Отговори на тема  [ 37 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Нова водопроводна инсталация 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: Нова водопроводна инсталация
Какво толкова има да го мислиш филтрирането - слагаш един осмозен филтър и си готов.
Я да питам нещо за помпата и налягането - ако нямаш налягане в мрежата, т.е. нямаш и дебит, тая помпа какво ще помпи в резервора, въздух ли?


Нед Юни 09, 2013 4:00 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8888
Местоположение: Разград
Мнение Re: Нова водопроводна инсталация
Ами няма как да стане :)

Правили сме (и поддържаме) такива бекъп системи на места дето спирането на водата означава спиране на работата. Резервоарите са "отворени" навсякъде, инсталацията пълни резервоара (винаги когато има вода и нивомера пуска вода), помпата смуче от резервоара (с евентуални разводки да може да се превключи към ВиК ако примерно се наложи да се чисти резервоара). Буфера след помпата на места е все още хидрофор с гумен балон под налягане, на места са тия "електронните хидрофори". Там където се помпи от кладенец има и UV пречиствател. Най големия резервоар е около 8 кубика от неръждавейка. Единия пък си е цистерна от водоноска закопана на 2-3 метра под земята. Никъде няма проблем с качеството на водата, защото тя постоянно се подменя. Даже става и малко по-чиста защото резервоарите служат и като утайници и тинята дето я има остава там :) UV-то може и сам да си го направиш, само че не знам откъде може да се намери дебела кварцова тръба - значи прави се един цилиндър от неръцдавейка, от двете му страни с два фланеца с дупка дето минава кварцовата тръба, за тръбата се слагат гумени уплътнения, като фланците така се правят че налягането вътре да натиска пръстените към стъклото и да не пуска вода навън. В кварцовата тръба вътре вече си вкарваш UV лампата. Достатъчно е да се включва когато водата се движи.


Нед Юни 09, 2013 5:42 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10368
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Нова водопроводна инсталация
о, не... за филтрацията задължително първо сериозен механичен филтър, даже отделно за грубо отделно фино. Димитре тук в България по тръбите идват всякакви боклуци... Ако сложиш директно осмозен филтър ще се прецаква за отрицателно време.

Иначе с хидрофори досега не съм се занимавал, но това което си спомням смътно от училище е че бяха два типа в зависимост от това дали се променя обема. Въздух се ползва при постоянен обем. Имаш резервоар в който нивото варира, но трябва да поддържаш постоянно някакво налягане. Естествено трябва да вкараш въздух или нещо друго, за да изкараш водата. Не помня подробности, но общо взето ставаше само с една водна помпа и няколко клапана. Предполагам трябва да се провери конкретния модел как точно циркулура. Но по принцип не мисля че трябва да се поддържа въздух в системата.

А за топлото... още не съм допрял до това. Аз съм решил че ще строя на морето, имам едно място но е малко а пък и приятеля ми и той има мерак та сега ходим по огледи. Та всичко зависи от това къде ще се спрем и какъв източник на вода ще има. За съжаление моето място е малко, иначе имам извор. Верно с малък дебит, ама си е целогодишен и безплатен. Ако е там ще е грехота да не направя басейн, демек ще ми трябва яко топлина. Иначе при другите варианти най-вероятно няма да правим басейни и ако е само за един бойлер сякаш ще ми е по-лесно с фотоволтаици. Няма да го мисля дали зимата ще замръзне или лятото няма да прегрее. Все пак ще е ваканционен имот, няма да съм там през цялото време. Не знам де... то трябва малко да разуча колекторите, може и те да са надеждни вече. Просто с тока сякаш ще ми е по-лесно да се справя.


Нед Юни 09, 2013 5:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27994
Местоположение: София
Мнение Re: Нова водопроводна инсталация
Безплатни са само мечтите, не се притеснявай, ще ти сложат водомер, дори сам ще си го сложиш :D. Ние си имаме кладенец, и водомер и нивомер му сложихме, не че ни трябват ...


Нед Юни 09, 2013 9:43 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2798
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Нова водопроводна инсталация
Dimitar написа:
Я да питам нещо за помпата и налягането - ако нямаш налягане в мрежата, т.е. нямаш и дебит, тая помпа какво ще помпи в резервора, въздух ли?


Не знам как е, но мисля, че ако примерно в мрежата има вода и тя тече на първия етаж с понижено налягане (но има някакъв дебит), то с помпата и хидрофора бих могъл да "кача" същия дебит на по-горни етажи. То май дебит и налягане имат връзка в затворени системи (не канали и реки), но ... ако някой знае да каже.

Та не разбрах през хидрофорна помпа свързана към ВиК мрежата ще може ли да премине и да тече вода когато тя НЕ работи?


Пон Юни 10, 2013 6:40 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 26, 2005 1:01 pm
Мнения: 1952
Местоположение: Варна
Мнение Re: Нова водопроводна инсталация
Разбира се че може да преминава вода през хидрофорна помпа. Най-вероятно тя е вихрова или центробежна, т.е. динамичен тип и между входа и изхода има връзка. За съпротивлението което ще оказва трябва да се види за кокретната помпа. Преминаващата вода най-вероятно ще развърти ротора и с това и куплирания ел. двигател, но това зависи от преминаващия дебит. В изхода на помпата задължително има и някакъв невъзвратен клапан за да не се връща водата от хидрофора обратно през помпата.

Относно връзката дебит-налягане в повечето случаи когато говориш за понижено налягане тук в темата всъщност несъзнателно имаш предвид намален дебит. Пониженото налягане е следствие от понижения дебит. :wink:

_________________
Най-опасният враг на истината и свободата е мнозинството.


Пон Юни 10, 2013 8:29 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2798
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Нова водопроводна инсталация
Да повдигна една стара тема, защото може да се окаже полезна в един момент.

На времето не направих дублиране на тръбите, за да мога да захранвам тоалетното казанче и душа от сондажа, но сега май ще трябва.

Като спре тока на село спира и водата. Та ако реша проблема с тока, то ще трябва да се реши и проблема с водата. Имам кладенец и въпроса е как да се направи система, която да захранва къщата с вода, когато няма ток (и вода във ВиК мрежата).

Водата от сондажа ще се филтрира механично и след това през UV лампа ще се включи към съществуващата инсталация в къщата. Е, преди това ще трябва на ръка да затворя крана към ВиК мрежата на входа, за да не се връща вода към нея (това даже е забранено).

Ще трябва водната помпа (460W) да се захрани през инвертор от 12V акумулатор. Тя ще работи само няколко секунди/минути, докато напълни разширителния съд на хидрофорната система.

Не ми е избистрена идеята и сега е момента за идеи.


Нед Мар 27, 2022 10:39 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2798
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Нова водопроводна инсталация
Относно захранването на водната помпа с инвертор - само да припомня една стара тема, в която сме разисквали това.

Някой гледал ли е на скоро за около 500W инвертори от 12V , подходящи за помпа?
(инвертора ще работи само няколко минути, докато се напълни разширителния съд на ходрофора с вода от сондажа)


Нед Мар 27, 2022 12:06 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Нова водопроводна инсталация
https://pumpsystem.eu/?s=%D0%BF%D0%BE%D ... duct_cat=0


Нед Мар 27, 2022 7:12 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10609
Местоположение: София
Мнение Re: Нова водопроводна инсталация
https://meanwell.bg/


Нед Мар 27, 2022 8:43 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2798
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Нова водопроводна инсталация
Идеалното решение ще е да се намери помпа на 12V, за да няма нужда от инвертори и т.н. Тя трябва да се включва сама при спадане на налягането в системата при отварянето на кран и да се изключва при достигане на зададено такова. Но в същото време трябва да изпомпва вода от сондаж при който водното ниво може да спадне до 4м. под земята.
За съжаление помпите, които Стефан предлага (благодаря за което) не могат да засмукват от дълбоко. Иначе имат пресостат и са специално направени за това, но засмукват от резервоар не по-дълбоко от 1.5метра. (идеални за кемпер примерно)

При мен обходната тръба на сондажа е 160мм и може да се вкара и потопяема помпа. Дълбока е 20м като смукателя е на 19.5метра и изпомпвам през 32мм тръба.
Водния хоризонт се променя от 50см до 3м под нивото на земята. в зависимост от сезона. Сегашната помпа ми е 460W центробежна монофазна. Та за нея питах за инвертор.

Не ми е ясно чисто хидравлично как да направя водната система. Водата от сондажа искам да я филтрирам механично и след това да я прекарам през УВ лампа. Т.е. като няма ток - и помпата и лампата ще се захранват от акумулатор.
Гледам, че лампите в зависимост от номиналният им дебит консумират от 6-36W.
(Водата няма да се използва за пиене директно, а през осмотичен филтър ако въобще резултата от изследваните водни проби които ще дам в ХЕИ са добри).

Един от вариантите е смукател с възвратен клапан, помпа напорна самозасмукваща, механияна филтърна група, възвратен клапан, УВ лампа и мембранен разширителен съд (колкото по-голям - по-добре) и пресостат след него. И тази система се включва с кран към съществуващата сградна ВиК инсталация, като с друг кран се спира водата към ВиК селската мрежа след водомера.

Управлението е изцяло от пресостата, като при включванена пресостата лампата трябва да се включи първа, а няколко секунди след това и помпата.

Всичко това добре, но ще трябва инвертор 500W ако използвам инсталираната помпа в момента + УВ лампа 36W.

От прочетеното в другата тема UPS за помпа излиза, че ми трябва инвертор със SIN изход. Така ли е наистина?
Та ако говорим за SIN инвертор, в MeanWell ще ми трябва TS-700-212B - 12V DC/220V AC 700W max - 580.00 лв без ДДС.
Вижда ми се доста скъп.
Търсейки по-евтино решение попаднах на този уж SINE за 170 пари. Някой използвал ли е такива? Изхода галванично разделен ли е от входа?
В случая инвертора и помпата ще работят само няколко секунди/минути.

Дали съм на "прав път" с гореописаната идея или пропускам нещо важно?

(Това от гледна точка на хигиена и бактерии развиващи се в системата, поради рядкото и използване в частта и след механичните филтри. Помпата и мех. филтри ги използвам за поливане и за други цели та вода там циркулира отнисително често )

Не ми харесва това, че помпата трябва да е през инвертор. В идеалния вариант помпата трябва да е на 12V и да може да засмуква от 3-4 метра примерно, а на изхода да качва до 2 бара поне, но не намирам такава.

(От MeanWell купих преди време за осветлението A301-150-F3 модела. Не е SIN, и ЛЕД лампите доста бръмчат и греят, но поне е с галванично разделен изход от входа.)

Някой сеща ли се за друг - по-хитър вариант за системата?


Вто Мар 29, 2022 8:20 am
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Чет Апр 19, 2007 3:15 pm
Мнения: 152
Местоположение: Русе
Мнение Re: Нова водопроводна инсталация
Водонапорни кули(чки) не стават ли?

_________________
The fastest code is code that is not executed. (c) Free Electrons


Вто Мар 29, 2022 11:48 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2798
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Нова водопроводна инсталация
Стават по принцип, но се предполага да имам височина (която аз нямам) и застояване на вода в тях при това в отворена система (с атмосферно налягане), което не ме кефи. А и това решение изисква мощна помпа, която да засмуква от сондажа и да качва нависоко.


Вто Мар 29, 2022 12:56 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2641
Местоположение: София
Мнение Re: Нова водопроводна инсталация
UV лампата е хубаво нещо но тия които ги продават не вършат почтии никаква работа, потърси да видиш колко време е нужно за да умрат бацилите във водата ако ги има, сметни после с каква скорост минава водата през тая лампа и ще видиш че няма смисъл да даваш толкова много пари за лампата. Аз също по тая причина си взех такава бактерицидна лампа 90 см е дълга само лампата, и после се отказах от тая система, има смисъл ако се сложи в метален резервоар и вътре да свети и обеззаразява водата, в пластмасов не става щото UV лъчите прецакват пластмасата.
Аз в къщата нямам градско водоснабдяване и съм на сонда с хидрофорна система, имам помпа на сондата и друга към 300 литра резервоар пълен с вода ако по някаква причина спре тая на сондата, тва за зимата, за лятото ползвам от резервоара щото на сондата много и пада дебита като се пуска вода по двора и не качва на втория етаж. На двете помпи и на тези на парното имам UPS-и APC Smart
на парнотоо е 900VA на другите е 1000VA с допълнителни външни акумулатори.
Не ти трябват кранове за да не пускаш вода в мрежата ако там няма или падне налягането, само с възвратен клапан става и също трябва да регулираш пресостата на помпата на малко по-ниско налягане от това във водопроводната мрежа.


Сря Мар 30, 2022 1:34 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2798
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Нова водопроводна инсталация
pipilica написа:
UV лампата е хубаво нещо но тия които ги продават не вършат почтии никаква работа,
Звучи неприятно. Сподели малко инфо.

Спрял съм се на тази лампа за 6 gpm (22.7 литра/минута), като ще го огранича до 11л/мин. Т.е. 2 пъти по-малко от максималното.

(Мога да купя такава и от БГ, но цените са двойни и тройни на тази, като предполагам, че и те са от китай.)

А идеята ти с възвратна клапа на ВиК входа към селската мрежа е много добра идея за "автоматично" превключване на водоисточника. И все пак ще сложа и кран за всеки случай.

В момента помпата ми е CPm100. След нея мисля да сложа 2 мех. филтъра и хидрофорен разширителен съд (имам наличен 24л). Понеже помпата ми няма голямо изходно налягане, пресостата трябвва да е за ниско налягане като този примерно. След него мислех да сложа UV лампата, но трябва да попрочета повече за нея След лампата - кран и включване в димашната ВиК инсталация.

Когато налягането спадне под 0.8bar - пресостата включва инвертора, който захранва UV лампата. и няколко секунди (1..3) след това се включва помпата.
Коато налягането се вдигне, пресостата изключва, помпата спира а UV лампата свети още няколко секунди (2..4 примерно) след което инвертора се изключва. Целта е да не се вкара необеззаразена вода в домашната ВиК инсталация.
Това с обеззаразяването е тънък момент и трябва да се обмисли още.

Има и датчици/шалтери за поток като този, които може да включват инвертора и лампата преди да е спаднало налягането и задействането на пресостата. Така може да се избегне закъснението при тръгването на помпата заради UV лампата.


Сря Мар 30, 2022 11:35 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 37 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: t_i_t_o и 12 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни