Отговори на тема  [ 228 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 16  Следваща
Соларно отопление 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2798
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Соларно отопление
Обмислям възможна ли е към момента (ценово) и вариантите за смислена инвестиция за домашно (къща с двор, а не апартамент) използване на слънчева акумулирана енергия за отопление. Естествено, че няма да се очаква изцяло отопление само от слънцето.

(За БГВ е ясно, че е възможна и нея мисля да правя. Темата в другия раздел на форума е свързана с нея. Става въпрос за 2 термо колектора по 2кв.м. по DIY технология.)

За отоплението - разглеждам PV и термо панели като варианти за добив на енергия.
При PV - очевидно е идиотско да захранвам и грея водата с реотани. В случая трябва термопомпа с висок COP. (аналогия да се топля на ток с духалка или климатик).
Използвам данните от моята къща и инсталация само като отправна точка за някакви реални изчислителни данни на този етап.

При използването на термопанели за добив на топлина се замислих за вариант, в който да се направят по възможно най-евтина технология (с готови такива сметката май няма да излезе), с която да се добие нужната енергия за денонощие.

И понеже тази енергия трябва да се съхрани за да се използва през последващите 20 часа от денонощието - естествено се повдигна въпроса за технология и възможни варианти за реализация на топлинен акумулатор.

Разглеждането ми е принципно и не е свързано конкретно с наличната вкъщи инсталация.

Ако се стигне до вариант за технология - после ще мисля как да я интегрирам и използвам със съществуващата инсталация вкъщи.


Сря Фев 23, 2022 1:02 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10368
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Соларно отопление
Ех, ако е принципно аз не бих делил решенията на идиотски... Важното е крайният резултат и цената на която го постигаш. Важно е и решението да е комплексно. Не само пари или само функционалност и т.н. Лесно се постигат едно-две неща, както казал евреинът "бързо, качествено, евтино, но изберете само две".

В тоя смисъл 90% от нещата се постигат или грешат още на архитектурно ниво. Там има неща, които не изискват инвестиции. Само удачно проектиране. Има и неща, които изискват инвестиции, някои големи, но пък се изплащат, защото са еднократни и дават резултат много години, ако не и през целия живот на жилището.
Относно Слънцето, очевидно целта е зимата къщата да поглъща повече топлина, отколкото отдава. А лятото обратно - да отдава повече, отколкото поглъща. В предните постове обяснявах това, да не се повтарям. Но въпросът не е само в отоплението/охлаждането. То трябва да се съчетае и с функционалност, т.е. коя част от къщата искаш да е по-топла примерно. Също трябва да се съчетае и с циркулацията на въздух, защото много често даже и аз навремето направих тая грешка - оставих умишлено едни помещения да са по-хладни. Само че към тях идва по-топъл въздух от другите и тоя въздух съвсем естествено прави конденз. И сега се налага да държа влагоабсорбатор постоянно, иначе се получава мухъл.
Заради това с въздуха все повече си мисля, че американците не са глупаци като го предпочитат пред водни кръгове и тем подобни. Така хем решават проблема с отопление/охлаждане, хем и с проветряване, хем с влага и мухъл. Хем с бактерии. Dimitar се позагуби, ама той обясняваше за UV лампите и филтрите и т.н. Отделно те имат и решения за слънчеви колектори на въздух. Даже при DYI варианта ползват кенчета, боядисани в черно. Не се притесняваш, че въздуха в тях ще замръзне, нито че ще кипне, нито че ще те наводни... На всичкото отгоре това нещо става и пасивно, т.е. на естествена циркулация, няма помпи, няма финтилатори. Разбира се, те си слагат за подобряване на циркулацията, особено вътре в сградата. Но мисълта ми е, че не изисква много електричество, ако всичко е проектирано добре.
Сега за акумилаторите... По принцип целта е самата къща да се държи като акумулатор.
Значи ако си ограничен само до площта на къщата и освен ако не е супер-дупер инвестиция, в най-добрия случай може да постигнеш едни 15-20 градуса разлика. Даже и това е трудно, но мисълта ми е, че това би било много добре при сегашните технологии. Казано по друг начин, в зимни условия нямаш "излишна" топлинна енергия, която да съхраняваш за нощно време. Самата къща вътре си е акумулатор и зимата Слънцето е толкова, колкото през деня да заредиш тоя акумулатор. Че това не е достатъчно през нощта - не е достатъчно.
За допълнителен акумулатор би имало смисъл, само ако имаш допълнителна площ. Или другия вариант - самата къща не си ползва собствената площ добре. Примерно покрив с керемиди и циркулация. Такъв покрив е добър лятото, защото отдава добре. Но зимата не те топли, тъй че отгоре може да сложиш нещо, което приема топлината. Въпросът е, че това нещо оправя първоначалния бъг на къщата и пак опираш до разликата от 15-20 градуса максимум. Просто покривът като площ винаги е малко, дори къщата ти да е едноетажна.
Според мен за нужда от топлинен акумулатор може да говорим само ако имаш една допълнителна площ. Така ще имаш вече излишък през деня, който да съхраниш и ползваш през нощта. Но говорим за площ, с два панела по два квадрата и то DIY не знам какво очакваш...


Сря Фев 23, 2022 4:42 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2798
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Соларно отопление
Въздушното отопление трябва да се заложи в архитектурата при проектирането. Въздуховодите са с голямо сечение и мен не ме кефи, защото се развъждат всякакви форми на живот в тях. Прави течение и не е безшумно. Шумоизолирането между стаите не е добро и се постига трудно с допълнителни шумозаглушителни елементи. Освен това разнася миризми от една стая в цялата къща като върти въздуха. Мислих на времето да използвам такъв вариант, но го отхвърлих и се спрях на подово. То е безшумно, не прави въздушни течения и е невидимо и архитектурно неангажиращо. Е, подовете трябва да са термопроводими (гранитогрес примерно), всички мебели, легла, гардероби и др. трябва да са на крачета и килимите и пътеките трябва да са термопроводими. Пълно щастие няма :-)

Лошото в случая е, че трябва да се проектират различните варианти за конкретния случай и после да се изчисли себестойността им, за да може да се избере кой от тях да се използва. Това изисква доста време.
Проектант който е смятал такива варианти няколко пъти ще има опит и ще може да каже с 80% точност коя технология за конкретния случай има смисъл да се използва, но не познавам такъв.

Като говоря за къща с двор (а не апартамент) имам в предвид, че има достатъчно площ на двора за солари.

Двата DIY солара за които говоря ще са само са подгряване на вода в бойлер за кухнята, пералното и банята. Системата ще е от 2 бойлера каскадно свързани, като втория е изцяло на ток, а първия е само на термо солари и/или термопомпа. Т.е. соларите ще подгряват входната вода от +7 градуса до колкото могат, а тази вода после се доподгрява на ток във втория бойлер. Идеята е използване на слънчевата енергия през повече месеци през годината и чрез нискотемпературно подгряване дори през зимата. Когато я няма - първия бойлер ще се подгрява до 36 градуса от термопомпата.

Мислех за вариант къщата да се държи като топлинен акумулатор. За това нямам вътрешна топлоизлация, а използвах тухли на винербергер 38-Hi. Така стени, под и таван акумулират топлина и създават инертност, но само това няма как да е достатъчно, за да се посдигне 24 часов комфорт. За да има икономия и комфорт трябва температурата в стаите да се поддържа постоянна, а не с 5-10 градуса толеранс - при акумулиране висока, после ниска.
Най добрия вариант е топлинен акумулатор от който се консумира необходимата топлина, за поддържане на температурите в жилището когато и колкото е необходимо.

Относно водните резервоари за топлинния акумулатор - както казах могат да се сковат от куфражни платна. За хидроизолиране може отвътре да се налепят със стъклоплат и полиестерна смола с дебелина няколко милиметра (2-3 примерно). Идеята е да се постигне дълготрайна евтина, здрава и гъвкава хидроизолация. Преди време мой познат си изля по този способ лодка. Смолите и стъклоплата не бяха някаква цифра тогава. (Сега незнам как са).


Сря Фев 23, 2022 6:52 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27993
Местоположение: София
Мнение Re: Соларно отопление
В голяма грешка си за въздушното отопление. Не знам какво се развъжда в тях при нас няма признаци за нещо такова. Също така изобщо не е шумно, няма никакво течение и като цяло е най-комфортното отопление според мен.
Въздуховодите са друг въпрос, зависи от къщата, за типичния БГ стил къщи не е удачно, но примерно в къщата на ни в Шумен където нямаш зид под 40 см и таваните са къде 3.70 спокойно може да се инсталира, иначе трябва да е къща като тия в САЩ или да си го мислил за това.


Чет Фев 24, 2022 2:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2798
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Соларно отопление
Не съм живял в къща с въздушно отопление и както Бонго за подовото - така и аз за въздушното само съм чел разни учебници и книги по темата.

Въздуха - особено сухия е лош топлоносител и за да пренесеш много топлина ще трябва да имаш голяма циркулация - т.е. въздушно течение. В стаята изхода на въздуха е обикновено решетка на вратата към коридора, а входа от въздуховода е по правило в най-отдалечения диагонал спрямо вратата, така че да се получи максимална циркулация о въздушен обмен през цялата стая, а не само в една част от нея.
За да няма големи скорости на въздушния поток - увеличава се сечението на решетките и въздуховодите.
От друга страна за да няма голямо задържане на прах във въздуховодите се увеличава скоростта на възхуха в тях.

Всички въздуховоди в идеалния случай тръгват към стаите от едно место, където въздуха се загрява или охлажда според сезона. Това е вид "звуковод" и шум от една стая през въздуховода се чува в съседната. За това се слагат звукозаглушителите (подобни на гърнетата на ауспусите на автомобилите)

За формите на живот и прахоляка във въздуховодите - Димитър мисля беше постнал снимка в съседна тема тук от преди няколко години. Там стана въпрос за фирмите за почистване на въздуховодите и за UV лампите за въздуховоди.

Предполагам че за климат с не толкова екстремални температури като в БГ (-24 .. +43 градуса в Пловдив примерно) този вид отопление би било подходящо.

Ти можеш най-точно на база опита ти да кажеш как е всъщност...


Чет Фев 24, 2022 2:51 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27993
Местоположение: София
Мнение Re: Соларно отопление
Ами ние сме в Индиана, като географска широчина сме точно като БГ, с тази разлика, че лятото е доста по-влажничко, и амплитудите в температурата не са по-малки, да не говорим, че понякога макар и рядко от Север идва такъв студ какъвто в БГ няма от къде да дойде.
Дали се трупа прах във въздуховодите не знам, може би се трупа, никога не съм гледал :) Според размера на къщата имаш един или няколко юнита, при нас са три, два са в техническото помещение мазето да го наречем, и един е на втория етаж, по един юнит за всеки етаж. Въздуховодите които излизат са големички нещо от сорта 600х400 но по пътя сечението намалява. Изхода за топлият въздух при нас е с подови решетки, обикновено разположени под прозорците, но не само. решетките са малки да речем 250х100 нещо такова. Скоростта на потока е много ниска, всяка решетка си има жалузи с които може да регулираш колко топло/студено да излиза. Смукателните са на стените, високо горе, не са твърде много. При нормално функционираща система шум от вентилаторите не се чува, през деня е абсурд да чуеш каквото и да е. Нощно време в момента съвсем леко чувам вентилатора на горелката на единият юнит, иде му време за смяна, но не го чувам през въздуховодите а го чувам през "комина" който отвежда изгорелите газове защото изхода му е точно до един от прозорците на спалнята който повечето време е леко отворен.
Всеки юнит има филтри, по новите имат и UV лампи, нашите са с електростатични филтри но без лампи. Всеки юнит си има и овлажнител като регулира влажността според сезона.
В някои помещения топлото иде от тавана, така е на приземният етаж, както и в някои на втория етаж.
Като цяло системата е доста надеждна. С вентилаторите на самите юнити не сме имали никакви грижи. Вентилаторите на горелките изкарват по 10-на години. Електростатичните филтри са си ОК, но трябва да се внимава като се почистват. Аз нашите ги чистя веднъж в годината, първо ги осмуквам с прахосмука после със сгъстен въздух ги продухвам. Горе долу и веднъж в годината или когато шефа нареди чистя и решетките на смукателната вентилация, там се трупа прах.
Подобен комфорт трудно се постига с друг тип отопление. Аз лично не харесвам подово, сега то зависи и от настилките може би. Ако навсякъде си теракот/мрамор и подобни, може би подовото е ОК за отопление защото ще стопля пода. При нас пода по подразбиране е дърво, и с изключение на мокрите помещения навсякъде е с паркет. Но дори и в мокрите помещения не с еусеща студен, което е логично защото е лепено в-у дърво и решетките за топлия въздух са долу.
Имаш "екстри" като примерно в основата на шкафчетата на всяка мивка имаш изход на топъл въздух, така ако се застоиш пред мивката в кухнята или пък в банята ти духа топличко на крачката.
За охлаждане при всички положения е по-добре от подово, ако охлаждаш през подовото подовете са неприятно студени, отделно на другите кусури.
Сега тук вече зависи и как е направено. Къщата във вегас е по-мъничка, няма мазе има един юнит на тавана. Явно самия юнит не е от най-качествените, отделно и малко са си оставили ръцете. Има леки вибрации и капаците му издават неприятен звук като тръгнат горелките, все се каня да му видя сметката но на нас ни се събира не повече от месец в годината в тази къща и все няма време.


Чет Фев 24, 2022 6:27 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Соларно отопление
А за мишките какво ще кажеш?


Чет Фев 24, 2022 7:27 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27993
Местоположение: София
Мнение Re: Соларно отопление
Мишки нямаме, виж катерици се намират но за късмет май още не са се научили да живеят в къщата. Имаше по едно време нещо дето живееше на тавана но или се изнесе или го изядоха защото вече не се чува.


Чет Фев 24, 2022 10:43 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2798
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Соларно отопление
Мисля, че намерих решение за нискотемпературния топлинен акумулатор.
Бидони рециклирани по 1000л. Не стават за питейна вода, но за целта са подходящи. По 100лв са но за бройки цената ще падне. Изолацията отдолу с 10см фибран, а за по-евтино отстрани и отгоре 30см. вата.
Водата в тях ще се подгрява до 38 градуса.

Херметично се затварят, но предполагам, че няма да издържат 1.5 бара налягане, а това е проблем, защото водната отоплитенла инсталация е разчетена за такова налягане. Най-добре ще е да не са под налягане, но за момента не се сещам как.

В момента системата е затворена при 1.5 бара и включва термопомпа, циркулационна помпа и отоплителни кръгове (има и разширителен съд 15 литра).

Към нея трябва да се добавят въпросните бидони, няколко електроклапана (предполагам че евтините пластмасови за напоителни системи за трева ще свършат работа) и вероятно втора циркулационна помпа,

Идеята е когато топлинните акумулатори са заредени (загряти до 38 градуса) водните кръгове да се свържат директно към тях и с помпа да се прекарва водата през тях. Когато се охладят (разредят) до 28 градуса да се спре циркулацията през тях и кръговете да се свържат директно с термопомпата.
През 4-те слънчеви часа термо помпата да подгрява и къщата и съдовете с приоритет - къщата. Така тя трябва да загрее водата в бидоните до 38 градуса, като ще ги "зарежда" с топлина един след друг, за да може да има пълно зареждане на част или всички от тях.

С наличната термопомпа няма да мога през тези 4 часа да акумулирам нужната ми за денонощието топлинна енергия, но за да се тества идеята - ще успява да подгрее 2-3 бидона (предполагам).

Дайте идея как да се направи системата.

Термо помпата ще трябва да се захрани през трифазен инвертор от соларите. За проба ще ми трябва трифазен инвертор 380V, който ще е включен към мрежата, а след изправителя в него паралелно на филтърния кондензатор ще се включат сопарите през MPPT BOST (Step-Up) конвертор с изходно напрежение с 5V над трифазното изправено мрежово. Така "автоматично" ако има слънце - инвертора ще се захранва само от соларите. При слабо слънце - и от соларите и от мрежата, а през нощта - само от мрежата.

Трифазния мотор е 380V/2kW . Колко киловатов инвертор ще ми трябва за него?


Сря Мар 16, 2022 10:21 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Соларно отопление
Предупреждение: много от големите бидони, които съм виждал, се "разпльоскват" само като ги напълниш с вода. Като ги "надуеш" ще стане още по-интересно, особено при променящо се налягане.


Сря Мар 16, 2022 10:42 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8888
Местоположение: Разград
Мнение Re: Соларно отопление
Бонго - ако успее да се вреди в ADM (Амилум - Разград) може да вземе бидони с метални рамки - няма никакъв проблем. По принцип ги ползват да носят едни говна дето са с 1.8 плътност - така че издържат без проблеми не само на вода. На село имаме два такива и си ги пълним без никакъв проблем до горе с вода. Проблема е че е голям филм някой външен да си купи. Продават ги само на техни служители и обикновено свършват веднага когато ги обявят за продажба.


Чет Мар 17, 2022 10:23 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10606
Местоположение: София
Мнение Re: Соларно отопление
emilvtc написа:
Трифазния мотор е 380V/2kW . Колко киловатов инвертор ще ми трябва за него?

За моторетка 2kW ти трябва инвертор 2kW. Обаче, не съм убеден че с инвертор за асинхронни двигатели ще подкараш двигателя на съвременна термо помпа.

Според мен при тая работна температура няма да има проблем част от системата да е под налягане, а друга да не е.


Чет Мар 17, 2022 10:37 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2798
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Соларно отопление
itso.t написа:
За моторетка 2kW ти трябва инвертор 2kW. Обаче, не съм убеден че с инвертор за асинхронни двигатели ще подкараш двигателя на съвременна термо помпа.
Какво имаш в предвид? Големия пусков ток при развъртане на мотора ли?
itso.t написа:
Според мен при тая работна температура няма да има проблем част от системата да е под налягане, а друга да не е.
Как може да стане това?
(Ще е много добре, ако се мине без топлообменници, защото температурната разлика е много малка от двете страни.)


Чет Мар 17, 2022 12:27 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10606
Местоположение: София
Мнение Re: Соларно отопление
emilvtc написа:
Какво имаш в предвид? Големия пусков ток при развъртане на мотора ли?

Двигателите на съвременните климатици / термопомпи не са класически асинхронен двигател. Или ако има такива, то те са нещо екзотично или индустриално.
По-скоро са безсензорен BLDC или нещо сходно като конструкция, и стандартен инвертор в общия случай е неприложим.
Или за да съм по-точен - това се отнася за инверторите които са ми попадали в полезрението. Че и тая техника се развива...

emilvtc написа:
Как може да стане това?
(Ще е много добре, ако се мине без топлообменници, защото температурната разлика е много малка от двете страни.)

Помпата засмуква от големия съд и поддържа налягането. В изхода на системата има дросел или редуцир вентил. Преди редуцира (дросела) налягането е високо, след нето е ниско.
Флуида с ниско налягане се връща обратно в съда.


Чет Мар 17, 2022 2:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2798
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Соларно отопление
Да, с регулатор на налягането (пружина със съчмен клапан примерно) ще стане. Трябва да видя има ли стандартни такива. Тези защитните за котли май не са предвидени за постоянен поток през тях.
Ще трябва да сменям и циркулационната помпа с напорна май. В сегашния вариант имам статично съпротивление 3.5 метра + динамично. В новия ще имам 5 метра статично + същото динамично съпротивление + това на регулатора на налягане.
(На колите регулатора на налягане след маслената помпа е подобен.)

Двигателя на компресора на ТП е обикновен асинхронен трифазен без електроника в него.
Питам, защото Cekins спомена в друга тема, че инвертора трябва да е за по-голяма мощност от тази на мотора, но не разбрах защо.


Чет Мар 17, 2022 3:09 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 228 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 16  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Grubi, vesko_hard, ДедоБоре и 12 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни