Отговори на тема  [ 122 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
Телоподаващо 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2797
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Телоподаващо
Аз си взех преди 2 дена обикновен апарат без процесор с ръчни настройки на тока, скоростта на тела и индуктивността. Като знам, че всички идват от Китай (да не си мисли някой, че полските са произведени в Полша) и че тези със Synergic Control" са задължително с процесор се замислих как ще се ремонтират и се отказах от тях.

Първата ми работа беше да разглобя моя. Пише 200Ампера, но като гледам как тези 200 ампера текат по пътеките на платките (заляти са дебело с калай) и ми става ясно че ще са моментни 200 ампера.
Радиаторите са големи, но основно се разчита на вентилаторите.

Мотора който върти ролката за тела през редуктор е DC нисковолтово моторче, но е БЕЗ тахогенератор - т.е. без обратна връзка по обороти и стабилността ще е горе/долу.

Т.е. не е пригоден за постоянна индустриална работа, но за употреба от пишман заварчик вкъщи - става.

Ако детайлиите не са идеално почистени от ръжда пука, пръска капки разтипен метал и пръщи яко.

Тепърва ще се уча да работя с него, но "пълненето" с материал става много бързо и без шлака.


Чет Юни 30, 2022 4:09 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10604
Местоположение: София
Мнение Re: Телоподаващо
emilvtc написа:
...Като знам, че всички идват от Китай (да не си мисли някой, че полските са произведени в Полша) и че тези със Synergic Control" са задължително с процесор се замислих как ще се ремонтират и се отказах от тях...

А не е трябвало. Обикновено тия техники загиват откъм силовата част. Някакъв процент от тях са отвратителни за ремонт. Разбирай - не се ремонтират освен ако не си много ентусиазиран...

emilvtc написа:
...Пише 200Ампера, но като гледам как тези 200 ампера текат по пътеките на платките (заляти са дебело с калай) и ми става ясно че ще са моментни 200 ампера...

Ами зависи. По компютърните платки от години текат подобни токове, за продължително време. И си бачкат...


Чет Юни 30, 2022 4:31 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7883
Местоположение: София
Мнение Re: Телоподаващо
milenjs написа:
И на мен ми е интересно че ми трябва ново. От Делл се загледах в DEL 200 "Synergic Control, 200 А ама много оскъдно инфото. Като котка в чувал.


Еми точно тоя зех, струва колкото пише на сайта - 700 кинта. Дали е читав или не, не мога да кажа, щото не разбирам. Ама тежи бая. :)


Чет Юни 30, 2022 5:10 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7883
Местоположение: София
Мнение Re: Телоподаващо
itso.t написа:
emilvtc написа:
...Като знам, че всички идват от Китай (да не си мисли някой, че полските са произведени в Полша) и че тези със Synergic Control" са задължително с процесор се замислих как ще се ремонтират и се отказах от тях...

А не е трябвало. Обикновено тия техники загиват откъм силовата част. Някакъв процент от тях са отвратителни за ремонт. Разбирай - не се ремонтират освен ако не си много ентусиазиран...

emilvtc написа:
...Пише 200Ампера, но като гледам как тези 200 ампера текат по пътеките на платките (заляти са дебело с калай) и ми става ясно че ще са моментни 200 ампера...

Ами зависи. По компютърните платки от години текат подобни токове, за продължително време. И си бачкат...


Ше ми е доста интересно да видя комп. платка, къде текат 200А по нея.


Чет Юни 30, 2022 5:11 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10604
Местоположение: София
Мнение Re: Телоподаващо
Реконструктор написа:
Ше ми е доста интересно да видя комп. платка, къде текат 200А по нея.

Разгледай някое модерно дъно или още по-добре видеокарта. Прочети колко е номиналното напрежение на чипа - ядро и I/O, виж колко е максималната мощност, раздели нещо на друго нещо, поцъкай с език, и сподели... :D

Реко, дръж се подобаващо като за форума. По дъната 100А захранващи модули имаше още по времето на П3 или П4. По-вероятно да е било второто... :D


Чет Юни 30, 2022 5:20 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 08, 2006 1:12 pm
Мнения: 1976
Местоположение: Котел
Мнение Re: Телоподаващо
emilvtc написа:
1. Мотора който върти ролката за тела през редуктор е DC нисковолтово моторче, но е БЕЗ тахогенератор - т.е. без обратна връзка по обороти и стабилността ще е горе/долу.

2. Т.е. не е пригоден за постоянна индустриална работа, но за употреба от пишман заварчик вкъщи - става.

3. Ако детайлиите не са идеално почистени от ръжда пука, пръска капки разтипен метал и пръщи яко.

Точно това не му харесвам на моя еФтин китаец -
1. Телта, особенно на ниски скорости я кара като бакшиш из София - засили, намали, засили намали. На високи е по стабилна ама не мога да насмогна да заварям.
2. Точно за пишман заварчик ми трябва, ама моята пръчка като я давам да я пробва на познат който от 40 години само заваря едвам я кара. Казва че не и е свикнал ама ми се струва че му е неудобно да ми каже че и за чеп за зеле не става. Вярно неговите заварки с моята машина ми изглеждат супер ама аз не мога да ги докарам. Искам нисък шев, разлят а все един висок ми се получава.
3. И моя пръска. И пука и пращи. Чистя, пръскам дюзата със спрей и пак така. А на познатия заварчик една 20 годишна трифазна трансформаторна машина Дека и на ръждиви пак не пръска така.
Та въпроса ми е Защо така бе Миме :D


Чет Юни 30, 2022 7:31 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2797
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Телоподаващо
milenjs написа:
Искам нисък шев, разлят а все един висок ми се получава.

Две вечери се приспивам с клипчета в тубата как се заварява с МИГ.
Начинаещ съм и може и да греша, но високият шев означава, че температурата в стопилката е ниска и няма време да се "разлее".
Пробвай с по-ниска скорост на тела и по голям ток, както и по-бавна скорост на движение на ръкохватката по заваръчната линия. Т.е. да се подава по-малко материал в секунда (за да не натрупва), да има по-голямо нагряване в областта на стопилката заради по-голения ток и по-бавното движение на ръкохватката (дъгата).

Ако ти е много силно обдухването, това също охлажда, но незнам дали това е проблема. По-скоро не е.

Ниска заварка става с ТИГ апарат. Може да се заварява и без добавъчен материал. Горе/долу се понаучих с него да заварявам, но не спори заваряването с него, особено ако трябва да се наслоява.


Чет Юни 30, 2022 8:37 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Телоподаващо
emilvtc написа:
...
Ниска заварка става с ТИГ апарат. Може да се заварява и без добавъчен материал. Горе/долу се понаучих с него да заварявам, но не спори заваряването с него, особено ако трябва да се наслоява.

Пробвал ли си ТИГ с СО2 вместо с аргон?

_________________
Хайде де!


Пет Юли 01, 2022 3:25 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27992
Местоположение: София
Мнение Re: Телоподаващо
въх, тук вече удари дървото, ако не си в инертна среда основно ще унищожаваш фолврамовите електроди :)
Като казва колегата че заварката е висока, колко е висока и колко ниска искаш да е ? Метода на заварка няма съществено значение, по-скоро типът /челен, ъглов и т.н./, подготовката /без скосяване, едностранно, двустранно/, отстоянието.


Пет Юли 01, 2022 3:37 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27992
Местоположение: София
Мнение Re: Телоподаващо
Правя тук едни железца и ги бях мислил с планки и нит гайки ама нещо надцених капацитета на лактите, тая работа не е вече за мен, та наех едно малко телоподаващо, прост Линкълн, 125 без много мозък, даже бе, никакъв и само на ф люс кое, та сложих една макаричка пак на Линкълн и не е като да прави много пръски. Съдейки по теглото може би е с траф, или някакъв много тежък инвертор, 200А ми Милер е на половината. Та трафа съчетан с малкото мозък го прави много чувствителен на захранване. Бях го пуснал в гаража, то веднъж явно жиците малки, отделно минава през 15А предпазител, който се и клати нещо на шината, т.е. лош контакт прави и голям зор. Първите две ги заварявах така, горе долу на всяка заварка ходене до предпазителя, но не е и само това, дъгата много нестабилна. На третото вече ми писна и пуснах удължител до пералното и всичко заспа. Та имайте едно на ум с по-глупавите, ако имате проблем може да е от захранване. Аз досега с трансформаторно телоподаващо не бях заварявал, е заварявал съм ама то е 350 А дзвер на линкълн ме го броя, та не бях се сетил за това дръвче, въпреки че същото става и с електрожена, но не мислех че и при малък ток като на СО2 ще става същото. Те нещо такова става, не е да не пръска но е съвсем поносимо, това на обезмаслено джелезо, без спрей или друго, почти всички пръски падат само с четката, да не кажа че и с ръка се махат.


Прикачени файлове:
DSC_1833.JPG
DSC_1833.JPG [ 2.42 MiB | Прегледано 456 пъти ]
Пон Юли 04, 2022 6:42 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4713
Мнение Re: Телоподаващо
тва на снимката е ?

аз в живота си сигурно я имам я немам 10 метра шев, интересно, че го правих готино с гледане :) талант джелезар !!!
имам една случка много много отдавна 90-те, трябваше нещо да се завари(алумин) и един приятел вика еди къде си еди кой си
цепеха заводите на частни чехчета... та една батка с една "лъскава" машинка KEMPPI я гледах кат индянец пишуща машина
не бях виждал изобщо такова животно - особено как пали дъгата с копче и високоволтова стартова дъга
от лаф мохабет обясняваше що е то аргон + "волфрам" - беше един от малкото дето го викат за планови ремонти в АЕЦа
Та, можеш ли да ми направиш подобна автоматика за обикновен "траф"(трифазен) - речено сторено ...
симисторно, с автоматики, време закъснения, ала бала, както си му е реда - с TTL-ки :) и с първа проба - бутнах бушона на завода ... ама стана де :)
естествено без високоволтовия "стартер" - нямах си на идея как става
и те така :)

_________________
main[-1u]={1};


Пон Юли 04, 2022 7:56 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 08, 2006 1:12 pm
Мнения: 1976
Местоположение: Котел
Мнение Re: Телоподаващо
На снимката е заварка с тел с флюс в нея. Добре е станало, моите стават с много повече пръски и кратерчета, отделно шлаката е повече и по жълтя. Явно зависи от флюса и машината.
Рек, към телоподаващото има ли някаква инструкция поне да се вижда какви параметри може да се настройват при заварка с него. Щот на сайта им освен цена почти нищо.


Пон Юли 04, 2022 12:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4713
Мнение Re: Телоподаващо
забравих - оня обясняваше за качеството на шева
което се изискваше в проекта ( кемпито го правеше по "рождение" )
стартова дъга - за да не се докосва електрода ( не знаех как става )
дъгата започва с ампераж, както е настроена ( секунда ( настроваемо ) преди това аргон )
заварка ... пускаш бутона ( на ръкохватката ) дъгата започва плавно да гасне ( скорост - настройваемо )
аргона продължава да "духа" ( секунди настройваемо ), служел за охлаждане на шева
Кемпито имаше няколко ръкохватки - електрод, волфрам, телоподавачка... плюс външна "кутиика" за DC шевове

_________________
main[-1u]={1};


Пон Юли 04, 2022 1:33 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10604
Местоположение: София
Мнение Re: Телоподаващо
TheWizard написа:
аргона продължава да "духа" ( секунди настройваемо ), служел за охлаждане на шева

Предотвратява окисляване на заварката докато е гореща.


Пон Юли 04, 2022 2:28 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 08, 2006 1:12 pm
Мнения: 1976
Местоположение: Котел
Мнение Re: Телоподаващо
Заръчах си и аз едно Del 200 “Synergic Control". Все ще е по-добре от моя грозен китаец, аз него го взех че е с ролка 1 кило и малки габарити. 10 кила съм прекарал трез него ама не ме кефи че пръска и не кара равномерно телта на ниска скорост.
Колебаех се между Sherman и тези на Дел ама едни 10% отстъпка ме навиха за Дел-а :D Ще отидат за поливане на придобивката. Утре като го донесе Еконтя ще му направя един тест да видя дали е оправдано хваленето им.


Вто Юли 05, 2022 7:54 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 122 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни