Отговори на тема  [ 23 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Акции, фондове и т.н. 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Акции, фондове и т.н.
Някой настъпвал ли е последователно мотиките в областа?
Понякога има полезни ходове, и човек може да изкара приличен пасивен доход,
но е лесно да се скочи с двата крака - и да си ги строшиш...
Предпочитани платформи или използвате платформите на банките с които работите?
Днес опитах с една акция, просто от интерес - и нещата ми се виждат доста омотани.
То не са въпросници, лицензи, проценти и т.н.


Чет Фев 02, 2023 5:34 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Пет Юли 05, 2019 2:38 pm
Мнения: 343
Мнение Re: Акции, фондове и т.н.
Преди няколко години бях сложил една прилична сума в три фонда на банката към която ми бяха сметките. Скоро изтеглих всичко защото нямаше особен смисъл от упражнението, че като платиш и таксите става още по-зле.
Не го казвам за да те откажа но лично за мен не е ефективно.


Чет Фев 02, 2023 8:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Акции, фондове и т.н.
Не, не - аз само опипвам почвата. Те пенсионните фондове така или иначе влагат в разни ниско рискови начинания.

С акциите е малко по-интересно. Примерно ако купиш акции за 100 и ги продадеш на 200 след месец, нещата са доста по-добри от тото и може би съизмерими със спортни залагания, ако знаеш какво правиш.


Последна промяна Grubi на Чет Фев 02, 2023 10:35 pm, променена общо 1 път



Чет Фев 02, 2023 8:08 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Акции, фондове и т.н.
100 за 200 за няколко месеца ....


Чет Фев 02, 2023 9:55 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Акции, фондове и т.н.
То и за няколко дни става, но трябва да вдигнеш залога. Предполагам, че ако играеш в обхвата 10-100к вече си заслужава, и трябва да си имаш собствен търговец, който да ти отделя време.
От 100к-1м+ вероятно вече има значение само ако си невероатно рисков играч, иначе винаги и.а якаква доходност.


Чет Фев 02, 2023 10:38 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 9:54 am
Мнения: 864
Мнение Re: Акции, фондове и т.н.
Според мен не се занимавай с това, по-добре изхарчи тия пари за екскурзии, ски, морета и т.н. Както казва Харпарцумян или както и да му се пише името - "Твои са единствено похарчените пари!"
Бекграунд: 2008 и аз наред с много други шарани реших, че е супер лесно да се изкарат пари от акции, тогава вкарах половинате от едни пари в един фонд, а другата половина лично в акции. Няколко месеца по-късно всичко се сгромоляса :)
Та все тая имал съм - дал съм. Имам познати които и заеми взеха да го играят тоя комар :)
Мисълта ми е - да има хора които печелят от това, но това им е работата и го правят по цял ден! Те печелят от шарани като нас.
По-добре всеки да прави това което може, т.е. прави си платките или софта, харчи си парите и не се занимавай с глупости :)
П.С. Сега каквото изкарам допълнително го вкарвам в имоти, та на пенсия да взимам наеми и да си развявам байряка по круизи като истински западен пенсионер :)


Пет Фев 03, 2023 9:30 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Акции, фондове и т.н.
Ами това много зависи в какво инвестираш. Има много акции които са с много нисък риск, и в дългосрочен план винаги носят печалба, въпросът е че при този тип акции доходността е ниска. Това си е съвсем работещ метод за инвестиция, но трябва да внимаваш как инвестираш. То е малко като с рулетката, да заложиш на число е изцяло на късмет, но при много от другите залози е математика. Примерно имаш рулетка на която виждаш 6 последователни червени, да заложиш на черно е сравнително ниско рисков залог, естествено с ниска печалба. Да заложиш на червено в високорисков залог, с ниска печалба .... На стоковата борса обаче не виждаш само последните 10-15 числа а виждаш историята за години назад. Ако рулетното колело не може да го прецениш за дефекти, или поне непрофесионалисти не може, на фондовата борса може да четеш история, анализи, прогнози.
Да понякога уцелваш куция кон, затова не се инвестира само в едни акции, нито в акции от един тип, то е като да си държиш всички пари в банката с най-висок лихвен процент ....


Пет Фев 03, 2023 10:35 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Акции, фондове и т.н.
Давам конкретен пример с който приключих вчера - преди няколко седмица взех 6 акции на Тесла по 116 пари, вчера ги продадох на 186 - след такси и данъци съм на зелено с 200 пари. По-скоро играчка, отколкото нещо сериозно - но понякога е забавно.

Ако човек реши да се занимава сериозно с това, трябва да си доста добре подкован материално и математически и пак няма гаранция.
Освен това правя разлика между игра в реално време, и ако имаш банков агент, който може да ти помогне само в банково време, което е далеч от секундни, минутни, часови, че и дневни флуктоации.

Както и да е - питах да знам, дали някой е почнал от ниво 0 и се е образовал, опарил или пък е доволен и продължава.


Пет Фев 03, 2023 10:47 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: Акции, фондове и т.н.
Grubi написа:
Давам конкретен пример с който приключих вчера - преди няколко седмица взех 6 акции на Тесла по 116 пари, вчера ги продадох на 186 - след такси и данъци съм на зелено с 200 пари...

Ако стойността им намалее си можел да ги продадеш за 18.6 пари...
И пак щяха да те обложат с данъци... :mrgreen:


Пет Фев 03, 2023 11:07 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4393
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: Акции, фондове и т.н.
Е, ами може да търгуваш с револют с български акаунт, тогава евентуално би плащал данък сплред бг законодателство, не според шведското...

При акциите файда няма от 5-6 да купиш и да направиш 200 евра за една седмица. То има като за свой гъдел. По добре да се чака повече и цената да се вдигне повече. Това става към края на финансовите тримесечия като се види каксе движат приходите и към края на годината..
Но от друга страна ако реинвестираш каквато печалба правиш...
но това най вече работи за т.н. divident stock което е дългосрочно вложение подходящо за допълнителна пенсия

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Пет Фев 03, 2023 11:59 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Акции, фондове и т.н.
хубавото, е че данъка и таксата са фиксирани процент и/или конкретна сума.
и хубавото на инвестиционната сметка е - че данъка се плаща на това което си извадил от сметката.
т.е. ако само трупаш за старини - няма да ти искат данък. Но иначе държавата си иска нейното - в моя случай 33%, поне.


Пет Фев 03, 2023 1:29 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 12:57 pm
Мнения: 1040
Мнение Re: Акции, фондове и т.н.
Мой приятели си играят с револют и изкарват от 50 до 200 лева на месец с нищожни суми... Понеже не влагат много не се случва да загубят. Как точно не съм се интересувал.
Преди 2008 като имаше българска борса и аз се занимавах но за кратко, то после всичко затвори и много. Дори изгорях с доста акции на Химко Враца :D
Иначе за по краткосрочна игра е удобно валутни обмени. Например долара сега е евтин, след 3-4 месеца вероятно отново ще поскъпне, например както беше през октомври, ноември. Там също с по-малка инвестиция можеш да си докараш пари за почерпка.
Иначе за сериозно занимание и инвестиция не вярвам сам да се справиш, а с посредник нещата съвсем отиват .......

Много ми е любопитно друг въпрос - как да се съхранят пари които имаш спестени (заделени, хартисали) да не ги изяде инфлацията?

t_i_t_o написа:
П.С. Сега каквото изкарам допълнително го вкарвам в имоти, та на пенсия да взимам наеми и да си развявам байряка по круизи като истински западен пенсионер :)


И аз мислих по този въпрос но стигам до извода че няма особен смисъл:
- нотариалните такси и комисионни за покупка и продажба достигат до 10% от цената на имота. Значи сега да го купиш след време да го продадеш губиш 20% от цената
- трябва да го поддържаш - разходи боядисване, ремонт
- такси към етажна собственост
- такси топлофикация
- други такси
- данъци
- наем - ако жилището сега струва 200 000 лева и месечен наем 600 лева = то ще се изплати след около 28 години..... ( и едното и другото с времето ще расте но все пак)

Като се тегли черта губиш доста - но все пак по-малко от това парите просто да стоят в банка

Та интересно ми е ако някой сподели нещо? Например инвестираш в злато - ама къде да го държиш :D


Пет Фев 03, 2023 1:32 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Акции, фондове и т.н.
купуваш злато, дори не го виждаш - и в банката - плащаш и за съхранение
иначе като мене - купуваш корпуси за ИС със златно покритие :)

най-добрата инвестиция е време със семейството и приятелите. другото са гъдели, който поддържат
първото и да свободата да правиш каквото искаш. друга добра инвестиция е добро образование и т.н.

и това не е инвестиция, но да помагаш на хора в нужда си е безценно.
Да виждаш че си научил някого на нещо или си му помогнал да се измъкне - по-добра награда не знам. Поне аз.


Пет Фев 03, 2023 1:48 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 12:57 pm
Мнения: 1040
Мнение Re: Акции, фондове и т.н.
Grubi написа:
купуваш злато, дори не го виждаш - и в банката - плащаш и за съхранение


И това е чеп работа - наема е символичен - започват от 150 лева на година - ама сигурност никаква - за последните няколко години има няколко обрани трезора в българия. А лошото е че това което слагаш там няма обявена стойност и съдържание и банката не не носи отговорност. А и второ по договор в един сейф може да има най-много неща до 10 000 лв.....

Grubi написа:
и това не е инвестиция, но да помагаш на хора в нужда си е безценно.
Да виждаш че си научил някого на нещо или си му помогнал да се измъкне - по-добра награда не знам. Поне аз.


Да от човешка гледна точка е така абсолютно си прав, ама конкретика ..... :D Никъде в тези кризи не са текнали пари за милосърдие (напротив всички такива пресъхнаха) В момента са само реки от оръжия за Украйна......


Пет Фев 03, 2023 2:01 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Акции, фондове и т.н.
Ами за всеки е много относително. Лично за мен парите никога не са били цел,, никога не съм ги ценял, и съм ги използвал единствено като средство.
Същото е и с други неща, казваш времето със семейството е безценно, може би за един е така, за друг е друго яче. Пътуването и знанието ... и тук може да е едно за един и друго за друг. Аз лично съм най-щастлив когато създавам нещо, дали ще е миниподводница, дали ще е котешка тоалетна или на щерката някой учебен проект няма никакво значение, чувствам се еднакво щастлив и доволен.
Та всичко е относително ...


Пет Фев 03, 2023 3:43 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 23 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни