Отговори на тема  [ 143 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща
За/против еврото 

За/против еврото
За 58%  58%  [ 29 ]
Против 42%  42%  [ 21 ]
Общо гласове : 50

За/против еврото 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10368
Местоположение: Добрич
Мнение Re: За/против еврото
itso.t написа:
Ами курсът щял да бъде какъвто е:
Цитат:
По какъв курс ще се обменят левовете в евро след въвеждането на еврото в България?

Зaмянaтa нa лeвa c eвpo ще стане пo ceгaшния ĸypc 1,95583 лв. зa 1 eвpo. Ангажиментът на българските власти страната ни да се присъедини към еврозоната единствено със сегашния фиксиран курс е потвърден както в Националния план за въвеждане на еврото в Република България, приет от Министерския съвет през месец май 2022 г., така и в Решението на Народното събрание от 27 октомври 2022 г.


"ангажиментът" на българските власти казваш... Може много да се изпише на тема колко струват ангажиментите на българските политици. Аз се опасявам, че няма смисъл да се хаби хартия за да се коментира нещо, което още струва още по-малко, от хартията на която е написано.

Реалността е такава, че в момента циркулират едни 70 милиарда левчета. Не претендирам за точност на цифрата, но е нещо в тоя порядък. Срещу тези хартийки би трябвало БНБ да има валутни резерви на същата стойност. Казвам "би трябвало" не защото се съмнявам, а защото така е според закона и се надявам резервите да са достатъчни, че да покрият цитирания по-горе курс.

Сега, вариантът да се мине на евро при гарантиран курс е очевиден. БНБ почва да изкупува хартийките си и ги заменя с евро или там каквото има в резерва си. Пак ще кажа "би трябвало" това да бъде възможно. И е изцяло в правомощията на българските власти. Ако това всъщност е техният ангажимент, то на теория могат да го изпълнят ако решат да махнат борда и лева.
Влизането в еврозоната, обаче, предполага един малко по-различен механизъм. При този механизъм, на БНБ ще бъде разрешено да поръча да й напечатат хартийки в евро, срещу скромната комисионна от 8%. С тези хартийки БНБ ще може да замени левовите хартийки.
Разликите между двата варианта е очевАдна. В единия БНБ издухва 100% от валутните резерви на държавата, докато при другия само 8%, демек държавата ще запази едни 92% от около 35 млрд. евро.
ОчевАдно аз пък и всички българи бихме предпочели втория вариант, щото ще сме на кяр с едно 30+ млрд. евро. Едно прилична сума като за нашата държавичка.
Има само един дребен детайл и той е, че българските власти НЕ могат да гарантират по никакъв начин обема на емисията. Този обем ще трябва да се договори, демек трябва да бъде одобрен и от останалите в еврозоната. Те може да се съгласят да ни разрешат да напечатаме не 35, а 100 млрд. евро. Примерно. Що пък да не ни разрешат. Тогава БНБ ще може да обменя не по 1.95 ами направо левче за евро. Що пък да не го обменя ако има достатъчно евро хартийки?
А може пък и да не ни разрешат 100 млрд. евро. Може да не ни разрешат и всичките 35, които ни трябват. Колкото и да ни разрешат е все файда както се казва. Само че когато се договори емисия с обем по-малък от наличните български хартийки, то БНБ ще трябва или да пипне курса или да се бръкне и да извади от валутния резерв.
Та в тоя смисъл да попитам какво точно означава "ангажиментът" на българските власти? Че ще договорят емисия от 35 млрд.евро +/-8%? Или че ще изхарчат валутните резерви на държавата? За първото могат да се борят, ама не и да поемат ангажименти, защото не е изцяло в правомощията им. За второто е ясно, че могат да поемат ангажимент... Само че наистина ли го искаме?


Пет Фев 24, 2023 11:20 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4194
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: За/против еврото
emilvtc написа:
Официална информация от БНБ аз бих чел на страницата на БНБ http://www.bnb.bg , а не в някакъв измислен offnews.bg бог знае от кого финансиран ...

Интересни хора сте, значи в официално спонсорирания от мадарашата дир.бг може да четем и линкваме ама ако е от конкуренцията не може ... щото сме много принципни и нас пропагандата не ни влияе и я борим с всеки пост тука.

_________________
Мразя да мразя ...


Пет Фев 24, 2023 4:29 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6014
Мнение Re: За/против еврото
Незнам кой коя медия финансира, но знам че в момента русия няма почти никакво влияние в БГ, в момента цялата пропаганда идва изцяло от запада, тъй че няма повод да им се вярва щом насила налагат еврото, щом правят всичко възможно да заблуждават хората докато заобикалят референдум по въпроса, не виждам русия да има каквото и да било общо с еврото, бедите ни идват от запад


Пет Фев 24, 2023 9:14 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2798
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: За/против еврото
palavrov написа:
emilvtc написа:
Официална информация от БНБ аз бих чел на страницата на БНБ http://www.bnb.bg , а не в някакъв измислен offnews.bg бог знае от кого финансиран ...

Интересни хора сте, значи в официално спонсорирания от мадарашата дир.бг може да четем и линкваме ама ако е от конкуренцията не може ... щото сме много принципни и нас пропагандата не ни влияе и я борим с всеки пост тука.


Никога не съм казвал, че на дир-а може да се вярва. Никога не съм цитирал инфо от него.

Въпроса беше, че официалното становище на БНБ следва да е публикувано на сайта на БНБ, за който всички данъкоплатци плащаме, за да се информираме от него. Така би трябвало информацията в него ако е манипулативно невярна, някой да понесе персонална отговорност (рано или късно).
Ти не мислиш ли, че така е редно?
Иначе да спираме издаването на "държавен вестник" (издаван пак с наши пари) и да гледаме BTV-то. Кво'т кажат - тва е.

Иначе за фейк инфо от някакви фейк сайтове като дир-а и много други едва ли има смисъл да се търси отговорност.

От друга страна добре, че има фейк сайтове, защото така рано или късно българина ще се "дресира" да търси инфо, а не да вярва като английска офцА на това, с което го облъчват от BBC примерно.
Никой от хората около мен (приятели, колеги и познати) не вярва сляпо на БГ мас медиите. Доста от тях (както и аз) не гледат TV от доста години, защото няма смисъл.

Друг е въпроса, че демократите от демократичните държави "здраво се грижат" за свободата на словото.
Като пример - преди 4 дена гледах това видео на Ричард Улф в тубата и днес колеги на които бях пратил линк-а ми казаха, че вече е свалено.


Пет Фев 24, 2023 9:19 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6014
Мнение Re: За/против еврото
и после разправят че в русия и нам си къде си още било диктатура пък ние сме били добре с нашата свобда и демокрация... явно го докарват да излгежда добре от към цензура, ам че то и по бай тошово време така беше... яко цензура и тва е


Пет Фев 24, 2023 10:28 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2798
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: За/против еврото
Отново по темата за еврото

Може и да сме давали линк към тези видеа, но ще ги постна отново:
ДЕБАТ: ЗА или ПРОТИВ Еврото - проф. Красимир Петров и Любомир Дацов
и свързаната втора част:
СПРЕТЕ ЕВРОТО - проф. Красимир Петров

Основната причина за приемането на еврото в БГ е потитическа ?!?
Това го приказват всички включително и в това интервю, както и в много други с Хапъррррцумяни и др.
Факта, че и защитниците на афрото не изтъкват като основни икономическите причини трябва да ни говори много.

Още нямам за себе си мнение по темата и се опитвам да се ориентирам, но политическите причини за афрото политиците могат да си ги заврът в ...
Интересуват ме икономическите причини за и против.


Чет Май 11, 2023 12:11 pm
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл
Аватар

Регистриран на: Съб Апр 01, 2023 8:59 am
Мнения: 111
Мнение Re: За/против еврото
Не знам дали съм за/против. Но със сигурност съм за провежданетона референдум. Това е въпрос по който е редно да се вземе решение по истински демократичен начин, не от някакви полуизбранници.


Чет Май 11, 2023 1:10 pm
Профил WWW
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 9:54 am
Мнения: 865
Мнение Re: За/против еврото
Кога народа е доказал, че взима мъдри решения, та да се пита?


Чет Май 11, 2023 2:50 pm
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл
Аватар

Регистриран на: Съб Апр 01, 2023 8:59 am
Мнения: 111
Мнение Re: За/против еврото
Нищо не е идеално. Едното нещо за сметка на другото. Не може телето да си мисли че го водиш на заколение и да върви с теб. Режимът ще губи подкрепа и легитимност, масовото негласуване само ще се задълбочи, докато демокрацията, която толкова искахме, не се загуби в апатия и не падне (отново) в ръцете на някой темерут-диктатор, който претендира да взима мъдри решения.


Последна промяна VPavlov на Чет Май 11, 2023 3:31 pm, променена общо 1 път



Чет Май 11, 2023 3:28 pm
Профил WWW
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Вто Мар 05, 2019 10:06 am
Мнения: 96
Мнение Re: За/против еврото
t_i_t_o написа:
Кога народа е доказал, че взима мъдри решения, та да се пита?


След като народът не е мъдър, да се произнесе за еврото, то не е мъдър и да си избере управници. При това положение сме в задънена улица. Предлагам или да теглим жребий или да чакаме някаква поличба. На световните първенства по футбол винаги има някаква животинка, която предсказва победителя. Нищо не ни пречи да използваме тази изпитана технология. :)

_________________
http://www.velevel.com


Чет Май 11, 2023 3:29 pm
Профил WWW
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл
Аватар

Регистриран на: Съб Фев 06, 2016 7:29 pm
Мнения: 170
Мнение Re: За/против еврото
emilvtc написа:
... СПРЕТЕ ЕВРОТО ...


Ей тъй като станье :

Прикачени файлове:
Screenshot_20230511_162739.jpg
Screenshot_20230511_162739.jpg [ 112.32 KiB | Прегледано 434 пъти ]


Ами спирам му го!


Чет Май 11, 2023 3:32 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6014
Мнение Re: За/против еврото
Сега разправят че референдум за еврото не можело да има щото било вече прието....


Чет Май 11, 2023 3:42 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 26, 2006 11:15 am
Мнения: 1245
Местоположение: Phoenix AZ
Мнение Re: За/против еврото
Ами пак да повторя - от стрна на обикновения гражданин ,дето ходи на работа и так си изкарва хляба - въвеждането на еврото е перебавка.
Няма страна дето като въведоха еврото обикновените хора да не са преебани.
Ако помните дори девалвирането на лева с 1000 пак се ползваше за да се увличат цените..... просто принципа - в мътна вода риба се лови се ползва от тия дето могат за да натрупат повече кинти.

2002 в немско това стана ,както многократно казах бях свидетел... по мое мноение трябваха около 4-5 години да се уравновесят нещата , при положение че властите официално наредиха по телевизията
че ще клатят яко всеки които направи спекула в цените на манджата - аиде другите неща не могат и не искат да контролират ама яденето според мене е критично... какво да говоря повече ....

гладните хора са опасни....

Дали в БГ властите , желаят ,могат и т,н да предотвратят те е тая далавара с увеличението при преминаването .... реторичен въпрос - няма нужда от отговор....


Чет Май 11, 2023 6:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2642
Местоположение: София
Мнение Re: За/против еврото
nik написа:
Сега разправят че референдум за еврото не можело да има щото било вече прието....

Референдума не е за не приемане на еврото а за отлагане на приемането някъде към 2043 година.


Чет Май 11, 2023 8:59 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Вто Яну 31, 2006 10:11 pm
Мнения: 295
Местоположение: София
Мнение Re: За/против еврото
Като си говорим за евро: има ли някой който да продава недвижим имот в нещо друго освен в евро ? Сигурно същия този дето продава и купува имоти в евро е против еврото също.


Чет Май 11, 2023 9:12 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 143 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни