Отговори на тема  [ 228 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16  Следваща
Соларно отопление 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10927
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Соларно отопление
A директно отопление на стаи - т.е. грееш отвънка и топлиш вътре - такъв вариант колко ще е добър?
Тук по студените дни има много слънце, и то в подходящ ъгъл (топли), но вътре в къщата си е студ.


Пет Мар 03, 2023 1:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2797
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Соларно отопление
Миро, загубите в бойлера може и да не са загуби. Ако бойлера ти е в банята, тези 1.2кWh дневно ще ти топлят банята. Т.е. топлината остава в къщата.
Помисли за вариант PV соларите да ти захранват термопомпен бойлер, вместо реотан.
Така и така ще купуваш бойлер. Имаше такива БГ бойлери на времето (на Елдом или Теси май бяха).
А това с "чорапа" в големия съд си е наистина идея.

Ако този съд ти е вграден в центъра на къщата в основите, голяма част от загубната от него топлина ще ти отиде пак в къщата и съвсем малка ще подгрява земята под къщата. То идеална изолация няма и есичко е въпрос на изчислен и смислен компромис.

Според мен обема на съда му е малък за сезонно акумулиране на енергия. на мен такъв съд би ми стигнал за 1-4 дена само. Все пак идеята е водата от този съд да се използва директно (без топлообменници или термопомпи) за отопление чрез водна подова отоплителна система.

Grubi написа:
A директно отопление на стаи - т.е. грееш отвънка и топлиш вътре - такъв вариант колко ще е добър?
Тук по студените дни има много слънце, и то в подходящ ъгъл (топли), но вътре в къщата си е студ.

Става, но отоплението ще ти работи само докато има слънце - 3-5 часа дневно.
Идеята на тези системи с акумулиране е през тези слънчеви часове с достатъчна площ на колекторите да уловиш и съхраниш достатъчно енергия, за да можеш да я използваш после, когато слунцето залезе.
Отделно ако тока ти е на дневна и нощна тарифи и има достатъчно разлика в цената - можеш на ток през нощта да акумулираш топлина във водния съд и после през деня да я използваш за отопление.


Пет Мар 03, 2023 2:25 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10368
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Соларно отопление
Отопление и Слънце по принцип се изключват взаимно, освен ако нямаш някакъв акумулатор. Просто най-много енергия за отопление ти трябва точно когато няма никакво Слънце. Примерно нощем зимата...
Което не значи, че изобщо не може да се използва. Особено по-преходните сезони. Но в моя случай аз се топля с камина. Само в детската има денонощно включен климатик. Той по естествен път си се захранва от панелите и батериите, когато имат ток. Когато батериите са празни и от панелите не идва нищо, се върти електромера и толкоз.
При така направена система батериите са баланса и няма какво друго да се направи, защото климатикът и всички останали постоянни консуматори са ми около 500W. Това е нищо, защото в момента като напече имам над 4квт. Ако нямах батерии щяха да ми трябват 10 климатика. Но и да ги имах вкъщи температурата щеше да е като в оранжерия. На село комшията си направи от метални тръби и най-обикновен найлон. И в момента нощно време пада до нула, а през деня скача до над 30. Айде къщите са с по-добра изолация, ама колебанията пак ще са големи и ще е некомфортно.
Та без акумулатори тая работа не става. Може и топлинни акумулатори, това се опитва да направи Емо. Съответно може и колектори да ползва вместо фото. Но аз съм в апартамент и нямам място за цистерни, а и ми беше много по-лесно да опъна кабели до покрива, отколкото води. Единственият топлинен акумулатор, който мога и трябва да направя е бойлера. Може защото няма голямо значение кога и как се е включвал, стига да имам винаги топла вода. Не е проблем и да му вдигам температурата, мога да сложа един термосмесител и в инсталацията водата ще е да кажем 50 градуса. А дали в бойлера ще е 51, 61 или 81 няма значение. Не е като климатика, който няма как да го сложа на 10 градуса отдоло или отгоре. То има как, ама няма да е комфортно.


Пет Мар 03, 2023 3:00 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10368
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Соларно отопление
emilvtc написа:
Миро, загубите в бойлера може и да не са загуби. Ако бойлера ти е в банята, тези 1.2кWh дневно ще ти топлят банята. Т.е. топлината остава в къщата.
Помисли за вариант PV соларите да ти захранват термопомпен бойлер, вместо реотан.

Писали сме едновременно...
Значи 1.2 квтч дневно е за 80 литров. Сегашния съм му сложил термометър и логвам и по груби сметки загубите са някъде 1.5 -1.8 квтч. Разбира се не е точно загуба, ама при условие че имам камина някак си не върви да се топля с ток от акумулатори. А за да не е от акумулатори трябва бойлера да се включва само през деня. Сега се само включва рано сутрин или вечер, защото тогава се ползва. И няма как да го променя, защото особено жената като влезе докато не свърши топлата вода не излиза. Ако искаме да не оставяме без топла вода за повече от 20-30 мин. трябва да сложа поне два пъти по-голям. Но тогава и загубите стават двойни. Освен ако не е Стибел, само че тяхната цена е като на термопомпени. И по-логично е термопомпа ако ще харча пари и целта е икономия.
Но пред това че тук водата е много варовита и 1-2 пъти годишно отварям бойлера и вадя 1 кофа варовик някак си клоня към Елдом, защото за тях има уплътнения нагреватели и всичко във всеки магазин наоколо.
Освен това мисля да сложа два бойлера, заради мястото което имам. Пък и ще имам малко повече свобода в управлението. Крайният винаги ще има топла вода, дори и да трябва от мрежата. Ако имам пък излишен ток ще включвам и втория. Мога и различна мощност нагреватели да им сложа и да ги включвам според товара, който ми трябва.
Някакви такива ги мисля. Засега само гледам логове и умувам. Виждам неща за които нямаше да се сетя. Примерно скоростта на изстиване според датчика. Едва ли се сещате и вие, само ще кажа че совите не са това което са ;-)


Пет Мар 03, 2023 3:54 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10927
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Соларно отопление
А не може ли докато има слънце (пиранометър) и докато температура на въздуха се качва навън да върти целия кръг (външни панели + вътрешни радиатори), а започне ли да пада (тук има малко капан, защото зимата при облаци температурата се качва) - да върти само вътрешния кръг и да включи ел. отоплението(вътрешния бойлер).

По-скоро трябва да се направи помощен слънчев кръг към една такава система

https://proffs.nibe.se/produkter/s-seri ... IBE-S1255/
https://proffs.nibe.se/produkter/


Пет Мар 03, 2023 4:42 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10368
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Соларно отопление
Емо мислеше някаква такава система с термопомпа и колектори и буферен съд.
Би могло и без буфер, т.е. само да се превключва един или друг източник. Радиаторите и течностите имат някакъв топлинен капацитет и до определени мощности ще е използваемо. Но е безсмислено да се забиваш с води, течове и глупости, ако е само заради няколко процента от сметката.
Ако пък искаш по-голям ефект трябва да сложиш и съответната мощност. И тогава вече си трябва буфер, защото тая мощност през деня в къщата ти ще е турска баня, а вечерта пак ще трябва друго отопление.
Другият голям проблем е разликата между топлина и температура. Едното е количествен, а другото качествен показател. Проблемът при колекторите е, че количеството енергия (топлина) много силно зависи от качеството дето търсиш ( температура). Иначе казано едно да подгряваш от 15 до 20 градуса, друго е от 55 до 60. При фотото тоя проблем го няма. Може само 100 вата да имам, ама си ги вкарвам в инсталацията. Докато с колекторите ако изкараш 55 градуса вода от радиаторите и я изкараш навън при слабо Слънце, тя няма да стане 60. Даже ще изстине. Но при същите условия ако изкараш 15 градуса може и да стане 20.
Затова е добре да има буфер и в него да има различни температури и както оня с чорапа да можеш да вкарваш топлина с различна температура.


Пет Мар 03, 2023 5:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2797
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Соларно отопление
Освен бойлер като балансер може да се използва и стара акумулираща ел. печка, ама КОП-а ще е 1, докато с термопомпа/климатик ще е над 3 примерно.

Относно бойлера и варовика - ако двата бойлера са ти свързани последователно на водата и термопомпения бойлер е първи - в него не се очаква образуването на варовикови отлагания, защото топлообменника фреон/вода е нискотемпературен и площта му е голяма. т.е. мощността на кв. см. от площтта на топлообмен е малко число.
Май на времето сме го коментирали това за ел реотана. Един познат ми разправяше (не съм го изпробвал), че ако мощността на реотана е под 40W/кв.см. от площтта му не се образувало котлен камък. Та рецептата му беше да се прикрепи към реотана с болтове и гайки метален радиатор някакъв и това сериозно би намалило котления камък.

Груби, ако правилно съм разбрал - линковете които си дал са към термопомпи.
Та тях би могъл да ги захраниш от PV солари и докато са на солари да ти акумулират енергия в топлинен акумулатор. Т.е. да работят нон-стоп дикато има слънце.
Това, което си споменал и не ми харесва са радиаторите.
За да я вършат някаква им трябва температура на водата над 55 градуса примерно, което не е добра идея за термопомпа от гледна точна на ефективност и KOP.
Подовото е на порядъци по-добър вариант.


Пет Мар 03, 2023 6:51 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10368
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Соларно отопление
Варовикът се утаява основно от температурата. Тя разбира се е най-висока покрай нагревателите. Може да увеличиш площта за сметка на температурата, но все някак водата трябва да се стопли и пак ще имаш някакъв варовик. Не съм задълбавал на тая тема, но според мен се държи като влажността. Само дето водата пада от въздуха при понижаване на температурата, докато варовика пада при повишаване.
Между другото аз предпочитам варовика да се събира в бойлера. За готвене и подобни нужди винаги ползваме от топлата вода.
Но варовика го споменах само като причина да го отварям по-често. Може и нагревател да изгори, ако не е сух пак се отваря. Анода също е добре да се сменя и пак отваряне. Със сигурност всеки бойлер може да се отваря, но съображенията ми бяха, че за нашите имам уплътнения и части под ръка 7 дни в седмицата. Ако взема немски бойлер и стане нещо и трябва да чакам седмица да доставят части ще е кофти. Всъщност ако са два бойлерите може и да не е фатално и пак ще можем да се къпем. Но пък с два немски цената съвсем става солена. Аз и за един ми се свидят парите...
Както и да е... Това беше лирично отклонение. Мен повече ме мъчи управлението. Имам предвид, че логиката не мога да я измисля. Иначе релета с датчици за два бойлера отдавна съм купил. Това с баланса си е задача май за изкуствен интелект. Прекалено много ситуации са ако трябва да се опише алгоритмично.. Или поне аз не мога да измисля алгоритъм още.


Пет Мар 03, 2023 8:59 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2797
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Соларно отопление
Относно управлението на бойлера като баланс - като че ли не е чак толкова сложно, но зависи ти как си представяш да работи системата.
Ако правилно съм запомнил, соларния ти инвертор има датчик на входа на апартаментното ти табло, който го управлява така, че да не връща енергия в грид-а.
Та ако преди или след него - пак на входа сложиш някакъв бърз (1-2 секунди) датчик/ватметър, с които да измерваш моментната консумация, то с него можеш да управляваш консумацията на реотана на бойлера. За целта ще ти трябва фазов тиристорен регулатор на реотана на бойлера (или нещо по-модерно и високо честотно), на който да можеш да му задаваш изходната мощност било то с напрежение/PWM или цифрово.
Приемаш, че винаги ще имаш някаква малка консумация от грид-а - да кажем за момента 50W.
Та алгоритъма ти е да променяш заданието на фазовия регулатор на бойлера така, че консумацията ти от грида да не надвишава въпросните 50W.
Ако я надвиши (защото се е появил облак, или слънцето е залязло) - намаляваш заданието към регулатора на бойлера (или напълно го спираш), докато консумацията спадне под въпросните 50W. През нощта или през деня, когато консумацията ти е по-голяма от произведената енергия от соларите, бойлера ще се окаже изключен, защото заданието му ще е спаднало до нула опитвайки се да постигне въпросните 50W.

Това може да стане и напълно аналогово, ако допълнителния сензор/ватметър ти дава аналогов сигнал примерно 4-20мА пропорционален на моментната консумация, с който сигнал чисто аналогово да формираш задание към фазовия регулатор на бойлера.
(цифрово вероятно ще стане по-лесно).

Ако соларния ти контролер може през интерфейс да ти даде инфо колко вата е в състояние да усвои от соларите и каква ти е моментната консумация в къщи - можеш да избегнеш допълнителния сензор/ватметър за консумация на входа.

Та след като знаеш колко вата трябва да усвоиш с регулатора на бойлера, ако бойлерите ти са 2 каскадно водно - свързани - приоритетно ще използваш като балансьор втория бойлер загрявайки водата първо в него.
Ако първият ти е термопомпен и енергията от соларите ти е достатъчна, за да го захраниш - използваш него като балансьор. Ако не - използваш втория, а като се загрее - превключваш на реотана на термопомпения бойлер.
(Не знам достатъчно ясно ли ми е обяснението)


Пет Мар 03, 2023 10:27 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10368
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Соларно отопление
Емо, разправям ви аз че трябва да разучите домашния асистент, ама не ме чувате ;-)
Няма нужда да правя или да меря каквото и да е. Всичката възможна информация я имам налична в асистента. Включително и какъв ще ми е прогнозния добив по часове за следващите 24 часа. Не е супер точна прогноза, ама пък е направено като за балъци. Даваш му координати на панелите, в каква посока и под какъв ъгъл си ги монтирал. То се вързва към метеорологичния сървър, дърпа прогнозата и ми смята във ватове за моите панели. Не винаги познава, обаче рядко се бърка тотално.
Данните от инертора, батерии и електромери също си идват автоматично. То май вече всички работят с облаци, ама хуйвей нямат нито бутони нито екрани. Има само един DC прекъсвач към панелите и един на BMS-а. Това е всичко. Даже не можеш да го изключиш, спира се само силовата част. А без телефон и облак практически не можеш да го включиш, а камо ли да го конфигурираш. Така че всичко така или иначе е цифровизирано. Поддръжката на асистента се свежда само до възможността да дърпам данните директно. Което всъщност е важно тъй като облака се ъпдейта веднъж на 5 мин, докато локално аз решавам през колко секунди да се полира.

Както и да е отплеснах се...
Данните ги имам. Мога да ползвам един куп вградени автоматизации, визуални с вълшебници и без вълшебници. Мога да ползвам питони, жаби и т.н.
Това, което не мога да измисля е само логиката. Трябва да реша кога да включвам един, два или повече бойлери, евентуално и други консуматори. Примерно климатици, защото още малко да се стопли и спирам да паля камини. Проблемът е че Слънцето варира доста. Тия дни едва стига 8-9 квтч. Но в слънчево време стигам 18-20 квтч. Средната ми консумация е 20-25квтч, което значи че в кофти дни трябва да изместят всичките баланси на нощна тарифа. При слънчево време пък обратно трябва да товаря колкото се може повече инертора, щото в батериите мога да вкарам само 10квтч, още 5-6 максимум да имам консумация и от там нагоре трябва задължително да включа баланс, иначе става фира.
Ако имам само един баланс да кажем ще измисля алгоритъм. Обаче ако са повече и всеки със своите специфики става сложна. Примерно единия бойлер задължително трябва да има температура под която да не пада. Вторият може да пада колкото си иска. Трябва да се анализират и навиците, щото не знаеш колко да включиш на нощна. Ако сутрин някой се купи Ок, ама ако навиците са къпане вечер и през нощта си държал бойлера включен то през деня не може да го ползваш.
Ако добавиш климатици там трябва да следиш прогнозата за температурата, ако добавиш и друг тип баланси и оптимизацията става боза. Аз затова казах, че това може би си е баш задача като за самоубочение и интелект на блондинка.


Съб Мар 04, 2023 12:02 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2797
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Соларно отопление
Това с асистента е добре, но ми прилича на голяма автоматизация, която би довела до големи проблеми при дропване на НЕТ-а, една война с такай, при която като санкции нашите или техните умньовци решат да спрат нет-а и втръзката на инвертора ти и БМС-с кораба майка изчезне. Да не говорим, че при спиране на тока соларите не се използват (ако инвертора не ти е хибриден или оф-грид)
Освен това прогнозите са прогнози, а на теб ти трябват реални моментни данни конкретно от твоето оборудване, които отчитат облачето точно над твоите панели.
Целта на оптимизацията според мен трябва да е пълно използване на добитата от соларите енергия директно, в акумулатори или в бойлерите.
Кофтито при теб е, че имаш само бойлери като баланси, в които не може да се запаси много като енергия.
Климатиците би трябвало да работят непрекъснато докато има слънце, за да го използват, а не в най-слънчевото време те да се изключат, щото били достигнали зададената температура. Та топлината от тях, която е в повече трябва да се запасява в някакъв вид топлинен акумулатор и то голям. Не виждам в момента как може да се направи ефективно използване на соларите без голям баласт/акумулатор - топлинен или електрически.

Ако има голям топлинен акумулатор способен да акумулира необходимата енергия за следващите 18 часа, то прогнозата от асистента за следващият ден би била много полезна, защото ако ще е облачно и няма да има добив от соларите, термопомпата и бойлерите ще работят през нощта 22:00 - 6:00 (на нощтна тарифа) на макс запасявайки необходимата енергия за през деня 6:00-22:00.

БГВ у нас се използва предимно вечер за кухнята и душ, както и сутрин за душ.
Та бойлерите ако са 2 последователни, то за да не се губи комфорт-а, втория трябва да се дозагрява всяка нощ, за да има вода за сутрешните душове, а през деня ако ще е слънчево - от соларите да се загряват и двата бойлера. Ако няма да е слънчево - през нощта се загряват и двата бойлера, а през облачния ден -от мрежата се загрява само втория бойлер, за да има в него топла вода за вечерта.


Съб Мар 04, 2023 12:52 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8886
Местоположение: Разград
Мнение Re: Соларно отопление
Не мислите в правилната посока :) Виждал съм на едно място "перфектния" акомулатор за PV - е като цена не знам колко му е излязло, ама пък за сметка на това не се притеснява колко "цикъла" е минал и може да събере безкрайно (почти) ток. Човекот си е направил соларка (нещо между 60 и 100 кв. - два инвертора бяха ама дали бяха 30-ки или 50-ки не помня) и с тях си храни една "малка" фермичка (BC копачка). Та каквото и да му произведе днес - всичко се обръща директно в пари. Не се занимава с продажба на ток и свързаните разправии с ЕРП-та. Гледах му статистиката - няма 1 ват изтърван - всичко се консумира.


Съб Мар 04, 2023 10:54 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10368
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Соларно отопление
Мда... С копачки ще стане, ама ще трябва да закопая още пари:-)

Емо асистента се търкаля на машина в моята мрежа. Ако падне нета ще изгубя прогнозите, но такъв е животът. Още една ситуация, която трябва да се предвиди. То това всъщност е проблемът ми с алгоритмите. Твърде много ситуации и твърде много налучкваме.
Ще видим... Сега трябва първо да преценя обема на бойлерите и да ги сложа. Може би трябва малко повечко запас, с който да мога да експериментирам без да оставам без вода.
А за повреди... то идеята на асистента не е пълен контрол. Примерно инвертира само се следи. Той сам си следи всичко което му трябва. Не му се меся, само вземам всички данни, които той има, за да ги имам и аз. Ако той или нещо друго около него се повреди това няма как да е по вина на асистента. Ако асистентът умре, то инвертирът няма даже да разбере.
По тази логика не искам да правя фазови управления на бойлера. Нито да му компрометиран неговите защити. Ще сложа само мой допълнителен сензор да виждам температурата на водата и реле с което да мога да го изключвам когато преценя. Но ти ми даваш идея да сложа и шунт, т.е. един бушон паралелно на релето. Така ако асистента или релето откажат да мога с едно щракване да ги шунтирам.


Съб Мар 04, 2023 11:37 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2797
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Соларно отопление
А как ще използваш моментен (едночасов примерно) излишък 700W от соларите (произведената от соларите енергия надвишава потребяваната от консуматорите ти в момета със 700W) с 3кW бойлер, ако бойлера можеш само да го включваш и изключваш към мрежата само с реле управлявано от асистента? Аз не виждам как това може да стане.

Трябва мощността/консумацията на бойлера да се управлява плавно в зависимост от произведената в повече енергия от соларите.
Най тъпото решение е фазово/симисторно, което може да е закачено след термо регулатора и защитите на бойлера и преди реотана на нагревателя. Така защитите ще си работят на 220V AC от мрежата, а ограничаването на мощността ще е след тях.
В случая ще ти трябва фазов регулатор, който да може да си променя фазата по външно задание.
Като ти е кеф да използваш асистента - можеш да използваш някакъв готов smart home WIFI/BT/RF димер за управление на лампи примерно, на който да му направиш изхода по-мощен за да устисква 3kW реотан.

Та след като асистента ти казваш че знае, че има моментен излишък 700W - подава задание към димера да "светне" бойлера на 35%, които отговарят на 650W примерно.
И така рефрешваш заданието на всеки няколко секунди (колкото по-често - по-добре)

Е, ако димера не е симисторен, а по-високо честотен с мосфет-и - "картинката" би била по-сполучлива. (Може и да има такива димери на пазара.)


Съб Мар 04, 2023 12:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2797
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Соларно отопление
Само да допълня, че прогнозата при описания в предишният ми пост "димерно" управление на бойлера ще се използва само, за да се акумулира енергия на нощна тарифа преди облачен прогнозен ден. В случая с 2-та бойлера - да се загреят и двата на макс.
Ако денят няма да е облачен - през нощта се загрява само втория бойлер (за да има вода за сутрешните душове), а през деня от соларите се загряват и двата на макс.

Е, можеш и повече да се заиграеш с прогнозите и нощното "акумулиране", но тогава наистина отиваме към AI.

А аварийното шунтиране на "димерите" с ключове мисля, че е повече от задължително.


Съб Мар 04, 2023 12:38 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 228 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни