Отговори на тема  [ 103 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Водно подово отопление - термопомпа или газов котел 
Автор Съобщение
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Вто Май 07, 2019 8:16 pm
Мнения: 275
Мнение Re: Водно подово отопление - термопомпа или газов котел
Водното подово е най-подходящо за басейна -в страни - да ти е топличко на крачката. Самите тръбички са с малък дебит и за това се слагат няколко кръга в паралел, за което се прави едно табло в стената с два колектора-един за подаващата и един за поемащата част( с автоматична обездушка и малък разширителен съд -ако серпентинната част е тип затвеорен кръг с топлообменник м/у серпентинната и подграяващата част. Течове са супер-невероятни , защото серпентината във всеки един кръг се слага непрекъсната, а налягането в тях (при циркулационна помпа ) е великата... една атмосфера. Помпата се слага на подаващия колектор, за да поддържа високо налягане. При супер невероятен теч не ти е нужен някакъв нивомер за да го установиш -много преди това ще чуеш 'протестите на помпата' която от навлезлия въздух става хипер шумна. Помпите които се избират по традиция трябва да са поне един клас над слабите (пак заради малкия дебит на тръбичките) и по традиция се оставят да работят 24/7/365 за да не се затлачват серпентините.
Има и изпълнения 'не-басейн' -тръбичките се полагат в 'хола' в специално пригодени фибранови панели с улеи, ламинирани от горе с алуиниево фолио. Идеята на замазката след това е за да се стабилизира тръбната решетка да не мърда. Ако ще да е без замазка, трябва да правиш някакъв фрейм за неподвижно закрепване по него от перфорирана ламаринена ферма.
Водните подови не могат да минат без калорифери в по-големичките площи, особено ако ще го ползваш и за охлаждане - не виждам как 'леден камък' мод краката ще охлади въздуха в помещението - няма да я има естествената циркулация -всичкия студен въздух долу и всичкия горещ -горе. Водни радиатори вършат работа за топлене, но категорично не и за охлаждане- има един феномен че малко нагрято тяло отдава добре към голям студен обем, но обратноте не е истина - голям нагрят обем въздух да топлоотдава ефективно към малко студено тяло.
За самата термо-помпа освен ако не вземаш водата или въздуха от термален извор и ледник (Исландия) , винаги има до-подгряване -ел . нагревател/котел и др. и хората често забравят, че има възможност изходната вода от калориферите/подовото да има нужда от принудително охлаждане преди да постъпи обратно в 'природната част на топлообмена' за да не топлиш природата зиме вместо тя-тебе. Не е ТЕЦ с охладителни кули и езера ( да не се дири много загубената енергия) и как точно и за какво ще ползваш топлината/студа от принудителното охлаждане може да реши до колко е ефективна системата.
Тея малките "термо-помпи" тип кубче са нищо друго освен комбинация обикновен климатик и уотър хотър/чилър. Сериозните(за хотели) са цели табла заемащи една стена и струващи една къща жълтици. За твоите цели коя да е марка да е 'кубче' ще ти върши работа, но струва ли си парите климатика от 1000 лв да стане на 5000лв. , само щото на изходната му пита някой вместо перка е сложил топлообленник за вода. Но пък ако хептен ти е мерак -става.


Последна промяна Jack на Пон Юни 17, 2019 11:31 pm, променена общо 1 път



Пон Юни 17, 2019 11:17 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Водно подово отопление - термопомпа или газов котел
И аз това бях тръгнал да пиша: к'в конденз върху стиропор, бре?! Всъщност отвън фибран слагат и чат-пат вата за пожариустойчивост.

Иначе: без духане равномерна температура йок! И не само температура, има си други екстри. И не разбирам к'во му се плашите на духането, сигурно сте заспивали под калпав климатик настроен да ви духа 18 градуса във врата лятото, или 30 градуса зимата. Ми просто не се прави така и не климатикът ви е виновен!
Само за справка: моите ги пущам на до 20 градуса зимата и над 25 градуса лятото. Понеже са нови модели някак си поддържат добър комфорт, и термометри съм нацвъкал навсякъде.
И к'во по-ниско КПД в сравнение с подовото?!

Jack писал преди мен...


Пон Юни 17, 2019 11:31 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Водно подово отопление - термопомпа или газов котел
Единственият голям плюс на подовото че е топло на крачката, ама това се постига и с правилно поставени решетки, и никакави каманяци. Проблема на колегата е че не е предвидил въздушно, не е учудващо, в БГ архитект да ти направи нещо с въздушно е почти невъзможно, дори да искаш ще ти обесняват че е безмислено,, че ще струва по-скъпо, че заради тия тръболяци ще ти станат ниски стаите и темп подобни глупости. Първо защото си няма ОВиК който да се хване да го прави, второ защото на тях им е някак генетично заложено, просто са такива. аз ако строя къща в БГ 180% ще е с въздушно, ако трябва ще си докарам агрегати от САЩ.


Вто Юни 18, 2019 1:45 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Водно подово отопление - термопомпа или газов котел
ToHu написа:
Единственият голям плюс на подовото че е топло на крачката, ама това се постига и с правилно поставени решетки, и никакави каманяци. Проблема на колегата е че не е предвидил въздушно, не е учудващо, в БГ архитект да ти направи нещо с въздушно е почти невъзможно, дори да искаш ще ти обесняват че е безмислено,, че ще струва по-скъпо, че заради тия тръболяци ще ти станат ниски стаите и темп подобни глупости. Първо защото си няма ОВиК който да се хване да го прави, второ защото на тях им е някак генетично заложено, просто са такива. аз ако строя къща в БГ 180% ще е с въздушно, ако трябва ще си докарам агрегати от САЩ.

За въздушното не си прав. Двама съседи са с въздушно, направено от точно ОВиК фирми. На единия не му стига мощност, другия още не го е пробвал :)
За мен тази с въздушното няма как да се получи, без да се осигури "обратен" поток - тоест в стаята да нагнетяваш горещ въздух, а да изпомпваш студения.

_________________
Хайде де!


Вто Юни 18, 2019 6:11 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Водно подово отопление - термопомпа или газов котел
HCL написа:
В първия случай причината е неспособността на изолационния материал да задържа топлина. Поради това той не се нагрява от слънцето през деня. Нощно време е възможно температурата му да падне под тази на въздуха и това води до образуване на конденз, а с това и мухъл.

Това се случва само при старите мазилки, всъщност не е точно това причината не е топлообмена. Вечер, когато пада роса и изобщо въздухът е по-влажен се получава конденз. Това няма как да се избегне, ако щеш при дъждовно време също няма как да спреш овлажняването. Проблемът на старите мазилки е, че попиват и поради релефа задържат за дълго водата и влагата. До мухъл отвътре почти не се стига. Мухълът е отвън и не е буквално плесен, а се забелязва като промяна в цвета на мазилките. Не е нещо фатално, по-скоро естестически проблем. Но така или иначе при новите минерални мазилки на силиконова основа мисля бяха няма такъв проблем. Не попиват, не задържат вода и не потъмняват и не позволяват развъждане на бактерии.
Само да те предупредя, разликата в цената е около 3-4 пъти. Обикновените мазилки май почват от 15-20лв за бака, докато качествените 70-80 и нагоре. Реално на квадрат мазилката излиза около 50%, т.е. изолацията и труда са колкото скапаната мазилка, но ако искаш да нямаш проблеми...
Идеята да гониш влагата чрез топлоотдаване е абсурдна. През преходните сезони нямаш толкова слънце че да се нагрее, за минути се охлажда и след това пада влагата. А и проблема пак казвам са бактериите, т.е. ако покритието не ти е антибактериално, даже и нагреватели да сложиш е все тая.

Цитат:
Във втория случай влагата проникваща от помещенията през стената спира на границата тухла/изолация и поради същата причина като по-горе кондензира водейки до мухъл между изолацията и стената.

Няма как да се случи. Отвътре имаш или шпакловка или картон, като и в двата случая е гипс. Ако в помещението имаш влага и тя тръгне, най-малкият ти проблем ще е външната страна. Гипсът отвътре ще му се разкаже играта мнооо преди това ;-)

Не знам, според мен добрата изолация е просто задължителна, защото без нея няма как да избегнеш големите температурни аномалии. По принцип няма как да избегнеш температурните разлики, то ако можеше къщите щяха да са пасивни без отопление. Но отопление ще имаш, при това предполагам няма да е 100% през цялото време и целия обем на къщата. Това значи че винаги ще имаш някъде по-студени повърхности. Външната изолация помага да нямаш чак толкова студени участъци, дори и ако не отопляваш всички помещения.
Мисли го като електрическа верига - отоплението ти е все едно офазена машина. Трябва ти маса и то на правилното място. Както не искаш машината да се заземява през оператора, така не искаш студената точка (където ще е влагата) да е къде да е. Целта ти е първо ако може разликата (в напрежение/температура) да е по-малка, но тъй като не може да е нулева, то поне токът да протича по най-безопасния път ;-)
Другото решение е въздушно отопление, да имаш въздуховоди и да кажем в мазето освен температурата да контролираш и влагата на въздуха, пречистване, аспирации и т.н. В щатите не са глупаци, но в нашите условия тоя вариант е доста по-сложен...

Относно конфорта, който и каквото да разправя най-добре е да се излегнеш пред камината на мечата кожа с чаша вино... Нямам нищо против духането, но сякаш по-добре да не е от климатика ;-) Единственото предимство на климатиците според мен е липсата на воден кръг и че няма да се притесняваш зимата да заминеш на някъде дали няма да стане авария, да спре да замръзне и т.н. И другото е цената, но не мисля че ще тръгнеш да пестиш чак толкова. Примерно аз в спалня не бих сложил климатик никога, даже и с подово тяло да е.


Вто Юни 18, 2019 9:04 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Водно подово отопление - термопомпа или газов котел
Аз като казвам духане не визирма климатик тип БГ изпълнение. Говоря за въздушно отопление / охлаждане. Имаш си топлообменници, които загряват/охлаждат въздуха от къщата, и той циркулира през цялото време. Имаш нагентателна инсталция и смукателна инсталация. Нагнетяването е най-ефективно да се извършва ниско от пода. Комфорта е гарантиран. А за камината, никой не е казал да нямаш камина, но едва ли може да се отопляваш ефективно на камина, най-малкото ще имаш камина в 1-2 помещения, не на всякъде .. е то с достатъчно роби може и във всяка стая.


Вто Юни 18, 2019 6:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Водно подово отопление - термопомпа или газов котел
E, HCL не е уточнил на кое казва камина.....
Без да се опитвам да давам акъл, ръся мозък и т.н. - икономичната къща е мода в бедните страни, според мене- и то почти неоправдана мода- пак според мене.( Зелените в Германия са малко отделна тема.)Вместо да изсипеш едни 15-20к пари за инсталации - плащай си по 1000-2000 лв за ток на година и да не ти пука....ако можеш. След 10-15 години ще си дал 15-25к пари за ток, ама няма да имаш инсталация за подмяна.


Вто Юни 18, 2019 7:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Водно подово отопление - термопомпа или газов котел
Да направиш ефективна къща и да не плащаш излишни пари е едно, да се опитваш дет се вика с пръдня боя да правиш е друго. Неутрални къщи, пасивни къщи, ала бала. Инвестицията в изолации и супер друпер системи е безмислена, не се изплаща. Струва си да направиш разумна та изолация, и комфортна система за отопление, която не иска много поддръжка. Имам разни клиенти с къщи по 2-3000 кв.м. им слагат едни фибрани по 40-50 санта. Не знам що го правят, ако нямат пари няма да правят такава къща, ако са стистнати няма да са ни клиенти, мода ли е що ли не знам, пасивна къща. Кво и е пасивното... 10 кВт са само нашите системи :) имаше пък едни други, плочки за стотина хиляди и басейн който го държи на 30 зимъзка, и после плащал 2000 за газ, е колко да плащаш...


Вто Юни 18, 2019 9:48 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3282
Мнение Re: Водно подово отопление - термопомпа или газов котел
Взимайки в предвид мненията по темата и възможностите на място (защото в София се предлага много неща, но като се счупи нещо кой и как ще поддържа техниката на баира не е ясно) стигнахме до заключение, че най-удачният вариянт ще е

1. Да се поставят два отделни климатика Mitsubishi тип multi-split, всеки с по едно външно тяло и две вътрешни, като всеки захранва по един етаж от къщата. Вътрешните тела ще се монтират под прозорците
2. Голям воден съд с подпомагащ нагревател, захранван директно от малооразмерени слънчевите колектори. Това ще доведе до по-ниска температура на водата в съда, но ще премахне необходимостта от температурен буфер през лятото. През студените месеци, а и когато идват гости ще трябва да се включва и нагревателя, но това е по-скоро особеност отколкото недостатък.

Т.е. спряхме сме на най-простото решение концептуално. Водното подово захранвано от термо-помпата има смисъл тогава, когато сондирането е финансово рентабилно. Без него високата първоначална инвестиция и услужняването на техниката не е оправдано. При следващата къща определено ще се предвидят въздухупроводи по американски стереотип. Този път го изтървахме, но като за първи път се очакваше да има грешки. Допълнителна излоация няма да има, 38 см тула + 4 см мазилка би трябвало да са достатъчни. След година-две ще видим дали ще псуваме, че климата в къщата е неприятен и изолацията малко.

Благодаря на всички включили се в дискусията с ценен опит и мнения!

Остава да се решат някой по-дребни въпроси, които ще продължа да раглеждам тук като

1. Какво да е утоплението в баните. Засега вариантът е електрически лири. Алтернативи?


Сря Юни 19, 2019 9:14 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Водно подово отопление - термопомпа или газов котел
По-удобно е с духалка, ама много се повреждат от влагата. Виж тук с алтернативи не съм запознат - като нямаш парно.
То зависи от банята - у нас сме топлили. Температурата е равномерна навсякъде, вентилаторът се пуска често, а като пуснеш душа става по-топло.


Сря Юни 19, 2019 9:34 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Водно подово отопление - термопомпа или газов котел
HCL написа:
...1. Да се поставят два отделни климатика Mitsubishi тип multi-split...

Само да спомена, че по мои повърхностни наблюдения, едното от двете подразделения на Мицубиши занимаващо се с климатици (Heavy Industries) като че ли е позанижило качеството на продукцията.
Ползвам и подобен отпадък. Като стане въпрос за него, първо пускам червена точка, в зависимост от моментното настроение - надпис 18+ или 28+, и тогава започвам да разказвам от какво не съм доволен и какви проблеми съм имал... :lol:


Сря Юни 19, 2019 10:02 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3282
Мнение Re: Водно подово отопление - термопомпа или газов котел
itso.t по-конретно, за Mitsubishi Heavy Само S серията ли е засегната (SRF/SRC ZMX-S) или и по-големите SX, които май нямат подпрозоречни у-ва? А имаш ли няблюдения върху М серията на Mitsubishi Electric (MFZ/MUFZ KJ*VE)?


Сря Юни 19, 2019 10:53 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Водно подово отопление - термопомпа или газов котел
HCL написа:
1. Какво да е утоплението в баните. Засега вариантът е електрически лири. Алтернативи?


Има огромно значение дали са вътрешни помещения или на външна стена, ако е на външна какво е изложението, защото много често архитектите се изкушават да са от север. В резултат имаш най-студеното + най-влажното помещение = мухъл.
Ако не са баните на север ще са спални... общо взето логиката у нас е, че северното изложение е най-трудно за отопление, най-тъмно затова слагаме помещения дето не изискват постоянно и голямо отопление. Съответно там са и проблемите с мухала.
Може и да съм досаден вече, но трябва да предвидиш конденза. Той е неизбежен. Изборът ти е сведен само до това къде ще кондензира. И пак казвам правилното решение е дограмата. Тя е предвидена да отвежда влагата навън, но за целта трябва тя трябва да ти е най-студената точка. Двойна тухла не е достатъчна. Аз съм така - кооперацията ни е тухла, ама истинска тухла т.е. няма бетонни носещи колони. Външните стени са носещи (4 етажа + тавански), замазка отвън и отвътре с вар, поне 6-7 см и от двете страни. На всичкото отгоре стените на баните (северни) го играят и като земетръсни шайби, т.е. са едни специални тухли. Та всичката тая тухла се оказа недостатъчно добра изолация в момента в който сложих добра дограма. Всъщност със спалните няма проблем, защото сложих отвътре вата и гипсокартон. Но банята дълги години псувах. Аз намерих решение де... затворих от север терасата и последните няколко зими имам постоянно работещ влагоабсорбатор. Така банята е суха, без да я отоплявам кой знае колко.

Както и да е на въпросът ти - електрическите лири са ОК за вътрешна баня, ако ще ги включваш вечер и сутрин по малко. За тип "северна" баня не са ОК тъй като ако не искаш мухъл ще трябва да работят постоянно и вероятно за тях ще плащаш повече, отколкото за отоплението на останалата част от сградата. Тъпо е. Ако ще правиш подови и изобщо водни кръгове то много по-разумно в тоя случай е лира към същото отопление (термопомпа или газ) и да поддържа същата температура.


Сря Юни 19, 2019 11:05 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Водно подово отопление - термопомпа или газов котел
Сега погледнах - това което съм се прекарал да закупя преди няколко години е серия SRK/SRC. Определено не е от най-добрите ми попадения на тема климатична техника.
След като вече се бях сблъскал с част от проблемите, и въпреки че препоръчах на приятел да не купува подобно нещо, не ме послуша, та и той допълни списъка с проблеми. :lol:
Не случайно по-нагоре съм споменал че погледът ми е повърхностен. Разпростира се върху отпадъка който използвам и друг, подобен модел. Въпреки това, две от две, като моят е с повече от един проблем, ми се струва прекалено много като за производител на уж качествена техника...


Сря Юни 19, 2019 11:07 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 19, 2007 8:16 am
Мнения: 1063
Местоположение: путинофили: "иди н***й"
Мнение Re: Водно подово отопление - термопомпа или газов котел
моята къща (175кв, 2 етажа) е с 4 климатика мицубиши хеви 18, 12, 9, 9 MSZ серия.и вече 2г нямаме никакви проблеми с тях. по принцип зимата мислехме да я караме в апартамента, но ни беше достатъчно комфортно (а и офиса ми е в къщата :) ).
клим. имат и супер тих режим - който особенно през нощта е ценен.


Сря Юни 19, 2019 12:01 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 103 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни