Отговори на тема  [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Бавна работа на дисковете на сървър ProLiant ML310e Gen8 v2 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 08, 2006 1:12 pm
Мнения: 1976
Местоположение: Котел
Мнение Бавна работа на дисковете на сървър ProLiant ML310e Gen8 v2
Пуснах тема в hardwarebg ама да питам и тука,знам че има хора които чуват петела -
Бавна работа на дисковете на сървър ProLiant ML310e Gen8 v2
Server 2012 R2, легален. Не се сещам дали от малък си работеше бавно но в последно време не се трае направо. Процесора не е натоварен, около 20-50%, RAM-a 70% /32Gb но дисковете при 1Mb трансфер си държат 100 active time. Съответно файловите операции вървят бавно. Няма кой знае какво качено на него - Tomcat и Fireburd. Антивирусна - Essentials. 2 виртуални машини. Дисковете не са SSD, 2 х 1TB в райд. Пусках им HDD tune за лоши сектори - няма. Ама ги проверява сумати часове май даде средна скорост 10Mb.
Чудя се какво може да го мъчи и как да го забързам, нова инсталация за проба не ми е вариянт че много неща има да се правят


Прикачени файлове:
server.jpg
server.jpg [ 177.78 KiB | Прегледано 611 пъти ]
Вто Апр 12, 2022 9:20 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Съб Окт 30, 2004 4:18 am
Мнения: 630
Мнение Re: Бавна работа на дисковете на сървър ProLiant ML310e Gen8
Пробвай с махане на антивирусната. Имал съм подобен ефект преди време след някакъв ъпдейт.

_________________
Не мога да знам всичко,а и не искам.Тогава би било прекалено лесно и скучно!


Вто Апр 12, 2022 10:03 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 08, 2006 1:12 pm
Мнения: 1976
Местоположение: Котел
Мнение Re: Бавна работа на дисковете на сървър ProLiant ML310e Gen8
Няма да е от нея, беше сложил някаква безплатна преди време и не се обновяваше. Махнах я - пак се моташе. Сложих Essential - без промяна.


Вто Апр 12, 2022 10:08 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6004
Мнение Re: Бавна работа на дисковете на сървър ProLiant ML310e Gen8
една позната вчера ми донесе стар лаптоп със същия проблем - 2мб/с се явява 100% хдд усидж (уин 10)
тествах харда - наред си е, просто едновременно прекалено много процеси ползват диска, макар с малко писане/четене той не смогва, сума ти допълнителни ненужни програми които уина сам си е качвал, като юр фоун, и други бози постоянно искат да ползват диска, някои от които даже не ми дава да деинсталирам нормално щото ънинстал не е активно, трябваше през пауър шел

и за капак на всичко при първото включване реши да стартира едновременно ъпдейти и сканиране на харда, всичко умря

не виждам друго решение освен да й харижа едно старо ссд и да избута още малко, той като цяло е дъртофелен лаптоп


Вто Апр 12, 2022 11:49 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 08, 2006 1:12 pm
Мнения: 1976
Местоположение: Котел
Мнение Re: Бавна работа на дисковете на сървър ProLiant ML310e Gen8
И аз това си мисля, дали да не купя 2 ссд-то по 1тб и един по един да ги вкарам в раида. Тогава би трябвало да отлепи...


Вто Апр 12, 2022 12:24 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Съб Окт 30, 2004 4:18 am
Мнения: 630
Мнение Re: Бавна работа на дисковете на сървър ProLiant ML310e Gen8
Ефекта може пак да е подобен и с ссд-та ако ти е обозена системата...
Под safe mode с разкачена мрежа има ли разлика?
пп. Тази машина не иска ли само дискове с които се познават?

_________________
Не мога да знам всичко,а и не искам.Тогава би било прекалено лесно и скучно!


Последна промяна nobodyshadow на Вто Апр 12, 2022 12:58 pm, променена общо 1 път



Вто Апр 12, 2022 12:51 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4671
Мнение Re: Бавна работа на дисковете на сървър ProLiant ML310e Gen8
имаше някакъв workaround мярнах за това, но не пазя линк

_________________
main[-1u]={1};


Вто Апр 12, 2022 12:57 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6004
Мнение Re: Бавна работа на дисковете на сървър ProLiant ML310e Gen8
По принцип е по добре ос-а да е на отделен диск от сториджа


Вто Апр 12, 2022 1:30 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Съб Мар 30, 2013 11:17 pm
Мнения: 269
Местоположение: София
Мнение Re: Бавна работа на дисковете на сървър ProLiant ML310e Gen8
Повечето колеги вече са ти казали какво може да се направи.
Този сървър не е ли със SAS или поне NearSAS дискове? Те са бая корави при едновременно натоварване със много задачи което ти е реалния проблем. За мен твърдо трябва да спреш антивирусната и да разкараш всякакви подобни бози. Провери реално колко свободно място има на дисковете. Ако е малко и диска е силно фрагментиран поведението което наблюдаваш е напълно очаквано. Друго което не е ясно този RAID (предполагам mirror) е хардуерен (отделен контролер) или е някаква чекня софтуерна? Пробвай да бутнеш някаква Live Windows дистрибуция която има драйвери за контролера и пусни тест за скороста на дисковия масив - както за четене, така и на запис. Ако кажеш моделите на дисковете мога да ти дам очаквана скорост на запис/четене.
Не се хвърляй на 1TB SSD - ще са много солени за тази машина. Достатъчни са ти по ~250MB и ги добави в нов масив, след което премести на тях само операционната система (знаеш ли как).
И още нещо - разгледай всички процеси които са активни, прецени какво наистина ти трябва (google is your friend) и спри всичко ненужно. По този начин имам машини които търкалят 2003 и все още се държат адекватно, ако да са на по 15 години. И разкарай TeamViewer! И забрани автоматични Update (даже въобще забрани WindowsUpdate - нали ти го менажираш - ще имаш работа от време на време, но машината ще лети)!


Вто Апр 12, 2022 4:52 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 08, 2006 1:12 pm
Мнения: 1976
Местоположение: Котел
Мнение Re: Бавна работа на дисковете на сървър ProLiant ML310e Gen8
nobodyshadow написа:
Тази машина не иска ли само дискове с които се познават?

Сега чета из нета дали някой е подкарал SSD на тази машина. Не съм я отварял даже, с хардуерен райд е, предполагам е с 2 сата диска в момента. Искам да я забързам без да пипам нищо по софтуера че освен моите работи има и на други колеги неща ама баш разбирача си би камшика а новия колега ще има да ги настройва с дни и ще ме убият. Сега ме навива по великден да я спрем за да може да работим по празниците, шегаджия някакъв :D
Тъй че не ми е вариянт никаква нова инсталация на ОС.
PhilipZ, дисковете на 50% са пълни, ама като сега видях - С-то 17% фрагментирано, D-то на 37. А е оставено всяка седмица да се натъманява самичко. Пуснах ръчен дефраг но от 20 мин. си стои на 0%. Кой знае колко време ще отнеме.
Антивирусната я махах, даже смених, с нея и без нея същия фуй. Теамвюера го държа да мога да вляза с телефона някой път като съм в движение.


Вто Апр 12, 2022 7:45 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Съб Мар 30, 2013 11:17 pm
Мнения: 269
Местоположение: София
Мнение Re: Бавна работа на дисковете на сървър ProLiant ML310e Gen8
Тоя дето те навива по празниците да я оправяш ще плати ли за това? И не някакви стотинки, а както си трябва? Защото аз познавам доста хора с подобни идеи, но бързо им охладнява ентусиазма и намират време в работно такова в което да се спре сървъра като разбеат цената на труда в извънработно време.

Отговора ми няма да ти хареса, но...

Първи за еб... е този който е направил машината. Ако си ти - Sorry. SATA дискове на сървър - да, ама НЕ! НИКОГА! За да няма после ама това не работи :)
Най-лесния път да решиш отчасти проблема е да смениш дисковете със SAS такива - вече има на 15К. Помисли и за 4 диска които ще са в RAID 10. Знам че са много пари, но това е начина. Почти съм сигурен че със SSD-та ще ударите на камък зарад простотиите на HP (силно уважавана от мен фирма когато не става дума за компютри). Няма друга IT фирма която да прави повече педерски номера.
А антивирусната рсботи в бекгроунд и ти бави общата производителност, както и достъпа до файловата система, така че още веднъж разкарай я!
Алтернативата на TeamViewer се казва AnyDesk. В новите версии и те решиха че трябва да цоцат кинти, но ако ти трябва по-старичка версия без идиотщини драсни на лично как да ти я пратя.
И въпреки че е накрая в отговора ми - нещата които ти давам като идеи НЕ ПРЕДПОЛАГАТ нова инсталация. Във всички вариянти съм имал впредвид миграция на съществуваща инсталация (както си е) само към нова дискова система (било то SAS или SSD). За това те питах знаеш ли как?


Сря Апр 13, 2022 11:27 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6004
Мнение Re: Бавна работа на дисковете на сървър ProLiant ML310e Gen8
За тоя лаптоп който писах по горе - клонирах диска на едно ссд, и каква е разликата - вместо 20 процеса да се бият за достъп до диска и всеки да получава скорост 0.1мб/с сега всеки процес получава няколко мб/с и свършва бързо, сега лимита е само процесора

явно с всеки следващ ъпдейт товарят с все повече ненужни бози и вече хард диск няма как да смогва
Дори чистенето на бозите е обезмислено - затруднено е максимално и със следващия ъодейт пак си ги качва

За мен и за десктоп и за сървър най ми допада ссд за ОС и хдд за сторидж, пък райдовете на всяко според нуждите и бюджета, освен когато за сториджа също се борят 20 маймуни едновременно и искат висока скорост непосилна за хдд, макар че и тогава гледам че масово предпочитат повече хдд да сложат като мирор вместо ссд


Сря Апр 13, 2022 11:44 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 08, 2006 1:12 pm
Мнения: 1976
Местоположение: Котел
Мнение Re: Бавна работа на дисковете на сървър ProLiant ML310e Gen8
PhilipZ написа:
Първи за еб... е този който е направил машината. Ако си ти - Sorry. SATA дискове на сървър - да, ама НЕ! НИКОГА! За да няма после ама това не работи :)

За еба.е или за убиване. По "евро" проект е получен сървъра, с още 30 настолни. А познай дали нещо работи :evil:
Допълнително заплащане няма да има, работата ми е да работи системата.
С-то го дефрагменира към 14 часа. Пуснах да дефрагментирам D-то ама след час взеха да ми звънят че сървъра не работи. Видях че е загубил и нета, по някое време успях да вляза и спра дефрага. Беше на 1%. Пуснах на HP диагностика на райда и дисковете, пулих се, всичко уж ОК.
Из нета гледам че слагат и не HP брандирани SSD-та. Имам един друг HP сървър, малко по стар ама истински, него аз го купувах. На него хардовете му /на НР/ бяха по около 600лв. за терабайт, това преди 8 години. Разузнах че са на WD една серия, жълти. Купих такива от Англия , шейни от Китай и за 150-200 кинта стана историята.
В логовете забелязах че се оплаква че в от RAM модулите не са HP. Тях аз ги слагах допълнително. Ама е само предупреждение. Дали може да има връзка?
Не съм мигрирал съществуваща инсталация от райд на сървър досега. Та не знам как да стане най-лесно това. Идеята ми беше - махам HDD-то от raid-a, ръгам SSD на негово място, чакам да се ребилдне райда, после същата операция с другия диск.
Другото, ползвам едно EaseUS да клонирам ОС, май имаше опция да направя image на диска. Едно време ползвах Norton Gost от дискета за тази цел.
Ама пък как ще върна image-то на новата дискова система пак не съм се замислял. Абе шибана работа, дано поне не умре през деня този сървър че правя архиви само вечер.


Прикачени файлове:
report-40461d63-00002974-00000000.zip [113.93 KiB]
16 пъти
Сря Апр 13, 2022 8:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Бавна работа на дисковете на сървър ProLiant ML310e Gen8
До сега не смеех да пиша, защото почти не съм имал работа със сървъри, но да се търкаля боза и антивирус според мен е тъпо. Отдавна линуксите не са само за гурута!

Малко встрани, но по темата: на жената лаптопа (под Win7) взе да се влачи точно така заради диска, стана много по-бавен дори от най-древното ми лаптопче и нищо не помагаше. Спешно преобразувах друг лаптоп със SSD и легален Win10, прехвърлих данните и до сега всичко е ОК.
На първия лаптоп на жената просто инсталирах Linux Mint и всичко тръгна по мед и масло, сега синковецът учи на него. Всъщност, по неволя, направихме малка трампа с лаптопите: който беше за синковеца отиде за жената, но с нов Windows, а скапаният на жената изведнъж проработи под Linux.


Сря Апр 13, 2022 9:26 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6004
Мнение Re: Бавна работа на дисковете на сървър ProLiant ML310e Gen8
За клониране ползвам макриум рефлект


Сря Апр 13, 2022 9:45 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни