Отговори на тема  [ 90 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Китай 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4194
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Китай
miro_atc написа:
itso.t написа:
Сподели твоя? Но не какво си чел, чул или видял в йотубето...

Не е тайна, че правя фискални устройства. Последните години предимно за африканския пазар. По принцип заради голямата бюрокрация при узаконяване това си изглежда като една затворена пазарна ниша. И в нея между другото сме поне 5-6 български компании, защото типично по нашенски можем да правим от нищо нещо. Западните компании просто нямат интерес в тоя сектор. Твърде много специфики и главоболия, затова където трябва сериозна функционалност те отдавна са минали на РС-базирани решения, а където не трябва са още на ниво от преди 20-30 години. Всъщност в момента заради връзките с данъчните сървъри навсякъде функционалността трябва да е висока. Демек трябва да поддържаш етернет, wifi, gprs, безброй периферии, безброй протоколи, особено секюрити не само за обмен, ами цифрови подписи, сертификати, съответно TPM-и и какво ли още не.
На запад, където има подобни щуротии просто се прави с РС и само софтуер, съответно ние нямаме хляб. Затова българите сме се насочили към "третия" свят, където нямат пари за цял компютър или ако им е разрешено да ползват компютри задължително трябва да има и устройство с фискална памет. Та с две думи има една ниша за ценово изстискан хардуер, за който обаче си трябва по-сериозен софтуер. Както казах западните компании не проявяват особен интерес, затова и ние се конкурирахме основно помежду си.
По някое време обаче се появи жълтеницата. Първо само като джелязо, което без софтуер и узаконяване си е безполезно. Но тук-там имаше ентусиасти които пишеха някакъв софтуер и някак си узаконяваха. Като цяло не бяха сериозна конкуренция, по-скоро ентусиасти някакви дето искат да се възползват от евтини китайски продукти. Обикновено в много малки количества, много непрофесионално, абе нищо притеснително както казах. И аз като теб си мислех, че китаеца никога няма да успее да докара собствен софтуер, а пък предвид че бройките все пак не са милиони смятах няма интерес и че няма страшно. Ама изобщо!
С годините обаче жълтурите взеха да изкупуват/наемат ентусиасти, както и цели конкурентни компании. А към други подходиха доста мръсничко. Примерно нас ни бяха разучили изцяло, знаеха кои сме девелопърите и ни направиха оферта от сорта на заплатата *4 при условие че съгласим всички. Сигурен съм, че и по 10 да бяхме поискали щяха да се съгласят, защото практически обезглавяват нашата фирма. И само от предстоящите проекти щяха да се избият. Не се съгласихме естествено, защото отвсякъде беше ясно че ще ни глътнат и изплюят веднага. Вземат си ноу-хауто и после си чао.
За съжаление обаче не всички мислят като нас и сега резултатът се вижда... Местните аборигени постоянно ни пращат снимки на китайски конкуренти, след което и продажбите ни тръгват надолу. И то няма как да е други яче. Китайският касов апарат с тъч скрийн с голям дисплей, с всичките глезотии и интерфейси, памети и т.н.. А ние още сме на двуслойни платки и малки контролерчета. При това тяхната цена е като а в някои случаи под нашата. На всичкото отгоре и софтуера им работи, та даже и има повече екстри защото все пак андроида си е андроид и аз с моя RTOS нямам никаква база за сравнение.
Както се сещаш ние нямаме никакъв шанс да произведем подобно нещо. Не че не можем, аз лично съм проектирал платки с големи прасета и сме ги подкарвали за други неща. Но просто няма как да произведем такова нещо на цена, каквато е тяхната. Дори не може да се доближим.
Ако не минем на новите технологии сме обречени. Постепенно ще изчезнем от пазара, както изчезнаха магарешките каруци и нокиите с фенерчета. Въпросът е как да минем, като себестойността ни ще е на порядък по-голяма отколкото на китайчетата. Не само нямаме решение на тази дилема, ами и става все по-кофти, ST ни сюрпризираха че май спират проца ни. Те отдавна ни зарибяват за по-нов, но за нито един от по-новите не искат да гарантират наличности и цена. Изобщо бизнес перспективите от ден на ден стават все по-по-най... Така, че извинявай че не проявявам интерес към твоята дисертация на тема колко са зле жълтите. Просто не ми е до техните проблеми при условие, че си имаме достатъчно наши....

Преди година започнах freelance-ване в отдела за ПОС терминали на Worldline, които междувременно купиха Ingenico и после целия хардуерен бизнес го изнесоха като отделна фирма в Ingenico барабар с китайците. Та ако имаш някакви въпроси относно какво и как се прави от може би най голямата фирма на пазара питай - каквото мога да коментирам ще коментирам :)

_________________
Мразя да мразя ...


Чет Ное 17, 2022 5:09 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27997
Местоположение: София
Мнение Re: Китай
Те въпросите му ще са от сорта как да продавам нещо за 5 лв ако ми струва 10 :)
Не знам какво са му тиражите , и спрямо какви се конкурира. Ако китаеца използва хардуер който се произвежда в млн а той произвежда под 10 хил трудна е конкуренцията но не невъзможна, ако обаче и китаеца е в сходен обем, до порядък нагоре и говорим за хиляди си е съвсем възможна, но иска някой да се разходи из Азия.


Чет Ное 17, 2022 7:53 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10613
Местоположение: София
Мнение Re: Китай
ToHu написа:
...Обаче като продукти, произвеждали сме в Китай, и не мога да се оплача от качеството, да има един момент докато се обясните какво точно ти трябва и как, но след това качеството е високо. Също така съм бил и в доста фабрики в Китай, и нещата които произвеждат със сигурност не са некачествени боклуци. Бил съм във фабрика за осветителни тела, конкретно лед такива, бил съм и във фабрика на осрам в Европа, ами определено китайската ме впечатли повече, а R&D то им си беше доста на ниво, продуктите им също изглеждаха качествено направени, с гледане няма как да знам дали живота им е колкото казват. Но освен тела правят и лед дисплеи, и мога да кажа че са качествени и доста надеждни, от опит...

Говорим за различни неща и затова е трудно да се разберем.
Ти имаш предвид производство изнесено в чайника - OEM, ODM.
А аз плюя по типично китайските брандове и най-вече по изделията им. То някои от тях са такъв майтап, че дори нямат и бранд. Ако искаш да се казва "Аз съм пич", така ще се казва.

Абе я ги зарежете тия катили. Каквото и да изпиша против изделията им, ще продължат да ни наводняват с отпадъци.
Дано поне от писанията ми някой се вразуми та да не се подлъгва толкова лесно "по евтинкото".


Чет Ное 17, 2022 10:41 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6014
Мнение Re: Китай
всъщност не ни наводняват, ние сами си ги внасяме, даже така оплювания алибаба-леля-чичо - не изпраща стоката ако не е платено предварително, тъй че китайците с нищо не са виновни че "западняците" поръчват в несвяст


Чет Ное 17, 2022 11:35 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27997
Местоположение: София
Мнение Re: Китай
Ами не говоря само за OEM / ODM, като имай на предвид, че вече много OEM / ODM са не само китайски като фирми, а и правят те развоя за западните си клиенти. Но примерно завода за осветителни тела който споменах, тоя в Китай не беше на Осрам, беше си китайска фирма, сега не се сещам но ако ти е интересно ще ги изровя кои бяха. Оказа се че са най-големия производител в света на LED тела и един от най-големите при LED екраните, като произвеждат модули включително за Panasonic.
Друг пример, в момента консултирам една местна фирма, все още малка за тукашните разбирания, всичко тръгна с някакви кабелни форми които им помогнах да документират и аутсорснат в Мексико, но покрай тях се позанимавам и с железарията им, като мойта крайна цел е да аутсорват цялото изделие при мен в Мексико. Та в момента го произвеждат изцяло в САЩ, това е нещо като малко верижно тракторче, най-общо шаси с вериги и малко ламарини. Та шасито, цената на която го правят тук е отказваща, общо взето коста им е горе долу колкото и реалната пазарна цена, аз затова ги глася за Мексико. Та тя цялата история е сложна, но общо взето досега са дистрибутирали китайски бранд, решили са да си направят своя машина с малко повече екстри и да я продават вместо китайската. Покрай китайската са направили контакти с някои от доставчиците на китайците, други китайци естетсвено. Та въпросното шаси тия други китайци им го продават за 3к, и то съвсем читаво направено, тук същото шаси им струва х3. Дай ми сега разумна причина защо тези хора да не си го купуват от Китай ? Сега аз не съм правил сметки още колко ще е в Мексико, но ме съмнява да бия китайците, но все пак аз искам да им правя цялото изделие, та може и да станат нещата. Та ето, китайска фирма, от която така или иначе купуват ролките, зъбните колела за веригите, и разни други железа по шасито и окачването, които явно са достатъчно надеждни им прави и читава рама.
Друг пример, видео-наблюдение. Всеки е чувал сигурно HikVision, много интересна сфера за анализ. Та тая фирма е на пазара много отдавна, и първоначално си правеха откровени боклуци за без пари, да но с времето продуктите им взеха да стават читави, в момента ако изключим опредлени много специфични продукти имат аналози на всичко което се прави от Sony, Bosh, ACTI и подобните им, като в по-ниските класове продукти като качество са близко, ако не по-добре, и предлагат доста повече функции при това на доста по-добра цена. Сега обаче имат и аналози на по-високите класове продукти, където отново качеството не е по-лошо, функционалността е по-добра, но цените са почти същите, но почти. Та ако гледа човек в перспектива, без да се задълбочава много ще си каже ами да, време беше след 15 години да започнат да правят свестни продукти. Ако обаче гледаш от друга перспектива нещата изглеждат иначе, не че преди 15 години не са можели да правят такива продукти, по-скоро не са искали. Не са искали по две причини, първо тогава никой е нямало да им купи скъпия продукт ако имаш Sony или Pelco на сходна цена. От друга страна от тези продукти печалбата не е толкова висока, абсолютната говоря, от продукта като продукт, защото количествата са малки. И какво стана на този пазар, дистрибуторите им, в България Сектрон, но навсякъде е същото, започват да ги пробутват по малко. Търгче тук, търгче там, започват да се промотират сред проектантите и инсталаторите. Започват да стават популярни, всички са доволни защото печелят, клиентите може и да псуват, може и да не псуват, заюото няма как да ти се яде сладолед ако никога не си чувал дори за сладолед. За тия 15-20 години успяха да заемат една сериозна пазарна позиция, не малко търгове се пишат на база тяхна спецификация, не само в БГ, техните системи вече са доста разпространени, не само в БГ, съответно те вече имат едно сериозно предимство, освен ниските цени. Естетсвено с времето цените леко по-леко се покачват, освен ширпотребски продукти се появяват и доста специализирани продукти, имаш читави бокс зум камери, имаш IR камери, имаш камери за разпознаване на номера, имаш камери с високо IP, дори се опитват Ex продукти да продават, отдавна са излезли от Home & Office, т.е. retail пазара и са в публичния сектор, и сека лекичко от публичния започват да влизат в индустриалния, и съвсем скоро ще са и в милитъри сигурно, ако не ги резнат с някоя санкцийка. Та има ясна стратегия, завземи пазарен дял, затрудни максимално конкуренцията с цени, наложи твои продукти, и така вертикала след вертикала ..... да VMS им не става за нищо, голям зор, чий става, нито на Pelco нитона Sony има си фирми които правят VMS продукти, единствените които са в бизнеса с камери са Канон, съответно продукта им е Milestone, Honeywell с няколко продукта и Dallmeier и то за определени верикали, всичко останало що е VMS от производители на камери не струва нищо, бош, сименс и сие ... може да им изхвърлиш продуктите още като ги видиш, а и те ги държат колкото да кажат че ги имат. Има и обратното, няколко провайдера на VMS които започнаха да продават и камери, но там пък камерите не струват много ... и се оказва че Hikvision, а скоро и Dahua няма да отстъпват по нищо на утвърдените западни производители.


Пет Ное 18, 2022 12:13 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10368
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Китай
ToHu написа:
но иска някой да се разходи из Азия.


И аз това разправям на нашите ама никой не ме слуша... Началството има една политика да държим производството у нас, нещо което става все по-трудно, а скоро и ще е невъзможно. Китаецът взема схемата на някой таблет или умнофон, добавя там принтерче, баркод четец, четец за карти и т.н. Скалъпва една прилична кутия, скалъпва и софтуера за разплащане с платежни оператори и софтуер за касов апарат, че понякога и за склад/управление на продажби и т.н. И всичко това го пуска на цени, на които ние продаваме тъп касов апарат с малко дисплейче, демек без тъч, без баркод четец, без разплащането с карти и без половината софтуер. Е и ние предлагаме отделно POS терминал и другите екстри, ама не са наши и цената става дебела, а интеграцията ни честно казано не е много по-добра от китайската.
Слава Богу китайците все още заради узаконявания и лицензи не са ни избутали от всички пазари, но те се развиват докато ние само се ослушваме. Трябва да сменим технологията от двуслойни платки и микроконтролери на тип таблет/умнофон. Но аз поне не виждам как това може да стане у нас, производството трябва да изнесе, а началството не иска и да чуе. Донякъде ги разбирам, щото ако не произвеждаме желязото няма смисъл да се правят големи инвестиции. Просто ще се сведем до софтуерна компания така или иначе. А като ни изритат и от софтуерния бранш ще изчезнем и толкоз.

Цитат:
Всеки е чувал сигурно HikVision, много интересна сфера за анализ.

Абсолютно същата история. Първоначално с цена, но и с инвестиция в представителства като нашия Сектрон и тем подобни по цял свят, които им осигуряват хем продажби, хем фийдбак за тяхното R&D. Dahua между другото чувам, че са още по-гъвкави. Не говоря само като камери и като качество и като технологии, а като бизнес нюх. Примерно партньорството им с А1 прави качествено нова услуги. И не само за дребните че предлагат и нета и камерата и всичко. И за корпоративните клиенти имат оферти, дето другите няма как да предложат.
И точно това е страшното при китайците, когато постигнат нещо дето другите не могат. То това важи за всеки, не само китайците, но китайците като че ли имат повече нюх, повече амбиции и по-малко скрупули. За китаеца няма проблем да тръгне с отвратително качество или ниска печалба, бавно и търпеливо ще дебне за някакво предимство с което да постави конкуренцията на колене.


Пет Ное 18, 2022 10:58 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4194
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Китай
Ще разводня малко темата от Китай ама мисля, че има и връзка. По отношение на ПОС терминалите тенденцията е да се върви в посока NFC където вече спокойно и от двете страни на плащането (т.е. и продавача и купувача) може да се ползва смарт устройство (часовник, смартфон) и Apple и Google работят в посока операционните им системи да имат съответната поддръжка. Мисля, че и това е причината отдела в който работя да се извади от Worldline където остава само софтуер който да се ползва при плащанията между банката и съответното устройство а производството на хардуер е в отделна фирма която ще трябва да се оправя сама на пазара. Т.е. малките производители все повече ще се притискат от една страна от производителите на смартфони и таблети а от друга страна от китайските ОЕМ/ОДМ фабрики с които ценово не може да се конкурират - с други думи не виждам розово бъдеще за инвестиране в смарт пос - по скоро остава само в разни нишови продукти където добавената стойност е в къстамизация и интегриране а не в надценка върху хардуера. Да, това ще отнеме още 10-на години но посоката е натам, но по това време вече трябва да сме пред пенсия така, че няма какво да го умуваме.

_________________
Мразя да мразя ...


Пет Ное 18, 2022 11:20 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10368
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Китай
palavrov написа:
По отношение на ПОС терминалите тенденцията е да се върви в посока NFC където вече спокойно и от двете страни на плащането (т.е. и продавача и купувача) може да се ползва смарт устройство (часовник, смартфон) и Apple и Google работят в посока операционните им системи да имат съответната поддръжка.


Проблемът при нас е, че от една страна ни притискат технологиите. Както казваш вече всяка джвъчка е умна и може да се разплащаш всячески. От друга страна обаче имаш бюрокрация, която е точно обратното на технологията. Има държави, където нещата са доста свободни, основно на запад. Има държави, в които е що годе приемливо. Примерно в някои от африканските се иска само данъчен терминал. Може да си продаваш с каквито ПОС искаш или без ПОС, стига да регистираш продажбата в данъчния терминал. Там между другото печелим най-малко, а имаме най-много проблеми тъй като всеки може да пише търговски софтуер и да комуникира с терминала ни. Като целта на всеки писач е ако може продажбата да не се регистрира. И ако някой открие комбинация от команди с която ошашква терминала, то изведнъж всички софтуери почват масово да я ползват и всички си траят. Както и да е, това беше лирично отклонение.
Мисълта ми е, че на места е що-годе разумен компромисът. Но има и места, където нещата придобиват трагикомичен характер. Примерно това с данъчните терминали също се ползва и у нас, но за ИСАТСУ-тата, демек в големите търговски вериги. Обикновено те на обект имат 10-на каси и така 50-100 обекта. Касите те си работят с техен софтуер, връзки с ПОС и каквото там си искат си и изцяло тяхно. За удобство обикновено си вързват всички каси в една локална мрежа, а между обектите си имат VPN-и и така всичко се централизира в една обща система за търговеца. Дотук добре, обаче тая система трябва в реално време да подава информация към данъчните... и това трябва да става през един данъчен терминал. Може да си представиш колко е натоварена мрежата на търговеца и как постоянно те флудват с всевъзможен трафик. На места даже има и камери и как с някакво пикливо контролерче вързваш тая корпоративна мрежа и мрежата на данъчните. На всичкото отгоре това терминалче няма фискална памет и практически няма никакъв смисъл от него, освен да създава проблеми. Но по закон трябва да го има ;-)
Естествено всеки би измислил по-добро решение, включително бихме могли и по-добър терминал да направим, ама заради няколко бройки да правиш производство и да узаконяваш няма смисъл.

Така че при фискалните устройства за разлика от чисто ПОС решенията въпросът не винаги е в технологията. Но често заради фискалната част пък си трябва технология. Вече в повечето държави с които работя задължително всяка една бележка се праща към данъчното и често е 1:1. Като при това съвсем естествено изискват и артикулите да са въведене. Демек не просто "хранителни стоки" ами трябва да е мляко или хляб или там каквото е. Аз естествено нямам никакъв проблем с това. Клиентът обаче има проблем, защото трябва да програмира хиляди артикули, с техните баркодове, а в някои държави и HS кодове. Нали се сещаш колко неудобно е това да се прави на малко екранче и цифрова клавиатура. В белите държави просто става задължително компютърна система. Но в африка повечето бакалийки не могат да си позволят подобни екстри, съответно нещо с по-голям екран, с тъч има голям резон, еле пък ако поддържа и плащания и всички това на цена около 100$. И въпросът не е само в цената, там все още имат проблеми с електричество, комуникации и т.н. Така че малко мобилно смарт посче има приличен пазар. Да не говорим, че повечето африкански държави са с по 100 милиона население и нагоре.


Пет Ное 18, 2022 12:19 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4194
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Китай
Миро, с такива системи се занимавах още през 90-те и го бях докарал до няколко стотин обекта (супермаркети, ресторанти, бензиностанции, търговци на едро, мандри, месокомбинати и т.н.) преди да ми писне и да мигрирам т.е. наясно съм със спецификата на фискалните устройства. Споделям си виждането накъде духа вятъра. То е ясно, че дори само по инерция да се кара има пазар кратко и средно срочно. Като виждам каква хамалогия е да се подкара един терминал с Андроид и колко човеко години инвестиция трябва да се направи преди да се излезе на пазара с готов продукт не виждам как БГ производител би бил успешен - говоря и за разработката на хардуера и после да се оправи фирмуера. Би могло да стане ако овреме се инвестира в екипи които да започнат да трупат опит за всяка една платформа и за спецификите на фискалните системи, така че в един момент да могат да направят фирмуер и СДК с които да се излезе на пазара. Но да го направиш това от нулата с идеята да получиш накрая конкурентен продукт е много сериозна инвестиция - десетки човеко години при условие, че трябва да наддаваш на трудовия пазар с оутсорсаджиите по 5-10к заплата на месец т.е. инвестиране на десетки милиони с неясна възвръщаемост.

_________________
Мразя да мразя ...


Пет Ное 18, 2022 12:52 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10368
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Китай
palavrov написа:
не виждам как БГ производител би бил успешен


Точно това е нещото, което ме кара да мисля на тая тема. Реално в тоя сектор български фирми държим не малък дял. При това всички сме български фирми, а не нечии филиали дето да изнасят печалбата нанякъде. Тъпо ще е да загубим и тая ниша.
От друга страна разбирам и началството, което не иска да инвестира. Всъщност Датекс вече инвестираха първо в линукс, после андроид. Честно казано не знам подробности, дали са тяхно производство или си ги поръчват и т.н. Няма значение, най-важното е да си запазят пазарите, а що не и нови да вземат ;-)


Пет Ное 18, 2022 1:29 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27997
Местоположение: София
Мнение Re: Китай
Ами не знам в момента какви са цените, но преди години купувах едни POS терминали, $60 парчето, да китайски ама читаво дисплейче, хубава кутийка, PCI сертификат въпреки че там вече има условности .. $60 кога ще го произведеш за толкова, и към оня момент имаше всичко което се искаше, имаше магнитна лента, чип карта, мисля и RFID имаше но по онова време изобщо нямаше такъв стандарт за карти, така че беше прост четец като за ID карта. С това конкуренция няма, произвеждат го сигурно в стотици хиляди, ако не и в милиони.
Продукт без развой и инвестиция не става, а като имаш важните неща, какъв толкова развой ти трябва да подкараш красиво дисплейче и малко по-умен проц, е ще трябва да минаваш пресертификация, не знам как са при вас нещата, ама едва ли ще е голям зор и разход.
Но истината е да си намерите някой в Азия, не казвам Китай, може Тайван, Кореа, вече и Виетнам, въпреки че там не е за малки.


Пет Ное 18, 2022 1:46 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4715
Мнение Re: Китай
Датекс и софтуер :D :D
линукса и андроида са просто прекомпилирано фирмваре на джигитайските модули

_________________
main[-1u]={1};


Пет Ное 18, 2022 2:50 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4194
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Китай
miro_atc написа:
palavrov написа:
не виждам как БГ производител би бил успешен


Точно това е нещото, което ме кара да мисля на тая тема. Реално в тоя сектор български фирми държим не малък дял. При това всички сме български фирми, а не нечии филиали дето да изнасят печалбата нанякъде. Тъпо ще е да загубим и тая ниша.
От друга страна разбирам и началството, което не иска да инвестира. Всъщност Датекс вече инвестираха първо в линукс, после андроид. Честно казано не знам подробности, дали са тяхно производство или си ги поръчват и т.н. Няма значение, най-важното е да си запазят пазарите, а що не и нови да вземат ;-)


Прикачени файлове:
IMG_7555.jpeg
IMG_7555.jpeg [ 2.74 MiB | Прегледано 241 пъти ]


Ето за това ти говоря - снимката е от тукашната Зора в кварталния МОЛ (Vandenbore) - навремето беше същото като компютрите започнаха да ги продават образно казано с краставиците в супермаркетите. Това изяде хляба първо на гаражните асемблатори, после на градските и накрая останаха само тези които не печелеха толкова от надценката на хардуера ами от абонаментна поддръжка на корпоративни клиенти. Това чудо на практика не иска допълнителна инвестиция защото всеки вече има телефон/таблет и може да стане търговец. Изчисли колко такива устройства трябва да продадете за да се оправдаят заплатата ти и тази на целия екип който ще участва в проектиране, маркетинг, продажби, поддръжка. И след това вземи в предвид, че това е цена в западна европа т.е. ако го поръчаш директно от китаеца ще е може би наполовина, че и още по евтино т.е. твоя БОМ за да си конкурентен трябва да е под $10. Единствения начин е да продаваш без печалба или дори на загуба но да печелиш после % от всяка транзакция - то предполагам, че това е и модела на тези юнаци ...

_________________
Мразя да мразя ...


Съб Ное 19, 2022 10:27 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10368
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Китай
Виж в тоя бранш има различни типове бизнеси. Аз в момента съм във фискалния, т.е. устройството, неговата функционалност и всичко останало се узаконява и е задължително. Ти може да накараш клиента да ти плати с телефон, обаче ти от твоя няма как да му издадеш касов бон, а това е задължително на пазарите на които работим. Демек фискалните устройства и POS имат много пресечни точки, но не са баш едно и също нещо.
Преди 10+ години се занимавах повече с POS. И там продуктите също не са като краставици. Пак имаш и доста законови изисквания. Примерно у нас трябва да си изкараш лиценз за платежен оператор. Не е невъзможно, но просто е друг тип бизнес, различен от нашия. От друга страна няма смисъл да се прави устройство без връзка с оператори. Устройството само няма как да прави парични преводи, само платежни оператори и/или банки могат да боравят с парите. Имали сме разговори... но като цяло не сме намерили партньори. Идват при нас да питат само когато вносните (често китайски) изделия нямат дадена функционалност и очакват ние да я добавим и да предложим изделие на цената на китайските. Трудна работа. Иначе има определена логика от нещо в тоя сектор заради комуникационния канал. В смисъл фискалното устройството по закон си има комуникация, демек тече си му месечна такса за SIM карта примерно. И както казах сме имали разговори на тема към нас да се закача проста POS клавиатурка, а ние да осигуряваме връзката с нейния кораб майка. Така хем платежният оператор ползва възможно най-евтиния хардуер, хем няма месечни разходи, което в някои държави си е оферта.
При платежните услуги има или поне имаше две направления. Едното (това с което се занимах) са предплатените услуги или битови сметки. Особеното там е, че трябваше голяма гъвкавост, понеже не става с фърмуер, защото всяка бакалийка е уникална и всяка може да предлага различни услуги. Като всяка услуга изисква различен интерфейс. Примерно някои са по абонатен номер, други по друго. Отделно си трябва лесно конфигуриране за най-различните начини на връзка с доставчиците на самите услуги. Тогава успяхме да направим доста гъвкава системка, тъй че за минути да се интегрираш с нов доставчик, да се качи на точно определени POS устройства на полето, при това голяма част от интерфейса си е опростен и е офлайн. Но пак си беше цяла система, не просто някакво си устройство.
То и при другото направление, чистите плащания пак придобива системен характер. Имам приятели, които правят такива системи в Норвегия и кутийката или телефона им е последния проблем. Това е само върхът на айсберга. Отдолу пак си правят гъвкава система, която пак се конфигурира индивидуално за всеки доставчик или клиент. Примерно някои искат плащанията, които получават да им се фактурират еднократно веднъж дневно, други веднъж месечно. Някои пък даже и на клиентите кешират плащанията. Демек клиента купува, купува, но пари реално му се дърпат само веднъж в месеца. При други пък изобщо не дърпат пари, пращат се предизвестия, пък като просрочи се начисляват лихви.
Изобщо системите за разплащания са бая сложнички... и парите са в системите, точно в абонаменти и корпоративни клиенти. За съжаление тия които изграждат такива системи (операторите) избягват да стават зависими от отделен производител като нас, а от друга страна винаги гледат да минат с най-евтиното, което им върши работа. Ние пък нямаме интерес да произвеждаме шир-потреба... най-малкото щото не можем да се конкурираме с китайците ;-)


Пон Ное 21, 2022 1:54 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4194
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Китай
Е това което ти работиш тук май се нарича ECR а POS терминал е за картови плащания а не място на продажба както е правилно да се преведе.

Докато има законови изисквания фискалните устройства ще си имат пазара. Но тенденцията е от кешови плащания да се минава към картови които от своя страна еволюират от MCR -> CCR -> NFC т.е. някъде в бъдещето ако отпаднат кешовите плащания и всичко се плаща безконтактно с карта то изискването за фискално устройство може и да падне защото банковата транзакция е достатъчна на държавата да си проследи и събере данъците.

_________________
Мразя да мразя ...


Пон Ное 21, 2022 5:13 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 90 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 18 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни