Отговори на тема  [ 1396 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94  Следваща
Лаптопско проблемно видео 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 8:39 pm
Мнения: 1954
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
Имам следната постановка: щерня - стърчи на около метър и малко над земята, бидон 200 литра върху нея, помпа, с която го пълня и гравитачно капково. Въпросът е как да направя така, че махна бидона? Не знам има ли помпа, която да е подходяща да захрани капковото директно.

_________________
Определянето стойността на дадена величина се нарича ИЗМЕРВАНЕ!


Вто Май 25, 2021 5:28 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
Според мен е глупаво да махнеш най-ценното: бидона. В него водата се затопля и "нормализира" някак си, може и торчица да добавяш, и нямаш грижа за спиране на капковото.
Пускал съм капковото директно от помпата на кладенеца, но по-калпавите маркучи и връзки избиват понякога, уж трябва да държат на чешмяно налягене. Въпрос на вкус и изпълнение.


Вто Май 25, 2021 7:17 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
Моето какпково е на 1.5kW трифазна и нямам пукнати маркучи, верно че има доста маркуч 10 линии по 22 метра и държи някъде към 2.2-2.5 атмосфери. Намираш си помпа с по-ниско налягане и туряш.


Сря Май 26, 2021 12:25 am
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
ами много маркучи не мога да държат на 6 бара, колкото може да е водопровода, не са предвидени да имат кран, т.е статично налягане. за хубавите маркучи няма проблем, но имай в предвид че и помпата може да даде доста над номинала, особенно ако е малка. Ако е рейтвана за 3 бар да речем при 100 л/мин при нулев или малък дебит спокойно може да отиде до 4-5 че и нагоре.


Сря Май 26, 2021 4:10 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Съб Юни 24, 2006 7:25 pm
Мнения: 2276
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
Има регулатори на налягане специално за капково напояване. На моето капково не съм си сложил такъв, а пролетно време, когато нивото в кладенеца е високо (налягането след помпата е по-голямо) и не съм положил всички маркучи, част от водата я изсипвам с един маркуч в един друг кладенец. Иначе се случва да хвърчат тапи по системата. :lol: . С капкови тръби съм , а не с маркучи. Не е хубаво налягането от помпата да е много ниско, каквито са разни китайски помпи например. Тогава има опасност на края на тръбата/маркуча да не достига налягне и да съхнат растенията.

_________________
Две плюс две е приблизително равно на четири. Факт!


Сря Май 26, 2021 7:26 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
bongo_x2 написа:
Според мен е глупаво да махнеш най-ценното: бидона. В него водата се затопля и "нормализира" някак си, може и торчица да добавяш, и нямаш грижа за спиране на капковото.
Пускал съм капковото директно от помпата на кладенеца, но по-калпавите маркучи и връзки избиват понякога, уж трябва да държат на чешмяно налягене. Въпрос на вкус и изпълнение.

+1

_________________
Хайде де!


Сря Май 26, 2021 8:55 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
В Хърватия по дворовете всеки си е сложил по един стар бойлер в двора, и го е боядисал в черно, но според мен това е за външни душове, и си имат помпа - а не са на високо.


Сря Май 26, 2021 8:59 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Съб Юни 24, 2006 7:25 pm
Мнения: 2276
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
Aко маркуча е малък, бидонът сигурно върши работа, но ако се полива по-голяма площ, нито налягането, нито обема ще стигнат.

_________________
Две плюс две е приблизително равно на четири. Факт!


Сря Май 26, 2021 11:15 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
Слагаш втори бидон :idea:
Сега за стотина и нещо лева се намират бидони по един тон - вдигаш ги по-нависоко и "Пей, сърДце!". Да, ама са прозрачни и ще завъдят водорасли. Но и без това си искат облицовката, защото през лятото се сгорещяват много ако са на слънце.
Моите са "непрозрачни" и са на сянка, и пак... Непременно някакъв филтър към изхода за капковото! Моят е "Направи си сам" от тюл, т.е. изкуствен "плат" за фини воали съм го надянал върху форма от тел и съм го вързал със "свинска опашка" на изхода - изкарва повече от 5-та година.


Сря Май 26, 2021 2:45 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
Бидона има един плюс, ако е достатъчно голям работи като утайник което намаля проблемите ако имаш много седименти, манган и др. Иначе ако имаш кладенец който не пресъхва няма много смисъл от бидон. Слагането на високо е решение само когато има високо удобно място. Хората масово слагат големи резервоари на плочи които не са мислени за такива товари. Да слагаш концентриран товар, и то течност е доста опасно при земетресение, та високото не е лесно в повечето случаи, хората си мислят така. Едно е да сложиш 100-200 л друго е да сложиш 500 или 1000.


Сря Май 26, 2021 3:02 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Съб Юни 24, 2006 7:25 pm
Мнения: 2276
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
За това чудо на техниката си говорим:
https://bielagro.com/regulator-na-nalyg ... z-38010102

_________________
Две плюс две е приблизително равно на четири. Факт!


Сря Май 26, 2021 3:27 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
Баща ми има два еднокубикови бидона - завряни са в една акациева горичка на около 2-3 метра денивелация от двора + около 1 метър стойка. Пирфектно е ама нямаме безплатна вода. До преди няколко години имаше. Една тръбва заустена към реката на няколко километра преди селото, обаче един идиот счупи тръбата и я натъпка с боклуци за да я ползва само той - полива си доматите на място което е буквално до същата река. Ама така не ползва помпа. А останалата част от селото дето доста народ си ползваше - няма и капчица вода. Ние сме далеч от реката. Можем да качим вода от там ама изключително трудно. Иначе в цялото село има 3 кладенеца, до реката са, не са в дворове на хора и са много дълбоки. Тая година пак ще се пробваме да търсим в нашия двор, ама ако не намерим - по добре нашите да изкоренят доматите и да си купим от пазара. Водата е с много приятна цена - 3+ лв.


Сря Май 26, 2021 11:37 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
3+ лв?!?!?!?
Аз се дразня на нашите 1.6 лв, дето водата е от един каптаж в планината, а тръбопровода е правен с частни средства...

_________________
Хайде де!


Сря Май 26, 2021 11:43 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
Cekins написа:
Баща ми има два еднокубикови бидона .........
защо не събираш дъждовна от улуците и с няква малка помпа в бидоните.


Чет Май 27, 2021 12:20 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Лаптопско проблемно видео
Трудна работа заради терена и разположението. И да - водата по нашия край е с цена 3+. Водата до селото идва да не ти казвам чак от къде. Иначе има един сондаж с перфектна вода, който не се ползва. Даже тоя сондаж е в наш ясак за който ни показаха среден пръст от "държавните институции". Старите хора говорят че на 40-50 метра дълбочина, успоредно с реката върви нещо като естествена тръба с диаметър около 2 метра - подземна река или нещо такова, с изключително чиста вода. Кладенците за които споменах били на тази подземна река. За съжаление на баща ми имота е далче от там. Остава ни надеждата да има някакви подпочвени води някъде из нашто място. Един сондьор преди години стигна до 11-12 метра и удари камък, вода нйе...


Чет Май 27, 2021 7:31 am
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 1396 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни