Отговори на тема  [ 16981 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 933, 934, 935, 936, 937, 938, 939 ... 1133  Следваща
Новини от цивилизования свят 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Новини от цивилизования свят
ToHu написа:
Да в САЩ има и друга тояга


Аз точно поради това избягвам да определям нещата като "добри" или "лоши". Примерно дали "тоягата" е лошо нещо, зависи от коя страна на дръжката си...
И точно това ми прави впечатление в САЩ без да съм бил там. Повечето майсторски професии си имат някаква форма на лицензиране/сертифициране. От една страна е прекаляване. Не можеш да си позволиш дребен ремонт сам, щото не си сертифициран електротехник или водопроводчик или там каквото е.. От друга обаче повечето им сертификати са доста смислени и практични. Така както го виждам аз позволява да вземеш идиоти и след известно обучение да направиш от тях "майстори". Не стават по-умни от нашите, но се научават кое как да го правят. И по-важното какво да не правят. Примерно сертифициран американски водопроводчик няма да ти монтира вертикален сифон. Не защото е чувал за архимедов сифон (не помня вече Архимед или друг грък беше), просто знае че сифоните трябва да са хоризонтални. Ако се налага S-ка знае как е според изискванията и толкоз.
Докато наш майстор какъвто сифон му кажеш такъв ще ти монтира. Няма проблем. Ако трябва S-ка ще я направи както му падне, щото изисквания няма. А че после миришело... ми дреме му на шапката ;-)


Чет Май 19, 2022 3:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Новини от цивилизования свят
Да определени професии в САЩ се сертифицират, това са най-вече водопроводчици и електротехници. Това в същото време не гарантира нищо, и в БГ всички техници поддържащи пожароизвестителни инсталации трябва да са минали курс и д аимат сертификат, и какво от това, 90% идея си нямат какво правят, в това отношение мога да подпиша клетвена декларация.
В същото време в САЩ може да вдигнеп фрейма на една къща без грам сертификат или обучение, без никога през живота си да си хващал чук или трион ... сертификатите за много професии в САЩ са дело на синдикати и/или понякога застрахователи.
В същото време е малко мит, че нищо не може да направиш сам, напротив, може да направиш всичко. Никой не те спира и/или забранява да си правиш сам ремонти, да си слагаш сифони, табла и т.н. В САЩ в това отношение няма никакви ограничения в нито една сфера, ако искаш и асансьор си направи сам и сам си го управлявай, никой няма да те спре, но не може да го продаваш като услуга ако нямаш сертификат. В определени случаи може да носи някои негативи, примерно ако не си го изпълнил правилно и това с еустанови при определена щета застрахователят може да не ти покрие щетата. Тук обаче е много относително как се доказва, че си го направил ти а не някой сертифициран техник, всъщност повечето проблеми идват точно от сертифициран персонал, та застрахователите изобщо не дъбаят в тази насока освен ако не е нещо очевадно.
Иначе в САЩ има ясни строителни кодове, които е добре да се спазват защото не са направени с цел някой да бъде ограничен, а са мислени. Аз лично си ги спазвам, и много често нещата не са свързани само до комфорт. В САЩ много къщи са на септична яма, там се генерира значително количество газ който е запалим. изискването за тия сифони не е толкова за да няма миризма в къщата, колкото да се предотврати влизането на горими газове, а това с миризмата е бонус.
А като заговорихме за Бг строителство, преди месец ми се наложи да изкарам една седмица в хотела на Милениум и съм меко казано потресен, всички бани миришат, спато направо вони, плят свещички за д не се усеща, а в парната баня ръжда от всяка една решетка, пълен отврат .. и ние там водим клиенти ....


Чет Май 19, 2022 3:57 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Новини от цивилизования свят
Това в УСА има и друга особеност - за да бачкаш водопроводчик, си плащаш застраховка. Ако сгафиш при някой клиент, застрахователя плаща - стига да си спазвал до последната алинея разпоредбите. Ама вноската зависи от това колко си рисков - един пич в ютюба показваше как набързо сменя медна тръба в дървена ниша - като напръска дървенията с вода и вика "аз съм бърз". В коментарите го светнаха, че ако застрахователя го види туй клипче, рязко ще му удвоят вноската, ако изобщо намери кой да го застрахова. Съответно, оня не му пукаше, щото беше на години и вече само по ТВ работеше, но се съгласи че по правилник се слага азбестово одеяло или нещо подобно.
Никой няма да те спре У ВАС да си правиш сам инсталацията - ама забравяш за застраховки на дома - стане пожар и духаш супата. Ако си под наем - разбира се че нямаш право да се учиш на чужда собственост.


Чет Май 19, 2022 4:46 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Новини от цивилизования свят
Няма проблем със застраховките и сам да си правиш ремонтите, както и ако сам си строиш къщата, и с тов аняма никакъв проблем, има си инспектори те идват и проверяват. Ням нужда да имаш какъвто и да е лиценз или сертификат нито за тока нито за водата, с газа е малко по-сложно, там газовата компания няма да ти даде ти да присъединяваш газомера и арматурата около него, всичко от там на сетне си е твоя работа. Когато се строи нова къща не се затваря нищо преди д мине инспекция. Инспекторите провряват всичко към което има изисквания, дали са ти коректни колената на сифоните и мивките, дали си присъединил на правилна височина уредите, дали колената им са на правилна височина, дали медната ти разводка е наред, дали си сложиш защитни плочи навсякъде където труб минава през греда и т.н. Ако затвориш преди да е минал инспектор не получаваш подпис и тази сграда няма как да и направиш застраховка и д искаш, не и като жилищна, но си продължаваш да имаш застраховката за строителството.
В момента си правя ремонт на баните, в смисъл аз си го правя, всичко си го снимам. Няма никакъв проблем със застрахователят, ако всичко е изпълнено по код няма никакъв проблем, както писах всички тия лицензи и сертификати са ако продаваш тези си услуги, т.е. няма как да отид да ремонтирам и на съседа, т.е. има но риск си е за негова сметка.
относно застраховките на изпълнителите, и тук е относително, не са задължителни но са препоръчителни, всеки сам си решава. Едв ли някой ще вземе на обект фирма без застраховка, но има десетки хиляди фирмички които работят основно резиденшъл с крайни клиенти, не се натискат за големи строежи или да са подизпълнители и застраховката е въпрос на избор. Има и някои различия в рличните щати, някъде за определени дейности се изисква, така, че това което написах по-горе е от щат до щат. Друг въпрос е обаче ефективността и. Преди много години като купихме къщата във Вегас жената е наела фирма да направи едно фонтанче в двора. Това фонтанче никога не беше завършено, фирмата имаше застраховка но реално ние нищо не получихме и нямаше начин да си вземем парите.
И един друг момент който убягва на много хора, и в САЩ както и в БГ масово се практикува един, двама или няколко в зависимост от размера на фирмата от служителите да имат съответният сертификат, знам фирми с над 100 човека които правят ВиК и под 10% от служителите им бяха със сертификат. Работят основно като подизпълнител, т.е. някой строи 50 или 100 ъщи и ги наема да пускат ВиК. За GC е все тая, з SC също, той праща 50 мексиканеца които нямат никакъв сертификат, изобщо не е ясно дали са виждали кода камо ли да са го чели. На тия 50-ма има 1-2-3 ма според зависи които имат сертификт и се подписват за всяка инсталация. Те надзирават и мехиканосите, но как ги надзирават е друг въпрос.
Съвсем пресен пример, познат строи къщички но в малки мащаби, по 2-3 наведнъж. Отивам миналото лято да ми покаже какво правят, и в едната къща от тавана капе бай мексиканос се чеше по главата и гледа очудено, чакат някой началник да дойде да каже какво да правят, до де чакат тавана щеше да даде фира, късмет, че бехме там ... за да съм коректен не бяха мехиканоси , няккви други латинота от региона, ама грам английски не отбираха та се отказах да ги разпитвам.
Та и това със сертификатите не означава, че работата ще е свършена както трябв, виж инспекторите са много добър контрол. Тия тук си знаят кодовете на изуст, натренирани са, минават и за 20-30 мин ти дават един списък от който обикновено те заболява главата :)


Чет Май 19, 2022 7:35 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Апр 13, 2018 3:00 pm
Мнения: 1313
Местоположение: София
Мнение Re: Новини от цивилизования свят
Отиде си един от най-великите музиканти на нашето време:
https://www.theguardian.com/music/2022/ ... 52978818-1


Чет Май 19, 2022 8:27 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Съб Юни 24, 2006 7:25 pm
Мнения: 2276
Мнение Re: Новини от цивилизования свят
Стандарти, сертификати - това хубаво. Ще правим нещо, което е безопасно, даже и работа ще върши.
Ами лекарите как са? Не знам как е по Европа, но в щатите лекарите на всеки 5 години държат изпит по специалността. И въпросите са от следния вид:
"В изследването на еди кои си професори от еди кой си университет при приема на това лекарство колко процента от пациентите са развили този страничен ефект" . Естествено изследването е правено последните 5 години. Изпитът е сериозен и който лекар не го вземе, му се отнема правото да лекува.
А тука какво е. Вземат си лекарите изпитите, придобият специалност и вече никой не ги търси. Пардон - само търговските агенти на лекарства. От тях, ако научат нещо ново. Днеска слушах по радиото колко добри специалисти сме имали. Преди няколко месеца покрай пандемията един лекар от Пазарджик го бяха давали по някоя телевизия и той с гордост тупаше един руски учебник от осемдесета година. Тръпки ме побиха...

_________________
Две плюс две е приблизително равно на четири. Факт!


Чет Май 19, 2022 8:31 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4671
Мнение Re: Новини от цивилизования свят
al_at написа:
Отиде си един от най-великите музиканти на нашето време:
https://www.theguardian.com/music/2022/ ... 52978818-1

https://www.youtube.com/watch?v=26dlYEz ... cExtension

_________________
main[-1u]={1};


Чет Май 19, 2022 8:32 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Новини от цивилизования свят
Мда, хората си отиват, няма начин, сега дли е един от най-великите не знам, но определено ми е от любимите.
А за лекарите, да ти кажа не съм много наясно с тази сфера, ей сега питах познат който вече обаче не практикува, казва че в период от 3-5 години трябва да натрупат определен хорариум по специалността, като това обикновено става с участие на конференции, и на 10 години имало изпит по специалността, което обаче доколкото разбирам е пред колегия и е повече проформа. Това сега може да е стара информация, както и това за изпита предполагам зависи много от болница до болница и щат до щат.
В много сфери бих казал, че специалистите в САЩ са по-добре подготвени от тези в БГ, дори и калпав тръбар работи доста по-качествено и бързо от такъв в БГ, обаче за докторите съм много скептичен. Ако говорим за хирурзи за импланти, зъболекари и др.чисто занаятчийски операции съм склонен да го вярвам,в това не малко участие има и наличната технология. Обаче за лекуващи и диагностици съм с крайно негативно мнение. като цяло шанса да те излекува е много по-малък от този да не те излекува или да ти създаде други проблеми. Тук именно високите застраховки, риска от съдебни дела и прочие простотии изкривяват ного лечението.
Emergency room или Доктор Хаус са абсолютни измислици, тук не искат да ти пускат изследвания ако не са по някой наръчник или ръководство,дори и сам да си ги плащаш, защото това видиш ли е подлагане на пациента на излишен риск, и ко недай си боже нещо се случи, примерно пукнеш в ЕМР-а или хванеш спин от иглата с която ти точат кръв, има риск и за тоя който го е назначил изследването. Идея си нямате какъв зор е да си пуснеш изследване по твое усмотрение.
Отделно според мен са много зле от към диагностика на нещо което не е писано и систематизирано, ак оотговаряш на някакви признаци Ок може да те диагностицират, и ако си късметлия да т еизлекуват ефективно. Ако не пасваш никъде най-добре забрави за лечение в САЩ, със сигурност няма да те излекуват, шанса да те поставят на терапия за цял живот е много голям.
Отдлено проблема е и какво предписват, и на двете щерки са им предписвали лекарства които дори не сме помисляли да даваме, и като чуят лекарите в Европа и се пулят. И под Еврп нямам в предвид само БГ, малката има странен проблем със щитовидната и есента я водихме в Швейцария, при един от най-добрите специалисти в Европа, и човека потвърди горе долу тов акоето ни казаха и в БГ и нищо общо с това което ни казват в САЩ. В САЩ искат да убият щитовидната което означава цял живот да е на лекарства и още не малко проблеми.


Чет Май 19, 2022 8:51 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение Re: Новини от цивилизования свят
TheWizard написа:
ай тее пак почнаха...
ps666, от къде някъв тъп журналист ще знае секретна информация за военен спътник

Значи на 17 May 2022 23:11 UTC не е изгорял в атмосферата руZZкия спътник COSMOS 2555.
И на 24 February 2022 руZZия не си е вкарала танковете в суверенна държава Украйна. Ясно.
Други истини имаш ли да споделиш?

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Чет Май 19, 2022 8:59 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Новини от цивилизования свят
новината .. .едит. ... хмм защо новината беше за 2554 а сега е за 2555 ... айде да проверя още малко


Прикачени файлове:
2554.jpg
2554.jpg [ 309.32 KiB | Прегледано 824 пъти ]
Чет Май 19, 2022 9:05 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4671
Мнение Re: Новини от цивилизования свят
https://www.satview.org/?sat_id=52330U

_________________
main[-1u]={1};


Чет Май 19, 2022 9:18 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Новини от цивилизования свят
мда ... а сега паднал ли е или не е :)
Новината от вчера ако не ме лъже паметта, в оригинал беше, че 2555 е изведен на орбита, но от както е изведен е задействал двигателите си само веднъж за корекция на орбитата, и че ако няма нова корекция след няколко дни /не помня колко пишеше/ щял да падне. Така или иначе според новината нямаше да е тази седмица, та ако е паднал явно е било по команда а не от смосебе си.
Обаче в тракера по горе си е там, та кой къде и кого лъже не е много ясно :)


Чет Май 19, 2022 11:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4671
Мнение Re: Новини от цивилизования свят
новината на Норад е: може би... ако не - ще ... ( от РФ още няма потвърждения )
на полярна орбита, на 120км е нормално да има кратък живот
вероятности много - или е снимал яко или наистина е дефектен ... само LGBT-ишниците знаят най-точно
вчера са изтреляли нов...

_________________
main[-1u]={1};


Пет Май 20, 2022 7:18 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4393
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: Новини от цивилизования свят
https://m.dir.bg/it/tehnologii/kanada-v ... sleditsite

Ето малко демократипни новини да похладите страстите с Русия...

Та вече като си беден и ти е труден живота държавста ше ти осигури безплатна евтаназия... сигурни след 10на годинини ше стане задължителна ако нямаш някакъв минимален доход...
Пък вие ми се шашкайте от тиранина Путин....

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Съб Май 21, 2022 9:45 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7878
Местоположение: София
Мнение Re: Новини от цивилизования свят
Култ към смъртта... Цивилизовано и демократично.


Съб Май 21, 2022 10:48 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 16981 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 933, 934, 935, 936, 937, 938, 939 ... 1133  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни