Отговори на тема  [ 89 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Мнения за котел на твърдо гориво 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Мнения за котел на твърдо гориво
Надали ще стигна дотам, но е интересно да чуя мнения. Гориво - дърва и пелети, с цел отопление на 1-1/2 етажи (около 120 м2 и топла вода за 3-5 членно семейство).

Интересно ми е как стои въпросът със зареждане, чистене, безопасност и сигнализация/контрол. Както и колко е мръсно откъм комина - предполагам, че е доста ефвктивно, но все пак.

Сайта по-долу беше първото, което ми се появи
https://parno.eu/kotli-za-parno/kotli-na-tvardo-gorivo/


Съб Авг 06, 2022 10:26 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6004
Мнение Re: Мнения за котел на твърдо гориво
обикновените котли които горят на ниска температура имат сериозен проблем - термостата които с една верижка регулира въздуха с долната врата дефакто не спира горенето, температурата намалява но горенето си продължава, без достатъчно кислород отделя повече пушек който се лепи като катран навсякъде, реално веднага щом влезе в режим "термо регулиране" дървата вместо в енергия ги превръщаш в катран който после трябва да чистиш, особено ако котела е презапасен по мощност и стои дълго време в "термо регулиране" ефективността пада драстично


Съб Авг 06, 2022 10:45 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Мнения за котел на твърдо гориво
Навремето офиса в Шумен се топлеше на собствен котел на твърдо гориво, но горяхме основно въглища и парцали, щото такива имаше много отпадни от шивашкия ни цех. Проблем с безопасността не сме имали кой знае какви, въпреки че не е било веднъж или два пъти да успеем да го кипнем, някои платове са доста калорични и до де се усетиш той е заврял. Нашият обаче беше сравнително голям, и работеше при доста ниско налягане, а топлообменника беше с малък обем.


Съб Авг 06, 2022 10:46 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Мнения за котел на твърдо гориво
Идеята е само дърва, и евентуално пелети. Няма да горя никакви боклуци вътре.


Нед Авг 07, 2022 12:39 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Нед Яну 02, 2022 9:51 pm
Мнения: 23
Мнение Re: Мнения за котел на твърдо гориво
За пелетите ще ти трябва горелка със своето управление и бункер за пелети.
Доста скъпи са тези неща, как-то и самите пелети.
http://whiteterma.bg/products/pellasx/
Ако имаш подово обърни внимание си към термопомпите.


Нед Авг 07, 2022 2:11 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Мнения за котел на твърдо гориво
Бая вдигнаха цената на дръвцата пък доста ще ти е разхода. В общи линии е разправия голяма на дърва по-добре попрочети за пелети, то и пелетите ги вдигнаха двойно но поне нямаш разправия.


Нед Авг 07, 2022 3:06 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Мнения за котел на твърдо гориво
Засега съм на ел. за всичко, плюс малка печка/камина в дневната, но според сметките за ток ще видим докъде ще стигнем. Поне газови устройства нямам никакви, та и с тях да бера грижи.


Нед Авг 07, 2022 4:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Мнения за котел на твърдо гориво
Тва за тук ли говориш. А система имаш ли, или тепърва ще правиш.


Нед Авг 07, 2022 5:08 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: Мнения за котел на твърдо гориво
Grubi написа:
Засега съм на ел. за всичко, плюс малка печка/камина в дневната, но според сметките за ток ще видим докъде ще стигнем. Поне газови устройства нямам никакви, та и с тях да бера грижи.

При тамошният климат как се представят термопомпите?
Популярни ли са, използват ли ги за отопление и топла вода?


Нед Авг 07, 2022 5:22 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Мнения за котел на твърдо гориво
Тя държавата е доста дълга (т.е. климата се различава от Малмьо до Кируна (най-севеената точка)). На Север тока им е все още евтин, заради калпава свързаност и карат много на електеичество, но и почти всяка къща има камина/печка.

При мен климата е почти Балчишки - относително топло лято, мека зима до Декември, неприятни Януари-Април, топъл Май, дъждовен и хладен Юни.

Тук са популярни климатици (лятото не се използват за охлаждане), NIBE ел.двойни бойлври /помпи(в почти всяка къща), за отопление и топла вода. В големия град имат цвнтрални отопления и топла вода на газ, понякога от индустрията (рафинерии, химическа и заводи за горене на боклук, биомса и т.н.). Термопомпи със сондажи аз не съм виждал, знам че има, но не е евтино като инсталация.


Пон Авг 08, 2022 9:23 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Нед Яну 02, 2022 9:51 pm
Мнения: 23
Мнение Re: Мнения за котел на твърдо гориво
Има и термопомпи въздух - вода.


Пон Авг 08, 2022 11:09 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Мнения за котел на твърдо гориво
При мен има доста покривна и терасова площ и доста слънце, мисля си за
клетки за топла вода, слънчеви батерии с тази ефективност и на тази географска
ширина е почти не-научна фантастика.


Пон Авг 08, 2022 1:06 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Мнения за котел на твърдо гориво
Всичко е въпрос на компромис между удобство, предпочитания и дадености...

Първо, важно е дали имаш воден кръг или нямаш. Това, че си на ток по-скоро говори че нямаш. Не знам дали си под наем или собственик, защото изграждането на воден кръг си е приключение...

Без воден кръг по-добре камина в самото помещение. Недостатъкът е, че може да гориш само чисти дърва (ако не искаш да се опушваш), трябва мъкнеш дърва, да палиш, да поддържаш огъня. На мен не ми тежи, но ако много ме мързи просто пускам климатика. В тоя смисъл въздушната камина добре се съчетава с електричество. Даже ако е по-студено е силно желателно, защото нощем ако не се поддържа изгася и ако не искаш сутринта да е студено е хубаво нещо да се включи автоматично. Единственото предимство на камината е прекия огън. Всъщност това е основната причина да имам камина. Но това си е въпрос на вкус, в смисъл че много хора просто искат да е топло и не държат на живия огън.
Котелът на дърва спестява "пушека", но скрива живия огън, щото идеята е да го монтираш в мазето примерно. Изисква воден кръг, което прави системата по-инертна, може да сложиш повечко дърва и няма нужда да му баеш. Един вид малко по-удобно спрямо камината, но без жив огън (ако държиш на него).
Пелетите са още по-удобни. Вече почти всички модели са с wifi, палиш ги през телефона, регулира си температурите и т.н. Единствено трябва да зареждаш бункера през някакво време, което може да е няколко дни. Зависи колко е голям и колко го ползваш.
За комбинация на дърва и пелети не съм чувал... Може и да има, ама шнек който да движи и пелети и дърва сигурно ще е голяма екзотика. Не знам. Със сигурност ще може да гориш пелети в котел, ама без шнек не виждам смисъл.
А за соларите... Емо е специалистът за отопления ;-) Но за топла вода има смисъл, само внимавай с китайските и качеството им. Иначе вакуумно тръбните се справят доста добре.


Пон Авг 08, 2022 1:44 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: Мнения за котел на твърдо гориво
Преди време гледах при един агент в немско системата за отопление на къщичката. Има голям бункер за пелети. В началото на отоплителния сезон идва камиончето, изсипва Х тона пелети и си заминава. Никой не влиза в това помещение. Как се джуркат и се подават към горелката не ми стана ясно, но всичко работи. Има контролен прозорец за да се следи има ли пелети.
На покрива има и панели за топла вода. Системата на горелката и соларните панели е обща. Тя сама си преценЯ кога кое да използва. Пали котли, гаси котли. Абе за блондинки. И всичко бачка на 6.


Пон Авг 08, 2022 3:19 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Мнения за котел на твърдо гориво
Ние сме на котел. Основно на дърва, топлили сме се и на пелети.
Цената на пелетите в България е абсурдно висока и обезмисля инвестицията.
От известно време обмислям варианти за преходните периоди, когато нуждата от отопление е вечер за няколко часа или през деня с малка мощност.
Варианти:
1.Камина на дърва. Избягваш инертността на котела, но пак си е мизерия. Жена ми не иска и да чуе.
2.Газов конвектор. Чист вариант, има ги и на метан, и на природен газ и на пропан-бутан. Недостатък е, че или трябва да сложиш няколко такива конвектора, или да разчиташ на топлообмен между стаите.
3. Газов котел. Няма инертността на стандартния котел, има модулация в широк диапазон.
4.Хибридна термопомпа. Термопомпа в комбинация с газова горелка. Хубавото е, че при високи външни температури използваш само ток с високия КОП на ТП , а при ниски температури гориш газ, но топлообменът е много ефективен (претендират за +15% спрямо кондензен котел)

_________________
Хайде де!


Пон Авг 08, 2022 8:06 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 89 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни