Отговори на тема  [ 49 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
За икономиката ни... 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: За икономиката ни...
Аз пък го свързвам с нещо съвсем различно, за да забраниш партиите със закон, значи някой, някъде има достатъчно власт да го направи. Щом може да направи това може да направи и още 1001 неща които да доведат до въпросният икономически ръст, или с две думи недемократичното управление, е много по-ефективно от демократичното, това е известно но неудобно.


Чет Юни 16, 2022 10:06 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6014
Мнение Re: За икономиката ни...
Очевидно е че вече има някой с повече власт който да взема такива решения, само дето решенията са за повече партии и повече хаос, щото тоя някой отвъд океана печели повече от хаоса


Чет Юни 16, 2022 7:20 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10368
Местоположение: Добрич
Мнение Re: За икономиката ни...
Последните месеци не съм следил данните за дереджето ни, но няколко статии на тема как цъфтим ме хвърлиха в дълбок размисъл. Проблемът е, че розовата картинка се описва от икономисти и медии към които доскоро изпитвах някакво уважение. Ако бяха политици - разбирам. Те могат да си приказват каквото си искат.
Значи всички в един глас говорят как износът растял... В началото на годината (за януари) ръстът беше 36%, сега за полугодието вече е 41%, а спрямо ЕС даже минава 70%. Просто прекрасно. И да е още по-прекрасно се надпреварват да посочват отделни месеци или отделни сектори, където числата са още по-астрономически.

Сега, аз ли съм толкова тъп или нещо в тая картинка не е наред?
Това, че расте износа по принцип е добра новина. Но за да се направи извод дали расте икономиката все си мисля, че трябва да се анализира малко повече. Примерно дали растат обемите, дали расте и вноса и т.н. Като гледам данните са за полугодието примерно износът е 41%, вносът е 45.2%. Като се има предвид, че вносът е по-голям и той расте с 45%, а износът е по-малък и расте с по-малко, то очевадно дупката в баланса става по-голяма. И действително за полугодието сме с 4.6 милиарда назад. Добрата новина е, че спрямо ЕС сме на плюс, което предполагам се дължи на два факта. Първият са енергоносителите, където износът расте с 270% и основно към ЕС. Втората причина според мен е инфлацията, нормално към ЕС където цените растата да отчитаме по-големи ръстове и на внос и на износ, отколкото към 3-ти страни. Хубавото пак казвам е, че поне сме на плюс към ЕС. За съжаление към 3-ти страни е обратното, там сме 33% на 66%, демек балансът ни спрямо третите страни отива в киреча. Може да се предположи, че пак енергоносителите имат пръст в тая работа, но така или иначе сме много на минус (6 милиарда).

С две думи моят прочит на тия цифри, е че нещата не са никак розови защото излизаме на голям дефицит. Все пак предвид "международното положение" това може би е нормално. Демек няма място за паника (засега). Но няма място и за розови очила...


Чет Авг 11, 2022 12:42 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6014
Мнение Re: За икономиката ни...
скоро някой коментираше точно тия съмнителни твърдения за скок в износа, и каза че скок наистина имало... бил от оръжия за Украйна..... докато официалната версия е че не пращаме оръжия...


Чет Авг 11, 2022 2:07 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10368
Местоположение: Добрич
Мнение Re: За икономиката ни...
Аз нямам съмнение, че износът расте. Вдигат се цените на горива, на ток, на метали и какво ли не, включая и цените в алиекспрес..
Но в случая по-важното е, че вносът расте повече от износа. Което е още едно потвърждение, че има нещо като инфлация а не бум в икономиката. Но както и да го наречеш това дередже не е устойчиво. Не може да трупаме търговски дефицит до безкрай. Парите трябва да дойдат отнякъде.


Чет Авг 11, 2022 3:02 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: За икономиката ни...
Ами над 1 милярд доколкото разбирам, това износа на оръжие.
Иначе нещата не са розови, на който му се виждат такива или е гей, или е друсан или е забравил да свали очилата защото най-вероятно е надрусан гей.
Въпросът е дали някак си ще ни се размине леко, или изведнъж всичко ще се срине.


Чет Авг 11, 2022 3:38 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6014
Мнение Re: За икономиката ни...
леко едва ли ще е... по-скоро ако не е много тежко - малките ще го отнесат, ако е много тежко - пак малките най дебел ще го ядат
пък за друсаните гейове - оня ден имаше организиран протест, против руския газ, даже развявали хамериканското знаме...

сега чета новини - полша нещо взели да се усещат че като колония са леко попрецакани, нещо много набрали на ЕС и лайняната, не било демокрация а олигархия... ти да видиш... и докато други започват да се усещат ние още вървим на каишка... даже на 2 каишки, една на ЕС и една на щатите


Чет Авг 11, 2022 7:21 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: За икономиката ни...
няма лошо, така се чувстваш винаги сигурен, не може да се изгубиш, и аз на кучето му слагам две каишки ако случайно се отскубне от едната, но това е за негово добро, защото ако ме накара да го гоня след това много бой ще отнесе, та може и при нас да е за добро :D


Чет Авг 11, 2022 7:40 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 08, 2006 1:12 pm
Мнения: 1976
Местоположение: Котел
Мнение Re: За икономиката ни...
Неохим-а в Димитровград хлопва кепенците, освободените работници да благодарят на управляващите че ги освободиха от недемократичния руски газ. Вероятно ще ги посъветват да усвояват зелени технологии, най-вече фотосинтеза за тях и семействата им. Няма и да се притесняват и за намаляване с 15% на енергопотреблението на дома си, тази зима ще са на студено.


Чет Авг 11, 2022 10:28 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: За икономиката ни...
Да запретват ръкави и да тръгват към гората за дърва и гъби ....е избор има, в християнският рай девици не раздават, но чувам са обещали по каса бира и месец отпуска от отче наш за всеки обесен политик, чиновник или европаразит, като има и бонус, 5 за 10, т.е. ако утепеш 5 ти дават екстри като за 10. Аз обмислям скоро да се включа, въпреки, че аз съм в обратната посока, и там девици няма но има недевици :)


Пет Авг 12, 2022 12:15 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: За икономиката ни...
milenjs написа:
... да благодарят на управляващите ...

Смяташ ли че някой в България изобщо, не само тия, имат тоя "пауър"? Или са чак толкова тъпи да загубят властта с такива действия? И каква беше алтернативата - да се скараме с запада, да имаме газ, и може би даже евтина, и да се чудим къде да си продаваме торовете и другата продукция? Кои управляващи искаха да минат на пазарна цена за газа, че било по-евтино тогава? Не ги обвинявам - към онзи момент това е било резонно може би, особено за такива като нас, дето нямат информация за дългосрочните планове на големите сили. Ако обаче е имало индикации (а след 2014-та със сигурност е имало, поне от разузнавателни агенции), за решението е трябвало да има и други фактори. Но те са дългосрочни, и не всички политици това ги интересува - критично им е да не ги набият пред парламента и да изкарат мандата. Едници са тия, дето мислят и как да хванат още един мандат.
Не е ясно има ли печеливш вариант в тая ситуация. Конфликтът е на много високо ниво и ние сме им през оная работа и на двете страни - независимо какво направим, все ще сме прецакани - щото сме слаби. А що сме слаби - ами и двата блока от миналото имат вина за това. И никой (освен ние тук) няма интерес ние да сме силни, щото само ще се пречкаме. Що не спрат газта на Германия примерно? Ние сме някакъв мижав процент от техните приходи и сме удобни - т.е. слаби сме, едно такова спиране ни прецаква и без това крехката икономика. И има резон в това да мислим как да спрем все да сме в наведена позиция. Още няколко реактора щяха да са перфектното решение - сега шяхме да имаме алтернатива, че и да продаваме скъп ток от ниска себестойност. И ако Козлодуй беше по съветска технология, имаше резон Белене да се обърне на западна (американска, френска, английска, японска).
Има една "позиция" в инженерните фирми (софтуер и подобни), дето се нарича "principle" (над senior), има и отдели за анализи. Та краткосрочното пожарникарско мислене трябва да се балансира с дългосрочно такова, което е невъзможно без ерудирани хора, който да могат да предвидят накъде отива света.


Пет Авг 12, 2022 9:18 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 08, 2006 1:12 pm
Мнения: 1976
Местоположение: Котел
Мнение Re: За икономиката ни...
Така е но защо все ние да сме прее_бани? Значи за Германия и Италия може, за Гърция може а за нас не може газ от Русия. Ония на запад се молят да им нагнетяват достатъчно от Русия, ние пък хич не искаме, упокояват ни че ще има газ, само цената не се знаела.
Интересно ми е каква щеше да бъде към днешна дата цената на Газпром-ския газ в БГ? Чета някои експерти казват 150-170 евра ама нещо не ми се вярва. Лошото е че след Неохим ще замине и шишеджам, като знам в нашия беден край колко семейства се изхранват там :(


Пет Авг 12, 2022 3:42 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6014
Мнение Re: За икономиката ни...
ех тая детска наивност... германия като купува руски газ да не се е скарала със "запада"?
дали скарването е причината или тлъстите комисионни които вземат сега чрез посредници?
историята е доказала че при такива изкуствено създадени кризи "създателя" или някой около него се облажва стабилно, като търсиш нещо следвай пътя на парите...


Пет Авг 12, 2022 4:10 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: За икономиката ни...
Вие верно ли не помните, че Русия (Газпром) ни спря газа, не ние да сме се отказали от него.

Аз се чудя защо нашите хубостници не са завели дело за неустойки, а може и да са, не следя много новините последно време.

_________________
Хайде де!


Пет Авг 12, 2022 11:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2642
Местоположение: София
Мнение Re: За икономиката ни...
dan написа:
Вие верно ли не помните, че Русия (Газпром) ни спря газа, не ние да сме се отказали от него.


Дали, къде го го чете тва.
https://dnesplus.bg/bulgaria/ne-rusia-n ... ov_1080224


Пет Авг 12, 2022 11:24 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 49 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 24 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни