Отговори на тема  [ 37 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Нова водопроводна инсталация 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2801
Местоположение: Пловдив
Мнение Нова водопроводна инсталация
Не че темата е точно за форум по електроника, но тук повечето сме с "инженерно" мислене и вероятно ще можете да ми дадете някакво решение, идеи или насоки.

Трябва да се проектира и прекара нова водопроводна инсталация на селска двуетажна къща. Проблема е, че по някога налягането във водопровода спада, а по някога и водата спира.

Търся вариант без "много автоматизация" и с минимална (за предпочитане с никаква) експлоатационна поддръжка, който да реши тези проблеми.

За компенсация на налягането ще трябва някакъв вид хидрофор.
За да не бръмчи постоянно, а и за икономия на ел.енергия е желателно когато има налягане във ВиК мрежата, хидрофора да не се задейства.

При спирането на водата ще е нужен някакъв вид резервоар. Проблема е, че водата в този резервоар трябва да се подменя непрекъснато, за да се поддържа винаги свежа и годна за пиене. Така при спиране на водоснабдяването ще имам някакво количество вода (примерно 200-300 литра).
При спиране на водата е допустимо налягането след резервоара да е понижено, та даже да е само "гравитачно". Т.е. ако той е разположен на втория етаж - да има аварийно захранване с вода само на първия, при това с "гравитачно" налягане ...

На пръв поглед задачата изглежда елементарна, но май не е така...

Попаднах на този интересен сайт, но и в него не намирам нужното ми решение...
http://aquapump.net/help/shemi-i-prinzip-samonapompwa


Пет Юни 07, 2013 2:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28019
Местоположение: София
Мнение Re: Нова водопроводна инсталация
Ами решението е сранвително просто. Сега описвам после може и да ти надраскам нещо. Имаш резервоар който се пълни от водопровода, аз бих заложил на неръждавейка но ако искаш може и пластмасов. Пълниш отгоре, точиш от долу, така докато имаш консумация водата ще се върти и няма да застоява, ако ти подават и малко повечко хлорирана вода ще си супер.
От там имаш помпа и хидрофор. Не знам колко тие голяма къщата, но обикновенно 50-100 л хидфрофор би трябвало да е ОК за къща. Тъй като е ниско при тебе малка помпа ще те оправи, ако водата е само за битови нужди 1-2 л/с е повече от достатъчно, реално и 20 л/м би било достатъчно за битови нужди. Налягането го слагаш между 2.5 и 4 бара, така помпата ще ти върти по малко, вярно ще пада до 2.5, но това е 25 м воден стълб. Вярно ще имаш постоянен разход на електричество .... има и друг вариант но лично за мен е по сложен и не ми допада. Може резорвоара и хидрофора да са едно и също, в случая 300 л хидфор, налягането го държиш с въздух, като спре водата ще помпаш повече за да компенсираш изразходваната вода.


Пет Юни 07, 2013 6:44 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8902
Местоположение: Разград
Мнение Re: Нова водопроводна инсталация
Хидрофора обикновенно е само за буфер - да не ти тръгва и спира помпата през 1 секунда като почнеш да консумираш. В практикер има едни устройства дето с тях може да анулираш балона. Имат датчик за налягане и датчик за поток. Тръгва когато датчика за поток даде сигнал и спира когато потока спре и налягането се вдигне. Ако няма поток обаче и не се вдига налягане известно време изключва и чака няколко минути (това като се изчерпи водата от където тегли) с цел да не прецака помпата. Обаче не виждам как ще се ползва хидрофор и за резервоар - той си е само за буфер. Също така хубавите хидрофори са ненормално скъпи. Най хубавия дето съм виждал е мисля 100 литра целия - като се надуе балона хваща 50 литра вода при 4 атм. А цената му .... 1000 лева беше някъде. Той издържа около 5 години. Гумения му балон се спука. Изпразването и допълнително надуване на балона допълнително ще съкратят живота му. Остана варианта резервоар и помпа със съответната система за контрол - дали ще е хидрофор или ще е тази шашма дето я споменах - между другото точно тая джаджа напоследък сме я наслагали навсякъде дето имаше хидрофори и вече не се занимаваме с помпене и подобни простотии. Ей за такова говоря, ама преди имаха някви италиански http://praktiker-online.bg/product/8579 ... nhell.html
На резервоара слагаш едно кранче за тоалетно казанче и проблема с пълненето се решава супер елементарно.


Пет Юни 07, 2013 7:04 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28019
Местоположение: София
Мнение Re: Нова водопроводна инсталация
Ами аз със хидрофорите проблеми нямам особенни освен отлагания. мембраната не заминава толкова рядко. А ако ще се позлва хидрофора за резорвоар, тогава ставае въпрос че налягането се държи с въздух от компресор, не като при нормалния хидрофор. Има подобни системи, изпозлват се за специфични нужди, но е скупо и според мен безсмислено, Нормален хидрофор и резервоар си е идеално. Помпата няма изобщо да я чуваш ... няма видео около мен, но 3 kW водна помпа ако над 65 dB пък на, съвсем скоро пусках такава и си спомням че не можех да чуя кога се пуска като бях на 5-6 м от нея, та като я бутнеш в мазето няма да имаш грижи. Аз най-бих с епритеснявал за резервоара, за да си спокоен може да му сложиш една помпа да върти водата през UV филтър, то е хем вилтър хем с UV трепе гадовете, но не са много евтини, така като се вземе в предвид и постоянната циркулация със сигурност ще е годна за пиене .. то аз като се замисля на заставата от какъв капаж пиехме .... нищо и нямаше на водата.


Пет Юни 07, 2013 7:39 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2801
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Нова водопроводна инсталация
За да няма нужда от честа поддръжка и простота - резервоара и хидрофора(май така се казва съда с балона в него) трябва да са едно. Желателно е резервоара да е затворен към околното пространство. За да няма балон - мисля да използвам въздух, но до колкото схванах въздуха НЕ идва от компресор, а се "замозасмуква" автоматично от аератор по време на пълнене на хидрофора. (вижте линка в началния ми пост).

Ако използвам резервоар пълнен през тоалетно казанче задължително ще трябва да имам хидрофорна помпа след него, независимо, че във водопровода има налягане. Това означава разход на енергия, който ми се ще да спестя поне когато има налягане в мрежата. Освен това тоалетното казанче не е много надежден ниворегулатор. При незатваряне ще имам непрекъснат разход(теч през преливника) на вода.

Освен това системата непрекъснато трябва да е подложена на атмосферно налягане (т.е. няма как да е херметизирана).

Мислих и за UV лампа, но тя е много скъпа от към консуматив и живота и е 6 месеца. Много сложно и скъпо решение. Мислих и за озонатор,..

Ще ми се да разчитам изцяло на обработката на водата във ВиК мрежата (хлориране или озониране) и така да направя системата, че тя да не влошава качеството и. За целта резервоара не трябва да е много голям, трябва да е херметизиран и трябва водата през него да циркулира непрекъснато.

Тепърва започвам да се ограмотявам по темата, та ако имате някакво инфо по темата ще ми е от полза.


Пет Юни 07, 2013 8:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6019
Мнение Re: Нова водопроводна инсталация
в англия до скоро е било масово, но и сега все още има такива системи и все още продават всичко - резервоари, помпи, балони всичко
помпите са едни странни но си имат вграден датчик - едни са с датчик за налягане други датчик за поток някъде 100-200 вата май бяха
резервоарите не са хермитични, но ги изолират температурно, за да остава водата хладна и съответно по дълго свежа, с поплавък се пълнят автоматично
резервоара е на високо и тръгва на самотек, като пуснеш чешмата тръгва и помпата автоматично


Пет Юни 07, 2013 8:49 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: Нова водопроводна инсталация
Цитат:
Мислих и за UV лампа, но тя е много скъпа от към консуматив и живота и е 6 месеца. Много сложно и скъпо решение.

Аз имам две различни такива лампи инсталирани в климатичната инсталация на къщата. Едната (тази, която е монтирана до изпарителя на климатика) работи на цикли - 3 часа работи, 3 часа почива а другата (преди филтъра на обратния въздух) работи като се включи вентилатора, дето движи въздуха из къщата. Термостата ми писука средно на около година и половина да ги сменям (говори си с лампите по някаква мрежа) и аз ги сменям, ама като гледам могат да изкарат и още. В началото тия, дето ми продадоха лампите ме брулеха по $70 за едната крушка и един път като ги получих ми направи впечатление, че са изтрили парт номера, дето е напечатан върху тях и това ме осъмни да се поразтърся. Намерих ги в ибей абсолютно същите крушки (на Филипс са) едната е $8 а другата $12 :) . Смятай за какво брулене е ставало въпрос :D . От тогава вече два пъти си ги купувам от ибей и няма никакви грижи. Та мисълта ми е, че хич не са скъпи и карат прилично време, а в същото време вършат доста полезна работа. Верно самите устройства са скъпи - около $200 едното, ама не съм ги отварял да видя имат ли някаква скъпа електроника вътре или са само кутии и нещо просто (щом си говорят с термостата, за да рипортват колко процента живот им остава трябва поне контролер някакъв да има). При теб за водата предполагам схемата 3 часа работи, 3 часа почива ще върши идеална работа.


Пет Юни 07, 2013 9:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение Re: Нова водопроводна инсталация
С светодиодчета дали ще стане?

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Пет Юни 07, 2013 10:39 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: Нова водопроводна инсталация
Ами моите специално едната е 18W а другата 36W и са едни дълги пури за да има по-голяма площ, та не знам със светодиоди колко ще е ефикасно.
Ето това са лампите (мамка им - вдигнали са малко цените :) ):
http://www.ebay.com/itm/110806968503?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649
http://www.ebay.com/itm/UV-Bulb-36W-36-watts-Lamp-2G11-Base-Pond-Sterilizer-Clarifier-for-Odyssea-New-1x/111049803296?_trksid=p2047675.m1985&_trkparms=aid%3D444000%26algo%3DSOI.CURRENT%26ao%3D1%26asc%3D13%26meid%3D8218259107426846192%26pid%3D100012%26prg%3D1014%26rk%3D4%26sd%3D290656339122%26
А това са самите устройства:
http://www.alpinehomeair.com/viewproduc ... ductID=225
http://www.alpinehomeair.com/viewproduc ... ductID=227

Ама това са въздуховоди. Предполагам за воден резервоар си трябва друга конструкция :) .
За избиване на гадини и предотвратяване завъждането на разни водорасли и мухъли са перфектни :) .


Съб Юни 08, 2013 12:50 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пет Ное 02, 2007 8:51 am
Мнения: 1
Мнение Re: Нова водопроводна инсталация
Резервна прясна вода... Съд за вода с поплавък от тоалетно казанче монтирано над тоалетното казанче и захранващо го постоянно така водата е винаги обновена дори да не се ползва постоянно предвиденото отклонение с кранче към смесителната батерия...
Изображение
Изображение
;-) Системата работи перфектно...
Докато не се научим да използваме гравитацията правилно все ще сме на загуба. :-)
=======================================================================
Изображение
Успех!

_________________
( На всяко действие има равно по сила и обратно по посока противодействие, заради това пускайте повече хумор , разбиране и любов )
http://danyxaxa.hit.bg/


Съб Юни 08, 2013 6:07 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8902
Местоположение: Разград
Мнение Re: Нова водопроводна инсталация
То може и по тиха от 65dB помпа. Ама вече стават скъпи. Дори може да се сложи потопяема помпа в самия резервоар и ще стане още по-тихо, ама тия помпи са и доста по-скъпи. Това че резервоара ти е "отворен" нищо не му пречи - ако няма слънчева светлина нищо няма да и стане на водата. А и си е препоръчително водата постоянно да си минава през резервоара а не само да го ползваш когато няма вода. UV обезпразитяване можеш и сам да си направиш - най-трудно ще си намериш дебелостенна кварцова тръба, другото е елементарно. Ниворегулатори за тоалетно казанче има много хубави - изцяло от неръждавейка (включително и поплавъка) няма счупванка - такъв съм слагал на много кофти място и вече втора година си работи безупречно.


Съб Юни 08, 2013 8:52 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2801
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Нова водопроводна инсталация
NIK, можеш ли да ми дадеш повече инфо за комплектовката, която се предлага в Англия?

danyxaxa, е на това му се казва елементарна и надеждна система. Ако не измисля нещо по-добро - ще направя нещо подобно, но малко по-естетично (вграждане на тръбите в стената и т.н.).

Цитат:
Това че резервоара ти е "отворен" нищо не му пречи - ако няма слънчева светлина нищо няма да и стане на водата.


Това малко ме притеснява. Резервоара мисля да е в банята на втория етаж. Хем ще е на топло, хем ще имам лесен достъп до него за ревизиране. Но все си мисля, че по-добре ще е да е херметизиран. В банята/тоалетна винаги има някакви мухали по тавана, а и като е над тоалетната не е ясно какви бактерии ще се завъдят
Може би поставянето на една от лампите които Димитър предлага над резервоата би решила проблема с флората , но ... дали?

Варианта на @danyxaxa е авариен, но ми се ще да му се отстранят някои недостатъци.
1. Той не решава проблема с променливото налягане на водата в мрежата.
2. Резервоара е отворен

Гледам примерно системи със самонапомпващи хидрофори, които са затворени (херметизирани).
Примерно тази с кладенец:

Прикачени файлове:
Sistema_s_Kladenec.JPG
Sistema_s_Kladenec.JPG [ 28.86 KiB | Прегледано 3844 пъти ]


Или тази:
Прикачени файлове:
Aerator_hydrophor.JPG
Aerator_hydrophor.JPG [ 109.62 KiB | Прегледано 3844 пъти ]


Трябва ми нещо, хибридно, като идеята е когато във ВиК мрежата има налягане- да не се включва помпата, а да се използва това налягане. Вероятно нещо като от системата с кладенец, но вместо кладенец да има връзка с ВиК мрежата.
Когато в мрежата има налягане - водата преминава през помпата без тя да се включва. Когато спадне налягането - помпата се вклщчва и поддържа налягането в хидрофора. Когато водата спре - водата от резервоара/хидрофор се използва, при това в началния момент е под налягане, а след това когато нивото и спадне под това на деаератора - тръгва гравитачно на "самотек".

Нямам представа какво е това чудо "деаератор". Представям си го като ниворегулатор за тоалетно казанче, но за въздъх?!? Някой може ли да даде линк към такова чудо? Дали воден ниворегулатор от казанче би свършил работа?

Системата е "херметизирана" а и позволява поддържане на налягането, опростена е (без балони в хидрофора), а и предполагам, че лесно може да се добави и озонатор към аератора.

Не съм виждал на живо чудо като аератор. Има дюза и клапанче. Принципа му на работа е като на картинката:
Прикачени файлове:
Automatic Air-feader_princip.JPG
Automatic Air-feader_princip.JPG [ 17.74 KiB | Прегледано 3844 пъти ]


Изглежда така:
Прикачени файлове:
Automatic Air-feader.JPG
Automatic Air-feader.JPG [ 42.32 KiB | Прегледано 3844 пъти ]

http://www.luise.net/index.php/english/Automatic-Air-Feeders/View-all-products.html
Идеята е да се използва някакъв озонатор, които да е разположен до клапанчето, така че вместо въздух да се засмуква озон.
Димитър даде линкове относно UV лампите и системата за въздух, а някой може ли да даде подобни за въздушни озонатори?

А целия приннцип на работа на самонапомпваща хидроформа система с аератор е илюстриран на картинката във файла:
Прикачени файлове:
alimentatori_aria.pdf [388.73 KiB]
174 пъти


Нед Юни 09, 2013 8:29 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6019
Мнение Re: Нова водопроводна инсталация
https://www.google.com/search?q=Header+ ... 80&bih=867

https://www.google.com/search?q=Header+ ... 80&bih=867

единия линк са помпите - повечето са двойни едновременно за топла и студена вода но се срещат и единични, тихи са, с гумени тампони и меки връзки за тръбите, не знам или за лесен монтаж или за да не предават вибрации по тръбите
другия линк са резервоарите - едно времешните са железни поцинковани (май), а новите са пластмасови, на някои снимки се виждат само опаковани резервоари с изолация
ако се чудиш за тръбата която виси отгоре над резервоаррите - това е преливника от топлата вода, ако заври случайно бойлера
в тоя сайт намерих схема на най често срещаните системи
http://www.diyhowto.co.uk/projects/show ... bRn8djNTGg

иначе готови комплекти не знам къде има онлайн трябва да се търси, но от горните линкове можеш да видиш кое как се казва и как да го търсиш

ето един описва как си подменя инсталацията на цялата къща
http://peplers.blogspot.co.uk/2010/09/e ... sting.html


Нед Юни 09, 2013 1:39 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10372
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Нова водопроводна инсталация
emilvtc написа:

Трябва ми нещо, хибридно, като идеята е когато във ВиК мрежата има налягане- да не се включва помпата, а да се използва това налягане.

Аз не разбирам точно какъв е проблема. През един възератен клапан си вкарваш ВиК- то директно в хидрофора. Преценяваш точно къде да го свържеш така че да водата винаги да циркулира. Някъде след помпата иначе и след хидеофора става, ама водата в него ще застоява...
Не знам само къде ще намериш качествен възратен клапан, че тия дето са за бойлери са много фалшиви.

Когато налягането е високо няма причина помпата да се включва. Въпросът е при ниско налягане, че може би ще трябва да имаш второ разклонение, което да пълни "кладенеца". Останалото е въпрос на настройки. Над определено налягане си вързан директно с мрежата. Като почне да пада помпите почват да подкачват от кладенеца...

Наесен и на мен може да ми се наложи да мисля инсталации, ама повече ще е за топла вода... слънчеви колектори и т.н.


Нед Юни 09, 2013 2:20 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2801
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Нова водопроводна инсталация
Nik, благодаря ти за инфото.

Изненадан съм, че в англия хората не разчитат на налягането в мрежата ... Резервоара под покрива направо ме изненада ... Май проблема с "отворения към атмосферата" резервоар е само в моята глава ... Ще трябва да преосмисля разбиранията си ...

Миро, май не съм обяснил добре. Не искам да използвам вода от кладенец. Диаграмата с кладенеца е дадена само за илюстрация на система с аериращ клапан и деаератор. Вместо от кладенец водата ще идва от ВиК мрежата. Помпата е само за "компенсиране" моментите на ниското налягане в мрежата.

Това което не знам е дали с директна връзка към мрежата и при непрекъснато добро налягане в нея системата правилно ще успява да поддържа необходимия обем въздух в хидрофора. (въздуха се разтваря във водата и се губи).

Въпрос към хората имащо опит с хидрофорни помпи:
Ако такава помпа се включи към ВиК мрежата в която има "нормално" налягане - водата ще преминава ли през помпата когато тя не работи? Ако преминава - какво съпротивление (пад на налягане) тя оказва на протичащата през нея вода?

Cekins, можеш ли да ми дадеш линк към читавия регулатор за казанче който си използвал?

Въпроса с читавия възвратен клапан е наистина сложен. Някой може ли да препоръча читав клапан?

Миро, и аз мисля за система за топла вода + соларна система. Ако искаш отвори нова тема за система за топла вода за да обсъдим различните варианти.

п.п.
Мисля и за система за филтриране на вода. може би трябва отделна тема за нея.


Нед Юни 09, 2013 3:53 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 37 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни