Отговори на тема  [ 13 мнения ] 
Ветрогенратор 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 12:57 pm
Мнения: 1040
Мнение Ветрогенратор
Любопитен съм има ли някой който ползва такова нещо? Ако има би ли споделил мнение, впечатление... подробности.

Замислил съм се да инвестирам в нещо за вилата. Мястото където е тя е много ветровито. Идеята е да поддържам "топла" водата в парното. Евентуално без контролер, без акумулатор... директно на мотора нагревател който да грее бойлер. Ако водата в парното успее да поддържа 10 градуса, то вилата има хубава изолация може и вътре да не падне под 10 градуса.
Та гледам варианти основно китайски в нета, иначе другите са незсмислено високи цени....


Пон Окт 03, 2022 11:44 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Ветрогенратор
Edesign написа:
Та гледам варианти основно китайски в нета, иначе другите са незсмислено високи цени....


Прегледай и турските. Като ги сравняваш с китайчета само не гледай китайските ватове. Виж размера на витлото, щото при един и същ размер ако турската е 600W китайчето може да е 2000, 3000 че и 6000W. Като сравниш и генератор, лагеруване общо взето комшиите според мен предлагат по-добра сделка. Но не съм тествал, така че не давам гаранция ;-)


Пон Окт 03, 2022 12:48 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: Ветрогенратор
Ако това ще се върти безконтролно и без надзор е важно при силен вятър да може да спира само за да не се разпадне.


Пон Окт 03, 2022 1:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Ветрогенратор
miro_atc написа:
Edesign написа:
Та гледам варианти основно китайски в нета, иначе другите са незсмислено високи цени....


Прегледай и турските. Като ги сравняваш с китайчета само не гледай китайските ватове. Виж размера на витлото, щото при един и същ размер ако турската е 600W китайчето може да е 2000, 3000 че и 6000W. Като сравниш и генератор, лагеруване общо взето комшиите според мен предлагат по-добра сделка. Но не съм тествал, така че не давам гаранция ;-)

Може ли да пуснеш някой линк?

_________________
Хайде де!


Пон Окт 03, 2022 1:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 12:57 pm
Мнения: 1040
Мнение Re: Ветрогенратор
ето линк
https://eur.vevor.com/wind-turbine-c_10 ... LAEALw_wcB

Същите гледам ги има в olx тук

https://pestimenergia.bg/product/1622/m ... w-24v.html

Навсякъде горе долу едно и също.

itso.t написа:
Ако това ще се върти безконтролно и без надзор е важно при силен вятър да може да спира само за да не се разпадне.

това е ясно и предполагам е направено вътре в самата турбина. Гледам контролерите управляват само заряда. Може би някаква центробежна спирачка при много големи обороти? Не знам.
А идеята е да го взема готово поне нещо като кит, а не да тръгвам от нулата.

Иначе по ми харесва идеята за вертикална перка поради нялично място, а не от този тип като самолетно витло.


Пон Окт 03, 2022 1:45 pm
Профил WWW
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Съб Окт 30, 2004 4:18 am
Мнения: 630
Мнение Re: Ветрогенратор
С тези 12в и ако са реални тези 600вата ще трябва кабелче за 50А :wink:

_________________
Не мога да знам всичко,а и не искам.Тогава би било прекалено лесно и скучно!


Пон Окт 03, 2022 2:07 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 12:57 pm
Мнения: 1040
Мнение Re: Ветрогенратор
имам доста кабели от електрожени (от ръкохватката) - не съм ги мерил колко квадрата са но електрожените бяха 200А
Но все пак инвертор ще трябва защото нагревателя ще е стандартен на 230 волта (на 12 ще е някаква екзотика или поръчково)


Пон Окт 03, 2022 2:17 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Ветрогенратор
dan написа:
Може ли да пуснеш някой линк?


То беше някаква оферта дето ми я пращаха и не съм я запазил... Но като питаш чичко гугъл излизат. Даже някои като ISTABREEZE имат представителство, а това дето бях гледал пък го пращаха по Спиди. Въпросът беше че турските си имат модел и за модела може да намериш и чаршафи и всичко. И чаршафите им изглеждат [url]чисти[/url]. В смисъл примерно тия дето са 500-600W са толкова при 16m/s. При 8m/s падат под 100W, 8 m/s си е бая вятър. При "по-нормален" вятър от 2-4 m/s това пада на 10-20W.
Сега не знам къде ще се инсталира, аз съм на брега на морето и до големите паркове и имам метеостанция от 1.5г и мога да кажа че духа почти постоянно, но средно е 2-5m/s. Рядко минава 8m/s. Говоря за вятър, а не пориви. Поривите верно често стигат 16m/s.
Мисълта ми е, че от 600W перка аз мога да разчитам на около 20W средна мощност. Пак ще кажа, че се намирам на едно от най-ветровитите места в страната. При големите перки е по-различно те достигат 1/10 някои даже и 1/8 от инсталираната си мощност, но те просто са на по-голяма височина...


Пон Окт 03, 2022 2:23 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 12:57 pm
Мнения: 1040
Мнение Re: Ветрогенратор
пдф не откривам но пише RATED WIND SPEED 12.5m/s
А и още един глупав въпрос - дават ги трифазни - от всяка фаза ли мога да ползвам отделно? Т.е. все едно 3 нагревателя.
Ако за 10 - 20 вата инвестицията за генератора е > 1000 лв нещо не виждам никакъв смисъл ? Къде е уловката ? то цяла перка за 1 или 2 енергоспестяващи крушки

да открих къде е диаграмата
https://www.istabreeze.com.tr/online/pe ... rafigi.pdf


Пон Окт 03, 2022 2:41 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Ветрогенратор
Edesign написа:
Ако за 10 - 20 вата инвестицията за генератора е > 1000 лв нещо не виждам никакъв смисъл ? Къде е уловката ?


Няма уловка. Много пъти сме го коментирали това за ВЕИ. Всичко е въпрос на КПД и баланс, демек да успееш да обърнеш в пари всяка капка електроенергия.

Ако успееш има далавера. Ако не успееш няма. Сметката е елементарна - ако успееш да си купиш оборудването на левче за ват и ако успееш да го монтираш на място с 10% средно натоварване, то средно след 10 хиляди часа ще имаш един киловатчас (от всеки ват инсталирана мощност). И ако си пич и продаваш на левче киловатчаса, то цялата инвестиция си я избил за година и нещо. Хайде нека да не е 1 година, нека са 5 но пак си е далавера.
В случая обаче 600W в най-добрия случай (като моя) могат да се инсталират на място с потенциал за 3% натоварване. Но без MPPT и без съгласуване с товара, това надали ще прави повече от 1% топлина. Като отчетем, че тая топлина поне 6 месеца в годината е безполезна, то пада на 0.5%. Като отчетеш и че едва ли изкара повече от 10г., то през целия живот това животно ще му произведе 0.6kW * 0.5% * 87000 часа = 261 квтч. По днешни цени това прави към 50лв. за битови с дневна и нощна. Те цените ще скочат, но трябва да скочат поне 10 пъти за да има някакъв смисъл...


Пон Окт 03, 2022 3:15 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 12:57 pm
Мнения: 1040
Мнение Re: Ветрогенратор
miro_atc написа:
Но без MPPT и без съгласуване с товара, това надали ще прави повече от 1% топлина. Като отчетем, че тая топлина поне 6 месеца в годината е безполезна, то пада на 0.5%. Като отчетеш и че едва ли изкара повече от 10г., то през целия живот това животно ще му произведе 0.6kW * 0.5% * 87000 часа = 261 квтч. По днешни цени това прави към 50лв. за битови с дневна и нощна. Те цените ще скочат, но трябва да скочат поне 10 пъти за да има някакъв смисъл...


ОК благодаря за инфото и коментарите, от моя страна затварям темата. Явно няма никакъв смисъл... :D


Пон Окт 03, 2022 3:31 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Ветрогенратор
Съжалявам, но такива са най-вероятните сметки.
Между другото имаше някакви перки за по-слаб вятър. При тях сметките може да са доста по-различни. Но там проблемът, който не знам дали е решен какво става ако духне пък силен вятър...


Пон Окт 03, 2022 4:00 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Ветрогенратор
Няма значение силата на вятъра. Има значение размера (сечението на машината). От там на сетне сметката е на куб. Ефективността е друга бира, ама все още не съм чул някой да е прескочил Betz limit-a, който е около 40%.


Пон Окт 10, 2022 8:39 am
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 13 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни