Отговори на тема  [ 69 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5
Производство на Неон 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10944
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Производство на Неон
Ако имах хората, нямаше да пиша по форумите :)
А пък като не е хай-тех производството на лампите (ламарини, стъкло, вакуум), защо почти никой друг не ги прави - или и те нямат хора?


Чет Мар 17, 2022 1:19 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7896
Местоположение: София
Мнение Re: Производство на Неон
Grubi написа:
и пак не е там въпросът - производство може и да се организира, но щом няма да е по-евтино - няма смисъл от него (по пазарните закони). Обаче - ако продължи проблема със сегашните фабрики (за пластини, чипове и корпусиране) - ще чакаме със седмици някой транзистор, ако изобщо пристигне.

и последно - няма нужда да се надприказваме, никой от пишещите тук не може да отвори подобна фабрика сам и от нула - нито за пластини, нито за диоди или транзистори, нито за чипове, дори и за корпусиране не може (имаше такива опити в Монтана за светодиоди, май). Въпреки, че фирми за проектиране има - виж Мелексис например.

Но вероятно някой млад, с повечко знания и ентусиазъм, индустриалец, може да постигне повече в бъдеще време - в България, в Европа или някъде по-широкия свят където имат нужда, но имат и възможности. Случвало се е и пак ще се случи, кога - незнам.


Нека дам и моето ненужно мнение, което до голяма степен съвпада с твоето. :) Да, това какво и как да се произвежда го решава пазара. Но има два проблема. Това, в което живеем не е баш пазар. Второ, недостига на чипове е малко като недостига на газ, изглежда леко изкуствено индуциран. Хората с милиардите явно го виждат това поради което се ослушват: ако налееш милиарди в завод за чипове и китаеца отпуши производството, цялата ти инвестиция отива на кино, защото, очевидно, нито едно производство в европа или сащ не може да се конкурира с китайското.
В БГ е напълно реалистично да се произвеждат чипове, все пак българина стои много над китаеца като интелект и знания. Ако БГ управляващите не бяха козяшки помиари и бяха осигурили евтина енергия и ресурси от Русия, това производство можеше дори да се конкурира много здраво с китайското. Проблема е, че българина е страхлив, овчедушен и скъперник, т.е. инициативата и средствата за това производство трябва да дойдат от вън.
Неон няма как да се произвежда рентабилно. Навсякъде пише, че това е страничен продукт от производството на газове за металургията, което и причината основните доставчици да са Украйна и Русия (скоро само Русия). Произведеното в китай си остава за вътрешния пазар, отново очевидно.
Производството на силициеви пластини ми се вижда най-трудно и невъзможно да се организира, там изглежда наистина се иска доста наука.


Чет Мар 17, 2022 1:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10944
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Производство на Неон
Можем да продължаваме до безкрай...
За неона - ще се намери решение. Металургия и прозиводство на газове все има - тук и там. Хубавото че суровината е безплатна - околния въздух плюс енергия, разбира се.
За чиповете - китайците нямат нищо общо. Европа, САЩ, Англия, Тайван, Южна Корея, Япония, Малайзия, Филипините, може би и Тайланд - но просто веригата е много дълга - проектиране, пластини, чипове, корпусиране и дистрибуция. Повече фабрики ще са само от полза, и съоветната специализация - сензори, дискретни, процесори и т.н.
За ламбите - незнам - раздвам се, че казват че имат толкова много поръчки, че не смогват и някак си са преборили ограниченията за износ.

А пък кой-колко по умен е - китаеца или аз, или поляка, или израелеца... малко съмнително. Който е учил, работил, произвеждал и е грешил, другото са алабалистики.


Чет Мар 17, 2022 1:42 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10376
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Производство на Неон
Като чета мненията се сещам как си купих кола преди около 30 години. Преди това имах заз-ка, която издаде багажа, ама нямах пари за друга. Обаче един приятел (лека му пръст, беше в тоя форум) чукна неговата и ми каза, че не му се занимава, ще я пусне така на ниска цена. Питах го за мен каква ще е цената, той каза още по-ниска. Така си беше, само че аз и тия пари нямах. Но имах идея как да изкарам парите, затова взех заем...
Идеята ми беше да гледам зеле, щото имахме голяма наследствена градина. Накарах родата да помага, насяхме, всичко точно... Само дето не помислих какво ще правя толкова зеле. Цялото ми внимание беше как да произведа повече и по-хубаво зеле. Очевидно трябваше да го продавам на едро по борсите, затова като стана, наех един камион, натоварих първата порция и тръгнах по борсите. На първата ме отрязоха без изобщо да говорим за цена. На втората викам си ще предложа някаква атрактивна цена, но пак не стана сделка. Разбрах, че имам проблем и няма да мога да го продам на цените, на които планирах. Затова на третата борса, направо казах на човека той да предложи цена, аз няма да се пазаря. Няма да забравя как се засмя и ми каза "ела мойто момче да ти покажа колко стока имам в халето. Ще е чудо, ако успея да продам всичко. И без пари да ми го даваш, не ти искам зелето".
Естествено, препродадох колата за да върна заема. Но и научих две неща. Първото е, че не обичам зеле. А второто е, че никога не трябва да се подценява пазара. Няма значение колко много или колко добра стока можеш да произведеш. Нямаш ли пазар, нямаш нищо.

Отплеснах се пак, ама то е защото не искам някой да намрази пластините и фафлите ;-)


Чет Мар 17, 2022 2:18 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10622
Местоположение: София
Мнение Re: Производство на Неон
Grubi написа:
...А пък като не е хай-тех производството на лампите (ламарини, стъкло, вакуум), защо почти никой друг не ги прави - или и те нямат хора?

Защото подобно производство не е разходка в парка. Слагаме тенекето в джама, запечатваме, нагряваме гетера и хоп, взехме 100 пари...
Това е свързано с доставка на куп материали, направата на маса инструменти и приспособления, технология на производство и още куп други.

Да, като гледаш йотубето е лесно, няколко тенекета, фръц-пръц на пункшвайца, сипваш нагревателя, мажеш с гетера, всичко това в стъкларията, след това в опаковката заедно с книжката с картинки, и сме готови.
Това е така САМО в йотубето. В реалния живот не е.

Имам чувството че никога не си се занимавал с производство? :lol:


Чет Мар 17, 2022 2:37 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10944
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Производство на Неон
Сигурно, никога...след 100к+ платки и няколко хиляди завършени изделия и проекти тук и там по-света. Ама никога...не съм виждал, даже, изобщо.

Казвам, че Е хай-тех и изисква всичките тия работи, и ти го казваш същото - къде точно не се разбрахме?

Или е важното да се палим преди да прочетем, и да ми обясниш как не съм виждал, нито помирисвал това и онова, а пък ти си виждал. Много хора са виждали много неща...


Чет Мар 17, 2022 3:07 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10622
Местоположение: София
Мнение Re: Производство на Неон
Ами видно е защо не се разбираме. Ти твърдиш, че подобно производство Е хайтек, а аз твърдя, че НЕ е.
По съвременните стандарти това е на обратния край - лоу тек, с много ръчен труд, машинарийки и приспособления направни от производителя или по негова поръчка, които не могат да се използват за нищо друго.

Останал си с погрешно впечатление. Не се паля и не влагам никаква емоция в дискусията. Бърборим си...


Чет Мар 17, 2022 5:23 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10944
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Производство на Неон
Хубаво, че съм останал с грешно впечатление. И не изхождам от известното видео за правене на една лампа - youtube не ми е любимото място за учене.

Да кажем че тенекията, стъклото и т.н. са лоу-тех. Да кажем, че всичките занаятчийски стеги, приспособления, калъпи и т.н. са лоу-тех (един Емил ми се хилеше като пача като му кажех лоу-ТЕК, ама аз не държа на тия неща). Дори и вакуума и т.н.
Но ако решиш не само да копираш, ами и да правиш нови лампи, и то в серия която държи разни толеранси - ще ти трябват изчисления, може и симулации, може и повечко математика и физика. Приложната ламбова наука вероятно е позабравена - може и да има книги, но аз не съм чел и не съм виждал. Ако решиш да правиш разни индикатори и по-завързани дизайни, вероятно ще трябва да режеш ламаринките на лазер и после ако не искаш да ги правиш ръчно, ще трябва да се направи роботизирано (може и това да е причината Светлана да е затрупана с поръчки, и да не смогват - щото всичко им е лоу-тех на 40 години, пишеше че са купили някаква линия на RCA). Ако имаш и някакви по-специални покрития и сплави, нещата станаха съвсем завързани. Е няма да е малка занимавка, и няма да е лоу-тех заначтчийство. Или пак не разбрах?


Чет Мар 17, 2022 6:20 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4723
Мнение Re: Производство на Неон
https://www.scmp.com/tech/tech-trends/a ... good-china

_________________
main[-1u]={1};


Нед Мар 20, 2022 8:11 am
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 69 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Stoimen и 14 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни