Отговори на тема  [ 15576 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 958, 959, 960, 961, 962, 963, 964 ... 1039  Следваща
Новини от страната 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2800
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Новини от страната
sparkybg написа:
Точно в наши дни и точно в България да ми твърди някой че няма достъп до информация, айде нЕма нужда! Средствата за масова инфорамция не се изчерпват с btv и Nova, дето толкова ви бъркат в очите. Нито с телевизии въобще.

Така е, цитираните от теб телевизии и други + други печатни и електронни такива не ме дразнят толкова, защото нито ги чета, нито ги гледам, нито ги слушам и най-важното НЕ плащам за тях.
ВРЕДНИ СА, защото както nik описа - зомбират народните маси по описания от него начин.
Спомни си облъчването по времето на кромида. Мощно, грозно, гнусно, брутално.
Е, сега истината започва да излиза на яве, ама пред свършен факт това какво ни грее?
Виж за националната телевизия и радио - нещата са различни, защото "насилствено" плащам за тях, без да имам избора да НЕ плащам.
И след като плащам за тях искам да мога да се информирам от тях, а не да бъда облъчван с едностранна пропаганда на едни или други.
И защо това не се случва? Зацийклихме за хамериканците, но точно за това натиска е от Европа според мен, а не толкова от хАмерика.

Искам по тях за един въпрос като приемането на еврото да бъдат организирани дискусии в които експерти (а не политици) с различно мнение да дискутират всички възможни въпроси и аспекти "за" и "против", та да мога да си изградя някакво мнение и ако все пак решат да ни попитат дали сме за или против - да взема "информирано" решение. Лично аз нямам 100% отговор на въпроса. Мнението на хАпарцумЯни и слузести политици някак си не ме убеждава "за". По-скоро ме убеждават против.
От друга страна анализатори като Г.Сарийски примерно с примери и повдигнати въпроси ме карат да мисля, че евтото не е добра идея за нас точно в този момент.
Определено това е добре да се случи, но когато сме готови за него икономически и стига еврозоната да я има все още.


Нед Мар 12, 2023 8:57 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10370
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Новини от страната
sparkybg написа:
...но за обикновения човек зависи колко му е заплатата. А БВП-то дори и на глава от населението изобщо не кореспондира пряко със заплатите (особено пък за такива като нас), а е само обща оценка за икономиката.


Така е. Само обща оценка е, но то абсолютни оценки няма.

Иначе не разбрах какво гледаш. Сложи България и Унгария и ще видиш как ножицата между нас расте. Което би трябвало да си го знаем, щото не е тайна, че сме в опашката на много класации.

Интересно е също, че през комунизма тенденцията е била наобратно. И това също не би трябвало да ни изненадва.

Но това дето твърдеше за Орбан аз не го виждам;-)


Нед Мар 12, 2023 9:22 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28015
Местоположение: София
Мнение Re: Новини от страната
Нещо не разбирам смисъла на тая дискусия, започнахме да се повтаряме ...не че не се нищят периодично едни и същи неща, ама в рамките на 3 страници нещо почва да става досадно.
Дали да не сменим малко дискусията, не кой как ни бил прецакал или ни цака, не дали преди 10-ти икономиката е била по-добре, а какво може да се направи за да бъдем по добре. Ясно е че външните влияния ги има, това е даденост и не можем да направим нищо, но останалото е в наши ръце.
И малко от друга страна същият проблем, в Чикаго има 300 Хил българи, това е четвъртия по големина БГ град с БВП може би колкото цяла България ....300 Хил, но това и за САЩ е доста голяма общност, май само поляците имат по-голяма в Чикаго ...и какво ? Голяма част от тези хора живеят в едно конкретно Каунти, не че е много хубаво, но какво правят за да го направят по-хубаво - нищо ...спокойно могат да имат техен кмет, представители на различни места в администрацията, това е много силен лост, много неща могат да направят за да си подобрят състоянието, но май нищо не се прави. В момента консула е амбициозен, заел се е да прави нещо, и така й естествено си има неговите си цели, но Българина е странен човек, не иска да дава а само да получава, и не става въпрос да дава пари дори, малко от времето си, да се види че има такива хора, такава общност, те сами ще започнат да ги търсят ...това като пример как някъде, където може да зависи нещо от нас пак не зависи ....
Една българска улица нямат ...айде имат една ..на 300 Хил българи и каунти населено предимно с Българи, страшна работа ....


Нед Мар 12, 2023 9:41 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6019
Мнение Re: Новини от страната
това за орбан всъщност не е негово мнение, това е общата пропаганда която се натрапва от запада по адрес на унгария
още преди изборите 2022 имаше една стабилна кампания срещу орбан, както критики на държавно ниво от няколко държави + палячовците в брюксел, така и медийна кампания за облъчване на простолюдието, много ги е яд че не могат да го сменят с послушник, нарушавал бил туй, нарушавал бил онуй, все етикети някакви без основание, виновен че защитава унгарските интереси и хората го избират
и понеже това не беше достатъчно започнаха да му спират разни евро фондове и да го изнудват с условия, обаче това не се говори... говори се само колко лош е орбан и който е податлив на манипулации вярва

тони - напълно съм съгласен с теб, и бих поставил точка първа като най важна цел, за да има резултат първо трябва да има консенсус - как да стигнем до консенсус с хора които вярват на телевизора, а не на това което е пред очите им?


Нед Мар 12, 2023 9:54 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4197
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Новини от страната
t_i_t_o написа:
palavrov написа:
Не бива да се пречи на естествения подбор.

Я дотук пишещите да се замислят дали живеят зле и искат нещо да стане по добре или напротив. Защото според мен си живеем като презадоволени аристократи и в човешката история досега май не е имало такъв период на изобилие и благоденствие - за който не вярва да види колко и къде има най голям прираст на населението което е добър индикатор.

А след това се замислете на колко човека сте осигурили прехраната? За колко човека носите отговорност? Какво ви дава основание да имате дързостта да решавате кой и как трябва да живее и какво да прави?

Мизерства някъде в някоя дупка ама готов да дава акъли милиони, че и милиарди как трябвало правилно да живеят. Неосъзнат левак ... аман от лаладжии ... да му декларирали американското финансиране а за руското мълчи кат' пън. Американското ако не е декларирано откъде щеше да знаеш, че там разните му фондации са давали пари - ми че те си го пишат по сайтовете - и тези които дават и тези които получават. Рядко някой от тях се крие. Ай сравни го с ушанките ...

И аз това говоря от сума ти време, ама тук във форума както се вижда иде реч за болестни състояния:
Цитат:
Параноя
Параноята е психично състояние, характеризиращо се с повишена тревожност и ирационален страх, нерядко със следи на налудност за преследване и/или придружено от вяра в конспирация. Параноята е болестно състояние, при което човек има усещането, че някой непрекъснато го следи и преследва.

В медицината терминът може да означава психично заболяване, характеризиращо се със специфична система от илюзии, без нарушения на когнитивните функции.

Думата произлиза от гръцки език (παράνοια) и означава лудост.

Параноя – представлява патологично надценяване на собствения Аз-образ (представата на личността за себе си). Тя се разглежда като вид невроза, която се дължи на силно развито чувство за малоценност, съпроводено с гордост от постигнато. Този вид комплекс се свързва с това, че човек мечтае да участва в ситуации, в които той е най-добрият. Подобни действия разделят личността от реалните отношения. В нея се развива огромна гордост, недоверчивост, мнителност, измислена мания за преследване, които правят този човек лесно раним, егоистичен, взискателен и предявяващ претенции да бъде харесван. Човек с такъв комплекс, при контакт с околните е агресивен, предирчив, не желае и не може да се впише в общите изисквания. Параноикът е труден за разбиране. Преценките му са деформирани и изменени. Възприема дори най-малките неща като сложни. Импулсивен и свръхемоционален. Подобен тип хора трудно се приемат от околните, защото смятат, че всичко им е позволено. От привидно мнимо спокойствие те бързо преминават в активно и се стремят да доминират над околните като се стремят да внушават своите оценки или мнения. Параноикът крие в себе си враждебност, но в същото време демонстрира омраза и в много случаи деспотизъм. Това е провокирано от патологичното надценяване над собствената личност. Такъв тип хора споделят всички свои виждания пред останалите като се стремят да ги накарат да им партнират.

Луд умора няма, само се поти!

Признах те! Не ми беше хрумвало да чета дефинициите на психичните отклонения - това за параноята си е писано направо за колегата ник. Не ти трябва да го познаваш лично за да го познаеш по писанията му що за отклонение има. Явно си му трябва спешна медицинска помощ. То това е жалко де.

_________________
Мразя да мразя ...


Нед Мар 12, 2023 11:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6019
Мнение Re: Новини от страната
за съжаление такива лиглоьвци също не са малцинство, не стига че са извън пътя ами и се надъхват един друг... трагедия... неспасяеми...

Това поведение ми напомня на пешеходните пътеки пред училищата - навсякъде другаде са нормални пешеходни пътеки, но на някои места като например пред училищата са с цветовете на дъгата.......


Нед Мар 12, 2023 11:31 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2800
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Новини от страната
Като приказвам за БГ медиите - най-пресният пример е отразяването на протеста от вчера.
В колко вечерни и късни новини въобще беше споменат протеста?
Е, за сметка на това широко беше отразена поредната вандалщина на стотина футболни лумпени, понеже такава човешка измет е нещо невиждано до момента в БГ...

След бързо търсене в нета намерих само това видео в ДИР-а, от което се добива някаква представа за мащаба на протеста.

БТА от друга страна ето така сметна за правилно да го отрази.

В други медии беше споменато че в него са участвали няколко хиляди човека, ама това "няколко" - колко е? 0.01, 0.1, 1, 10, 100, 1000 ?

И в крайна сметка не ми стана ясно колко всъщност е бил голям протеста в София. А вие разбрахте ли?

И майната им на медиите, за които не плащаме "насилствено". Интересуват ме тези, за които щем нещем плащаме. Аз очаквам реално инфо точно от тях.


Пон Мар 13, 2023 9:42 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10621
Местоположение: София
Мнение Re: Новини от страната
Мярнах новината в дир-а...
Имаче протестът е бил толкова мащабен, че без да знам за него, по същото време съм бил от другата страна на ен-де-като на културата... и разбрах за тоя протест от дир-а...


Пон Мар 13, 2023 9:47 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 11:02 am
Мнения: 3070
Местоположение: София
Мнение Re: Новини от страната
miro_atc написа:
Иначе не разбрах какво гледаш. Сложи България и Унгария и ще видиш как ножицата между нас расте.


Същото , към което даде линк гледам, но в логаритмична скала, за да не зависи наклона от абсолютните стойности, а само от растежа. Българския и унгарския растеж са близки, като и двата са по-големи от този на Германия.

Сметни процентно растежа на всички интересуващи те между 2010 и 2018-та да речем, и ще получиш същото - немския ще е по-малък и от българския, и от унгарския. Тоест настигаме немците. Може с недостатъчна скорост, но толкова си можем.


Последна промяна sparkybg на Пон Мар 13, 2023 9:59 am, променена общо 1 път



Пон Мар 13, 2023 9:50 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 11:02 am
Мнения: 3070
Местоположение: София
Мнение Re: Новини от страната
emilvtc написа:
Като приказвам за БГ медиите...


По същия начин беше бяха отразени един куп разнопосочни мероприятия от подобен калибър през последните 2-3 години.

Те ти снимка в Стандарт:
Изображение

Цитат:
Организаторите твърдят по техни данни, че в протеста са се включили около 10 000 души в цялата страна. Копирано от standartnews.com


И, ти да видиш, даже в презряната ви Нова:
https://nova.bg/amp/news/view/2023/03/1 ... %B5%D1%82/

И... поредната опорка се оказа като всички останали - силно несъстоятелна. Няма и бити, пребити, прибрани и т.н.


Пон Мар 13, 2023 9:58 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6019
Мнение Re: Новини от страната
Така е, ако беше протест срещу закон осветляващ чужди агенти щеше да има извънредно прекъсване по всички телевизии за да отразят по няколко пъти провокаторите които предизвикват сблъсъци с полицията, за да изглежда като репресии от страна на властта, за да изкара на следващия ден още повече хора на улицата.... а сега няма драма няма нищо, 5 секундно отразяване с няколко напълно различни кадри, и нито един пълен, а тоя на бта кърти мивки....

медиите като цяло не са били много обективни но от ковида насам прави впечатление че нещо сериозно се е пречупило....


Пон Мар 13, 2023 10:18 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10370
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Новини от страната
sparkybg написа:
Същото , към което даде линк гледам, но в логаритмична скала, за да не зависи наклона от абсолютните стойности, а само от растежа.


Логаритмичната скала само по себе си не променя нещата. Но не ги прави и по-четими. Да се сравнява само растеж не е коректно. Примерно GDP на Китай е скочил 36 пъти за последните 30 години някъде. Какво ти говори това? Освен, че има растеж... ама то навсякъде има растеж. Само растежът не е достатъчен за сравнение, защото като вземеш някой с 100$ заплата и му я увеличиш 36 пъти той ще получава 3600$. Друг ако е бил на заплата 5000$ и му я увеличиш "само" 2 пъти става 10k$. Не знам за теб, но аз бих предпочел да съм на мястото на втория калпак. Разбира се първия ако заплатата му продължава да се увеличава все така геометрично ще е друга бира. Но общо взето това никак не е гарантирано. Напротив, растежът винаги е зависел от абсолютната стойност. Не само от нея разбира се.
Надявам се, че разбираш какво искам да кажа.... На практика при БВП аз винаги гледам да има някакъв референс, и то близък референс. В случая ако говорим за Германия, хубаво е на фона да има и Западна Европа, ако говорим за България и Унгария, хубаво е да се вижда и Източна Европа.

Ето така:

Прикачени файлове:
Screenshot from 2023-03-13 10-09-11.png
Screenshot from 2023-03-13 10-09-11.png [ 18.98 KiB | Прегледано 343 пъти ]


Цитат:
Българския и унгарския растеж са близки, като и двата са по-големи от този на Германия.


Ако гледаш само растеж да... Но пак казвам едно е да увеличиш заплатата на Ханс с 10% друго е на инж. Ганев. В случая това, което ни интересува е тенденцията, кога нашият БВП ще настигне унгарския и кога унгарския ще настигне европейския. Освен това аз гледам и как всеки се държи спрямо сходни на неговата икономика.
Очевидно е, че българската икономика е под източноевропейската. Очевидно е, че унгарската е над източноевропейската. Освен това унгарците скъсяват дистанцията със западноевропейската. Да, видимо спрямо немците нещата не са толкова добре. Но в случая немската икономика както виждаш поне засега вървеше над западна европа. Не случайно на немците им викат локомотива на Европа. И прочети внимателно пак какво твърдях и продължавам да твърдя. А то е, че унгарците настигат западна европа (или поне имат такъв шанс след N години). Не съм ги сравнявал с немците, въпреки че и спрямо тях има нещо като настигане... но предвид това дето писах за базата по-горе, не искам да правя изводи. Демек унгарците и немците имат толкова голяма разлика и малко по-големия ръст на унгарците не доказва нищо...


Пон Мар 13, 2023 10:47 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 11:02 am
Мнения: 3070
Местоположение: София
Мнение Re: Новини от страната
miro_atc написа:
...Само растежът не е достатъчен за сравнение, защото като вземеш някой с 100$ заплата и му я увеличиш...


Горе писах - БВП на калпак хич няма пряка връзка със заплатите, особено в българия:

sparkybg написа:
...2007-ма средната заплата в България е 390лв, сега е 1700, или 435% увеличение, в Германия 2007-ма е 2266 евро, сега е 4093 евро, или 180%.


И това е съвсем естествено - имаме европейски трудов пазар + недостиг на работна ръка, и квалифицирана и всякаква друга, тоест за да имаме икономика трябва да вдигаме заплати, иначе работниците ще идат някъде, където са ги вдигнали достатъчно за да покрият разликата в разходите че не са си вкъщи.

miro_atc написа:
Надявам се, че разбираш какво искам да кажа.... На практика при БВП аз винаги гледам да има някакъв референс, и то близък референс. В случая ако говорим за Германия, хубаво е на фона да има и Западна Европа, ако говорим за България и Унгария, хубаво е да се вижда и Източна Европа.

Така де - горе съм дал референси. Чехия, Унгария, България, Сърбия, Франция, Германия. Привидно по двойки близки държави, макар че съм бил свидетел на разликата между нас и чехите и унгарците през 90-та. На светлинни години бяха. Даже по скромното ми мнение МНОГО по-добре от източно-германците. А румънците бяха на свелинни години, ама зад нас. Трагедия беше! Те някога и гърците са идвали на работа в България, ама толкова назад няма смисъл да се връщаме, освен за оценка на "благотворното" руско влияние в целия източен блок.

Сравнението не Унгария е по-коректно с Чехия, не с нас. От друга вселена са. Ние можем да се сравняваме с Румъния, и то само до някъде, и със Сърбия, пак до някъде.

miro_atc написа:
Ако гледаш само растеж да... Но пак казвам едно е да увеличиш заплатата на Ханс с 10% друго е на инж. Ганев.

Средностатистическия инж.Ганев в общия случай е доста по-настигнал Ханс по заплата, несъразмерно спрямо растежа на БВП.

miro_atc написа:
В случая това, което ни интересува е тенденцията, кога нашият БВП ще настигне унгарския и кога унгарския ще настигне европейския.

За обикновения човек е по-важна заплатата. БВП-то ни на калпак като южняци никога няма да настигне немското. Аз бих поставил като за начало по-скромни цели - да настигнем и изпреварим румънците по заплати. Хем е по-краткосрочно, хем вече сме били там, тоест от нас си зависи. В момента буквално гоним инвеститори, не само чужди а и български.

miro_atc написа:
Демек унгарците и немците имат толкова голяма разлика и малко по-големия ръст на унгарците не доказва нищо...

Съгласен с това. Както горе поменах, БВП (бил той и на глава от населението) и изменението му нямат пряка връзка с това как живеят хората в една държава. Как живеят и дали си одобряват упрявляващите се вижда на избори. Моето мнение че на Орбанчо тоя мандат ще му е последен, щото се оля, като всеки друг, задържал се достатъчно дълго на вляст.


Пон Мар 13, 2023 11:33 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6019
Мнение Re: Новини от страната
с какво точно се е олял? какво лошо за унгария е направил освен че се е явил на избори и след като спечелил с мнозинство не изпълнява мокрите сънища на западняците да освободи поста за про-западен продажник?


Пон Мар 13, 2023 11:41 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 11:02 am
Мнения: 3070
Местоположение: София
Мнение Re: Новини от страната
nik написа:
с какво точно се е олял?
С това че иска да подчини и съдебната система. Заради което вече са започнали да му спират кинтите. И изобщо с откровената си шизофрения - постоянни критикува ЕС, гушкат се с путя, в същото време нито предприема мерки да излиза от ЕС, нито се мръщи на евро фондовете. До вчера пръв приятел и с наш Бока Тиквоун, сега нещо и той му бил крив.

Орбан е популист точно като наш Тиквон, само доста по-ловък от нашия. Такива си заминават като свършат кинтите и се наложи да бъркат в джоба на избирателите си. Ми, лесните кинти свършват. :)

След следващите избори в Унгария пак ще си говорим. Може пък и да не съм прав.


Пон Мар 13, 2023 11:53 am
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 15576 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 958, 959, 960, 961, 962, 963, 964 ... 1039  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни