Отговори на тема  [ 16981 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 932, 933, 934, 935, 936, 937, 938 ... 1133  Следваща
Новини от цивилизования свят 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Новини от цивилизования свят
Edesign написа:
Един човек с хоухау и знания е почти невъзможно от свой бизнес да превключи на работа на заплата .......

Да, да ... и един мърмот завива шоколада в ... калник от Калибра...
Всичко е до нагласа - за мен душевното спокойствие е по-ценно и ми е тегаво да се занимавам с каквото и да е извън техническата част - т.е. обичам си техническата работа. Куцат ми уменията за пазарлък, за манипулиране и не мога да цакам хората, който работят за мен, за да изкарам повече. Висенето по митници и държавни институции е загуба на време, за мен.

А ако съм се возил в твой асансьор, и трябва от теб да чуя че нормите и изискванията са безсмислени, направо да се броя за късметлия? Нещо, патенти, "иновации", туй-онуй? Нещо "измислено" от теб има ли в технологията, или "добри производствени практики" прилагаме? Извинявай, може преценката ми да е грешна, и не обичам да минавам в лични квалификации, но в случая ми правиш някакъв тънък анализ, дето няма как да е обективен без да се познаваме. Надявам се правиш разлика между "изработване" и "разработване"? Правиш ли разлика между стругаря Илия в гаража на гарата, дето "сам си е шеф", и примерно инженер Ханс в ABUS? Да го светнем тоя Ханс, че ако си отвори "бизнес" ще е по добре?
В една от областите, дето се занимавам, за да почнеш и да постигнеш ниво ти трябва няколко неща - примерно 50К-100К евро за лицензи на софтуер, поне 3-4 човека дето "струват" поне по 10К лева на месец, после примерно година разработка на продукт, и чак тогава почваш да връщаш тия пари с "приходи". И, както сам си видял, "големите" имат име, инерция, ноу-хау (не само техническо, но и организационно - като HR знания, като маркетинг и т.н.), а банките имат лихви и срокове.

Има една хубава "БГ" дума - "пенкилер". В контекста на разговора ще значи "мениджър, HR специалист, инженер хардуер, софтуер, организация на производство" и сигурно още няколко. Аз знам, че ако искаш да си "топ-а", трябва да си избереш едно от направленията. Иначе си от всичко, ама по малко. Разбира се, всяко правило си има изключения и има гениални хора - ама тях ги гледаме по телевизията как си изстрелват ракетите.
Нормите са за друго - може ти да правиш "перфектните" асансьори, но бай Тошо от Мъглиж да снажда стари въжета с електрожена, и да твърди същото. Нормите са нищо без институциите, които ги налагат - та там тоя бай Тошо ще окапе. Иначе на пазара и двамата ще викате "моят е по-по-най".


Сря Май 18, 2022 9:04 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4393
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: Новини от цивилизования свят
И аз без да се заяждам ( много много) бих искал да питам за асаньорите- минавал ли си TUV... щото по публичните институции асансьор без сертификат за безопасност няма как да се сложи. Та иде реч за сам човек айде ще сковеш нещо и с електрожена ще наставиш въжето,някой телфер ше преработиш, ама сам да си извъртиш документацията и да минеш сертификационният процес е малко невъзможно чисто физически и процесоално :)
Та незнам за друго ама за асансьорите може да си участвал в дизайна (бил той електрически механически или юезър експириънс) ама да се тупкаш в гърдите как хора се возят в твой асансьор е като помощника на бензиностанцията дето то налива бензина да обяснява че караш с негови петролни продукти ;)

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Чет Май 19, 2022 11:11 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 12:57 pm
Мнения: 1040
Мнение Re: Новини от цивилизования свят
MYXATA написа:
Та иде реч за сам човек айде ще сковеш нещо и с електрожена........


Стига писахте тъпотии :D Откъде прецени сам човек ?! Ние сме дизайнерска фирма - занимаваме се с проектиране.
Под мой асансьор - имаме възложител, задание. Проектирали сме схема, платка и софтуер - той е писан изцяло от мен, платката също на 90 % проектирана от мен (затова казвам мой).
Фирмата възложител изработва механичната част. Ние произвеждаме вече сериите. Насищането и производството на платките естествено че не го правим ние (не е и в БГ)
Естествено че всичко е минало необходимите сертифицирания - (в началото минахме през Панталеев за да видим къде сме - после в чужбина). Налична е всичката документация, както и персонала писари, които се занимават с обслужването й :D

Идеята за сертифицирането и документите беше такава че:
- не се вижда еднопосочно увеличаване на качествтото след плащането на одити и цялия куп бумащина - дори все по-често ширпотребната техника от магазина дефектира. Имам пералня на 17 години на село и все още работи. Нова не издържа и 1 година
- за да продаваш w EU трябва да имаш CE маркировка и всичко което тя води след себе си - това е едно стъпало което ред ентусиасти и малки фирми не могат да прескочат....


Чет Май 19, 2022 11:29 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Новини от цивилизования свят
"Исотата" не гарантират качество на продукта. По-скоро гарантират безопасност и повтаряемост. За което ангажимент има производителя - да спазва описания в документацията производствен процес.
Ако изделието ти е читаво, почти всички произведени ще са такива. Ако е смотано, то всички ще са горе-долу еднакво смотани. :mrgreen:

Нещо подобно е и автоматизацията на производството. Това че използваш CNC машини или асемблиращи роботи не гарантира качество. Гарантира единствено повтаряемост. Ако не можеш да нагласиш добре производствения процес ще произвеждаш еднотипен брак. :mrgreen:


Чет Май 19, 2022 12:31 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4974
Местоположение: София
Мнение Re: Новини от цивилизования свят
При съветската система за контрол на качеството на военна техника се документира и самия производствен процес, което дава възможност при дефект открит в процеса на ескплоатация да се върне лентата назад и да се установи причината и доколко тя касае останалата произведена продукция. Затова не виждам смисъл да се рита по ИСО-тата.


Чет Май 19, 2022 1:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4670
Мнение Re: Новини от цивилизования свят
itso.t написа:
"Исотата" не гарантират качество на продукта

чесно казано в момента се използва ГЛАВНО за реклама

_________________
main[-1u]={1};


Чет Май 19, 2022 1:44 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4393
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: Новини от цивилизования свят
E, aз говорех (мислех) за functional safety сертификат например от TUV. А не за исо9001...., защото като някой се утрепе/смачка/токов удар е лошо.

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Чет Май 19, 2022 2:12 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Новини от цивилизования свят
Значи, в системите за управление няма нищо лошо, тя е инструмент, какво се прави с инструмента зависи от ползвателя. Ако се опитваш да забиеш пирон с клещи и не се получава добре, не са виновни клешите. Има много митове около системите за управление на качеството, и като цяло на процесите. На първо място, идеята сега ще дойде един консултант, ще ни интегрира система за управление на качеството и всичко ще ни цъфне и върже е толкова наивна колкото идеята, че щъркела носи бебетата, дори според мен има доста по-голям шанс да видиш щъркел с бебе. В същото време на повечето консултанти им дреме на кура за резултата, важно е да ти вземат парите.
От тук започват проблемите, н първо място, те описват процесите които съществуват към момента, ако процеса ти е неефективен и/или не дава качествена продукция той ще си остане такъв, единствената разлика е, че след внедряването ще бъде гарантирано, че той ще е такъв, т.е. шанса да произведеш нещо качествено значително намалява. на второ място, дори да си имал някъде оптимален за твоята дейност процес, много вероятно е консултанта да с еопита да го сведе до "добрите практики" и да го направи неефективен, защото му е по-лесно да прави copy/paste вместо да мисли и да пише нови процедури.
От тук идва и основният проблем при внедряване на система за управление на качеството, това понижава ефективността, не подобрява качеството и изисква допълнителен човешки ресурс.
За да се внедри една ефективна система, на първо място този който я внедрява, а не консултанта трябва да е наясно с процесите които протичат, как протичат в момента и как би желал да протичат. Също така трябва да е наясно със всички известни към момента проблеми които водят до неефективност и ниско качество, да измисли алтернативни процеси, решения и подходи на които да стъпе новата система.
при имплементация н такава система, най-голямата грешка е да е пита персонала покажи ми сега как правиш това, или разкажи ми как правиш това ... това може да стане н не от консултанта, защото консултанта ще го пренесе 1;1 в процедурите, а то в поне 60-70% от случаите е грешно. Та преди да се започне дори с интегриране на система за управление на процес, не казвам смао качество, трябва много добре да се обмисли целият процес подлежащ на систематизиране.
Друга голяма грешка е, че всичко влиза в системата, н това изобщо не е задължително. Примерно имаш развой и производство, нужно ли е развоя да влиза в системата ? Ще бъде ли ефективно това ? Ще донесе ли промяна в качеството на развоя ? В конкретният случай най-често отговорът е не. Защо в такъв случай да въвеждаш подобен контрол на развоя ?
Трети голям проблем, никой не мисли за автоматизацията на тези процеси, или мисълта за това идва в моента в който се установи, че "това ISO" забавя операциите, изисква допълнителен човешки ресурс и създава значителен обем документо оборот. В резултат процедурите не се спазват, и когато дойде време за одит ударно се попълват форми, или нстъпва чуденка как да го заобиколим, естествено и одитиращите си затварят очите.
Та системата за управление на каквото и да е изисква първо задълбочен анализ на процеса, адаптирането му и оптимизирането му и не на последно място някакъв инструмент за автоматизация на документо оборота. Много често този документ е част от ЕРП, и там е другата грешка. Пък ако заговорим на темата ЕРП, нещата стават още по-сложни и сериозни. В момента след 5 години опити и няколко милиона се отказваме от на оракъл клауд erp и минаваме на друго решение. Като това лично за мен не е първата интеграция, не е и първата проблемна интеграция, но се случва. С ЕРП-тата проблема е, че много трудно на етап избор на доставчик, може да видиш точно как ще се случи твоят процес, в най-добрият случай получаваш демо среда, но тя не е дасатъчно функционална, както и никой не ти казва за купищата дребни ограничения и уловки, а след кат подпишеш договор става късно.


Чет Май 19, 2022 2:15 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4670
Мнение Re: Новини от цивилизования свят
между другото не ви ли се струва, че Pro 100 Киро ни прееба
от два дни Volume сочи такива цифри ... бяха от порядъка на 600-700
( предполагам са брой продажби ... или ако съдя по графиката са обем кинти )


Прикачени файлове:
Untitled-1.jpg
Untitled-1.jpg [ 299.46 KiB | Прегледано 527 пъти ]

_________________
main[-1u]={1};
Чет Май 19, 2022 2:23 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: Новини от цивилизования свят
ицо е прав - ИСО-9000 гарантира, че ако някой се утрепе от ток, има почти 100% вероятност и всички други да се утрепят (с уговорката, че ИСО-то се изпълнява реално, а не е само на хартия)

не съм съвсем в час с TUV за асансьорите, но особено опасни/отговорни изделия в афропата трябва да имат СЕ с номер.
това означава, че някой (по дефиниция независим), пази копие на досието за изделието, с всичките му съставки, протоколи от изпитания, прочел го е и го е оценил, че съответства на изискванията. но това пак няма почти нищо общо с падането на асансьора или утрепването с ток.

подозрителното (за мен) е, че номера само е 4 цифри.

иначе, СЕ си е съвсем проста персонална декларация от някой, представляващ (и носещ отговорност от името на) производителя.
тя обикновено се изчерпва със списък на някакви стандарти, за която подписващия има протокол от измервания. но няма проблеми и да няма.
накрая - име, фамилия, подпис и дата.

малко по-мътни са ИСО-тата за информационна сигурност и придружаващия я одит. особено, ако си нещо по-сериозно (банка, национален орган и т.н.)
няма дори теоретична възможност да минеш по тази процедура с нещо, което вече няма такъв сертификат (примерно лайнук сървър във банка).
идва одитиращия и пита:
- каква ОС ползвате? М$ ОК, чек
- каква ви е базата? оракъл ОК, чек
- как си бекъпвате данните? SureStore. ОК, чек.
- имате ли договор за поддръжка с НР? да. ОК, чек.
- какъв ви е рутера? Сиско. ОК, чек.
...
- имате всички чекове, платете $ххх,ххх.00 и ще ви пратим сертификата.

ако някое от горните не е в този списък - няма 'ОК, чек'


Чет Май 19, 2022 2:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10355
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Новини от цивилизования свят
Аз доколкото разбрах смисълът на спора беше регулации и изобщо бюрокрация като форма на смачкване на дребен и среден бизнес?

Според мен подобен спор е леко безсмислен. Участвал съм в разработки на различни продукти, които после са узаконявани в много държави. Никъде. Подчертавам НИКЪДЕ не можеш просто така да направиш нещо и да го продаваш. Навсякъде има едни или други изисквания. И като правило всички изисквания са наложени под привидно добри намерения. Дали безопасност или нещо други, винаги има "някакви" основания. Аз честно казано никога не съм се интересувал дали наистина основанията са добри или лоши.
Не е моя работа, гледам какво се иска от мен и дали мога или не мога да направя. Така че не се имам специалист по тая тема. От опит мога единствено да кажа, че всеки път като се запозная с нови изисквания ми изглеждат по-гадни от предишните. И това е от много години и навсякъде, където съм имал вземане-даване. Демек ако трябва да направя някакъв извод, той е че бизнесът от ден на ден става все по-урегулиран, но това пак казвам е навсякъде.
Смятам обаче, че не само регулациите правят започването на бизнес от нула по-трудно от ден на ден. Има и много други причини. Самите продукти стават по-сложни и по-сложни, технологиите, пазарите и изобщо живота...


Чет Май 19, 2022 2:40 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Новини от цивилизования свят
Ами.... ако говорим конкретно за 27001 и е така и не е баш така.
Все още поддържаме и такава система в ИС,TUV Nord ни одитира и сертифицира, и да ти кажа от самото начало има рискове които не са третирани но тов ане пречи да ни сертифицират и пресертифицират. Примерно при първоначалният одит нямаше детекция на вода при сървъра, а там като цяло не е изключено наводнение, релано се е случвало, такава детекция сложихме на втората пресертификация май. Все още няма гасене / щото не знаем от къде да си го купим :D /, и това минава. Трябваше да има втори домейн контролер, е няма, няма и да има, има и други дреболии които не са ОК, но като цяло изискванията са спазени и рисковете са третирани.


Чет Май 19, 2022 2:43 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Новини от цивилизования свят
Миро и е така и не е така, зависи какво е изделието. В САЩ може много изделия да ги продаваш без да си минал никакво сертифициране, никой не го иска и никой не го търси. Ако е продукт свързан с безопасност да, ако е нещо свързано със захранваща мрежа и е клас I, да трябва да минеш сейфти, ако е за специфична индустрия примерно ойл/газ да, но иначе регулирането е сведено до минимум. Не съм видял да извозват труповете с камиони, значи не с атолкова страшни нещата. Да в САЩ има и друга тояга, съдебната система, особенно ако си малък и сгафиш си плащаш, ого често до края на живота. За големите както винаги е проформа, или по-точно те могат да си го позволят.


Чет Май 19, 2022 2:46 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: Новини от цивилизования свят
e, прилича на приказката за 'първия милион'...
когато си продал първия си милион компютри без кой знае какви 'сертификации', рязко ти се появява желание никой друг да не може да си продаде неговия 'първи милион'


Чет Май 19, 2022 3:10 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Новини от цивилизования свят
Абе това е повече в стила на германци и французи, най-вече германци. Голяма част от TUV / vdS стандартите са въведени с цел протекционизъм.


Чет Май 19, 2022 3:31 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 16981 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 932, 933, 934, 935, 936, 937, 938 ... 1133  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: bobo и 15 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни