Отговори на тема  [ 18 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Вече не ги правят както едно време :) (APC трансформатор)... 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Вече не ги правят както едно време :) (APC трансформатор)...
Проблемите на алуминия...

https://www.youtube.com/watch?v=dIEM2bG8mOQ

Интересната част е някъде след средата.


Сря Фев 15, 2023 5:57 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Съб Окт 30, 2004 4:18 am
Мнения: 630
Мнение Re: Вече не ги правят както едно време :) (APC трансформатор
Как са го лакирали да изглежда като медна телта. :D

_________________
Не мога да знам всичко,а и не искам.Тогава би било прекалено лесно и скучно!


Сря Фев 15, 2023 7:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Вече не ги правят както едно време :) (APC трансформатор
Мдаааа, който не е учил как се запоява алуминий се излага в йотубето... :mrgreen:


Сря Фев 15, 2023 7:27 pm
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Пон Авг 24, 2020 3:45 pm
Мнения: 169
Местоположение: София, Люлин 3
Мнение Re: Вече не ги правят както едно време :) (APC трансформатор
От много време двуповодните многожични кабели червен/черен (най-често за свързаване на ВГ) с различни сечения са китаиски помеднени алуминиеви. Използвах ги преди за свързавен на температурни сензори (докато бяха медни). В първия момент не можеш да разбереш че са медни и дори позволяват еднократно запояване и ... до там. След като тинола разствори медта става ясно, че са алуминиеви. По-лошото е, че прерових де що имаше магазини в София и страната, не намерих медни.


Сря Фев 15, 2023 9:59 pm
Профил YIM
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Вече не ги правят както едно време :) (APC трансформатор
При много кабели вече е така - мрежарски, сотаджийски, че и мостови май имаше.
Учуден съм, че не си успял да намериш медни. Все още не са екзотика...

А запояването на алуминий е относително елементарен процес...


Сря Фев 15, 2023 10:37 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Вече не ги правят както едно време :) (APC трансформатор
Ами всички възможни кабели се предлагат и като медни, въпрос на желание и цена.


Чет Фев 16, 2023 12:18 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 11:02 am
Мнения: 3070
Местоположение: София
Мнение Re: Вече не ги правят както едно време :) (APC трансформатор
itso.t написа:
А запояването на алуминий е относително елементарен процес...


Открехни ни, моля. Че аз последно ползвах разни специални флюсове и цинкови припои, дето работят на температура малко под тая на топене на алуминия, освен че и флюса си е гнусен за работа. И това за тръбички на климатик. За жици хич не си го представям.


Пон Фев 20, 2023 1:15 pm
Профил ICQ
Online
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Пет Юли 05, 2019 2:38 pm
Мнения: 343
Мнение Re: Вече не ги правят както едно време :) (APC трансформатор
Аз лично имам горчив опит с APC тата. Определено съм ги сложил в черния списък. За радост от както всичко направих на DC UPS-и не ми се е налагало да търся AC и дано не ми се налага.
Колкото и странно да звучи с няколко Mustek-a които съм ползвал 6-7години не съм имал нито едно спиране на товара, нещо което APC то неможа да постигне.


Пон Фев 20, 2023 1:49 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Вече не ги правят както едно време :) (APC трансформатор
sparkybg написа:
Открехни ни, моля. Че аз последно ползвах разни специални флюсове и цинкови припои, дето работят на температура малко под тая на топене на алуминия, освен че и флюса си е гнусен за работа. И това за тръбички на климатик. За жици хич не си го представям.

Има флюсове и припои за запояване на алуминий. Оловни, безоловни, всякакви. Дори по нашите магазини се продаваше такъв флюс. Примерен линк:
https://www.k99bg.com/Default.asp?m=art ... 2&CatID=29

Някои особености. Това че повърхностите трябва да са чисти би трябвало да се подразбира.
Задължително да се използва евтина или прежалена човка за поялника, че като се поработи събира някаква черна гадост която не се почиства много лесно.
Процесът е миризлив и димен. Затова - на проветриво.
Ако се налага повторно третиране с флюс, преди това трябва да се отстрани стария, вече работил. При нагряване явно му се променя химията и в един момент спира да работи. Да не кажа и че започва да пречи.
Използването на конвенционален флюс моментално компрометира процеса.
Хубаво е ако има възможност след като приключи работата флюсът да се измие. Имам спомен, че флюсът май беше леко проводящ.

Няколко думи за самата спойка. Спойка като спойка, но заради свойствата на алуминия - мекичък е, спойката може да се откърти от детайла при по-малко усилие в сравнение с такава върху мед да кажем.

Не се сещам за друго. Приятно кадене... :D

И само за обща информация:
Като алтернатива, но не е за домашна употреба защото изисква специализирано оборудване... Работата става и с ултразвуков поялник. Тогава се работи без флюс.


Пон Фев 20, 2023 2:56 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: Вече не ги правят както едно време :) (APC трансформатор
Днес си набрах малко RGB кабели за аналогови монитори (от боклука). Викам - има коаксиални екранирани кабелчета вътре, ще свършат работа за това-онова.
Да ама не - екранирани имаше, ама екрана - алуминиево фолио. Пълна тъпотия. И проводниците тънички, тънички....


Вто Фев 28, 2023 8:12 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Вече не ги правят както едно време :) (APC трансформатор
itso.t написа:
Има флюсове и припои за запояване на алуминий. Оловни, безоловни, всякакви.


Мда... вече има всякакви флюсове. Но предполагам помниш времената в които нямаше никакви. Имаше колофон, но като свърши масово се ползваше и аспирин. Много приятно мирише ;-)
Както и да е, за по-младите ще кажа как се запоява халуминий без флюс. Не че го препоръчвам, ама може пък посред нощ да им се наложи спешно да калайдисат нещо и да няма наоколо отворен магазин за флюсове.
Значи според алхимията алуминият се калайдисва много лесно, обаче още по-лесно се окислява. А пък алуминиевият окис хич не ще да се калайдисва. Така задачата се свежда до това как да отстраним повърхностния слой и да нанесем калая, без допуснем контакт на почистената повърхност с въздуха. С бързина не става, понеже окислението става със почти скоростта на светлината.
Решението е капка машинно масло. Или няколко капки. Идеята на маслото е да не позволява контакт с въздуха. Значи слага се масло и старателно зачистваме или шкуркаме, пак казвам като много внимаваме да не се покаже оголена повърхност и да се окисли. Тази част изисква много старание и много търпение.
Следващата част пък е тънката част. Вземаме капка калай с върха на човката допираме до алуминия, задържаме и разнасяме. Звучи просто, но е много тънък момента да се настроят времената. Аз нямам спомен да съм успявал от първия път, даже от втория... така че често целия процес се повтаря от начало. Тънкостта идва от факта, че ако не задържиш достатъчно изобщо не тръгва да се калайдисва и само мажеш. Ако задържиш прекалено или ако после движиш бавно човката, маслото се изпарява и повърхността се окислява. Целта е да се разнесе калая със скоростта с която маслото се изпарява. Нито по-бързо, нито по-бавно.
Пак ще кажа, че тоя метод е много деликатен. Споменавам го по-скоро информативно, защото дори и да се ползва модерен флюс пак е добре да се поназнайва същността на проблема на чистия алуминий и чистия въздух...


Сря Мар 01, 2023 9:51 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Вече не ги правят както едно време :) (APC трансформатор
И аз съм я правил тая туземщина, но истината е, че това е точно туземщина, а резултатът е горе-долу.

Отделно, че в по-стари времена нещата са били доста по-лесни. Казваш че се използва капка масло, народът е слагал каквото масло е имал подръка и толкова.
В днешно време отидоха 5 страници писания и часове гуглене с 10Wколко се запоява по-добре алуминий. :D

И за потвърждение на горното - имам един древен каталог на SKF. Около 30-те - 40-те години на миналия век. Тия дни го показвах на приятел, и се зачетох за пореден път в него.
Легеритъ се били смазвали с вазелинъ или гресъ. Толкова. :mrgreen:

И да се върнем отново към запояването на алуминий. За дълговечност на спойката има значение каква е сплавта на припоя. Ама информацията от мен по тоя въпрос ще приключи дотук.


Сря Мар 01, 2023 10:14 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 8:39 pm
Мнения: 1954
Мнение Re: Вече не ги правят както едно време :) (APC трансформатор
Методът с маслото работи винаги, но е подходящ за по-големи детайли. Трябва и мощен поялник. Запоявал съм две капачки от буркани и при тестване се къса самата капачка, а не спойката.

_________________
Определянето стойността на дадена величина се нарича ИЗМЕРВАНЕ!


Сря Мар 01, 2023 10:29 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10891
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Вече не ги правят както едно време :) (APC трансформатор
Кутийка с азот :) Само не знам колко върви бутилката или контейнера с втечнен...


Сря Мар 01, 2023 11:20 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Вече не ги правят както едно време :) (APC трансформатор
itso.t написа:
Казваш че се използва капка масло, народът е слагал каквото масло е имал подръка и толкова.


Казвам, че се ползваше машинно масло. Такова имаше в почти всяко семейство, защото почти всяка уважаваща себе си домакиня през социализЪма имаше шевна машина. От ония с педалите или по-малките с дървените куфари. И в двата случая си имаше масльонка с едно много готино машинно масло.
Не ми казвай, че сте нямали у вас! Със сигурност, поне половината ви съседи са имали ;-)


Сря Мар 01, 2023 12:00 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 18 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни