Отговори на тема  [ 49 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
За икономиката ни... 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение За икономиката ни...
Сагата на превозвачите ни май приключи...

Това е поредният пример, който ме кара да се замисля на къде вървим и най-вече как ние вървим.
В медиите се лансират две крайни тези. Едната е антиевропейска и как свободното движение на стоки и капитали е еднопосочна улица. Другата теза е проевропейската, как трябва веднага да влезем в еврозоната и как това е нашето спасение. Кулминацията на тая теза е, че сега в никакъв случай властта не трябва да пада, защото много спешно до края на годината трябвало да се приемат 20-на закона, щото имало милиарди причини...

Няма да крия, че смятам и двете тези за меко казано вредни и наивни. Особено втората, която ми е много противна заради демагогията която върви с нея. Винаги съм смятал, че над всичко трябва да е българският интерес. Ние трябва да си оправяме законите за нас самите. Ние трябва да се борим с корупция и всички останали проблеми, защото това е преди всичко наш проблем.
Няма лошо Европа да ни побутва в тая посока. Но ние трябва да внимаваме и накъде точно ни бута Европа. Имам предвид чисто технически и без тоя въпрос да се политизира. И без емоции и без Путин ако може.
Нещата са достатъчно прости и няма нужда да ни правят на простаци. Ясно е, че България е избрала да бъде част от Европа и тоя избор няма нужда да се коментира. Това което не е ясно е каква част ще бъдем. Дали ще сме най-бедната и най-мизерната или някаква друга част. На този въпрос, обаче, само ние може да отговорим. Европа може да ни помага в това число и с пари. Но ако искаме да сме богати трябва да се потрудим.
С помощи богат не се става. Точно обратното има опасност да се случи. От една страна ние и нашите политици се пристрастяваме към лесни пари. От друга страна Европа е така устроена, че движението е малко "еднопосочно". Реално и България е така устроена. Демек в това няма конспирация, това е нормалният резултат при всяка една централизация. Примерно у нас София винаги ще е по-добре от Долно-Нанагорно. Същото е и в европейския съюз. Там където е центърът и се вземат решенията, винаги ще е в по-изгодна ситуация. Винаги проблемите на жълтите павета са по-важни от проблемите на мегдана в Долно-Нанагорно. Дори когато условията са равни и законите са едни и същи. Даже бих казал особено когато са равни. Защото ако всичко е еднакво то няма никаква логика една фирма да предпочете Долно-Нанагорно пред София, Берлин или Париж. Единственият вариант Долно-Нанагорно да привлича бизнес е като предлага по-добри условия. Просто няма какво друго да предложи - няма нито население, съответно не може да се сравнява нито като пазар, нито като персонал, нито като нищо.
Една малко по-разтропана община може да предложи терен, евентуално отстъпка в местните данъци... изобщо някакво захарче, което да привлече инвеститорите към гъза на географията. Обаче ако разтуриш общината и цялата администрация отиде в централния град какво остава от Долно-Нанагорно?
Точно същия проблем имаме и с влизането в еврозоната. Влезем ли и малкото "самоуправление" дето имаме отива в Европа. А какво остава тук?
Разбира се, ако това самоуправление е калпаво пак няма да се оправим. Верно е, но аз съм против избора да се свежда само до варианти "как няма да се оправим"...


Вто Юни 14, 2022 1:40 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2582
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: За икономиката ни...
Ами по пътя на глобализацията - всичко да става по интернет. Това би премахнало централизацията. Няма да има значение от къде работиш. За съжаление все още са малко професиите които позволяват това. Роботизацията би помогнала, но може да премахне нуждата от персонал.
Пък за еврозоната не знам. Само времето ще покаже. Лансира се идеята, че влизането ни ще подобри нещата. Аз също вярвам в това. Партиите които лансират обратната теза с това си осигуряват електората. Те трябва винаги да опонират, иначе ще се обезличат. Независимо дали контра-тезата е вярна. Но пак казвам - само времето ще покаже безспорно нещата.

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Вто Юни 14, 2022 2:35 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: За икономиката ни...
Ммм интернет какво общо има? А глобализацията е също сериозен проблем. Решението е просто, България започва да налага вето на всичко и всеки, щом нашите интереси не са защитени няма да бъдат и чуждите. Какво може да направи Европа, да ни ограничи помощите, ами това ще е супер ...или да ни изключат от ЕС, това ще е още по добре, и двете са еднакво невъзможни.
Нямаме позиция за нищо там е проблема. Когато си част от едно сдружение, няма значение дали си най-малкия или най-големия, имаш право да защитаваш интереса си, а в ЕС има и достатъчно инструменти за това.


Вто Юни 14, 2022 2:55 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Апр 13, 2018 3:00 pm
Мнения: 1313
Местоположение: София
Мнение Re: За икономиката ни...
miro_atc написа:
Винаги съм смятал, че над всичко трябва да е българският интерес.

Ще съм много щастлив, ако се намери някой, който дефинира какъв точно е българският национален интерес.
Защото си мисля, че колкото хора, толкова интереси.
Ако речем, че това е общият интерес, зад който застават всички - това също е безкрайно трудна задача.
Освен това, трябва да се дефинира краткосрочен, средносрочен и дългосрочен български национален интерес
и съответно да се поставят цели за постигането на този интерес. Никой политик и дума не обелва по този въпрос.
В ЕС България е слаб играч в конкурентна среда. Това значи, че ще става още по-слаб.
Вариантите са помощ отвън, протекционизъм или развиване на специфични ниши, така че да поддържаме добро ниво,
при ниско заплащане на труда и да се изхитряме да живеем с по-малко пари /което и правим/.
Помощта отвън вече е на приключване, протекционизмът е неприлична дума за слабите държави в ЕС, остава третото.


Вто Юни 14, 2022 3:29 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: За икономиката ни...
al_at написа:
miro_atc написа:
Винаги съм смятал, че над всичко трябва да е българският интерес.

Ще съм много щастлив, ако се намери някой, който дефинира какъв точно е българският национален интерес.
Защото си мисля, че колкото хора, толкова интереси.


Въпросът е не някой да ни го дефинира, а всеки от нас да може да си го дефинира на база на различни анализи.
Нормалното е когато се предлага нещо (било то закон или политика) първо да има мотиви защо се предлага, какви стъпки са необходими и какъв измерим резултат се очаква. Аз досега не съм видял такова нещо за влизането в еврозоната. Всъщност за нищо не съм видял. Вместо това виждам само лозунги, без никаква конкретика и тотално прикриване на резултатите. Примерно за газа, лозунгът първо беше диверсификация. Като така и не стана ясно как точно се диверсифицираме ако тотално спрем руския газ. И как точно го спираме. Но да кажем това са твърде политически или по-скоро геополитически неща.

Казано накратко според мен трябва
1) Управляващите да минат на модел "мотиви-стъпки-резултати". Демек не просто голи обещания за светло бъдеще, а конкретика.
2) На базата на тая конкретика, както и на "минали" конкретики и резултатите от тях всеки който иска да си съставя мнение.

Ако това го има, националният интерес сам ще си дойде на мястото.


Вто Юни 14, 2022 4:07 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4579
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: За икономиката ни...
Българският интерес може да бъде и трябва да бъде чисто технологичен - като интелектуален център. Нито имаме природните ресурси, нито населението за производствен гигантизъм, а туризма дето някои хора мислят че трябва да се постави в центъра е възможно най-нестабилната индустрия. При криза туризмът е първото което се пука. Съседството ни с Гърция, които на практика само това правят също не е от полза за туризма.
Но високите технологии винаги оцеляват . Типичен пример - държави като Сингапур, Тайван и т.н. И други - Израел, Естония и Литва например също вървят по тоя път.
Та защитата на националните интереси трябва да е на две нива - защита на национални традиции и идентичност (т.е. без спуснати отгоре хомо- закони, криви краставици и т.н.), и фокус върху развитието на приоритетни индустрии

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Вто Юни 14, 2022 4:12 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: За икономиката ни...
Ами технологичният сектор е много общо понятие, ако идеята е да развиваме високотехнологични продукти това също е силно ограничен. Развоя иска хора, кадърни хора, а те са процент от населението, малко население-малко кадърни хора, да се заблуждаваме, че сме по-различни от другите не ни помага, не сме. Като вземем в предвид сбърканата образователна система, нещата стават още по-зле.
Аутсорса на услуги също не е панацея, нито аутсорса на елементарни разработки, каквото правят 90% от "високо технологичните" фирми в БГ. Та каквото и да е бъдещото в разработките, то засяга малък процент от населението, не може да градиш концепция за икономиката на една държава разчитайки на малцинствена група, чиято работа пък зависи от силно волатилен пазар.
Първо е нужен наистина добър анализ, какво ти е населението, как е разпределено, в какви възрастови групи е разпределено, каква е нагласата, какви са даденостите и едва тогава може да правиш прогнози. Ако имаш даденото за земеделие, ако имаш хора които се занимават със земеделие, да го зачеркнеш за сметка на високите технологии е глупост. Това важи за всички сектори, не може да фаворитизираш сектор Сао защото ти е присърце, защото към момента носи приходи или друга причина, и в същото време да зарежеш сектори които си работя само защото не ти харесват, печалбата ти се струва по-малка ...
Има и друго, истината е че каквото и да се случи утре, никой не може да гарантира че че се търсят коли, телефони, компютри, роботи, но ти гарантирам, че докато има хора ще има нужда от храна, т.е.никоя страна не следва да неглижира производството и, сигурен съм в един момент това ще е ключово, и ще е много по-важно и много по сериозен лост от злато, петрол и диаманти.
Производството е нещото което може да осигури работа на по-голяма част от населението. С достатъчно разумен подход и планиране това може да е един от ключовите сектори, без значение дали произвеждаш совалки или кюмбета. Имаме достатъчно население за производство, погледни Швейцария, Словения ..да не би да са с повече население?
Та първо някой трябва да си напише домашното като анализира наличните ресурси, както човешки така и природни, след това да промени из основи образователната система, да преструктурира всички сфери, да преструктурира администрацията от където може да се освободи допълнително работна ръка, да се предприемат всякакви мерки за ограничение сектора на услугите. Това според мен е толкова грешно, че няма на къде, идеята че в развитите икономики сектора на услугите е голям това е глупост, услугите не генерират физически продукт, генерираният продукт рядко има някаква реална стойност, и много често обезценката му може да се случи за една нощ. Вместо да се стимулира, този сектор трябва да се регулира.
Има много неща които трябва да се направят, но те не могат да бъдат свършени от политици, още по малко Български политици.


Вто Юни 14, 2022 4:39 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: За икономиката ни...
Абе производството му е майката, ама точно това е най-проблематично без сериозна политика. Особено ако говорим за износ - отвън имаш жестока конкуренция, отвътре жестока несигурност. Днес едно утре друго, а инвестициите са големи и дългосрочни.
Частично решение е затворения цикъл както стана дума и тема за производството у нас. За да оцелееш на нашия пазар просто трябва да затвориш цикъла от-до. Другото решение е малки ниши на световния пазар. Но те тия ниши се появяват основно само щото са тесни дупки в които големите не могат да се наврат или няма смисъл за тях.


Вто Юни 14, 2022 5:11 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 11:15 am
Мнения: 1244
Местоположение: Phoenix AZ
Мнение Re: За икономиката ни...
slav4o.com написа:
Пък за еврозоната не знам. Само времето ще покаже. Лансира се идеята, че влизането ни ще подобри нещата. Аз също вярвам в това. Партиите които лансират обратната теза с това си осигуряват електората. Те трябва винаги да опонират, иначе ще се обезличат. Независимо дали контра-тезата е вярна. Но пак казвам - само времето ще покаже безспорно нещата.



Няколко думи за въвеждането на еврото – говоря като свидетел на такова 2001 към 2002 в немско.
От това дето преживях в никакъв случаи не мога да съм позитивен.
Заплатата да речем ми беше 100к , на следващия ден стана 50к.
Обаче на много места само изтриха DM и сложиха EUR без да коригират цифрата.
Тогава баба Меркелица излена по ТВ и рече че не могат и не искат да наблюдават всички цени ама цените на манджата ще ги наблюдават и ако някои прави спекула ще го шибат.
За 2-3 дена цените в супермаркета се оправиха ,наи много да набутат клиент а 1-2 цента и дотам .
Но цените например на наемите от DM си отидоха в EUR- трябваха около 1-2 години да се намести пазара.
На летището в Щутгарт от 5ДМ стана 5 евро на час паркинага.... примери от сорта колкото искаш.

Това в Немско дето закона е ок и т.н ...в БГ ще има громно плякане на потребителя.


Вто Юни 14, 2022 5:28 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: За икономиката ни...
Това ще е дна сериозна обезценка на труда, а точно в момента това не е нужно. Първо труда ще се обезцени защото ще се вдигнат много цени, а той ще си остане колкото е бил. След това ще започне леко покачване в заплащането защото пазара ще го наложи, но докато догони ръста в цените дори и при идеална икономическа ситуация ще отнеме доста време, според мен години, а в текущата един господ знае. В същото време това ще намали сериозно конкурентността на бизнеса, най-вече този който работи за износ, защото той така или иначе продава в евро/долари и ще му се повишат разходите.
Като цяло такава стъпка доколкото има изобщо някакъв смисъл в нея може да се предприеме когато икономиката е добре, международната обстановка е подходяща и има достатъчно буфери и лостове за регулиране на прехода. Нито едно от тези не е факт, и няма да бъде поне в следващите 5 години, та приемане на еврото е най-голямата глупост която може да се направи в момента.


Вто Юни 14, 2022 6:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: За икономиката ни...
Ценовият шок е еднократен ефект. Не искам да го подценявам, но мен повече ме притесняват дългосрочните ефекти.
С влизането ние автоматично приемаме фискалната политика 1 към 1, такава каквато е в целия съюз. Да имаме формално някакъв глас, но практически е като глас в пустиня. Ясно е, че тази политика в момента е и в бъдеще ще се променя от централната власт. Не казвам, че ще я променят така, че умишлено да е неизгодна за нас. Не просто когато трябва да се приема еднаква политика за цяла една общност, тя винаги е съобразена с основните играчи, а не с третите резерви.
Не знам как да го опиша, но самата идея за евро съюза и за еврозоната са мислени като за равностойни играчи. Не случайно преди влизане в едното или другото първо има процес на присъединяване и подготовка, така че като се вдигне бариерата или бушона да няма токови удари.
Значи после пак има някакви "помощи" и т.н. но принципно те са много ограничени. Идеята на съюза и зоната е всичко в тях да е еднакво. Уеднаквено законодателство, уеднаквени политики и т.н. Това е ОК, само когато и участниците в тях са еднакви или близки категории. Да кажем София и Пловдив. Два големи града и няма никаква драма, ако и в двата града важат както еднакви закони, така и общински политики. Демек дали ще има или няма да има специфични регионални политики не е толкова фатално. Но когато към този съюз тръгне да се присъединява и Горно-Нанадолно и заедно с това махнеш и регионалните политики то нещата са по-различни.
Значи както винаги кучето е в детайлите. Аз самият не съм запознат с всички детайли. Знам само някои и те не са еднозначни. Демек не мога аз или по принцип не може да се каже дали ще е добре или зле за нас. Примерно банковата политика. Стандартният лаф е как като влезем банковите услуги яко ще поевтинеят. Това е обяснение за лаици. В смисъл на всички е ясно, че банките нямат да се лишат от печалбите. Но и има и известна истина в тоя лаф. Едното касае кредитирането. У нас то се контролира от БНБ, която изисква ако не греша точно 18 пъти по-голямо резервиране, отколкото е в еврозоната. Демек при равни условия една банка й е по-неизгодно да даде кредит у нас, отколкото в зоната. Естествено това се отразява в лихвите. Естествено в момента БНБ ако пожелае може да свали резервирането и без да влизаме в еврозоната. Не го прави, но може да го направи. Дали БНБ постъпва правилно или неправилно аз не мога да кажа еднозначно. Но е факт, че БНБ има някакъв лост или поне едно малко лостченце с което влияе на банките и съответно кредитирането у нас. След влизането в еврозоната тоя лост както и други подобни лостченца отиват на кино. Пак казвам, че това не значи непременно нещо лошо. Особено ако състоянието на нашата икономика е същото като в еврозоната. Но за съжаление не е еднакво.


Вто Юни 14, 2022 6:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: За икономиката ни...
Ценовият шок е еднократен но влече дългосрочни последици, то и да хвърлиш камък в езерото е еднократно действие но вълните може да затихват с часове, зависи от размера на камъка.
Като цяло финансовата политика е сбъркана и в България и в Европа и в целият западен свят, това вече е ясно. Каква е правилната не знам, но това безмислено наливане на пари прави нещата само по-зле.


Вто Юни 14, 2022 7:19 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6004
Мнение Re: За икономиката ни...
европа е колония на щатите, а ние сме колония на европа, какво има да се чудим, от което са и последствията - интереси нямаме право да имаме, само задължения, и само против нашите интереси
обезценката на труда е ОК за колонизаторите, но ако е само ако си остава в колониите, превозвачите ги наритаха защото обезценят труда в европа, а това на тях не им харесва
щото нали отворени граници, свободен пазар ала бала, ама свободен само когато на колонизаторите им е изгодно, иначе не е съвсем свободен, да не кажа никак

а парите не се наливат безмислено - това са си почти рушвети, така са си легализирали контрола и изнудването, ние ще ви дадем пари да закърпите бюджета тая година, а вие ще направите услуга за нас тихомълком, макар това много да ви навреди


Вто Юни 14, 2022 7:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: За икономиката ни...
нашата икономика беше разрушена, в някои случаи буквално - останаха само бетонни парчета, желязото го обраха ромляните.
имаше цел, план, управление на плана и, в крайна сметка, резултат.
да се вдигне такъв мъртвец, вече не е по силите и на Херкулес.

да дам пример за нишов продукт - шпиндели за металорежещи машини.
изглежда просто, високо-технологично, продаваемо.
трябва ти (специфично) желязо, лагери, прецизна метрология.
с желязото в афропа и преди Украйна имаше напряг, а следващите 10 години може да няма такова и за пирони, камо ли по-така.
с лагерите.... ВМЗ правеше криво-ляво лагери от нисък клас. на модерно японско оборудване. купиха го SKF. само че, те си купували съчмите от FAG заради някакъв лиценз. а ВМЗ произвеждаше и съчми. и сега, FAG като не дава съчми на SKF - лагери йок. отделно, SKF лагерите от Сопот май са по-зле и от 'оригиналните' ВМЗ, произведени на същото оборудване.
а шпинделните лагери са друга бира. няма как да стигнеш дотам, ако нямаш в портфолито си поне 500-1000 други видове лагери. и трябва да ги купиш от японците (да кажем $8К комплекта).

после може да се наложи да отлееш корпуса от чугун. къде?
да направиш активно охлаждане. с какво?
някаква хидравлика и пневматика, ако ще правиш по-модерен шпиндел. от къде?
ако е с вграден двигател пък ... може да е по-лесно да направиш 'тесла', в нея поне изискванията за обороти и прецизност са много по-ниски. евентуално, ако е останал производител с ноу-хау в електрокарите, може да си почешете главите заедно. ама такъв няма. и медна тел за намотките няма.
дори боята трябва да се купи.
и затова никой не прави шпиндели.

или СВД, или CNC, или ........... (попълва се)

отделен е въпроса, че след като успееш да направиш стабилно първите 50 бройки, ЧАК тогава, можеш да почнеш да търсиш клиенти. който ще ти се усмихнат, ще те потупат по рамото, и ще ти кажат, че може и да си купят някой шпиндел за проба, ама друг път.

а и трябва да се бориш с тайванците (ако се целиш по-нависоко), или с такайците (което по дефиниция няма смисъл).

развитието на какъвто и да е (нишов) продукт в афропа има смисъл само в ситуация като сегашната - 'нарушени логистични вериги', т.е. преобладват съображенията за сигурност.
днес Русия е изолирана, утре ще я последва Китай. Гретето сигурно е много щастлиФа.


Вто Юни 14, 2022 8:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: За икономиката ни...
мм короната уби грета, а руснаците е закопаха :)
Дедо, ти от кюмбе отиде на прецизен шпиндел, не стават така нещата, но това не значи, че няма пазар за кюмбета. Да се конкурираш с такайци вече не звучи толкова невероятно дори и за масови продукти, все още имат някои предимства, но не са непреодолими. Въпрос на желание и политика, невъзможни неща няма, та в този аспект съживяването на нашата икономика и най-вече промишленост не е невъзможно, но това трябва да се осъзнае и то не само от политиците, трябва да се осъзнае от обществото, от индивидите, и да се предприемат съответните действие и политики, които в определен момент може и да изглеждат болезнени, или неприятни .... това да трябва да работиш и да не може да скатаваш е кошмар, още по-голям кошмар е ако си пристави човек, че и децата му ще живеят така, но това е една от необходимите жертви за да може да се говори за какъвто и да е напредък в нашата мила родина.


Вто Юни 14, 2022 9:45 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 49 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: toxigen и 9 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни