назад в историята, някой помни ли ЕМК-12 ("Едноплатков Микро-Компютър", 12-тицата нямам идея какво значи). Базиран беше на МС6800/СМ601. 4-разряден 7-сегментен LED дисплей и шестнайсетична клавиатура за въвеждане на програмата и индикация на резултата. На него започнахме да учим микропроцесорната техника. Цената му беше около 800 тогавашни лв. 8O 8O 8O

аа, сега се сетих че и гедерейски съм ползвал, точно дешифратора. мене впрочем тоя дешифратор ми беше мечта в седми клас, помня че си измислях схема на дешифратор с диоди, защото в разград го нямаше тоя чип. неоптимизираната схема е 50 диода, аз ги бях докарал до 23 ли, нещо такова.
сега като се замислих, директно инвертиране смъква диодите до 20 без оптимизации :D :D :D ама къде прост седмокласник да се сети


Пон Юни 03, 2013 6:22 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4624
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: ИМКО 1... Някой виждал ли е това животно на живо ?
zaphod написа:
ама къде прост седмокласник да се сети


по-добре късно отколкото никога.
пак добре че си се сетил после. на някои хора и цял живот не им стига :lol:

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Пон Юни 03, 2013 8:28 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9646
Мнение Re: ИМКО 1... Някой виждал ли е това животно на живо ?
и софия не се намираше :?
седем-сегментните дешифратори си бяха екзотика. тръгнах да го правя с TTL и се ужасих от количеството чипове (и пари - чипчето беше 2лв).
товгава някой батко ми подхвърли, че се правела оптимизация, та открих карно и вейч по трудния начин. в крайна сметка се смести на 3 чипа логика, бях много горд тогава. мисля даже, че платчето се търкаля някъде по тавана. още не бяхме учили булева алгебра в училище.


Пон Юни 03, 2013 8:46 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юли 31, 2007 1:55 pm
Мнения: 1792
Местоположение: София
Мнение Re: ИМКО 1... Някой виждал ли е това животно на живо ?
Още ръждиви спомени:

CM630 - NMOS 6502
CM631, 632 - копия от Apple //e (може и 633 да имаше)

Някъде из CM-тата имаше и 12-битов ЦАП, който така и не успях да подкарам в детските си години.


Пон Юни 03, 2013 2:39 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28023
Местоположение: София
Мнение Re: ИМКО 1... Някой виждал ли е това животно на живо ?
woody написа:
Още ръждиви спомени:

CM630 - NMOS 6502
CM631, 632 - копия от Apple //e (може и 633 да имаше)

Някъде из CM-тата имаше и 12-битов ЦАП, който така и не успях да подкарам в детските си години.

Сега като спомена ... ЦАП-a ми се виждаше много неясна работа в ония години, ще да съм бил 5-6 клас,изобщо не ми хрумваше за кво може да го позлвам за разлика от 7474, с тях си правех кодови брави, е после поумнях и почнах да ги правя по доста по интелигентен начин :)


Пон Юни 03, 2013 6:31 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: ИМКО 1... Някой виждал ли е това животно на живо ?
ToHu написа:
е после поумнях и почнах да ги правя по доста по
интелигентен начин :)

С катинар, нали :D ?


Пон Юни 03, 2013 6:51 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Пон Мар 22, 2010 7:52 pm
Мнения: 328
Мнение Re: ИМКО 1... Някой виждал ли е това животно на живо ?
Имаше и копие на 6805 серията.

Дали не бяха СМ650,651....

Сега проверих разни стари чипове: СМ653-02Р е чипа на 101 бутонната клавиатура за правец 16 :) А тя си беше 6805, но не помня коя точно рановидност.


Пон Юни 03, 2013 8:17 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Фев 25, 2005 12:58 pm
Мнения: 4580
Местоположение: US
Мнение Re: ИМКО 1... Някой виждал ли е това животно на живо ?
1985г. в основното училище имахме Правец 82, мисля 4-5 бройки. През 1986г. в електротехникума имахме две зали, едната с Правец 82, другата с Правец 16, след това в МЕИ-то ( след 1992г. ) имахе към един семестър на VAX, колкото да се запознаем с тях. Имахме 2-3 зали с 386/486, както и една зала с терминали вързани към два сървъра с System V. Правци 82 дето съм отварял бяха изключително с български ИС, Правец 16 пък с вносни, в къщи трябва да имам към 20-тина неупотребявани чипа от CMxxx серията.

_________________
Ето аз дишам, работя, живея и програми пиша тъй както умея, с проца под вежди се гледаме строго и боря се с него доколкото мога....


Пон Юни 03, 2013 9:25 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28023
Местоположение: София
Мнение Re: ИМКО 1... Някой виждал ли е това животно на живо ?
Хмм по мои спомени, втори клас бях, значи 85 ходех при майка ми в компютърния кабинет, тогава май почти не го изпозлваха, по късно, сигурно 86-87 ходех в младежкия дом а имахме и компютърен кабинет в училищя, в младежкия си спомянм имаше две зали, с 8 и с 16-ки, при 16-ките беше доста трудно да се вредиш. По това време намирах където дойде,най-вече при бащата, там вече се бяха ъпгрейднали на .. незнам вносно беше или 186 или 286 ... знам ли пък може и 386 да е било, те работеха по кувейт,нигерия ... така че са имали валута за върхът на сладоледа, разбира се него само го гледах, мен ми даваха старата 8-ца по сле и една 16-ка. След това вече еидн познат си купи 386 и другите места спряха да ме вълнуват, киснехме по цял ден в тях, до де инсталираме drafta и pcb -то голяма мъка беше, едни дискети се мятаха напред назад, то беше 11 или нещо подобно, ама две имаха проблем, та до де го оправим .. аба еисгурно една седмица изгубихме и ходехме като преяли коне до източника и обратно :) .. от там насетне нещата нещо много бързо се развиха, в еидн момент си ъпгрйедвах компютъра почти всеки месец ... но така или наче писането на софт не успя да ме заплени, по скоро го ползвах да си драскам схеми и да си чертая платки, е и не малко детайли се чертаеха. .. ех спомени...
п.с. Димитре, за катинарите доста по късно ми дойде на акъла ;), последно в този ми период бях направил програмируема клавиатура само на ТТЛ и някакъв СРАМ не помня какво друго имаше по него, сигурно събира прах по тавана.


Пон Юни 03, 2013 10:06 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Нед Фев 04, 2007 7:41 pm
Мнения: 19
Местоположение: София
Мнение Re: ИМКО 1... Някой виждал ли е това животно на живо ?
Зачетох се в темата... и установих, че човека с ИМКО-1 е постигнал значителен напредък с работата му. Но никой не е забелязал този "маловажен" факт, дори не е коментиран.

Установих, че вместо да се обърне внимание на значимостта на темата, се е обърнало на мерене на п***ки в края на темата - типично за нашите нрави. Кое е копирано и защо и кой и какво било.. и софийско пиво правехме натурално, ама прокисваше за 2 дена... Това е първият български персонален компютър, произведен в 50 бройки! И това е единственият оцелял - парчето история.

На мен лично ми е интересна предисторията на този екземпляр, от къде се появил да отиде при сегашният му притежател, а също така има ли развитие по темата с реставрацията му. Лично аз бих го дарил на музея, само така ще се гарантира до известна степен, че хората които ще живеят 200 години след нас ще го видят.

_________________
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.


Пет Фев 07, 2014 2:23 am
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 122 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 8 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни