Отговори на тема  [ 18 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
ET или ЕООД 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 08, 2006 1:12 pm
Мнения: 1976
Местоположение: Котел
Мнение ET или ЕООД
Имам да изградя една инсталация. Повечето работа ще е труд. Ще се наложи да плащам на хора от джоба си по разбираеми причини. Ще трябва да издавам ф-ри на възложителя. По банка. Сумата нямам да надвишава прага за регистрация по ДДС. Може да използвам наличното ООД с регистрация по ДДС ама като се сетя какво ще ми се обложи като данък /ДДС+плосък данък+данък дивидент/ направо ми се плаче. Някой има ли идея ако регистрирам едно ЕТ или ЕООД дали няма да ми е по изгодно. И като данъци и като осигуровки /осигурявам се на максималния праг/ ?


Вто Ное 01, 2022 8:43 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 12:57 pm
Мнения: 1040
Мнение Re: ET или ЕООД
Няма никакъв смисъл от нова фирма за изпълнението на един проект (освен ако не е за милиони или има нещо за пране). Таксите по откриване и закриване ще са големи, а и за да функционира плащаш отново осигуровки (на самоосигуряващо лице - управителя на мин. заплата)
Иначе най-изгодната форма е ООД само с 1 служител (на самоосигуряващо лице - управителя на мин. заплата)


Вто Ное 01, 2022 11:01 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: ET или ЕООД
За да има ООД трябват двама съдружника, с един е ЕООД. И двата варианта са по-добре от ЕТ, но от към данъци и т.н.разлика няма да има. Не разбрах какво означава че ще плащаш на служителите от джоба си, ще им плащаш от пари които си извадил като дивидент, т.е. изцяло без да го отчиташ ?
Няма никакъв проблем, особенно като ти е единичен случай да минеш с граждански договори. Ако приемем че имаш 20000 разходи за заплати, ако си ги минеш както трябвада речем това са нетни заплати по 2000 лв, ще имаш разход 2900, т.е. 29000, това ще ти намали данък печалба с 2900 лв. Ако ги извадиш като дивидент, веднъж ще им платиш 2000 лв данък и веднъж 1000 лв дивидент, т.е. ще ти струва 23000 и съответните рискове ако някой от тия работници отиде да се жалва, или пък стане трудова злополука и т.н. Ако покриеш 50% от разхода по осигуровки /данък ще ти излезе същото, вярно служителя няма да получи 2000 чисто а 1500 но ще е осигурен.
Отделно ако работят на разстояние, част от тая сума може да я раздадеш като командировъчни за които не се начислява данък доход и осигуровки. Примерно 20 дни по 40 лв на ден това са ти 800 лв, съответно данъци и осигуровки остават върху 1200 ....ако минеш на граждански договори може да им дадеш повече пари в ръцете и да го оставиш на тях, но в зависимост от условията може да трябва ти като работодател да ги платиш.
При всички условия според мен има смисъл да минеш ако не цялата заплата то една част от нея официално.
Не знам какви са ти параметрите на сделката но като цяло да се чудиш как да заобиколиш някой друг данък няма много смисъл и при монтажни работи те поставя в не малък риск.


Сря Ное 02, 2022 2:56 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 08, 2006 1:12 pm
Мнения: 1976
Местоположение: Котел
Мнение Re: ET или ЕООД
Плащане от джоба - давам парички които няма как да отчета, т.е. от печалбата която вече е обложена с данъци. Няма да ми влязат като разходи никак.
Мисля се че ако дам 10000 които не мога да осчеводя, реално ще платя 13500, т.е. ще ми струва 3500 заради данъците.
Затова се чудя за едно ЕООД да открия, да не е по ДДС. Така тези 10000 ще ми струват вече 1500 лв. заради липсата на ДДС. Поне така си мисля.
Таксата за откриване - закриване е около 600лв. Това добре, не знам обаче за осигуровките, дали ще дължа. Осигурявам се на макс. праг, 3400. Дали като управител пак ще ме накарат да се осигурявам макар и на минимална. Ама малко нансенс ми звучи вече веднъж осигурен на макс пак да почна да се осигурявам.
Не са кой знае какви пари предполагам ако стане врътката ще спечеля едни 5000лв. които иначе ще отидат за данъци. Не искам да лъжа държавата, просто се опитвам да платя възможно най-малко което си е мое право.


Сря Ное 02, 2022 10:56 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 12:57 pm
Мнения: 1040
Мнение Re: ET или ЕООД
Не намесвай ДДСто.... то не променя това което ще спечелиш .... на безотчетните пари начисляваш 10% това е загубата. ДДСто винаги го плащаш независимо каква е фирмата.
Иначе за да работи една фирма, за да има дейност задължително трябва да има осигурено лице в нея (независимо на колко други места се осигуряваш и на какъв праг). В момента ако се осигуряваш на мин заплата това ще ти струва такси около 200лв на месец


Сря Ное 02, 2022 2:18 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: ET или ЕООД
Е да ама всяко нещо си има цена, то е като да кажеш ако тоя кабел не го купя а го открадна ще спечеля Х пари. Същото е и с данъци и осигуровки, всеки гледа да ги минимизира, но има някакъв минимум под контрола като не може да минеш или поне не с разумен риск.
ДДС-то не бърка нищо, освен че ще ти обложат печалбата.
Всичко зависи от това какви заплати плащаш на хората, данък печалба на заплатите не е проблем защото ти и иначе ще го скрие платиш за стигнат до джоба ти. Осигуровките са това което ще увеличи разхода, но зависи как си структурирал заплатите.
Иначе на въпроса, ако се осигуряваш на максимален в една фирма, няма нужда да го правиш и в другата, но трябва да имаш осигурен служител.
Помисли обаче какъв е риска ако един от тия претърпи злополука и се стигне до болница?
Ще ти дам пример, на едно изложение служител на фирмата изграждаща щанда го удари една стена която 3 пъти му казах че не е я е закрепил, и понеже може реши да ни съди за обезщетение, не неговия работодател а нас, бил е със застраховка и всичко друго.
Та шанса някой да се опита да изкара пари от теб не е малък, но дори и да не е това, достатъчно е да каже че е работил като се е случило, болницата сама ще го обяви като трудова злополука с всичко произлизащо от това, и глобите и обезщетенията може да са повече не от печалбата а от цялата сума на сделката.


Сря Ное 02, 2022 3:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 08, 2006 1:12 pm
Мнения: 1976
Местоположение: Котел
Мнение Re: ET или ЕООД
Ясно, кура четвъртит излиза.
Вариянт Б - Така и така повечето пара ще е в перото труд, дали няма да има възможност да мина нещата през трудови договори, например на 2 лица ако се пуснат?
Там плащанията като осигуровки и данъци ще са по малки, единственото което ме притеснява че съм чувал че като физическо лице има праг на доходите по трудови договори след който трябва да се регистрира по ДДС.


Сря Ное 02, 2022 9:17 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: ET или ЕООД
Да можеш разбира се да ги пуснеш на две лица по трудово договор никакъв проблем, тогава ще плащаш осигуровки върху максималния осигурителен праг. Но ти трудов ли имаш в предвид или граждански ? Ти нямаш ли счетоводител, конкретно за гражданските договори правиха разни промени и в момента не мога да ти кажа каква е ситуацията. Иначе за извършване на монтажна работа можеш да назначиш на граждански договор, и от там насетне зависи колко са нормативно признатите разходи, дали лицата се осигуряват на друго място и т.н. най-добре говори със счетоводителя си кой е най-изгодният вариант за теб.


Сря Ное 02, 2022 10:16 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 08, 2006 1:12 pm
Мнения: 1976
Местоположение: Котел
Мнение Re: ET или ЕООД
Объркал съм се, точно за граждански договор имах в предвид. Например към лица вече осигурени на макс. доход. Имаме счетоводител/ка ама на такива въпроси гледа накриво. Щот по някакъв нов закон носели наказателна отговорност. Ама аз не искам да крада а да минимизирам плащанията :D
Баси, като се сетя как едно време в училище ни учеха по време на турското робство какъв бил страшен данъка десятък...


Сря Ное 02, 2022 11:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: ET или ЕООД
Ами няма какво да гледа накриво, затова и се плаща за да ти даде законово решение което да минимизира данъците.


Чет Ное 03, 2022 4:36 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4174
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: ET или ЕООД
Нещо не вдявам как смяташ данъците - имаш 10% печалба и 5% дивидент т.е. бакалската са 15%, по счетоводному са 14.5% ... това са едни от най ниските данъци които легално можеш да платиш в Европа и да нямаш никакви проблеми. Та вместо да ти се плаче трябва да си щастлив, че не ти се налага да плащаш 25-33% данък печалба и после 15-20% данък дивидент както е в цивилизования свят - те тогава ще ти се приплаче. Като собственик на ООД можеш легално да участваш в дейноста на фирмата си без трудов договор и без заплата по прагове и т.н. т.е. само минимума осигуровки за управител и 14.5% върху остатъка от печалбата. Това е съвсем малко повече от разходите за пране на пари в сивата икономика т.е. не си струва да си слагаш беля на главата и да търсиш полу или не легални варианти за намаляне на данъците.

Ако хората които ще наемаш работят по същата схема няма кой знае каква разлика дали ти или те ще си платят 14.5% печалба+дивидент т.е. ако ти напишат фактура си плащаш данъците само на остатъка а те си се оправят нататък, ако не искат да ти дават документ ами предпочитат парите на ръка тогава се пазариш да им намалиш сумата с 14.5% или пък си ги преглъщаш защото това са ти едни изпрани пари за теб т.е. ако утре отидете в банката да теглите кредит ти ще докажеш доход докато този който е взел парите на ръка няма да може. Не, че е кой знае какво преимущество но не е и за пренебрегване.

Големите данъци са за бедните т.е. тези които са на заплата - от заработката им според държавата данъка излиза между 40 и 70% ... сравни го с 14.5% и си прецени сам.

_________________
Мразя да мразя ...


Чет Ное 03, 2022 2:52 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: ET или ЕООД
Въпроса на milenjs си е съвсем нормален и както самия той писа - целта не е укриване на данъци, а как да се платят напълно законно и легално най-малко такива при различните варианти за осчетоводяване на конкретната сделка -през ЕТ, ООД, ЕООД и т.н. и различните легални варианти за плащане към подизпълнителите.
И аз мисля, че трябва да го обсъдиш със счетоводителката си.


Чет Ное 03, 2022 3:44 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: ET или ЕООД
Палавров, проблема му не са 10+5 процента данък според мен. Той има идея да им плати на тия хора от джоба си, т.е. без документ и т.н. В този случай има риск от доста по-сериозни проблеми ако нещо се случи, ако нищо не се случи това е икономически най-удачният вариант.
На първо място трябва да мислиш малко като българин, в България и региона хората когато се пазарят за заплата го правят на база това което получават, т.е.като искат 2000 лв те искат да получат 2000 лв в джоба си, а не от тях да им се удържат, това е една от основните разлики които хората не разбират когато сравняват с условията на запад, но това е друга тема.
Той за да плати 2000 лв заплата трябва да направи 3432 лв разход. Тук вече има няколко варианта, но не знам как му е структуриран разхода за труд. Едно е да имаш двама човека които ще ти работят 3 месеца, друго е да имаш 6 които ще работят един. Разликите са най-вече като ипре до граждански договор, тъй като там има някои вратички, или имаше не знам как е сега, с които примерно да впише дохода в рамките на един месец което с оглед макс.осигурителен праг ще му намали разхода за осигуровки, което е основната част от тия 1400 лв.
Също така дали ще е на граждански или на трудов той има право да плаща командировъчни, стига работата да го предполага, на които не се начисляват осигуровки.
Отделно ако е на граждански самите изпълнители имат счетоводно признати разходи което също намалява облагаемата основа.
Друг вариант е да са назначени на по-малка заплата и да има еднократен голям бонус, той подлежи на облагане но това не е проблем заради праговете.
Аз лично бих бил внимателен при назначаване на хора за кратък период от време, истина е че могат да са на изпитателен срок но иначе тия ала бали дето ги предвижда закона за такива случаи не работят и могат да те вкарат в приключение. Служителя се жалва че е освободен неправомерно, и до де се разбере как й прав кой крив тия 5-10 Хил печалба са заминали като разходи.


Чет Ное 03, 2022 4:37 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Пет Юли 05, 2019 2:38 pm
Мнения: 343
Мнение Re: ET или ЕООД
Според моето скромно мнение - Еоод.


Съб Ное 05, 2022 3:32 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 08, 2006 1:12 pm
Мнения: 1976
Местоположение: Котел
Мнение Re: ET или ЕООД
Засега остава варианта - граждански договори. През тях ще прекарам перото за труда, материалите така или иначе имам насрещни фактури ще ги мина през фирмата.


Съб Ное 05, 2022 7:30 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 18 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни