Отговори на тема  [ 228 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 16  Следваща
Соларно отопление 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Соларно отопление
Rule of thumb :) Винагай вземай следващата стъпка инвертор :) От търговска гледна точка последните години всички инвертори са рейтнати в разтоварен режим. На някой им го дават като две числа - примерно 0.55/0.75 обаче в номера на модела е написано по-голямото число. Същото важи и ако искаш да ти работи тихо - няма инвертор който по моделен номер да е рейтнат за нещо си, ти да му закачиш рейтнат на същата мощност мотор и да го пуснеш на 16kHz - повече от минута няма да работи освен ако не е на празен ход. Даже някой път трябва поне х2 да е инвертора за да устиска на 16kHz. Вчера гледах даташит на някакъв дето са го направили като види че загрява и сам да си сваля носещата. А повярвай ми - няма да ти хареса в къщи постоянно от някъде да ти идват 4kHz - ще полудееш. Преди няколко години правих нещо дето с един инвертор се въртяха 4 вентилатора - не можах да го пусна на над 4 и половин час покрай машината водеше до адско главоболие.


Съб Мар 19, 2022 9:47 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Соларно отопление
Cekins, тези 16кХц само за да не бръмчи с честота, която не се чува ли ми трябват, или има и друга причина?
Моторите не греят ли повече, ако са на 16кХц вместо на 4кХц?
(при мен моторите и инверотора са в отделна стая и шума не е важен)

И един друг въпрос - трифазните инвертори за 2кW мотор имат ли PFC на входа, или входа им е само с трифазен мостов изправител с филтърен кондензатор след него?
Всъщност с колко волта се захранва трифазния мост с транзисторите, които драйват мотора, ако мотора е 380V?


Последна промяна emilvtc на Нед Мар 20, 2022 7:41 pm, променена общо 1 път



Нед Мар 20, 2022 6:46 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Соларно отопление
Сегашната хидравлична схема на отоплението ми е както на Схема1. Затворена е и е под налягане 1.5бара. Температурата на водата никога не превишава 36 градуса, а мембранния разширителен съд е малък (12л. мисля).
Циркулационната помпа работи непрекъснато (24/7), а температурата се следи от контролера на ТП (Термо Помпата). Когато спадне под 28 градуса я включва, а при достигане на 36 градуса я спира. Това температурно регулиране се оказва напълно достатъчно и няма нужда от индивидуално управление на кръговете на всяка стая (въпреки, че е предвидено, но не е изпълнено)

Мислих как да се модифицира съществуващата хидравлична схема с добавяне на топлинния акумулатор и с малко идейна помощ стигнах до идеята от Схема2. В случая ще ми трябва буферен съд с 3 извода - както е на схемата, който ще е разположен на топло точно под тавана на 2втория етаж (най-високата точка на етажа.) Системата е отворена и не е под налягане. Топлинните акумулаторни съдове ще са разположени в мазето.

Циркулационната помпа P1 ще трябва да я преместя на втория етаж, като въпреки че системата е отворена, тя няма да се "бори" със статично хидравлично съпротивление. Ще е монтирана под съда, така че никога няма да остава "на сухо". Не знам обаче липсата на налягане в системата дали ще е проблем за нея в случая?

Помпата P2 в мазето ще трябва да е напорна и ще трябва да качва водата на 6 метра (2 етажа) за да пълни буферния съд.

На входа на TP ще трябва да има 2 възвратни клапана (което май ще е проблем в случая) и обединените подоци от двете помпи ще трябва да се съберат и да минат през TP.

Дайте идея за по-елегантно решение на този проблем ако се сещате.

Новата система ще има нужда и от по-сложно управление спрямо същаствуващата.
Ще трябва да се следят температурите в отделните топлинни акумулатори (Ако са 1000л - всеки един от тях в диапазона 30-38 градуса ще може да акумулира 9.6kWh топлинна мощност ).

Ако няма слънце и акумулаторите са празни (охладени до 28 градуса) работи само P1, а TP с нейният си терморегулатор включва при 28 и изключва при 36 градуса (както работи системата ми в момента).

Ако има слънце, заработва и P2, като топлинните акумулатори се "зареждат" един по един превключвани с клапаните в изходите им. Всички те са свързани с преливници с голямо сечение в горният им край - както е на картинката.

Вместо една TP с ел. консумация 6кW може да се използват 2 или 3 по-малки с мощности 1,2 и 3кW, като в зависимост от добиваната от слънцето енергия се включва една от тях, две или и трите.

Ако се очаква следващият ден да не е слънчев (облаци, мъгла, валежи от дъжд и/или сняг), топлинния акумулатор може да се зарежда нощем на нощна тарифа 16ст/kWh за 8 часа, а през деня да се използва акумулираното, пестейки консумация на ток дневна тарифа 26ст/kWh.
Дори и без слоари - само това си струва да се направи, зарати разликата от 10ст. дневна/нощна тарифа. (Ако тока поскъпне както се очаква - ще си струва още повече.)

Идеята ми се струва възможна и не е много сложна за изпълнение. Какво мислите?


Прикачени файлове:
Нед Мар 20, 2022 7:41 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Соларно отопление
Значи ... 16-те kHz ти трябват точно за това - да не чуваш звук от системата - не съм виждал инвертор който да не свири. Ама свирят и инвертора и мотора. Мотора малко повече но това няма никакво значение - звука може да стане много неприятен в един момент. Това че са в някакво сервизно помещение не ти гарантира че няма да ги чуваш - особено когато е тишина и спокойствие на всякъде и си легнал за следобедна дрямка - то и тогава ще ти е най-гадно.

Мотора не грее повече - даже предполагам че му е по комфортно с по-високата честота. Обаче в инвертора има много повече switching loses - това е основния проблем да работят на високи носещи. По евтинджосите даже нямат такава настройка.

Има и инвертори с PFC и не само 2kW - и по големи има. Споменавал съм че даже "батковците" (Siemens примерно) имат модели дето могат и да връщат в мрежата - аз на живо не съм виждал защото не ги продават в БГ понеже не е разрешено у нас току-така да връщаш в мрежата.

Моста се захранва с VAC*1.73 волта DC. Рядко AC-то е 380 - обикновено е 400 - 420. Демек DC-то е 680 - 700 волта. С PFC може и да е малко повече но едва ли ще минават много над 700, тъй като трябва да ползват електролитни кондензатори - а те са на 400 или 450 волта стандартно и освен това им трябва малко буферна зона за BEMF на мотора - особено когато спира контролирано. Simens-ите дето ползвам на 720-730 изключват моста и оставят мотора да се върти свободно - това като сейфти фичър един вид.


Пон Мар 21, 2022 1:04 pm
Профил ICQ
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пет Ное 21, 2014 12:25 pm
Мнения: 22
Мнение Re: Соларно отопление
Струва ми се, че акумулаторите ако се източват от горе и се пълнят от долу, ще са по-ефективни.


Пон Мар 21, 2022 1:56 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6004
Мнение Re: Соларно отопление
а на мен ми се струва че ефективността е различна при зареждане и разреждане, в смисъл сега както са начертани са ефективни при зареждане, за да са ефективни при разреждане трябва да е наобратно

ама не знам при 30 градуса колко ще е ефекта на разделяне на слоеве топла/студена вода, при топла вода е осезаемо, за 30 градуса не съм имал наблюдения


Пон Мар 21, 2022 3:14 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Соларно отопление
След по-детаилни сметки излиза, че няма много идея в моя случай за такава система.
При пълно натоварване на системата в най-голямия студ зимата, Термопомпата работи 11 минути и почива 15 след това. Т.е. работи 43% от времето консумирайки с 2киловатовия си двигател 860Wh на час.
При цени на тока в момента 0.26лв дневна и 0.15лв нощна, тя ще консумира
13.8kWh дневна (3.6лв) и 6.88kWh нощна (1.32лв) или на ден общо 4,92лв.

Ако приемем, че отоплителния сезон е 200 дена годишно и е максимално студено през него - помпата работи на макс (което въобще не е така) тя ще консумира ел енергия на цена 1000лв/ отоплителен сезон.

Правих сметка ако ТП работи само на нощна тарифа 8 часа на денонощие и акумулира топлина в топлинни акумулатори. На ден би се спестило около 1,6лв, (пак при макс. натоварване и голям студ). За отоплителен сезон 200 дена - това прави 320лв, но реално е мнооого по-малко, защото не през всичките 200 дни системата ще работи на макс.

Та ако не греша някъде - стигам до извода, че при сегашните цени на тока и PV панелите и оборудването около тях (дори без свързване към грид-а и съпътстващите документи и такси 2-4к лв) няма никакъв икономически смисъл от начинанието.

Утре ако цените на тока са други (а те ще са) е възможно да има смисъл, но тогава предполагам и цените на сопарите ще са по-високи ... и пак няма да е ясно.

Друг е въпроса ако целта не е непременно икономическа, а се търси надеждност или втори бакъп вариант с цел комфорт. В този случай - както се казва "кефа цена няма"...


Сря Мар 23, 2022 8:24 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Соларно отопление
Не знам до колко може да ти е полезно, моя буфер към котела е 2.5 тона вързан е паралелно на котела с две помпи, пълни се отгоре с топла вода от едната помпа, ако ми дотрябва топла вода когато не работи котела с друга помпа вкарвам студена вода отдолу и топлата веднага тръгва по системата. Имах датчици по височина на цистерната под изолацията, вата с алуминиево фолио и отгоре на два слоя 2см стиропор и тва намотано със стреч фолио, но нещо някъде се прекъсна и ся не работят и не ми се маха изолацията да го оправя и не мога да ти кажа как е температурната разлика във височина.
Преди да направя инсталацията много четох и мислих и това за мен е най-добрия вариант, пълниш топла вода отгоре и тя не се смесва със студената надолу, ако ти трябва топла пълниш студена отдолу и веднага топата тръгва. Ако искаш мога да ти пусна снимка на "нещото"което съм направил с два крана на обща ос и двете помпи, крановете ги върти механизъм от стъклоповдигач на кола, ся има и по-модерни неща но аз съм по системата направи сам.
Има възвратни клапани които не са с пружина вътре и не създават много хидравлично съпротивление но трябва да се монтират хоризонтално или вертикално като входящата вода да е отдолу.
Е такива са, https://tagemalmagazin.com/vzvratni-kla ... er-34.html


Чет Мар 24, 2022 4:54 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Соларно отопление
pipilica, интересно ми е конструкктивно как си направил краовете с мотора. Прати снимки ако може.

За котел - от книгите, които съм чел има смисъл от буфер, за да може котела да работи (гори) в оптимален режим с номиналната си мощност (т.е. силно). Ако няма буфер и не е нужна много топлина, котела намалява горенето си, което го вкарва в силно неефективен режим на работа => гори повече пелети, дърва, газ или каквото е там.

При мен идеята с буфера не е като при теб да се опримизира работата на термопомпата (котела както е при теб). За моята система няма нужда от това.
Идеята ми беше оптимизация на левчетата за ток на база денонощие. Т.е. термо помпата да произведе нужната за денонощие топлинна енергия през нощта на евтин ток, а през деня въобще да не работи. След сметките които правя - файда йок. Няма изплащане и след 20 години.

Другата ми идея беше същия този топлинен акумулатор да се зарежда през 4-те слънчеви часа дневно. За целта трябва да добавя още 2 термопомпи по 11кW всяка като сегашната ми (2*5500лв) + соларна инсталация от поне 6кW която не е малко като цифра. И за какво? за да спестя около 1000лв ток за отоплителен сезон от 200 дни годишно. (при това сметките ми са правени за максимално студени дни, при които помпата работи на макс, а тези дни съвсен не са всичките 200 отоплителни на година...)

Ако се направят сметки за частично акумулиране - например без допълнителни термопомпи а само със съществуващата, с по-малък топлинен акумулатор запасяващ енергия само за няколко часа а не за денонощие и при нови цени на тока - сметката може и да излезе.
Според мен ако изплащането на инвестицията е за повече от 5-7 години (и то ако никой компонент не дефектира през това време) - няма смисъл.

Пуснах темата поради две причини:
1. да се провери от повече хора дали не греша някъде
2. ако сметките са ми вярни - да послужат като инфо/сламка за други, които мислят или ще мислят в тази посока.


Чет Мар 24, 2022 8:44 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Соларно отопление
Темата става все по актуална с тия цени на тока и горивата. Ще кача снимка на нещото.
Кажи ти какво имаш в момента, като оборудване, ще го измислим, аз съм свикнал да мисля по такива проблем, некои неща е по-добре сам да си ги направи човек щото другите са скъпи. За изплащането на некои разходи прочетох едно хубаво мнение някъде, а на теб кога ще ти се изплатят тия скъпи плочки които тури в банята.
Никъде не намерих инфо кое е по на далавера, дали със слънчев колектор да събираш топла вода в цистерна или със слънчев панел да храниш термопомпа и да събираш пак топла вода, тва в случай че имаш на разположение две сонди, щото системата вода-вода има по-голям СОР от въздух-вода.


Чет Мар 24, 2022 9:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Соларно отопление
Имам термопомпена отоплителна система, с българска машина Геосолар 11кW топлинна мощност/2кW електрическа, която отдава топлината в къщата само с подово отопление. Използвам я 3-ти отоплителен сезон и мога да кажа само добри неща за машината.
В системата освен ТП има само циркулационна помпа и малък разширителен съд (11 литра беше май).
Всичко, което можах съм си направил сам. Това включва всички сметки, проекта и изпълнението на подовото и отоплителната инсталация изцяло.
В системата съм предвидил (следващите месеци предстои да завърша) затопляне на БГВ вода. Имам 120л. бойлер със серпентина и мантел, който ще включа към ТП и 2 DIY термо соларни панела. Изхода от този бойлер ще се включи към втори бойлер 80 или 100л. , който ще е изцяло електрически.

Обмислях варианти за оптимизация на електропотреблението за отопление, чрез използване на евтина нощна ел. енергия или автономност чрез соларна PV, но за момента не мога да измисля нищо смислено от гледна точка на самоизплащане.
На двора имам и место за солари с подходящо изложение.

Привърженик съм на възможно най-простите системи с "малка" автоматизация, за да имам "малки" проблеми после.

Като резервно отопление имам камина с въздушна риза, която работи без ток която топли освен хола и още 2 стаи.

Къщата е добре термоизолирана.

Та каквото се сетих на времето като строях да заложа и направя - направих.

Ако те интересува още нещо - питай. С удоволствие ще споделя опит и идеи по темата.


Чет Мар 24, 2022 10:44 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Соларно отопление
Намерих едни снимки с телефона от пробите преди две години, не са свързани баш в работно състояние.
Прикачени файлове:
pompi cisterna.jpg
pompi cisterna.jpg [ 114.72 KiB | Прегледано 699 пъти ]

На тая снимка от дясно тръбата отива в долния край на котела и смуче или нагнетява студена вода, всички помпи са ми на студената вода. Долната помпа пълни цистерната с топла вода а горната пуска топлата вода от цистерната по системата с радиаторите в оранжериите, само за там е тая система. На ляво тръбата отва в долния край на цистерната. Виждат се двата крана на обща ос.
Прикачени файлове:
pompi cisterna1.jpg
pompi cisterna1.jpg [ 85.81 KiB | Прегледано 699 пъти ]

Тук се вижда стъклоповдигача на който има два болта за крайните изключватели които спират мотора в крайните положения, той е под бялата дъсчица но го няма на снимката.
Ситемата работи добре но я ползвам рядко защото паля котела навреме и рядко ми се налага да ползвам вода от цистерната, нейната основна задача е да имам запас от по-хладка вода ако котела вдигне много висока температура, нормално крановете стоят на пълнене с топла вода и на самотек топлата вода пълни по малко цистерната и там е около 40 градуса.


Пет Мар 25, 2022 6:10 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Соларно отопление
От известно време се чудя за някакво (каквото и да е) смислено "домашно" използване на PV покривни солари - независимо за какво - стига да се самоизплаща инвестицията в обозримо бъдеще (5-7 години примерно), но явно ми липсва информация, защото не се сещам за такова.

Някой има ли идея за какво може да се използват PV солари в домашна инсталация, които не са "за кеф" (щото както знаем "кефа цена няма")?


Пет Мар 25, 2022 8:33 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Соларно отопление
emilvtc написа:

Мислих как да се модифицира съществуващата хидравлична схема с добавяне на топлинния акумулатор и с малко идейна помощ стигнах до идеята от Схема2. В случая ще ми трябва буферен съд с 3 извода - както е на схемата, който ще е разположен на топло точно под тавана на 2втория етаж (най-високата точка на етажа.) Системата е отворена и не е под налягане. Топлинните акумулаторни съдове ще са разположени в мазето.

Циркулационната помпа P1 ще трябва да я преместя на втория етаж, като въпреки че системата е отворена, тя няма да се "бори" със статично хидравлично съпротивление. Ще е монтирана под съда, така че никога няма да остава "на сухо". Не знам обаче липсата на налягане в системата дали ще е проблем за нея в случая?

Помпата P2 в мазето ще трябва да е напорна и ще трябва да качва водата на 6 метра (2 етажа) за да пълни буферния съд.


Ся тука казваш че искаш да слагаш помпата в мазето обаче тука пък нямаш
emilvtc написа:
Мислех за вариант водните буфери да са в земята при основите на къщата. Моята като я строих заради високото ниво на подпочвените води я вдигнах 40см над земята. Нямам мазе , а основите бяха на кота -110см. Та се наложи да правя обратен насип с пръст и рециклиран материал (керпич, тухли единички и камъни) от предишната къща.

Значи ще правиш мазе само за буферите така ли, бая мазе ще трябва да направиш.
Мислих и тая система 2 която си измислил ми се вижда сложна като чели.
Моята система е отворена и помпите са ми от най-обикновените циркулационни за парно, имат три степени на регулиране но карам всички на най-бързата. Тея помпи им е все тая къде ща ги сложиш те просто претакат водата по системата. Имат обаче някакво изискване да има поне 50см прав участърк преди входа на помпата дане се получавало турбуленция, тва в упътването към едната помпа го пишеше.
За буфери четох че искаш да ползваш такива бидони
https://www.bidonite.com/index.php?rout ... uct_id=339
добре е като идея, не са скъпи и са лесни за монтиране, само трабва да е отворена системата.
Идеята да имаш електро клапани също е добра, ще може да ги пълниш един след друг след като се напълни целия с топла вода.
Ти по сметки изкарваш някаква енергия с която си топлиш къщата обаче не знаеш дали наистина е толкова, аз също не знам колко енергия отива да си стопля един оранжер например, за това си правя в момента топломер за да видя реално колко енергия ми трябва, та ти препоръчвам и ти да премериш и от там може да си сметнеш колко бидона ще ти трябват за да мое да имаш ефект от тях. Казваш ТП работи малко после почва повече, е може вместо да почива да пълни бидон с топла вода и като трябва да работи за къщата да се превключва или направлението на водата или помпите.
Толкова за сега, после пак ще мисля, че и мен ме чака същото другата зима.


Съб Мар 26, 2022 3:01 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Соларно отопление
pipilica написа:
Намерих едни снимки с телефона от пробите преди две години, не са свързани баш в работно състояние.
Изображение

Водопроводните инсталации винаги са ме кефели. Като лего са - как може да се направи нещо елементарно с 230 чарка... :mrgreen:
На старата водопроводна инсталация вкъщи бях преброил двадесетина ли, та тридесетина ли компонента от мястото от което се взема вода от щранговете, минава през водомерите и влиза в стената...


Съб Мар 26, 2022 10:35 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 228 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 16  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни