Отговори на тема  [ 37 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Монитори и PC за рутене на платки и писане на код 
Автор Съобщение
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Пет Юли 01, 2005 9:46 pm
Мнения: 229
Местоположение: Гложене/София
Мнение Монитори и PC за рутене на платки и писане на код
Чудя се каква комбинация от монитори да сглобя като за рутене на платки (на този етап са относително прости), писане на код и от време на време 3D моделиране.
Колкото и да го гледам си трябват 3-4 монитора - схема/платка/datasheet/останал свят или схема/IDE/останал свят.
В момента съм с един 27" @ 2560х1440, но определено не достига.
За момента си мисля, че ще е по-добре да разкарам 27" и да сложа няколко еднотипни 24". Заглеждам и вариантите за дълги и криви телевизори, което може би също би вършило работа ако се раздели на два/три екрана...

И за PC се чудя какво да се ползва. Цялата особеност е, че работя основно от две места... Дали лафтоп или и на двете места да сложа по едно PC...


Сря Юли 06, 2022 1:18 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8892
Местоположение: Разград
Мнение Re: Монитори и PC за рутене на платки и писане на код
Ами един 4к (или 8к още по добре) телевизор 55" и нагоре, пък и крив ако е - съвсем. На практика на един 43" 4к телевизор се разполоагат като площ и резолюция 4 бр. 1к 17" монитора. Лаптопа ми е със 17" и за мобилна работа ми е прилично. Само че при варианта телевизор много трябва да се внимава какви "екстри" има за подобряване на картината, щото са си мислени за гледане на движещи се неща от малко по-голямо разстояние и имат какви ли не "системи за подобряване" на образа дето могат много да пречат на статична картина от PC. С две думи - в магазина с лаптопа под мишница и проба :)


Сря Юли 06, 2022 1:47 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: Монитори и PC за рутене на платки и писане на код
за мен повече от два монитора е ненужно, да не ти казвам, че последните 3-4 години си работя с един, и в някои случаи се псувам, защото втория е в краката ми ама няма кой да направиммясто на бюрото, но така и не съм го сложил. Зависи много от софтуера с който работиш, и какво позволява. Със сигурност два са добре, не толкова за схема и платка, колкото за пдф на чарк и библиотекар или схематик, също и за писане на код два са по-удобни.
Според мен оптиума е 27, на 24 всичко ще малее. На мен нак-сериозният ми проблем е солида, всичко друго сравнено с него изисква доста по-малко ресурс, та зависи за какво 3д моделиране говориш. Вече 4-5 години не съм сменял процесор защото няма смисъл 9700k на интел, последната година се появика такива с по-висока честота, защото за солида броя ядра са без никакво значение.
Ако пишеш обаче по-сериозен софт, ядрата са полезни, едно е да компилираш 10 мин друго е 60 примерно, аз обаче такъв код не пиша и това не ми е критерий.
То не е само компютъра и монитора, хубаво е и някакъв външен сторидж да вземеш, аз след много канене взех едно синолъджи с 18 GB масив, само дето го включих и до там, още не съм сетнал никакви бекъпи, по традиция ще почакам докато затрия някои важни файлове :) Лично за мен е важно да има принтер, по възможност А3, и 5 монитора да сложа, за мен нищо не заменя разпечатката.
п.с. талавизора не е за работа, на 55" трябва да е 8к за да получиш сходен пиксел, ама сега мофата са оледи, кледи и подобни, не случайно 8к 32" струва колкото две 8к 55-ци. Отделно от чисто оптичните качества, да работиш на голям монитор от малко разстояние не е ергономично. Както и да ти се струва, това те принуждава да го използваш целият, от там ще имаш много повече движение на главата, и като цяло води до болежки. Има някакви десктоп мениджъри, дори не съм гледал какво предлагат повечето, опитах 1-2 и се отказах, та не знам дали има и реален шанс да го разделиш използваемо като 3-4 по-малки, т.е изцяло самостоятелни зони.


Сря Юли 06, 2022 2:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Монитори и PC за рутене на платки и писане на код
9700К поостаря - примерно актуален 12700К е над 30% нагоре на single-thread. Клоковете не са чак толкова вдигнати, но все пак архитектурно са подобрени и правят повече смятане на един клок. Дали 30% са причина за ъпгрейд - незнам, но все пак не забравяй че на 9700 експреса ти е 3.0, което спъва сториджа.


Сря Юли 06, 2022 4:30 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: Монитори и PC за рутене на платки и писане на код
Да си дам и аз моите 5 стинки по въпроса. Голям ТВ вместо няколко екрана е зле. Така де, всеки вкъщи има 40+" ТВ и сам може да установи тази работа. Аз пробвах на 50" и за да виждам нещо смислено, се наложи да скалирам. Ефекта от големия монитор е точно никакъв в тоя случай - голям екран и пак събирам каквото бих събрал и на 15" fullhd лаптоп.
И аз като Тони, опитно съм установил, че 2 екрана са напълно достатъчни и използваеми. Аз лично с 24" съм пробвал. Ако има нещо допълнително което искам да отворя, но не искам да е на въпросните 2 екрана - използвам 10" таблет.
Ако ще трябва да имам повече от едно работно място, бих заложил на лаптоп. Предполагам е ясно, че цената на смислен такъв би била 4+. С подходяща стойка за лаптоп, може и неговият екран да влезе в играта и човек да гледа на 3 екрана, но както казах - не е много удобно.
При избор на лаптоп предполагам е ясно, че ще трябва да се гледа последното поколение процесори и също така - поддръжката на допълнителни дисплеи - брой, резолюция и честота на опресняване. Евтините лаптопи винаги има причина да са такива :)


Сря Юли 06, 2022 4:54 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Окт 30, 2004 10:19 pm
Мнения: 605
Мнение Re: Монитори и PC за рутене на платки и писане на код
Лаптоп + телевизор 4к ~50"
От интел 11то поколение имат екстра стрип на М2:
Прикачени файлове:
viber_image_2022-06-18_13-48-48-786.jpg
viber_image_2022-06-18_13-48-48-786.jpg [ 222.83 KiB | Прегледано 1317 пъти ]


Сря Юли 06, 2022 6:08 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Пет Юли 01, 2005 9:46 pm
Мнения: 229
Местоположение: Гложене/София
Мнение Re: Монитори и PC за рутене на платки и писане на код
То в момента съм с 3740QM и върши работа. Единствено WSL-а от време на време изяжда всичкия RAM. Всъщност най-много ми липсва едновременно Windows и Ubuntu с графична среда.
С монитор и лаптопски екран ми е кофти поради разликата в размера на пиксела, не съм пробвал дали може различно скалиране на различните екрани.
3D моделирането на този етап го свеждам до проектиране на някоя проста кутия или фикстура за тестване. Мисля да пробвам fusion 360.
За евтините лаптопи опитно установих защо са такива :) Откакто минах mobile workstation, които да стават и за самозащита не съм имал грижи.


Сря Юли 06, 2022 6:44 pm
Профил ICQ
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Окт 30, 2004 10:19 pm
Мнения: 605
Мнение Re: Монитори и PC за рутене на платки и писане на код
Имат си различно скалиране, рам 16-32 покрива повечето приложения, а с 32 без проблем се ползва уина с 3-4 виртуалки, линукси и др.


Сря Юли 06, 2022 6:52 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: Монитори и PC за рутене на платки и писане на код
С лаптопите нещата са куци, поне за тежък еднонишков софт като солида. Купих най-производителния тинкпад, една кофа пари изръсих обаче си е дърво, от както съм го купил на него съм пускал солид има няма 3 пъти, зор да замести истинска раотна станция. Това което направих е да си сглобя компактна работна станция която се събира в малко куфарче като за ръчен багаж, дори половината от него. Съответно има разни компромиси, видеото е еднин от тях, мнго са малко куадро картите които са low profile, но за моите цели това което съм сложил е напълно достатъчно. Друг компромис е охлаждането, за целта съм спрял хипертрейдинга, но така или иначе на мен много ядра не ме топлят.
За самия комп съм сложил SSD за ОС но м държа и проектите, най-вече заради солида. Имам и хард диск, те са два ама .. нали знаеш мързела ... за втория нямаше кабел или и аз не помня какво, идеята беше да са райд 1 за локален бекъп.
А за сториджа, аз го аксесвам по мрежата, нямам проблем със скоростта, използвам го основно за бекъп. Иначе в единия офис бях сетнал всичко да работи със сториджа, локално нямаше нищо. На гигабитова мрежа нямах проблем, но там последно май съм работил 2017, тия солиди стават все по-алчни и искат и бързи дискове, затова съм и с SSD, ама да не задълбавам в темата с малоумието на солида, има си тема за него :)


Сря Юли 06, 2022 6:56 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: Монитори и PC за рутене на платки и писане на код
мда бърз съм с кликовете :)
Аз и с рам-а имам грижи със солид, преди седмица умря много неприятно, каза нямам рам и до там, нито успях да сейвна, нито да изляза нормално, накрая ендтаск. Тъпото е че рам имах свобона бол, не знам какво точно му свърши, свап също според мен имаше бол, как да е това са специфични проблеми. Мислех, че фюжъна работи по-леко, до един момент е така, но и там по-големите асемблита или дри само файлове с проблем. Обработвах някакъв 3д скан, е такова чакане няма, верно обработих го, в Солида дори не мога да го отворя.
Иначе в поколенията има разлика да, време е да огледам нещо ново, сега пуснах същия тест като този горе, не знам колко е разликат в пърформанс на самите дискове, мойто беше най-бързото ЕВО за времето си но и то вече е на 4 години, но може би архитектурат оказв по-съществено значение. До към 16к нещата са сходни, от там насетне разликата е в пъти, максималния ми запис е 2.11 което е 5 пъти по-бавно.


Сря Юли 06, 2022 7:10 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4194
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Монитори и PC за рутене на платки и писане на код
Доста време се чудих за монитор и накрая взех 32" 4К LG Ultrafine ... не е от най евтините но качеството на картината е перфектно. Особенно в портретен режим ;)
Но при мен е само за програмиране де, платки не правя. Компютъра е МакАир М1 - няма забележка за програмиране ама за платки май ще е проблем.

_________________
Мразя да мразя ...


Сря Юли 06, 2022 10:11 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: Монитори и PC за рутене на платки и писане на код
м1 не е за всеки. Особено в ембедед света - положението е доста кофти. Много трудно се намира тулчейн, който да работи нативно. Дебъгери, програматори.. погром просто. KiCAD върви през емулация (въпреки това бързо). За змиите, слоновете и джабите* няма драма, но са просто друга дисциплина. А да, и да да не забравя - ОС-а им не е за всеки :D


Чет Юли 07, 2022 9:14 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: Монитори и PC за рутене на платки и писане на код
32 не ти ли е големичко, в 4к ли го използваш ?


Чет Юли 07, 2022 2:44 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Монитори и PC за рутене на платки и писане на код
Аз ползвам 32" ама 2560*1440, на 100%. На 4К трябва да вдигам скалирането.


Чет Юли 07, 2022 3:29 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: Монитори и PC за рутене на платки и писане на код
ToHu написа:
в 4к ли го използваш ?

Мака скалира по подразбиране. На 4к пак не гледаш като уин/линукс на 4к. Трябва да се гледа като каква резолюция се представя ОС-а. Така че, просто мака не го съпоставяйте с другите ОС.


Чет Юли 07, 2022 3:41 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 37 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: nik и 15 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни