Отговори на тема  [ 89 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Мнения за котел на твърдо гориво 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Мнения за котел на твърдо гориво
Занимаваме се с глупости, първо обесване повечето политици, половината от останалите живи ги пращаме да направят няколко свирки на Путин, да му обещаят каквото там иска и да вземе да ни подари газа. Другата половина ги разпределяме между араби, американци и китайци, и там свирки и всичко което се полага, така може и да си издействаме безплатен АЕЦ построен от американци с руски реактори.
Така ще се топлим на газ и ток като бели хора и няма да се занимаваме с глупости....а то обещаното не е като завещаното ;), отделно че тия които са обещавали ще са отдавна обесени ...


Пон Авг 08, 2022 10:20 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Мнения за котел на твърдо гориво
Тони - ненаучна фантастика...

От друга страна отоплението също така е на цикли. За работещо семейство с по-голямо дете/деца сутрин между 4-7 и вечер 4-8 или нещо такова е оптимално според мен. През другото време някакъв минимум.
За възрастни и с малки деца ще е по-различно.


Вто Авг 09, 2022 11:00 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Мнения за котел на твърдо гориво
В случай, че помещенията не се обитават постоянно, е по-ефективно, ако бързо се достигне желаната температура, тоест ако нагряваш с по-голяма мощност.
Има разни изследвания на тази тема за усещането за топлина и съответно разходите за постигане

_________________
Хайде де!


Вто Авг 09, 2022 1:04 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7878
Местоположение: София
Мнение Re: Мнения за котел на твърдо гориво
itso.t написа:
Преди време гледах при един агент в немско системата за отопление на къщичката. Има голям бункер за пелети. В началото на отоплителния сезон идва камиончето, изсипва Х тона пелети и си заминава. Никой не влиза в това помещение. Как се джуркат и се подават към горелката не ми стана ясно, но всичко работи. Има контролен прозорец за да се следи има ли пелети.
На покрива има и панели за топла вода. Системата на горелката и соларните панели е обща. Тя сама си преценЯ кога кое да използва. Пали котли, гаси котли. Абе за блондинки. И всичко бачка на 6.


Най-вероятно е някакъв вид пневматичен транспорт. Някой ден и аз ще стигна до там да се пробвам да си направя. :)


Вто Авг 09, 2022 10:52 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Мнения за котел на твърдо гориво
Споко, пещерата ще се това ли от огнището, по с бре си намери подходяща пещера, че на там отиват нещата :)


Сря Авг 10, 2022 12:00 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 12:57 pm
Мнения: 1040
Мнение Re: Мнения за котел на твърдо гориво
наща къща (2 етажа се отопляват) е на ветровито място. Зимата става доста студено там в софийското поле.
Отопление на ток е невъзможно (за термопомпа не говоря - не мисля че инвестицията има смисъл тъй като цената е огромна а дълготрайността на компонентите кратка, т.е. не мисля че някога ще се изплати).
За дърва и кюмур също не говоря заради мръсотията и хамалогията. Газ няма прекарана в населеното място.....

И какво остава - пелети.
Малък котел в мазето на екоспар (без бункер). Ако къщата не се спира да се топли през зимата 1 - 2 чувала дневно . Примерно сипваш сутринта един преди работа и той си гори. Вечерта като се прибереш доливаш друг.... Прелетите ги карат на европале. Единствената хамалогия е пренасяне по-близо до камината. Обаче тя е в мазето - гаража, а пелетите ги стоварват до вратата, така че не говорим за кой знае каква хамалогия.
Пушек излиза само при запалване иначе от комина не се вижда нищо (е една година бях купил някакви кофти пелети които леко димяха и миришеха)


Пон Авг 15, 2022 10:10 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7878
Местоположение: София
Мнение Re: Мнения за котел на твърдо гориво
Edesign написа:
наща къща (2 етажа се отопляват) е на ветровито място. Зимата става доста студено там в софийското поле.
Отопление на ток е невъзможно (за термопомпа не говоря - не мисля че инвестицията има смисъл тъй като цената е огромна а дълготрайността на компонентите кратка, т.е. не мисля че някога ще се изплати).
За дърва и кюмур също не говоря заради мръсотията и хамалогията. Газ няма прекарана в населеното място.....

И какво остава - пелети.
Малък котел в мазето на екоспар (без бункер). Ако къщата не се спира да се топли през зимата 1 - 2 чувала дневно . Примерно сипваш сутринта един преди работа и той си гори. Вечерта като се прибереш доливаш друг.... Прелетите ги карат на европале. Единствената хамалогия е пренасяне по-близо до камината. Обаче тя е в мазето - гаража, а пелетите ги стоварват до вратата, така че не говорим за кой знае каква хамалогия.
Пушек излиза само при запалване иначе от комина не се вижда нищо (е една година бях купил някакви кофти пелети които леко димяха и миришеха)


Мойте 5 ст. Също къща, също на пелети, но не с камина, а котел и радиатори. Т.е. на практика локално парно, топли къщата и водата. Самата къща няма никаква изолация, ако не се брои дебелата мазилка (от старите), но пък е на завет, рядко има силен вятър тука. Горим слънчогледови пелети, които като калоричност са като дървесни средна хубост, но са по-евтини и с повече боклук. Разхода е 1-1.5 т. на месец, т.е. 2-3 чувалчета на ден. В къщата е приятно топло, мотаме се по къс ръкав. Топла вода на корем (боилера е огромен). Хамалогията с тия чували е проблем, който в бъдеще мисля да разреша с построяване на огромен бункер (за няколко тона) и някаква прахосмукачка, която да транспортира до по-малкия бункер на самия котел.
Понеже къщата има трифазен, за аварийни случаи сме сложили и котел на ток, ама топленето на ток с тая система излиза минимум 2 пъти по-скъпо околко с пелети. Оставен е за всеки случай, при внезапни дефицити на пелети (какъвто случай имаше миналата година).


Пон Авг 15, 2022 11:40 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Мнения за котел на твърдо гориво
Дайте някакви марки, видове, линкове. Няма да е тази зима, но ми е интересно. При мен няма много вятър, и заради морето ще е меко до Нова година, т.е. ще имам по-сериозен отоплителен сезон може би 6 месеца макс, но за топлата вода вероятно ще е полезно и по-евтино от тока.


Пет Авг 19, 2022 11:30 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Мнения за котел на твърдо гориво
На времето като проучвах възмижностите имаше горелки/котли с дървесен чипс.
Може би това е по-добре спрямо пелетите, защото с една рециклирана по-маркова дробилка за 500лв ще можеш да си произвеждаш дори и сам дървесния чипс от клонки и др. растителни отпадъци и няма да си вързан с пелетите.
Миналата зима комшиите купуваха пелети за 350лв/тон, а тази година са ги предплатили на 850лв/тон и ще ги чакат, защото ги няма налични ...


Пет Авг 19, 2022 3:07 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Мнения за котел на твърдо гориво
Дробилка с ножове Bosch 600лв / жената си взе за рожденния ден да реже клоните и храстите. Може би и някаква преса трябва, ако трябва да правиш пелети?


Пет Авг 19, 2022 3:15 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Мнения за котел на твърдо гориво
Не правиш пелети, а горелката с шнека директно гори чипса.


Пет Авг 19, 2022 3:23 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Мнения за котел на твърдо гориво
Е да ама тая дробилка не реже ли доста едро, тия тука поне масовите правят бая големи парчета.


Пет Авг 19, 2022 10:15 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 08, 2006 1:12 pm
Мнения: 1976
Местоположение: Котел
Мнение Re: Мнения за котел на твърдо гориво
Едро, затова Емил каза с шнек направо в котел. Това с пелетите в БГ си е голям ташак. 50 сантови трупи ги цепим, мелим и правим на пелети. Отделно полвината матриал изгаряме за да ги сушим. А пък колко ток се харчи - приятел има фабричка за пелети, за предния месец 180 000 лв. за ток, за този - 260 000...


Пет Авг 19, 2022 10:46 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Мнения за котел на твърдо гориво
Ами те затова станаха много скъпи пелетите - щото основно се правят с ток. За къщата на село миналата година вземе 2 тона за 400лв./тон без ДДС. Тая година жената разправя че намерила най-евтино за 780 без ДДС от Турция. 2 чувала са ти 30кг Х 0.8лв./кг = 24 лв Х 30 дни = 720 лв. Айде искам да ми кажеш колко ще е тока с най-обикновени климатици за същата квадратура. Докато тока за домашните потребители е все още на регулирания пазар - едва ли ще минава 400 лв. на месец.

Между другото - къщата ни дето я топлим с пелети е 3 стаи с антре около 60-70 кв.м. Изолирана с 10см. стиропор отвън цялата и тавана повечето с минерална вата. Радиатори има само в две от стаите и в антрето. Печката е в едната стая и в нея няма радиатор. Майка като си седи там, пуска антрето и едната спалня - другата е затворена. Изгаря по 1 - 1.5 чувала на ден. Та 120 кв.м. с 15-20 кг. на ден ми се струва леко фантастика.

Не съм ровил сериозно за "научна информация" ама всички малки фурни тука дето бяха на газ минаха на Дизел - вчера за първа вечер беше на тая дето се знаимавам още с нея - изгори 55л. дизел. Сметката му за газ миналия месец е била 7к. лв. - средно по 230-240 лв. на ден. нафтата му излиза към 170-180 лв. За тоя месец очакват сметка от 10к.лв. Та за който си мечтае да се топли на газ - да върви да протестира да се върне цената от преди две години - сега даже на 3.20 лв. нафта е по ефтино. Жалко че изхвърлихме нафтовата печка.


Чет Авг 25, 2022 12:34 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Мнения за котел на твърдо гориво
Cekins написа:
- сега даже на 3.20 лв. нафта е по ефтино.

Което е пълен смях и е очевадна индикация, че има нещо тотално сбъркано в света, в който живеем...


Чет Авг 25, 2022 1:52 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 89 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни