Отговори на тема  [ 19 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
какво се произвежда в България? 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2593
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение какво се произвежда в България?
Предлагам да се отдели една тема какво се произвежда в България.

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Чет Апр 14, 2022 6:25 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4723
Мнение Re: Кой ще спечели? ;)
добре, че за жените да "чуем" някоя "клюка"
https://dnes.dir.bg/obshtestvo/moryatsi ... azuznavane

интервю
https://afera.bg/%d0%b6%d0%b5%d0%bd%d0% ... %ba%d0%b0/

_________________
main[-1u]={1};


Последна промяна TheWizard на Чет Апр 14, 2022 6:43 pm, променена общо 1 път



Чет Апр 14, 2022 6:35 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10376
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Кой ще спечели? ;)
syscop написа:
Нека miro_atc да каже къде се произвеждат олиото и маргаринът Калиакра.


От много отдавна (може би 15-20 години) Калиакра е само марка. Заводът го купиха Бунге и сградите още седят, макар и да не се поддържат. Оборудването отдавна е на скрап, то и си беше за скрап. В тия неща няма нищо странно. Интересно е защо запазиха самата марка. Другото интересно е дали са имали намерение да модернизират завода изобщо. По принцип би имало логика, защото тук се произвежда много слънчоглед...
Иначе тук закриха поне 20-на завода. Наскоро примерно взривиха завода за детски обувки, който се казваше Добрич докато селото ни беше Толбухин. ЗЕНА (завод за електронно и нестандартно обурудване) е на път сам да падне. Старт правеха акумулатори май още има нещо там, ама не знам какво. А пък аз на хартия се водя един от собствениците на военно ремонтния, който също е взел-дал та скоро може и да сведе до терен само ;-)


Чет Апр 14, 2022 6:40 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10944
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Кой ще спечели? ;)
Оптикоелектрон (до акумулаторния) - чичо ми за последно беше директор там, след това нещо се разбунтуваха и всичко отиде по дяволите. То и преди него май вече беше в плачевно състояние...
Жакард (кожи и т.н.)-? нещо има ли още
Знам, че има фабрика за меки връзки който беше добре или няколко май, вече.
Мебелния?
Винзавода?
Метал-Маяк - някакви остатъци?
Остатъци от това за печатни платки до ЗЕНА?
Месокомбината?
Хлебозавода?
Освен разни пилчарници, зърнени бази и т.н. друго май не се сещам.
Имаше оранжерии, включително за цветя...надали


Чет Апр 14, 2022 6:51 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Чет Авг 19, 2010 7:37 pm
Мнения: 64
Мнение Re: какво се произвежда в България?
Интересна тема по въпроса от един друг форум:
https://www.skyscrapercity.com/threads/ ... 8F.615829/


Пет Апр 15, 2022 7:56 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10376
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Кой ще спечели? ;)
Grubi написа:
Жакард (кожи и т.н.)-? нещо има ли още

няма
Цитат:
Знам, че има фабрика за меки връзки който беше добре или няколко май, вече.

Не си падам по клюки и нямам прясна информация, но последно работеха
Цитат:
Мебелния?

Стария отдавна го няма, имахме няколко нови фирми, повечето май фалираха. Други като Секвоя вече са К1 и още май държат работници.
Цитат:
Винзавода?

отдавна няма
Цитат:
Метал-Маяк - някакви остатъци?

Мой роднина е ръководил строителството и според него там са закопани 700М$. Повечето производства така и не успяха да тръгнат там, даже още по соца.
Та това на практика е от грешките на соца, а не че след това е съсипано. Жалко щото за тия пари са можели да построят още един АЕЦ примерно.
Както и автомобилния завод... даже не завършиха сградите.

Цитат:
Остатъци от това за печатни платки до ЗЕНА?

ЗЕНА отдавна няма. Тоя който купи сградите пусна няколко шивашки цеха, имаше и други наематели, но нищо общо с електроника. Сградите в момента са пред разпад.
Цитат:
Месокомбината?
Хлебозавода?

Само хлебозавода...

Цитат:
Освен разни пилчарници, зърнени бази и т.н. друго май не се сещам.

Старите отдавна ги няма, птицекомбината беше огромен в 5-6 села. Свинекомплекса в Козлудуйци беше с капацитет 5 млн. животни. Няма го.
В Дончево един съученик гледа кокошки. Сложи супер модерно оборудване, практически няма персонал а правеше по 200 хил пилета/месец и по 4-5 млн. яйца дневно. Огито може и ти да го познаваш, с баща си държаха Лозината а сега Марко Поло. Много светен човек до последно лично разнасяше стока, ама от пандемията насам не съм го виждал. А сега на тоя ток не мисля, че ще оцелее с тая автоматика... консумацията е в мегавати. За сметката на ток не ми се мисли. Кофти е...
Друг пич, земеделец (Недко Митев) мисля, че има шанс да оцелее. Инвестира много, но по-умно и затвори целия цикъл. Изкупи повечето земя, построи модерни кравеферми, сега почна и други животни. Като казвам модерни разбирай, че включително произвежда газ от лайната, а каквото остане го прави на тор. Собствени кланици, собствени мандри, сега собствена верига магазини, които продават само негова стока из цялата страна. Казвам ти затвори целия цикъл, буквално не зависи от никой, даже от политици... Умен човек, за съжаление вече остарява, а доколкото познавам (по-скоро чувам) за дъщерите и зетьовете му нещата не са толкова оптимистични.
Та такива ми ти работи... Иначе има още много заводи и фабрики. Примерно завода за ел.табла сега Елмарк правят там някакви осветления, не знам чия собственост е, но важно е че се произвежда нещо. В завода за ремеркета/полуремаркета и контейнери доскоро май и те нещо се опитваха да оцеляват, но май не оцеляха. Не знам. То при всички, един купил сградите, друг ги ползва, сменят се наематели... Не мога да ги следя, но вече няма крупни фирми. Има малки дребни фирмички и много празни и рушащи се сгради...


Пет Апр 15, 2022 8:57 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Фев 13, 2013 2:35 pm
Мнения: 1748
Мнение Re: какво се произвежда в България?
Познат до София в наслденото от прадядо му си направи цехче и цъка ламаринки за на запад. Сега прави координатна маса за плазмено, лазарно и каквото става там. Местните апапи от Герп упорито се опитват да го закрият, но с продължителни съдебни дела оцелява. Има и краварник там на изживяване. Опитвахме се с познат умни силови контролери да правим, за сега не мърдат много нещата/


Пет Апр 15, 2022 9:32 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: какво се произвежда в България?
Не знам за Добрич, но тия дни минавах около Шумен и там определено се разширяват от към заводи. Видях и доста голям парцел подготвен за вероятно нова фабрика.


Пет Апр 15, 2022 9:11 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28023
Местоположение: София
Мнение Re: какво се произвежда в България?
Аааа какво каза за Шумен ? Преди две седмици си ходихпВ всичко е проформа май, тече нещо в момента дори не помня какво ми казаха но нищо кой знае какво. Градът замира, индустрията е надолу. Някакъв парк строиха преди години, май още е празен но не пречи да се планира разширение.


Пет Апр 15, 2022 11:46 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 12:57 pm
Мнения: 1040
Мнение Re: какво се произвежда в България?
В силистра има няколко фирми за металообработващи машини например ножовки
https://divalro.com/pilous-arg-300-plus-h-f/ стоката се продава по цял свят.
Райс пловдив - металообработващи машини http://www.rais-bg.com/ - продукцията се продава по цял свят
https://www.acom-bg.com/ - дронове, ултрависокотехнолични неща....
https://amet-bg.com/ - хирургични апарати - налични във всяка операционна в България, Германия, Бразилия, Австрия и на много други места. Сауна управления - продават се в цяла европа.
Габрово - пещи за индукционно топене и за закаляване

Както си мислим че в България нищо не се прави ако човек се разрови ще види че има уникална стока - по цял свят се продава под друга марка и говорим за уникално качество.

Да добавя огромен производител на акумулатори и смазочни материали сме.


Нед Апр 17, 2022 10:56 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4197
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: какво се произвежда в България?
Чупи се капака на тоалетната чиния и поръчах нов, немски на Duravit за една торба пари. И като пристигна гледам на кашона - Made In Bulgaria. Качеството е малко по кофти от оригиналния но все пак е повече от прилично.

_________________
Мразя да мразя ...


Нед Апр 17, 2022 5:02 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28023
Местоположение: София
Мнение Re: какво се произвежда в България?
Индустрия има, произвеждат се доста неща, но североизтока, както и северозапада не са цъфнали и вързали, ако изключим Русе, май останалата част от Северна България изостава значително.
Дали се дължи на по-специфичните индустрии които са се развивали някога там, дали на това че е земеделско ориентирана, дали на големия отлив на хора ...но фактите са факти. От старите предприятия в Шумен единствено комбината за алуминий претърпя развитие, всичко останало или крета или е приключило. Има няколко нови фабрики но е далеч от каквото беше.


Нед Апр 17, 2022 5:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10376
Местоположение: Добрич
Мнение Re: какво се произвежда в България?
Edesign написа:
Както си мислим че в България нищо не се прави ако човек се разрови ще види че има уникална стока - по цял свят се продава под друга марка и говорим за уникално качество.


Действително у нас се произвеждат "уникални" стоки от български фирми. Кавичките не са ирония, а фактът че нашият шанс е в малки ниши. Не задължите по-по-най. Примерно и това с което се занимавам - прекалено дребно е за големи западни компании. Конкурираме се единствено с китайци, които също много не им се занимава с бутикови изделия. Но пък изкарват хардуер, с който по никакъв начин не можем да се конкурираме.


Пон Апр 18, 2022 12:08 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 749
Мнение Re: какво се произвежда в България?
ММОТОРС АД e Български производител на мотори ?
Търся си трифазен мотор и попаднах на тази фирма . Не съм ги чувал , а информацията на сайта ми изглежда съмнителна :) .... не мога да си обясня как такава голяма фирма участва пи европрограма за подпомагане на микро бизнес с 10к :)


Пон Май 30, 2022 3:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3231
Мнение Re: какво се произвежда в България?
ToHu написа:
Индустрия има, произвеждат се доста неща, но североизтока, както и северозапада не са цъфнали и вързали, ако изключим Русе, май останалата част от Северна България изостава значително.
Дали се дължи на по-специфичните индустрии които са се развивали някога там, дали на това че е земеделско ориентирана, дали на големия отлив на хора ...но фактите са факти. От старите предприятия в Шумен единствено комбината за алуминий претърпя развитие, всичко останало или крета или е приключило. Има няколко нови фабрики но е далеч от каквото беше.


Еми на Боко му беше важно да ходи до черноморето и до Гърция. Приоритетно се наливаха пари в южна Бълхария, пътища, инфраструктура... Резултатите са видни.
В началото на прехода беше точно обратното. Но дружно успяха да не направят нищо. От край време на пътя Русе-Бяла му стои името пътя убиец, но...
Интермодални терминали - йок... А иначе БДЖ-то било закъсало. Политици сър...


Пет Юни 03, 2022 12:45 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 19 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 11 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни