Отговори на тема  [ 45 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3
Зимнина 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Зимнина
За Сенокос трябва да благодариш на sthx ;-)
Аз разбрах кой е собственика но не го познавам лично, демек нямам връзки. Но доколкото разбрах работели основно за Русия и сега са леко прецакани по разбираеми причини... Тъй че всяка помощ за тях е добре дошла.
Grubi написа:
смокини (това вероятно ще е съвсем рядко, въпреки че по морето има доста).

Смокини мога да ти дам колкото искаш, проблемът е само правенето... Което ме навежда на мисълта, че ако някой организира преработка на дребно ще е доста полезно. Не само аз ами и почти всички познати изхвърляме доста продукция или не я използваме. Особено на тема сокове, защото оборудването е скъпо и не си струва само за едно домакинство.


Чет Юни 09, 2022 8:49 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Зимнина
Да, да ме извинява @sthx :)
За смокините - ако някой реши да се заеме, с радост ще купя малко или дори повече продукция на зелено
сериозно - ако някой има време и желание, аз имам интерес да инвестирам в нещо подобно.
а да се изхвърлят смокини наистина е грозна картинка.


Чет Юни 09, 2022 8:53 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Зимнина
Проблемът на смокините е, че не зреят наведнъж. Ако бяха като сливите поне наведнъж ги обираш и ако щеш ракия, ако щеш друго. А това почти цяло лято и цяла есен дава. Не мога всяка седмица да се занимавам. Освен това те не се хвърлят, мравките и други твари си хапват ;-)
От смокиновите листа става много хубав сок. При това няма нужда да се съсипват дръвчетата. То постоянно има издънки, които така или иначе трябва да се чистят. Аз и смокинови дървета махам щото почват да пречат. Същото е и с ментата. Буквално като троскот е и я махам.
Изобщо отстрани изглежда като че само трябват продукти. Но като ги имаш нямаш време. Примерно преди години си купувахме ягоди от пазара, за да си правим шейкове. По предната седмица набрах една касетка, миналата 4 касетки и докато ги обработим така и не остана време за шейк. Казах на жената следващата седмица каквото оберем и ядем, стига с тия буркани и шишета... И белия бъз ще презреее още не сме правили.


Чет Юни 09, 2022 9:25 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Зимнина
Бъз аз си правя тук сам, и държи по половин/една година.
Както и да е - пак казвам, ще се радвам на всякакви контакти. Сигурен съм че има пенсионери или не толкова заети хора, които
могат да продадат част от продукцията си. Но е вярно че със смокините е така.
Гледам, че замразените череши в Шведско са български. Дали смокините също могат да се замразяват?


Чет Юни 09, 2022 9:37 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Зимнина
Grubi написа:
Дали смокините също могат да се замразяват?


Сигурно, май не сме пробвали. Жената нали е вегетарианка си суши по малко и си ги яде. На мен не ми се дъчат такива работи, но виж за чай ги харесвам ;-)

Иначе казах ти - търси си някоя чинка, стринка там някой да се занимава. Продуктите са най-лесната част, даваш ми координати и ги доставям. Единственият проблем е, че трябва бързо да се правят. За разлика от продуктите на пазара нашите се развалят и то бързо. Аз не пръскам, съответно винаги има нещо я наядено, я леко загнило и не сме го видели при брането. Или пък просто презрели, примерно смокините като са презрели и ги сложа в касетки докато се прибера и са се разтекли... Същото е и с ягодите и доматите. Но пък вкуса на нещо дето си е узряло добре на корен е коренно различен ;-)


Чет Юни 09, 2022 10:00 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Зимнина
Да ти дам адреса .... няма нужда да ги караш, може по самолет да ги пратиш :)
Тука само изкуственяк, ако си вземем фермичка щепочна да си гледам, да му мисли мексиканеца.


Чет Юни 09, 2022 12:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Зимнина
Е с куриер не става... някой трябва да ги обработи първо.
В тоя дух ако видите интересни машини свиркайте. Едното е сушилня, тъкмо после става и за транспорт, че даже и по самолет. Много неща могат да се сушат. Примерно домати после в манджа си набъбват и са си вкусни. Освен това плодове, билки...
Друга техника дето търся е за сокове и стерилизиране. Те там са доста технологии но няма значение... аз нямам претенции, стига да върши работа.


Чет Юни 09, 2022 1:26 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Зимнина
Аз ти писах на лични, смокини никога няма да откажа - мога да ги ям с дръжките. А за листата не бях чувал - може и това да се опита.
Ами Сенокос като имат проблеми с Русия - да започнем да изнасяме в Швеция. Тука има разни бози - но са предимно македонски и сръбски, но мисля че потребителя лесно се научава на хубавото (ако е наистина хубаво). Пак казвам - за всякакви идеи, обаждайте се. Освен за лична употреба, може и да се получи да се продава в някой магазин. Както казах - замаразените череши тук са български, виждал съм и краставици.


Чет Юни 09, 2022 1:37 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Съб Юни 24, 2006 7:25 pm
Мнения: 2276
Мнение Re: Зимнина
miro_atc написа:
... Но пък вкуса на нещо дето си е узряло добре на корен е коренно различен ;-)


И времето има значение за вкуса. Едно е да ядеш зеленчука или плода минути след като е откъснат, друго е след няколко часа, а пък за дни - да не говорим.
От смокини признавам два продукта - сушени и на сладко. За сушени плодът трябва да е добре узрял. Не съм убеден, че сушените смокини, които ги продават не са допълнително захаросани. Опитът ми да ги суша в моята сушилня обаче не е добър. Разкапват се и протичат в началния етап на сушенето. То и сортът , който пробвах може да не е удачен. Едър е и като пресен е много хубав. Зрее на два етапа - след 2-3 седмици и есента. Есента зрее масово, не можем да насмогнем с ядене,но за сметка на това пилците и осите помагат , но понякога прекаляват. Ако пък завали дъжд през периода на зреене, плодовете се пукат и се развалят. Под дувара от комшиите се прехвърли "обикновената" смокиня и тази година ще имам плод и от нея. Мисля, че е по-удачна за сушене и ще я пробвам. Сладкото от смокини е много хубаво. Имам едни племенници, които като идваха на гости , очите им светкаха , като го видеха. Много сладко правят и продават по пазарите и пътищата в районите на Петрич, Сандански и Гоце Делчев. Там сортът е със зелен цвят на плода и смокините ги наричат "смокви".

_________________
Две плюс две е приблизително равно на четири. Факт!


Чет Юни 09, 2022 2:14 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Съб Юни 24, 2006 7:25 pm
Мнения: 2276
Мнение Re: Зимнина
miro_atc написа:
Е с куриер не става... някой трябва да ги обработи първо.
В тоя дух ако видите интересни машини свиркайте. Едното е сушилня, тъкмо после става и за транспорт, че даже и по самолет. Много неща могат да се сушат. Примерно домати после в манджа си набъбват и са си вкусни. Освен това плодове, билки...
Друга техника дето търся е за сокове и стерилизиране. Те там са доста технологии но няма значение... аз нямам претенции, стига да върши работа.


Сушилнята аз си я правих, ако имаш интерес, мога даже и да ти помогна да си я направиш. Суша най-много сини сливи и ябълки. Проблем при сушените продукти е съхранението - въдят се буби в тях.
Казан с бъркалка за мармалади и лютеници и пюрета я пуснах във форума преди няколко години.
Соковете принципно не ги одобрявам много. Защо зимата да избягваме целулозата, която в този сезон липсва? Миналата година закарах на вторични суровини една алуминиева руска соковарка.

_________________
Две плюс две е приблизително равно на четири. Факт!


Чет Юни 09, 2022 2:26 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Зимнина
Предполагам замразяването също има тънкости - едно е ако ги охладиш и замразиш, друго е ако ги замразиш от стайна температира на -22 градуса.
Но продължавам да чета и ще се радвам на контакти. Като каза около вашата околия (@sthx), на мен ми хареса биволската ферма в Левски - има млека, сирена, кашкавали и колбаси (даже ги даваха по Бразди преди време).


Чет Юни 09, 2022 2:29 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Чет Мар 19, 2009 7:33 pm
Мнения: 779
Мнение Re: Зимнина
на 10 км от с. Левски има друга ферма/фирма която е затворила цикъла така да се каже :)
гледат си животни , фуражи, правят мляко сирене, месо , зеленчуци , имат хлебозавод, мелница,
От-до!
И са им вкусни продуктите , поне за мен. А иначе съм свикнал на домашното, ама тези ми харесват. Пък и са доста по ниски цени от другите.
Правят конфитюри ( гледат си малини) мармалади различни, консерви,
Особено лютеницата им много ми харесва.
Имат си консервна фабрика.
Не искам да е реклама, ама не мога да им го отреча .

https://bg-bg.facebook.com/pg/vedrare/r ... e_internal
но нещо не им намиран да имат сайт официялен.

мисля и това е към тях :
https://karlovomes.com/%D0%B7%D0%B0-%D0 ... D1%81.html


Чет Юни 09, 2022 8:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Зимнина
Аз мисля, че същата - освен ако наистина не са две или повече.


Чет Юни 09, 2022 10:00 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Зимнина
Ам иима разни които работят за износ може би само, зщото в БГне съм ги виждал, но тук се продава тяхно сирене например и не е никак лошо. Но освен сирена много руги Бг продукти не съм виждал, е при алинчо ама там от кол и въже и повечето май за нищо не стават.


Пет Юни 10, 2022 12:09 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Чет Мар 19, 2009 7:33 pm
Мнения: 779
Мнение Re: Зимнина
Grubi написа:
Аз мисля, че същата - освен ако наистина не са две или повече.


Различни са , тази в Левски е :
https://podbalkanafarm.alle.bg/


Пет Юни 10, 2022 7:32 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 45 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни