Отговори на тема  [ 21 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Счетоводство - общи въпроси 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Счетоводство - общи въпроси
Нещо не мога да схвана необходимостта от "рецепти" за счетоводството.
Купуваш елементи за 15 устройства на обща фактура и още една фактура примерно за 11 платки и насищането им. Да кажем, че това са разходите по производство.
10 устройства ги продаваш с обща фактура, което са и приходите. 1 устройство ти седи за резерва.
Какво я интересува държавата какво ще стане с елементите за останалите 4 устройства. В смисъл защо трябва да ми седят на склад, не мога ли да ги пиша, че са вложени в производството?

Едит: да поясня, че става дума действителност за малки обеми за малка фирма.

_________________
Хайде де!


Вто Юли 19, 2022 5:58 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6013
Мнение Re: Счетоводство - общи въпроси
бърка ги това че останалите 4 устройства/елементи могат да бъдат продадени на черно и да станеш милионер без да си платил данъците...
това са на практика начините да те следят из късо, и лошо няма да питаш туй онуй, но силно те съветвам да се консултираш със счетоводител който е в час с актуалните промени за да си нямаш ядове, всеки ден нещо се мени и ако не си подготвен и попаднеш на достатъчно голям темерут данъчен и за такива на вид дреболии могат да те глобят и да ти създават главоболия

често си ангажиран с работата и не можеш да помниш и следиш всичко, и ако си направил грешката да излезеш на светло от даден момент нататък е добре да се обърнеш към счетоводна фирма


Вто Юли 19, 2022 6:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27994
Местоположение: София
Мнение Re: Счетоводство - общи въпроси
Нещо счетоводителите ти те занасят.Няма такова нещо, дори и в голямо производство те не са задължителни, то няма такъв счетоводен документ, или аз поне не съм виждал. В счетоводството имаш сметки, и всяко нещо влиза по съответната сметка, ако някой има съмнения ти прави ревизия където вече евентуално може да искат доказателства, но в крайна сметка итях не ги и тях нтересува много, освен ако не си в някоя специфична ситуация като временен внос и др.подобни където има допълнителни регистри.
Може би на апетити му е по-лесно да изписва компонентите така и затова то го иска, но ако е за нещо малко си е чисто престараване.


Вто Юли 19, 2022 8:00 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10368
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Счетоводство - общи въпроси
dan написа:
Какво я интересува държавата какво ще стане с елементите за останалите 4 устройства. В смисъл защо трябва да ми седят на склад, не мога ли да ги пиша, че са вложени в производството?


Има различни причини да се прави така. Първо счетоводителя си вързва гащите. По принцип той не носи почти никаква отговорност, но е най-кофти да те занимават с дребна простотия. Освен това в бъдеще ще му е проблем, ако решиш да продадеш тия 4 устройства. При осчетоводяването винаги имаш дебит и кредит. Ще му се наложи да ги изпише отнякъде, а ако вече са вложени няма откъде да дойдат.
За държавата също има различни мотиви. От една страна правилата са за да се спазват. Така, че дори и да няма други мотиви това си е мотив. Но складът променя някои от дължимите данъци, или най-малкото момента от който са дължими. В случая интересът обикновено е обратен, демек по-често се води нещо фиктивно на склад и затова при проверка търсят липси. За парите в касата пък е обратно, там ако те хванат с повече пари е кофти. Просто има различни "врътки" с които счетоводно може да скриеш данъци. Даже и както казах само момента на плащането им, ако примерно не искаш да излезеш на възстановяване на ДДС даден месец и с подобни врътки прехвърляш за следващия период.


Сря Юли 20, 2022 8:26 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4194
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Счетоводство - общи въпроси
Правиш ревизия от време на време и всичкия излишък го бракуваш. Ревизията не е задължително да е официална т.е. с протоколи, подписи и т.н. Имай в предвид, че данъчните инспектори не са експерти в нашия бранш така, че и да искат да се задълбаят трудно могат да оспорят кой компонент в кое устройство е вкаран т.е. дори всичко да ти е едно към гьотири от счетоводна гледна точка пак би минало. Все пак е по добре ако всичко ти е изрядно и не отнема чак толкова време да се направи - БОМ по продукт и т.н. т.е. една хубава складова програма. Преди да мигрирам 20-на години правих и продавах такъв софтуер за нашия пазар, така че ако имаш нужда от помощ мога да дам едно рамо. Това което мога да кажа след толкова години е, че проблема винаги е с интеграцията на такива решения - повечето 'експерти' не са никакви експерти и трябва като клиент да им показваш спецификите на бизнеса си за да направят нещо - това важи от SAP до Микроинвест ...

_________________
Мразя да мразя ...


Сря Юли 20, 2022 9:57 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4194
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Счетоводство - общи въпроси
Да допълня - има два основни начина за водене на производство:
- продуктово ориентирано т.е. серийно производство - там всичко е с 'рецепти' т.е. дали е рецепта за супа или BOM за някаква платка за складовия софтуер няма кой знае каква разлика то затова са и рецепти защото интеграторите често ползват ресторантски софтуер не по предназначение :D
- проектно ориентирано - всеки проект е сам за себе си и рядко има повторяемост - примерно серивизиране или рециклиране на стари машини, строителство и т.н. Общо взето за този пазар така и не съм виждал продукти на нивото на Микроинвест които да вършат работа както ресторантския софтуер за серийно производство.

_________________
Мразя да мразя ...


Сря Юли 20, 2022 10:02 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27994
Местоположение: София
Мнение Re: Счетоводство - общи въпроси
Ние 30 години работим и софтуера не поддържа БОМ, преди 4 години сложихме едно оракулско недоразумение уж точно с тая цел ама опита беше неуспешен. Та за 30 години никой не е умрял от това, че софтуера няма БОМ, аз не съм и сигурен дали счетоводството изписва по точен БОМ, то какво да съм сигурен, до преди 5 години такъв нямаше за крайно изделие защото в крайния си вид то е силно конфигурируемо, но това не пречи всичко да е наред счетоводно.
Точно, че в счетоводството е "проста" сметка дебит срещу кредит, и това което е важно е сметката да излиза в края на годината.
Да ако дойде ревизия може, но не е задължително да ти засича наличности, но и тогава драмата не е голяма, а за малка фирма не знам дали някога й ще се интересува дали стоката за 1000 лв си я вложил в ония 5 изделия, или дали случайно не си я изписал там, а пък нея да си я продал на черно без ДДС ... и да си ощетил бюджета като си декларираш по-малка печалба.
Отделно ако пък изделията са малко и много разнообразни практика е и то международна материалите да се изписват като развой, т.е. това изделие като материал може да ти струва 0 и всичко да е печалба, което не е никакъв проблем, стойността на материалите просто отива по друга сметка и все така ти офсетва печалбата, и плащаш данък на тяхната печалба само.
Аз имам фирма в която никога за последните 20 години не изписвано по Бом към изделие, всичко отива на разходи свързани с дейността, дори и когато изделията са били повече от 2-3, имал съм доста финансови ревизии това никога не е повдигано на въпрос.


Сря Юли 20, 2022 2:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: Счетоводство - общи въпроси
palavrov написа:
Това което мога да кажа след толкова години е, че проблема винаги е с интеграцията на такива решения - повечето 'експерти' не са никакви експерти и трябва като клиент да им показваш спецификите на бизнеса си за да направят нещо - това важи от SAP до Микроинвест ...

ами разбира се :) Дори при еднотипни бизнеси, организацията не само може но и вероятно ще се различава драстично. Затова клиента трябва да я обясни в подробности и тогава да се надгражда някаква обща основа. И това далеч не е само до САП или Микроинвест.


Сря Юли 20, 2022 3:46 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27994
Местоположение: София
Мнение Re: Счетоводство - общи въпроси
Не ми говорете за интеграции, SAP и подобни защото резултата от поредната битка е .. вече май 3:0 за ЕРП-то, и няколко милиона за тоя дето духа .. лошото е че не е и духал, как само миризливи индийци и араби пращаха, барим една руса кака да беше дошла да врътне по една свирка по-леко да преглътне човек щетата ... вече тече четвърти мач за момента върви равен, има светлина в тунела :)
Експертите не са никакви експерти, ама никакви, извън областта на техния си продукт. Срещнал съм се с купища експерти, американци, англичани, руснаци .. за местните няма и да споменавам, нямат никаква експертиза различна от това да адаптират някой от процесите ти към малоумните им софтуери :)
Аз и никога не съм очаквал да дойдат и да ми решат проблемите, ние проблемите ги знаем, и решения някакви опитваме да даваме, но все пак те са тия които трябва да успеят да ги интегрират, което не се случва или се случва по невъзможен за използване начин.
Абе това е много дълга и болна тема ... все повече от върл привърженик на ЕРП решенията се превръщам в техен най-голям враг, особено когато започне да се говори за цялостна интеграция.


Сря Юли 20, 2022 6:25 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: Счетоводство - общи въпроси
Разбира се, че са експерти в техният софтуер. Работата им е да разберат вашия работен процес и да го напаснат в системата, както и да ви предложат решения на ваши проблеми. Нали не си представяш, че всяка една такава компания има експерти във всяка една област, извън софтуера който разработват?! То тогава цените им ще са х10.
Всяка система си има нейна си специфика и работен процес. Няколко демонстрации на системите мисля са достатъчно човек да придобие представа какво може и не може и как точно се работи. + няколко часа технически разговори и мисля че може да се вземе решение дали такава система би вършила работа.


Сря Юли 20, 2022 6:55 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27994
Местоположение: София
Мнение Re: Счетоводство - общи въпроси
Не са достатъчни там е въпросът, а отделно, че смисъла на тези демонстрации е да те сапунисат хубаво и да те пуснат по пързалката, и се обещават неща които не могат да се случат, и те го знаят но разчитат че захапеш ли си техен ....е да ама не ....


Сря Юли 20, 2022 8:00 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4194
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Счетоводство - общи въпроси
Да допълня Тони - интеграторите може и да си разбират от продукта обаче винаги се напъват не да нагодят продукта си към конкретния клиент ами искат клиента да си обърне процесите с главата нагоре за да пасне на продукта им - било то защото така е по малко работа за тях или пък защото не могат да вникнат в изискванията на клиента и ти вадят от 9 кладенеца вода, че така е по правилно.

_________________
Мразя да мразя ...


Сря Юли 20, 2022 11:57 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: Счетоводство - общи въпроси
Когато ти е гъвкав продукта - не се налага да караш клиента да променя нещо. Дори и да не е възможно нещо да се направи в продукта - се вкарват външни услуги с които да се постигне. Сега, разбирам ви гледната точка, но не е хубаво всичко да се слага под един знаменател. Затова и освен демото - трябва и техническа среща.
Освен това, вие договори не подписвате ли? Задания нямате ли? Като обещае нещо в писмен вид и не го изпълни - си го гонете.


Чет Юли 21, 2022 12:13 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27994
Местоположение: София
Мнение Re: Счетоводство - общи въпроси
Ти гонил ли си САП или Оракъл ? Отделно с с тях договор подписвал ли си, то не е като да се договорим аз и ти, ако не ти харесва не подписваш, почти нищо не подлежи на коментар. Трето, те не поемат ниаккви ангажименти към нищо, дори собствените им интеграторски фирми, нямат никакво отношение, ти дължиш пари по договора, а че интегратора не се е оправил ... От към гъвкавост, не знам кой продукт визираш, аз гъвкаво ЕРП голямо не съм видял, споделям опит от Епикор, САП и последно Оракъл, но да уточня оракъл клауд услугата, която е още по-негъвкава от он премис. Но и самият онпремис има една гъвкавост ... вътре са незнайно колко продукта, всяка клати някаква негова си база данни минават през някакви интерконектори пълна каша ... купували, купували та се оляли, и се опитват да подкарат всичко. САП в това отношение е една идея по-добре, но ако говорим за гъвкавост ... да като ти изпишат 1000 плъгина може и да има, но пак всичко стига до някои основни бизнес процеси от които ако се отклоняваш решение няма, дадох за пример Лидъл.
А тая простотия с добри практики .. всяка добра практика е добра за едни конкретни условия, но е добро извинение да не ти дават избор.
Докато подкараш това което за едно производство е най-ценно, реално си изгубил всякакво желание и стимул да го правиш, защото ако не си някоя много голяма компания, с масово производство в много заводи ресурса който влагаш като хора, консултанти и загуба на време от самото ЕРП никога няма да се изплати. Аз не съм далеч от мисълта, че дори и при много големи производства то пак не се изплаща, ама това е друг въпрос.
Решението е силно къстъмизирани решения, общо взето продукт за всеки клиент, което би свело всяко ЕРП до фреймуорк от много ниско ниво, без никаква структура на БД, или с много минималистична такава. Не ми се навлиза в детайли, ако с това се занимаваш може да се чуем за мач номер 5, за сега играем 4-ти, но тук критериите са занижени, не търсим победа, доволни сме на равен. Извадихме всичко несвойствено така или иначе за ЕРП като ТРЗ например, намалихме и собствените си изисквания от към контрол, конфигуриране и т.н. пъдарите са по-евтини от екстра работни места, плюс хора плюс всички разходи свързани с тези хора. Общо взето го минимизирахме до малко по адванс склад плюс базово производство, има естествено и доста други модули но вече не сме с голямата кошница, имай в предвид че с Оракъла нямаше друг клиент, не в БГ а като цяло, с толкова много закупени модули, и не че ние сме се натискали да ги купуваме но ни трябвали .... е вече не, от месец договора е прекратен с което приключва и една 5 годишна одисея.


Чет Юли 21, 2022 12:44 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4194
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Счетоводство - общи въпроси
Тони, като слушам през какви мъки сте минали мога да предположа горе долу и какво ви е струвало до момента. Направо ме хваща яд защо не сме се познавали преди 15-на години когато още се пънех да правя собствено ЕПР - и аз щях да си уредя живота и вие щяхте да имате нещо работещо :D

Преди да зарежа нещата го бях докарал до почти пълна симулация на целия пазар в който твоята фирма е просто гледна точка през която гледаш наличности но нищо не ти пречи примерно да превключиш гледната точка т.е. склад, каса и т.н. в нещо друго - било то втори обект от твоята фирма или пък друга фирма от холдинга или пък ако ти е мерак клиент или доставчик - за софтуера няма значенние защото пресмяташе всичко на база на данните които има и показва наличности. Парите ги третирахме като стока - всяка валута си имаше нейно си количество което се смяташе за всяка една каса т.е. банкова сметка или пък касиерка в магазина - абе склад за пари. Цената беше "рецепта" за производство на пари. Структурата от складове и каси се дефинираше йерархично за каквото се сетиш - собствени, на клиентите, на доставчиците. То собственик, клиент и доставчик си беше едно и също - просто си от ляво или от дясно на фактура, стокова разписка или касова бележка. И цялото това нещо работеше на всеки обект като с репликация на базата данни почти в реално време собственика на фирмата можеше да си пуска справки колко точно бройки от нещо си има в тоя или оня обект, колко пари има в касите и т.н. Клиентите ми бяха както данъкоплатци в топ 10 на БГ така и квартални кафенета - вериги бензиностанции и петролни бази, големи производители на хранителни стоки (колбасари, мандри), вериги супермаркети ... ама ме затресе кризата на третата възраст и зарязах всичко. Стреса ми дойде в повече, цялата тази функционалност въпреки, че беше замислена и изпълнена перфектно опря на камък заради грешния избор на технология за изпълнение (.NET и C#) където garbage collecting-а ми разказа играта - компютрите по касите блокираха за по няколко минути да може тая тъпня да дефрагментира паметта и преподреди всяко едно обектче и указател към него на ново място - е няма такова малумие - що не си го направих на C/C++ още от начало да си нямам грижи ами се подлъгах още от бета версията на .нет ... та така, сега си бича фирмуер на ниско и средно високо ниво за който си плаща на парче, нямам персонал на главата, нямам стотици клиенти, живея спокойно, изкарвам повече пари (като не реинвестирам всичката печалба в наемане на нови хора), разполагам си с времето ... ама чат пат като чуя някой като теб как реве и ме засърбяват ръцета защото имам и опита и знанията как да ти реша проблема ...

_________________
Мразя да мразя ...


Чет Юли 21, 2022 5:49 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 21 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни