Отговори на тема  [ 26 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Избор на лаптоп 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28019
Местоположение: София
Мнение Re: Избор на лаптоп
Геймърските обикновенно наблягат на по-производитвлни процесори, но днес това са по-скоро процесори с повече ядра, докато за тези кадове ядра не са нужни, 2ядра с хипетрейдинг ще са достатъчни за да търкалят ОС и кад, но трябва да са на възможно най-висока честота.
Другото е че конкретно за солида ако имаш куадро като че ли е малко по-добре. В старите версии не се усещаше много разликата но след 2017 ми се струва по-осезаема, докато геймърския ще е с видео като за игри. Отделно поне по моето наблюдение ATI и Солид не се харесват, имах такава конфигурация и докато бях на 2007 до 2012 работеше добре, с по новите версии започнаха проблеми и то не само с производителност а със стабилност, не знам дали са го оправили това.


Пон Фев 21, 2022 4:40 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Съб Мар 30, 2013 11:17 pm
Мнения: 269
Местоположение: София
Мнение Re: Избор на лаптоп
Мога да говоря само за Dell (от 20 г ползвам Latitude или Precision серийте). Това са най-високите им серии от към качество, правени са специално за бизнес и там компромиси няма. Едно време шаситата бяха от магнезий. Верно е че си пазя лаптопите, но счупен не съм имал. За гаранцията - тези серий са с Next Business Day Pro Support - това означава че се обаждаш на Dell, разказваш им какъв ти е проблема и на другия ден идва при теб техник с предполагаемите части и ти поправят лаптопа. Гаранцията е международна и единстеното което искат е серийния номер на компютъра. Лаптопите през годините съм сменявал защото стария е бил вече остарял морално, а не заради повреда. Само в един случай причината беше друга - "пораснаха му крака". Не споделям мнението за задължителен отделен порт за захранването, защото ползвам Thunderbolt докинг станции и само с един кабел се урежда всичко - заряд, монитор, мрежа, клавиятура, мишка, USB и каквото още се сетиш. Лаптопите винаги са пътували с мен всеки ден, така че удобството с един кабел да приключа връзките в офиса или в къщи е безценна. От моя гледна точка наличието на минимум 1 Thunderbolt порт е dealbreaker, но изброените серии го осигуряват. За мен оптимума за размер на екрана винаги е бил 15", като последните 2 лаптопа са с 4К резолюция. Свикнал съм с дребни букви на екрана и перкам на резолюция 2560х1440. Не знам как са ти очите Митко, но задължително пробвай при дилър или в магазин как виждаш на 15" резолюция 2560х1440 на !!! 100 % (MicroSoft са педали и непрекъснато се опитват да вдигнат % на екрана, така че го провери!)
Относно Win11 - за мен има още много фурни хляб да изядадът докато го направят работещ. Още от бетата през лятото го имам инсталиран на тестова машина и не съм доволен. MS не могат сами за себе си да изяснят това десктоп ОС ли ще е или за мобилни устройства - едни контроли се правят през settings - интерфейс като за мобилни устройства, други през control panel. Не виждам какво те притеснява броя на ядрата за лиценза на Win11 - даже и I9 с hypertrading да стигнат 16 ядра, хайде да са сложили процесор с 12 ядра - това означава 24 към ОС. Това което аз знам MS да ограничават е броя core - но това означава физически процесори, като най-малкото съм виждал 2 core - т.е. няма да си ограничен.
Важен въпрос - преобладаващо ще ползваш лаптопа закачен в контакта или на батерий? Както вече ти обърнаха внимание ако искаш автономност забрави за много ядра. И за видео добре си помисли колко ти е важно да имаш допълнително такова. Колкото и добре да се опитва Windows-а да го управлява разхода на ток винаги е по-голям. На последния ми лаптоп съм само с видео от процесора и никога не ме дразнело. За сметка на това с 95Wh батерия (и оптимизации. но не драконови) лаптопа издържа над 5 часа на батерия.
Потвърждавам мнението на колегата който беше писал за Dual channel RAM - задължително цокли за памет и 2 еднакви плочки. И 32 GB са добър избор към днешна дата. Пускаш ли виртуалки? Само ако отговора е не, тогава може да мислиш в посока намаляване на RAM-а.
И задължително nvme диск - колко голям - колкото пари си готов да похарчиш. Цените паднаха и 2TB е добро решение, повече ако имаш бюджет, по-малко ако си стиснат :)
Не знам имаш ли вече WiFi6 радия около теб, но силно препоръчвам лаптопа ти да е с WiFi6 мрежова - при пряка видимост с access point скорост на 1Gbit е нормално, повече не мога да премеря защото жицата ми е 1Gb и за сега няма да ъпгрейдвам жиците заради цените на обурудването.
Сайта на Dell е много добре направен и има конфигуратор в който си избираш шаси и после му добавяш/махаш опции. Не знам на шведския как работи, на българския НЕ РАБОТИ, но на американския всичко е точно. Като си build-неш машина по твой вкус горе в дясно може да си отпечаташ конфигурацията - правиш един pdf и го даваш на местния представител и му казваш искам те такъв лаптоп. Те вече могат да го нагласят така че да го получиш локално, но преди да поръчаш превери ред по ред дали всичко е кавото си пожелал, че стават грешки, а някой не могат да се корегират впоследствие.
Друго не се сещам. Ако имаш въпроси - питай.


Чет Фев 24, 2022 12:37 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10941
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Избор на лаптоп
Благодаря Филипе, нещо такова се уговорих с шефовете, да видим.
Увеличих РАМ-а на 64, и поисках по сериозна батерия и монитор 600nit, плюс Win10 (с лиценз за 11). Процесора го оставих i7 с 8 ядра, защото разликите са малки. Но минеш ли на i9 и Win лиценза скача. Оставих и нормална Intel карта, не мисля че ще има нужда от Nvidia. Но както казах - аз избирам, те купуват каквото IT отдела реши.


Чет Фев 24, 2022 12:59 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10621
Местоположение: София
Мнение Re: Избор на лаптоп
Мечо Пух го е казал добре, но колкото повече, толкова по-добре не винаги е вярно. Всичкият ненужен хардуер някой трябва да го захрани. Това важи и за терабайта рам който си поръчал...

Редакция:
Лично и неангажиращо мнение - колкото по-малко се работи на преносими компютри, толкова по-добре.


Чет Фев 24, 2022 2:43 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: Избор на лаптоп
Филип, основната захранваща букса е добре да е отделна. В момента повечето USB Type C/Thunderbolt могат да зареждат, но идеята е да не са единственият начин. Много ясно, че ако си на докинг ще предпочетеш да нямаш друг кабел към лаптопа, но лаптопа като такъв може да се наложи да го ползваш и без докинг. Тогава всяка по-рязка маневра около USB Type-C води до магически пушеци (изпитано в редакцията). Давам пример с леновото което имам - thinkpad e570 - има си отделна букса за заряд и USB Type-C с DP/PD и заряд. Като е на докинг - през USB C си прави всичко нужно.

itso.t написа:
Лично и неангажиращо мнение - колкото по-малко се работи на преносими компютри, толкова по-добре.

От твоята камбанария вероятно звучи правилно. Даже преди 5г и аз бях на това мнение. Сега да видиш - едвам се пречупвам понякога да седна да ползвам десктоп машина, въпреки, че е много по-производителна от лаптопа. Обаче далаверата да си хванеш лаптопа под мишница и да се замъкнеш на друго място да работиш е просто топ.


Чет Фев 24, 2022 3:11 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10941
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Избор на лаптоп
itso.t написа:
Мечо Пух го е казал добре, но колкото повече, толкова по-добре не винаги е вярно. Всичкият ненужен хардуер някой трябва да го захрани. Това важи и за терабайта рам който си поръчал...

Редакция:
Лично и неангажиращо мнение - колкото по-малко се работи на преносими компютри, толкова по-добре.


Нямам избор - всички са с преносими.
Има менфрейм зала за автономното каране, но това си е друга губерния. Яко симулации.
Моя настоящ 7480 си има голяма букса и USB-C. Дока е USB-C.
И двете работят за зареждане и т.н.


Чет Фев 24, 2022 3:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10621
Местоположение: София
Мнение Re: Избор на лаптоп
michev написа:
...От твоята камбанария вероятно звучи правилно. Даже преди 5г и аз бях на това мнение. Сега да видиш - едвам се пречупвам понякога да седна да ползвам десктоп машина, въпреки, че е много по-производителна от лаптопа. Обаче далаверата да си хванеш лаптопа под мишница и да се замъкнеш на друго място да работиш е просто топ.

Затова уточних, че мнението ми е неангажиращо.
Използвам преносим компютър максимално кратко и се старая да е инцидентно. Няма нещо за което да ми е по-удобен за работа от настолния.
Пък и все още няма преносими с 30" + дисплей. Водят ги возими или едрогабаритни товари. :mrgreen:


Чет Фев 24, 2022 3:40 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Съб Мар 30, 2013 11:17 pm
Мнения: 269
Местоположение: София
Мнение Re: Избор на лаптоп
itso.t написа:
michev написа:
...От твоята камбанария вероятно звучи правилно. Даже преди 5г и аз бях на това мнение. Сега да видиш - едвам се пречупвам понякога да седна да ползвам десктоп машина, въпреки, че е много по-производителна от лаптопа. Обаче далаверата да си хванеш лаптопа под мишница и да се замъкнеш на друго място да работиш е просто топ.

Затова уточних, че мнението ми е неангажиращо.
Използвам преносим компютър максимално кратко и се старая да е инцидентно. Няма нещо за което да ми е по-удобен за работа от настолния.
Пък и все още няма преносими с 30" + дисплей. Водят ги возими или едрогабаритни товари. :mrgreen:

Това е заради естеството на работа. Ако ходиш по клиенти и ти трябва всичко което имаш на компютъра, да видиш колко бързо ще смениш плочата :) . А както коментирах док в офиса, док в къщи и към тях какъвто монитор те кефи. И на двете места лаптопа седи затворен и го играе работна станция (и се справя успешно) Много пъти пробвах да има по един стационарен на двете места и все така ставаше че "онзи" файл винаги е на другия компютър :D


Чет Фев 24, 2022 3:49 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10621
Местоположение: София
Мнение Re: Избор на лаптоп
PhilipZ написа:
...Много пъти пробвах да има по един стационарен на двете места и все така ставаше че "онзи" файл винаги е на другия компютър :D

Тая болка с файловете ми е позната. Но да кажем че е въпрос на организация. Не че аз съм постигнал съвършенството в тая насока, но работя по въпроса.
И не спирам да мечтая за момента в който ще го постигна. Ако изобщо, някога... :lol:


Чет Фев 24, 2022 4:02 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10941
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Избор на лаптоп
не толкова за клиентите, колкото че постоянно се ходи по срещи, и то не само в същата сграда.
когато имаш офис в който нямаш фиксирано място, всеки ден се местиш, или пък се местиш в лаб, който е на километър от тебе, или където си искаш (ако там ти е по-тихо или по-спокойно) или вкъщи и т.н. Иначе и аз искам работна станция както си трябва, и кабинет с постоянно място - но не винаги е възможно.


Чет Фев 24, 2022 4:04 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28019
Местоположение: София
Мнение Re: Избор на лаптоп
това с файловете няма решение защото Мърфи не спи. Вариант е клауд, но и там мърфи си казва думата :)


Чет Фев 24, 2022 6:41 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 26 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни