Отговори на тема  [ 28 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Уред за измерване на напрежение и ток след честотен инвертор 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Уред за измерване на напрежение и ток след честотен инве
Не мисля че това е по силите на мултимер...


Пон Фев 07, 2022 4:21 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Уред за измерване на напрежение и ток след честотен инве
Предполагам, че по-съвременните записващи осцилоскопи щом имат FFT вероятно ще имат и функции за измерване на TRUE RMS напрежение.
Има модели с галванично разделение на входовете, та с тях и ток би могло да се премери през някакъв шунтов резистор включен някъде по силовата верига.
С функция за умножение на каналте (напреженов и токов примерно) скопа ще може да мери и мощност.

С аналогов филтър и обикновен волтметър не мисля, че ще се мери вярно, защото в зависимост от формата на сигнала енергията му може да не е 90% в основния хармоник, а в по-висшите, които ако филтъра ги реже нищо не мерим. Т.е. мерим, но с голяма грешка.


Пон Фев 07, 2022 6:18 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Съб Юни 24, 2006 7:25 pm
Мнения: 2276
Мнение Re: Уред за измерване на напрежение и ток след честотен инве
Да..... Нека първо се изчервя: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
Проблемът е решен - Fluke 289, който ми стои стои в чекмеджето от пет или повече години, ползвам го веднъж годишно и трябва да му проверя батериите, да не са протекли.
Има нискочестотен филтър на 1 kHz. Съмнявам се да е еднозвенен, което значи, че ще върши работа - да реже честоти над 4кHz и да пуска под 200Hz. Даже в моя случай стойностите са по-благоприятни. Мисля, че измерването с нискочестотен филтър ще е коректно.
Но това, което ме интересуваше повече, се оказа скрито в едно изречение в раздел "Detailed Specifications". TRMS се отнася както за измерване на напрежението, така и за тока в диапазона от 2% до 100%. Никъде другаде не видях да се споменава, че измерванията са "истински" и за тока. Това ми беше достатъчно. Няма да се харчосвам за друг уред. :D

_________________
Две плюс две е приблизително равно на четири. Факт!


Пон Фев 07, 2022 8:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Уред за измерване на напрежение и ток след честотен инве
Fluke, Fluke, Fluke! ;)
Кажи какъв е бил резултата, да знаем дали става. А с тия безжични модули, и гъвкави измервателни трансформатори...ако мислиш, че живота може да стане по-лесен с тях, пак пиши.


Вто Фев 08, 2022 10:57 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Уред за измерване на напрежение и ток след честотен инве
С флюке-то за ориентир с прилично малка грешка ще стане - обаче - за да измериш мощността на мотора не е достатъчно да измериш напрежението и тока поотделно. А поне според мен целта на мерене на ток И напрежение е накрая да се сметне мощността.

И аз така - меря напрежение, меря ток, смятам и - о изненада мощността към 3 пъти по голяма отколкото показва инвертора. А инвертора е Siemens G120C с почти всички глезотии - той си казва реалната консумирана мощност. И тия инвертори квото се връща от маторя влиза обратно в DC бъса. Че даже могат и в мрежата да връщат ама за нашите покрайнини тая глезотия им е софтуерно заключена, та се налага да се слагат спирачни резистори понякога.


Вто Фев 08, 2022 1:11 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2581
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Уред за измерване на напрежение и ток след честотен инве
Това звучи като нисък косинус фи

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Вто Фев 08, 2022 4:46 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6004
Мнение Re: Уред за измерване на напрежение и ток след честотен инве
без да съм задълбавал в цялата тема - за какъв честотен инвертор говориш? за 3 фазен мотор или 12-220?
пишете за 4кхз, допускам става дума за 3 фазен мотор?
и в двата случая има различни проблеми, тия за мотор много често не изкарват изобщо синусуида, а правоъгълни импулси с висока честота, които интегрирани от индуктивността на мотора се очаква да докарат ток с формата на синусуида, но не винаги се получава, например ако кабелите на мотора са дълги (май над 30м беше, забравил съм) се получавали някакви вредни ефекти от капацитета на кабела и индуктивността на мотора, и се получавали някакви пикове в напреженията с опасни нива, способни да пробият изолацията на мотора, заради което пък продават едни кутии с размерите на инвертора, които са някакви филтри предполагам индуктивност и кондензатор на всяка фаза, идеята е като се сложи такъв филтър преди дългия кабел да излезе синусуида, не ВЧ правоъгълен сигнал

та мисълта ми е - ако нямаш такива филтри едва ли ще измериш нещо смислено с какъвто и да е мултицет


Вто Фев 08, 2022 6:18 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Уред за измерване на напрежение и ток след честотен инве
Точно така - правоъгълни импулси с +/- 680 волта. Интегрирането се случва в индуктивността на мотора. 4kHz е носещата (честотата на PWM) - при 4kHz от мотора се чува едно "пищене". Повечето инвертори позволяват тази честота да се променя. По спомен Siemens-ите дето ги ползвам май можеха и на 2 да слязат и стигат до 16. При 16 обаче почва да има много големи загуби от превключване и почва много бързо да реве за превишаване на I2t ако е приблизително рейтнат като мотора - примерно 2.2 инвертор на 2.2 мотор е абсурд да работи натоварен на 16кХз, че даже и на 8 не винаги става. За това като избирам мощност на инвертор се съобразявам и с това дали няма да е на място дето ще подлуди работещите наоколо - имаме на такива места дето в помещенията си е тихо и само един писък на 4кХз направо побърква. А какво е като са повече от един мотор на инвертор - не е истина. Правих преди време нещо с 4 мотора на 1 инвертор - половин час покрай него и почва да боли глава.


Сря Фев 09, 2022 8:43 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Уред за измерване на напрежение и ток след честотен инве
Cekins написа:
...По спомен Siemens-ите дето ги ползвам май можеха и на 2 да слязат и стигат до 16. При 16 обаче почва да има много големи загуби от превключване и почва много бързо да реве за превишаване на I2t ако е приблизително рейтнат като мотора - примерно 2.2 инвертор на 2.2 мотор е абсурд да работи натоварен на 16кХз, че даже и на 8 не винаги става...

Не е само това. Ако двигателят има голяма индуктивност, при висока честота инверторът не може да достигне зададения ток и реве от липса на товар.

emilvtc написа:
...С аналогов филтър и обикновен волтметър не мисля, че ще се мери вярно, защото в зависимост от формата на сигнала енергията му може да не е 90% в основния хармоник, а в по-висшите, които ако филтъра ги реже нищо не мерим. Т.е. мерим, но с голяма грешка.

Малко е вероятно, освен ако не правим управление за индукционен нагревател където целта е да постигнем големи загуби в тенекетата.
Обикновено при двигателите е обратно - искаме да имаме малки загуби в тенекетата.


Сря Фев 09, 2022 9:05 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Уред за измерване на напрежение и ток след честотен инве
За липса на товар не ми е ревал. Понеже на сименсите е много лесно - винаги им пускам ауто тунинг - мери си сам всичко и си настройва всички параметри на тази база. Даже почва да мери температура на двигателя - как точно го прави идея си нямам ама го прави. Та той като се тунингова за мотора и всичко е точно - не реве за нищо и си работи. Просто за 16кХз слагам 2-3 пъти по голям инвертор и става, ама си е разход и на място и на пари.


Сря Фев 09, 2022 12:53 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение Re: Уред за измерване на напрежение и ток след честотен инве
Cekins написа:
Даже почва да мери температура на двигателя - как точно го прави идея си нямам ама го прави.

Ако съпротивлението на проводника се вдигне с 40%, това значи че температуата в двигателя се е вдигнала със 100*С градуса.

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Чет Фев 10, 2022 1:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Уред за измерване на напрежение и ток след честотен инве
Което ще е интересно измерване при двигател който не спира да се върти със седмици...


Чет Фев 10, 2022 1:16 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Уред за измерване на напрежение и ток след честотен инве
То ясно че само по съпротивление на проводника може, ама го прави в движение - как пък точно определя какво е активното съпротивление и то с работещ PWM. То между другото тая температура е малко алабалистика, щото трябва да се настройва всичко на 20*С околна. Пък аз или го правя на -10 или на +40 - все така се случва да пускам някаква машина - нямам спомен в нормално време да е бивало...


Чет Фев 10, 2022 2:28 pm
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 28 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 17 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни