Отговори на тема  [ 10 мнения ] 
Микровълнови бариери? 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 08, 2006 1:12 pm
Мнения: 1976
Местоположение: Котел
Мнение Микровълнови бариери?
Някой да даде отзив за такива ако е ползвал. Ще се охранява площ, правоъгълник с размери 190/110 метра. Трябва да се задейства при навлизане в него. Нещо читаво и работещо, без много фалшиви задействания и да не струва майка си и баща си ;)


Вто Дек 06, 2022 5:28 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Микровълнови бариери?
Ами това е оксиморон :)
Мога да ти кажа няколко работещи и читави, но не са евтини. Сравнително евтини и горе долу работещи : https://forteza-eu.com/catalog, едно време ги продавахме ние но се отказахме. Тия са доста елементарни у-ва, разработени и сделани в Русия, нищо че се водят Латвийци. Нямат, или поне нямаха никакви екстри свързани със животни. Правилно монтирани работят сравнително добре, вкл. и при сняг и дъжд, настройката е малко баламска, но като и хванеш цаката работи. Не са върхът на сладоледа в никакъв случай. Ако сравним с Southwets microwave горе долу като жираф и северен елен. Southwest сигурно ще са ти скъпи, работиш със сектрон, може да видиш какво има там, що годе това са ценовите диапазони на сравнително евтините решения Е500-Е1500.
Защо си се засилил към микровълнови, не че е лошо но хубавите такива не са никак евтини, защо не IR ? Не че IR са много по-евтини, може да са доста по-скъпи, но микровълновите имат определени специфики. Соларен парк ли ще охраняваш ?


Вто Дек 06, 2022 6:58 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 08, 2006 1:12 pm
Мнения: 1976
Местоположение: Котел
Мнение Re: Микровълнови бариери?
Два соларни парка. Клиента не иска инфраред, Патил е от такива и категорично отказва. С кабел по периметъра на оградата отказва. Остават микровълнови. Имам и една малко еретична идея с термовизионни камери, разглеждах NVR на Hikvision който има възможност за работа в режим на периметрова охрана с 4-ри такива.
Гледах в Сектрон някакви CIAS CORAL PLUS 220, 1364 евра са без ДДС. Нямам си и идея колко стабилно работят тези решения. За това и питам.


Вто Дек 06, 2022 10:04 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Микровълнови бариери?
Термовизията работи ако е читава камерата, но ми се струва за площите които искаш с 4 камери няма да стане работата, или по-точно не с такива за по 1300 евра :) Значи най-читавата периметрова е с кабел, но не по оградата а зарит в земята, това работи безотказно. Има го както с оптичен, така и с коаксиал, то не е съвсем коаксиал, има участъци в които няма екран и от там лъчи. Има и с пиезокабел, но там е малко екзотика и иска много подготовка.
Кабела по оградата, или сензори по оградата също не е лошо решение, защо не иска, притеснява го че ще му го режат ли ?
Тоя парк готов ли е ? Ако все още се строи нищо няма да му струва да му заровят един кабел, особенно ако има по-големи машини на обекта, но и да няма с бобкат или нещо подобно става доста бързо. От IR може да има лоши впечатления ако е била евтина, но от евтина микровълнова ще има още по-лоши :) Ето това е бетон : https://southwestmicrowave.com/ssd/prod ... n-systems/ но това е версия с 2 кабела. Друго работещо решение имат Optelios това е с оптика, но нямам цени на малките им контролери, тоя който имам струва сигурно колкото парка, $187к за 20 км но той е като за сериозни обекти. Има едни DEA Security, имат детектори за огради и такива за зариване, също що годе икономично решение.
Southwest принципно ги представляваше някой, не помня кой, аз си контактувам директно с тях като ми трябва нещо.
Предупреди го, че читави микровълнови не са никак евтини, а тия които са евтини са компромисни. Така или иначе периметъра е много ранен детекшън, въпреки че в случая с парка не е чак толкова ранен. ммм има едни юнаци местни, в смисъл хамериканоси чакай да се сетя как се казваха, имат доста добре работещи микровълнови детектори, не са бариери но вършат доста добра работа и са надеждни ...


Сря Дек 07, 2022 7:56 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 08, 2006 1:12 pm
Мнения: 1976
Местоположение: Котел
Мнение Re: Микровълнови бариери?
Така, нещо за заравяне в земята не намерих. Идеята ми хареса, тепърва ще се копят изкопи на обекта. Поне не и на поносима цена, southwest ги предствлява Анди, по телефона ми казаха само че е скъпо и да чакам да ми се обадят с точна цена. Още чакам. В Сектрон има някакви Sieza, пак нямат цена ама като разгледах в нета - контролер в пласмасова кутийка за 8000 евро, в същата пласмасова кутийка разширителна платка с 8 релета на кръст за 1000+ евро разбрах че не е за нас.
Оставам на вариант микровълнови, ще ги дублирам с обикновенни камери с cross line. Харесах си на CIAS - CORAL PLUS 220. 1300 евра е, дават я цифрова, с интегриран инструмент за настройка. Едни юнаци дето се занимават със СОТ ми викат да не си давам парите за такава скъма, разни други за по 200-300 евро вършели същата работа.
Та има ли такъв филм?


Съб Дек 10, 2022 9:53 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Микровълнови бариери?
На времето и аз проучвах периметровите сензори - даже във форума бях писал, но не намерих нещо подходящо като за селски двор на смислена цена.

Та стигам до извода, че може относително лесно да се направи бариерен сензор с евтини китайски поинтер лазерчета за по 2 лв. Не са много фокусирани и на 20-30 - 40м. са доста разходими, но това от друга страна би улеснило монтажа и насочването.
Нещо от рода на 2 оградни кола с разположени през25см лазери на единия и фотоприемници на другия. Може лъчите да не са хоризонтални, а да има и кръстосани. Примерно най-горния лазер свети към най-долния фотоприемник.
Всеки лазер се модулира с импулсен код, който съответния приемник трябва да приеме. Във всеки един момент свети само един лазер и то за много кратко време. Идеята е да се спести ток + да не е виден лъча.
Предполагам ще може да се мине и без допълнителна оптика, а само с тази на лазера. Просто лазерите и приемниците ще трябва да се поставят в дъното на тръби, които да редуцират попадането на околна светлина върху тях.


Съб Дек 10, 2022 12:15 pm
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Пон Авг 24, 2020 3:45 pm
Мнения: 169
Местоположение: София, Люлин 3
Мнение Re: Микровълнови бариери?
Преди години (около 1993) брах ядове с микровълнов сензор за движение - ту хваща муха, ту не реагира на човек. Като попрегледах дебелите книги, установих, че, както при лъчистите явления, всички зависимости съдържат четвърта степен на разстоянието. Това прави силно нелинейна характеристика и е необходимо по електронен път да се коригира тази нелинейност. Тъкмо това оскъпява подобни съоръжения. А сензора, за който споменах в началото, си беше съвсем "дървен" и не ставаше за нищо. Мисълта ми е, че ефтини микровълнови сензори са за продаване, не за ползване :D .


Съб Дек 10, 2022 6:19 pm
Профил YIM
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Микровълнови бариери?
Така, да караме по ред.
За заравяне, не знам от кога Анди представляват Саутвест, явно нова мода, как да е, не е евтино, но не е и ужасно скъпо като Оптелиос, аз работя директно с тях, но последно 2017-та нейде съм вземал цени, от тогaва много не се занимавам с тези неща. Сега ще видя има ли нещо актуално на сървъра, колегите може да са вземали скоро. Optex също са вариант, имат различни продукти, най-малкия мисля е контролер за 500 м кабел, те това е : https://www.optex-europe.com/products/i ... tion/fd322
Основната разлика между заровените кабели е в подготовката. Някои решенията изискват доста сериозна подготовка, насип чакъл пясък, трамбоване, всичко това вдига доста цената особено при дълги разстояния. Други могат да се полагат директно и в случая дори не се копае, има прикачен инвентар, нещо като плуг който директно ти зарива кабела.

Като цяло за некритични приложения най-евтиното май са заровените сензори, DEА споменах ги по-горе са италианци и имат такова решение, детекторите са на всеки 90 см, това са сеизмични детектори подобни на тия които ровиха по нашата граница, като принцип де. Продукта им за заравяне са кабели серия SIGMA CP, макс. дължина на един кабел 50 м, един конролер поема два кабела, и самите контролери са в мрежа. Кабела идва с инсталирани детектори.

Така или иначе IR бариери може би са нйа-читавото евтино решение за класическа периметрова, като там дори в по-ниския ценови клас има достатъчно надеждни продукти, зависи кой ти е доставчика :)

Микровълновите имат специфики, и както писах преди не съм срещнал такива които хем да са добре работещи хем да са евтини.

Тук /САЩ/ масово прилагат комбинирани PIR/MW сензори, PIRAMID са доста популярен бранд и продуктите им не са лоши и скъпи. За пример SDI-77-XL-C който е 36х6 м полоса е с крайна цена 1067 Евро, но както казах това е крайна цена.

Други решения, но не като за твоя случай са термални камери или радари, но те са ценово изгодни за по-големи охраняеми площи.

Изобщо периметровата охрана, и то работеща не е евтино решение, затова е и сегментирана в зависимост от нуждите. Най-евтиното са IR бариери и детектори за движение, след това са сензори/кабели по самата ограда, след това са заровените кабели и накрая идват твърдотелните радари.
Не разбрах какво не му харесва на сензорите за ограда, това не е лошо решение и се практикуват масово, много летища са с такива периметрови защото са по-евтини.


Съб Дек 10, 2022 8:59 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 08, 2006 1:12 pm
Мнения: 1976
Местоположение: Котел
Мнение Re: Микровълнови бариери?
Едната част на оградата граничи с тротоар, чат-пат минават хора по него, предполагам че ако някой удари оградата или я разклати ще се задейства сензора за ограда.
Гледам за инфрачервените се продават и нагреватели, да го разбирам че са податливи на обледяване?


Съб Дек 10, 2022 11:21 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Микровълнови бариери?
Ами не само обледеняване, в крайна сметка тая електроника си има някакви температурни обхвати, но и облединяването може да е проблем. Аз лед досега на бариера не съм виждал, но не изключвам при определени условия да се появи.
Иначе за удрянето по оградата това е риск да. Въпреки че във Вегас има отделено място за наблюдатели, такива които фотографират самолети, и то е точно на оградата, вкл.се облягат на нея, не вярвам да се задейства постоянно. Там където съм мон тирал от минаващи хора не е имало проблем, също и вятъра не предизвиква задействие, но говоря за такава с оптичен кабел по оградата. тая с отделните сензори не знам но отново вятър не следва да я задейства.


Нед Дек 11, 2022 2:18 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 10 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни