Отговори на тема  [ 228 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 16  Следваща
Соларно отопление 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Соларно отопление
ike написа:
Стига сме говорили за "соларно отопление". Сега е лято и идват големите жеги. Кажете нещо за "соларните охлаждания". Едно време какви хубави амонячни хладилници https://en.wikipedia.org/wiki/Absorption_refrigerator имаше , работеха без компресори, само с топлина.


Помня, когато бяхме младежи и ходехме по къмпинги, имаше една каравана с абсорбционен хладилник, който работеше на пропан бутан и беше единственият, който успяваше да направи лед. :)


Чет Юни 30, 2022 8:59 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Соларно отопление
Ако попиташ съвременен хладилен техник как бачка тоя хладилник, с какво да заредиш системата му, и как, далече от Гугъл ще се получи много забавно...


Чет Юни 30, 2022 9:39 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 08, 2006 1:12 pm
Мнения: 1976
Местоположение: Котел
Мнение Re: Соларно отопление
Пък да не говорим като си за риба и няма къде да се охлади биричката а пък в отсрещното село в АПК-то има купища с амониева селитра :finga:


Чет Юни 30, 2022 10:00 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: Соларно отопление
https://www.youtube.com/watch?v=R_g4nT4a28U за охлаждане... :roll:


Вто Авг 02, 2022 4:22 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 11:15 am
Мнения: 1244
Местоположение: Phoenix AZ
Мнение Re: Соларно отопление
lcr написа:

Помня, когато бяхме младежи и ходехме по къмпинги, имаше една каравана с абсорбционен хладилник, който работеше на пропан бутан и беше единственият, който успяваше да направи лед. :)


Мои роднини в Канада имат точно такъв хладилник в караваната , даже бачка и на газ и на ток.
Предполагам че има и клима на газ .


Сря Авг 03, 2022 6:43 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Соларно отопление
Питам само от любопитство - някои успя ли да монтира соларните панели за ток?


Чет Ное 24, 2022 10:12 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Соларно отопление
Вчера бях на един покрив да оправям комуникациите на 6 инвертора... В последните два месеца съм пуснал 15 централи от които 3-4 даже се пребориха с бюрокрацията и са вече официално грид с продажба :) Иначе колегите имат 6-7 палета панели да слагат на тази дето правим сега и после знам поне за още 3 дето ще се почват. Та - какво по конкретно те интересува ? :)


Пет Ное 25, 2022 8:25 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Соларно отопление
Cekins написа:
Та - какво по конкретно те интересува ? :)


Аз съм на финалната права, ако времето позволи тая седмица може и да приключа. Имам само една чуденка дали да пускам отделни тръби за кабелите щото чета в изискванията да имало 30 мм минимум отстояние. Просто като вземах имаше само един модел с метална вложка и достатъчно широк за да вкарам 4-те кабела и така си го планирах. Сега няма да ми стигне за две дължини и се чудя дали да купя още, дали да търся тръби с малко по-малък диаметър или да си карам с тая. Те по принцип това отстояния предполагам го искат при 1000V, а при мен ще са 300V на стринг...


Пет Ное 25, 2022 9:52 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Соларно отопление
Cekins написа:
...Та - какво по конкретно те интересува ? :)

Питах за проектите на съфорумниците ни...


Пет Ное 25, 2022 10:16 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Соларно отопление
По моя ще работя пролетта. Сега имам други по-спешни грижи на главата.


Пет Ное 25, 2022 12:54 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 08, 2006 1:12 pm
Мнения: 1976
Местоположение: Котел
Мнение Re: Соларно отопление
itso.t написа:
Cekins написа:
...Та - какво по конкретно те интересува ? :)

Питах за проектите на съфорумниците ни...

Аз пуснах ама не точно за отопление. Вадим вода от сондаж, 35 метра. С киловат слънчеви панели, 1 цол тръба си хвърля яко вода, отделно че беше суша голяма. Явно ще върши добра работа постановката с фотоволтаични панели и помпа след тях.


Съб Ное 26, 2022 11:26 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Чет Авг 09, 2012 7:42 am
Мнения: 351
Местоположение: Бургас
Мнение Re: Соларно отопление
Аз турих малко панели за ток по терасите, колкото за осветлението на апартамента, с карантията за тях, това преди 2 месеца. По първоначални сметки, ще си избия инвестицията след 5 години, но това при сегашни цени на тока, ама след това ще се наложи и нови акумулатори да купя, че сега съм с тягови оловни, ... Ама ако вдигнат тока от Март догодина, може и да съм на далавера. :)

_________________
Химик-галфон съм аз. :)


Пон Ное 28, 2022 7:57 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Соларно отопление
Не знам как я направи тая сметка - 5 години за избиване на инвестиция могат само промишлените и то ако цената се запази средно над 800лв./MW. Тези които и продават може и малко по бързо. За домашни при 250лв./MW сметката не излиза. Една читава 10kW система с достатъчно панели и батерии излиза златна - като се направи всичко като хората 20х.лв. аха да не стигнат. Аз лично плащам около 1000лв. годишно ток - 20 години са малко множко. Ако битовия ток се изравни с промишления вече става друго, обаче искам да си представиш какво ще стане ако изведнъж тока за бита поскъпне повече от 3 пъти. Правителства са падали за по малки неща свързани с цената на тока :) Най-вероятно няма да се случи следващите няколко месеца.


Вто Ное 29, 2022 12:29 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Соларно отопление
Индустриалните соларни инсталации които изграждат предприятията имат и друго предимство - по времето когато е най-голяма консумацията, производството на слънчев ток също е най-голямо.
Докато при битовите потребители е точно на обратно - когато има най много безплатен ток те са на бачкане и ток не им требе. :lol:


Вто Ное 29, 2022 2:37 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Соларно отопление
Cekins написа:
Една читава 10kW система с достатъчно панели и батерии излиза златна - като се направи всичко като хората 20х.лв. аха да не стигнат. Аз лично плащам около 1000лв. годишно ток - 20 години са малко множко.


Единият от нашата банда си сложи 10kW + 10kWh но той си има консумация и при това е на промишлен ток. Мисълта ми е, че има хора за които 10kW са ОК и се избиват, щото сметките им за ток не са 1000лв. годишно.
За стандартен апартамент 10kW няма как да се балансират. По-разумно е 2-3 по-малка мощност, съответно и инвестицията е по-малка. Но пак отива към 10 години избиване ако е с батерии.
Но не е невъзможно и за 5 години да се направи инсталация, но тогава или мощността трябва да е много малка или нещо специфично трябва да има. Примерно аз имам едни 100W постоянна консумация от денонощно осветление, рутери и т.н. Изглежда малко, но всъщност са си почти 200лв. годишно като сметка. Един панел (400-500W) плюс зарядно и плюс акумулатор не е невъзможно да се спретнат за 500-600лв. Сложи ги 1000лв. пак са 5 години максимум.


Вто Ное 29, 2022 3:54 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 228 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 16  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни