Отговори на тема  [ 60 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Медта има лошо съпротивление ...... 
Автор Съобщение
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 11:36 pm
Мнения: 353
Мнение 
velio написа:
Cekins написа:
За колоните не знам, ама в сигналните кабели разлика има и съм я чувал - демото беше с някакъв кабел за левче и кабел струващ около 100-тина лева. Е не мога да си изкривя душата и да кажа че нямаше разлика. Хем усилватела, плейъра и колоните не бяха кой знае какво.


Амчи извинявай ама все пак нека говорим за реални неща. Не може да вземеш най-евтиния китайски кабел, който освен изолация има по един косъм мед вътре и да твърдиш че видиш ли тези за по 100лв са над всичко. Вземи един нормален ширмован кабел, какъвто си имаше едно време по българските техники и така сравнявай...
Според мен всичко се базира на факта че на пазара има доста ментета и това което е с нормално качество или не се намира или е захаросано и струва х10 или х100.


Eто това е истината! А от тук тръгват митовете за разликите по кабелите и звученето !

_________________
Сичкото що е транзистор за илядо и пестотин волта се е BU ...


Вто Ное 04, 2008 2:21 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Окт 10, 2004 8:55 am
Мнения: 1718
Мнение MMM
Цецо написа:
Аз пък мисля да взема да пробвам с пръчки цилиндрична мед Ф10. Отгоре ще им направя слой злато и слой сребро, че може и един платинен да хакна. Така токоносителите ще имат избор откъде да минат. Ще се получи нещо като яйцата от щастливи кокошки. Електроните ще могат да си се разхождат свободно и наволя, кеф им през мед, злато или сребро. А звука от щастливи електрони е....

Недей го казва това на аудиофил току виж му излезе приказка и ще видиш скоро как ще се търгува на черно като топъл леб :D :twisted:

_________________
Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!
Няма невъзможни работи - има много трудни работи!
----------------------------------------------------------------------------------
"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате" !


Вто Ное 04, 2008 2:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 5:26 pm
Мнения: 1628
Местоположение: Сливен
Мнение 
Цецо написа:
Аз пък мисля да взема да пробвам с пръчки цилиндрична мед Ф10. Отгоре ще им направя слой злато и слой сребро, че може и един платинен да хакна. Така токоносителите ще имат избор откъде да минат. Ще се получи нещо като яйцата от щастливи кокошки. Електроните ще могат да си се разхождат свободно и наволя, кеф им през мед, злато или сребро. А звука от щастливи електрони е....


Ама мерки срещу прилепите да вземеш, че като накацат като лястовици по кабела.........
Като виснат де......


Вто Ное 04, 2008 3:10 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение 
Значи относно сигналните както казах съгласен съм че може да има посока в зависимост длаи е заземен от двете страни и дали няма нещо вътре, пасивен филтър или нещо от сорта, което обаче е пълна просоттия, но това е друг въпрос. Защо са запоени оплетките само от едната страна ... това може да е така само ако сигнала с епридава дифернециално, примерно някои микрофонни кабели, в другия вариант няма да получиш никакъв сигнал, или ще е доста извратенб защото масата ще ти се затваря през захранването, ама и това е друг въпрос.
Но я сега няко да ми обесни каква е разликата в кабелите .. тук нещо не ми е съвсем ясно. Значи разглеждаме чисто физически и електрически.
Имаш колони отдалечени на 5 м от усилвателя. Имаш кабел 1 кв. Първо нека само спомена ралзиката в проводимостта на медта и среброто, мед - 59.6 exp 6 , сребро 63.01 exp 6, така разлика 5.4% .... така погледнато даже звучи не малка разлика.
Продължаваме нататък нека видим какво е съпротивлението на метър, за сребърния имаме 15.87 mOh а за медния имаме 16.78 или разлика 0.905 mOh. За 5 м кабел получаваме ралзика 4.53 moh, и за двете жила стават 9.05 moh. Ако приемем че озвучителното тяло е с много малък импеданс, да речем 2.7 ohm /препдолагам всички аудиофили знаят че високоомните озвучитлеи са за предпочитане/ то на фона на импедандса разликата в съпротивлението на медта и среброто е 0.3 %, при 8 омови тела разликата е едва 0.1 %. Не знам доколко са наясно с технологията на производство на озвучителни тела но толеранса в съпротивлението на шпулата е доста по голям от 0.1%.
Ако някой е много на зор мога да взема и да пресметна кава е ралзиката от контактни съпротивления м-у клемите и как таиз разлика превишава тези 9 moh м-у двата типа проводници. При голямо желание мога да пресметна и какви са ралзиките при протичане на високочестотни токове, говоря за порядъка 30 khz като приемаме че това е праг на чуваемост.
Та на база на по горната проста сметчица не знам каква ралзика може да има от типът изпозлван проводник. Аз съм се знаимавал години наред с аудиотехника, измервал съм нелинейни и хармонични изкривявания които няма никакъв начин да бъдат доловени на слух, реално самото им измерване изисква доста прецизна апаратура. Но да приемем че различни схеми имат ралзично звучене, това го допускам, но не и че ралзика в съпротивлениеот на кабела от порядъка на 0.1% спрямо ипеданса на озвучителните тела оказва влияние ... това малко не го вярвам. Всъшност върлите фенове на лампови усилватели не е лошо да се змаислят колко им е съпротивлението на трафа, аз съм готов да се обзаложа че ралзиките м-у намотките на отделни трафове ще са съизмерими с разликата в тези 5 м меден или сребърен проводник. Не е лошо да помислят и колко е импеданса на изходните стъпала, мосфет или биполярни, за да им стане ясно колко минимална е разликата от тези 9 мили ома . Също така не знам доколко са наясно, но говорителите им си менят съпротивление докато работят, ако се позаинтересуват колко е съпротивлението на шпулата, какъв е коефициента на медта или това от което е навит говорителя, говоря за тмеертурния коефициент, може да с еукаже че съизмеримо изменение може да настъпо при самото включване на озвучитеното тяло, да не говорим ако не си в климатизирана стая, при дискотечните озвучители има еидн ефект компресия на мощност, вследствие точно на това загряване, но приемаме че аудиофилите слушат на достатъчно малки мощности за да не с еповиши кой знае колко температурата на шпулата.
Може да почнем да смятаме и капацитети да видим до колко влияят на този тип линия .... Това че има хора които са склонни да плащат за илюзиите си лошо няма но нека н с еопитват да изкривяват физиката.
Има неща с които съм съгласен, примерно тип усилвател, тип колони, ако щеш и в типа на сигналните кабели /не говорим за турски с коит хващаш радио хр.ботев .../ но за влияние на кабела от колоната до усивлателя ..... а пък и за посока ако стане въпрос ... няма да пиша какво мисля, но най-малкото подобно твърдение звучи смешно.

А да ми демонстрирате разлика във звученето смисъл няма, вече съм толкова глух че няма да усетя нищо.


Вто Ное 04, 2008 3:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Окт 10, 2004 8:55 am
Мнения: 1718
Мнение Mda
Изцяло те подкрепям :supz:
Но има едно основно нещо предполагам аудиофилите не знам до колко са наясно. Все пак е важно как са свързани колоните по фаза, защото някой път ако сигнала е с еднаква фаза демек моно и отива до 2-та канала еднакъв по сила а пък колоните са разменени + и - се получава леко унищожаване на звука в някой точки от помещението, та ако за тази посока на кабела иде реч все пак има значение :D

_________________
Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!
Няма невъзможни работи - има много трудни работи!
----------------------------------------------------------------------------------
"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате" !


Сря Ное 05, 2008 12:20 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение 
ToHu написа:
Според мен това с посоката се е появило от едни кабели които ако се не лъжа имаха вътре нещо, филтър ли беше, не помня точно, и при тях доколкото си спомням наистина имаше разлика.


:oops: Малко ме е срам да си призная, ама и аз се подигравам на аудиофилите и въпреки това спазвам посоката на кабелите.

Кабел без посока:
Изображение
Кабел без посока:
Изображение

Кабел с посока:
Изображение

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Сря Ное 05, 2008 1:28 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юли 31, 2007 1:55 pm
Мнения: 1792
Местоположение: София
Мнение 
Последния кабел за какво аудио е? :D


Сря Ное 05, 2008 1:44 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение 
woody написа:
Последния кабел за какво аудио е? :D

Имам аудио кабел само от едната страна с ферит, но ме мързи да го снимам. За това намерих с google какъвто и да е аналогов кабел който изглежда подходящо и го сложих за да илюстрира идеята.

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Сря Ное 05, 2008 1:48 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 22, 2004 10:24 pm
Мнения: 1923
Местоположение: Габрово
Мнение 
ToHu написа:

А да ми демонстрирате разлика във звученето смисъл няма, вече съм толкова глух че няма да усетя нищо.



За какво изобщо спорим... :)


Сря Ное 05, 2008 5:45 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение 
Едно времесъмчувал, и съм слушал, знам каква е разликата м-у ламба,мостфет,биполярен, знамкаваеразликата между TDA и STK, и не казвам че тамняма разлика, нозаралзикавкабели ... ти чувал ли си я? Относносигналните кабели както казах ралзика м-у посока и качество на кабела има, като по скоро всичко е до качество, не толкова посока. Относно феритите, те имат по особенно предназначение ама ....


Сря Ное 05, 2008 6:32 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Нед Юли 29, 2007 1:41 pm
Мнения: 610
Мнение 
Аз пък предлагам всеки кабел да престоява по 3 нощи в църква и всяка сутрин попът да го миросва.

Обаче и аудиофилите (разбират-неразбират) имат право да искат качество на звука. Откога псувам, че на работата музиката не се чува добре, к'во ли не пробвах. Накрая причината се оказа в калпавите МР3 кодеци на плейърите, Winamp напр. Като пуснах същата музика през аудиофилския Foobar2000 нещата си дойдоха на място. А Foobar2000 е страхотен, само дето при първоначално пускане прилича на Windows Explorer. Обаче какви възможности има...

_________________
Тя простотията по хората ходи


Пет Ное 07, 2008 1:00 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение 
на крив кабел кодеците му пречат :D


Пет Ное 07, 2008 10:24 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Ное 30, 2004 11:44 pm
Мнения: 2811
Местоположение: София
Мнение 
ДедоБоре написа:
на крив кабел кодеците му пречат :D

Тъй де! Очаквам да прочета сега и как радиуса на огъване на кабелите влияе на качеството, защото някои електрони не могат да вземат завоя и излитат от трасето. :D


Пет Ное 07, 2008 10:32 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение 
те и тез "посокови" филтри са същата мъгла.

по-сериозно:
някой може ли обясни теоретичната (или може би теологичната) постановка на поставянето на EMI-клампа на аудио кабел?
и защо трябва да е само от едната страна и от коя страна в същност - към източника или към приемника.

приемайки, че в общия случай двете устройства в краищата на кабела не са импедансно съгласувани, да попитам:
-как влияе коефициента на стоящата вълна и респективно отразената енергия от приемника.
-по тази логика би трябвало да има значение и дължината на кабела като отношение към дължината на вълната?
-и за кои честоти горното е по-уловимо на слух?

за влиянието на спектралната плътност и за фазовия шум ще питам после :roll:


Пет Ное 07, 2008 11:18 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение 
Да бе, това с EMI клампата на аудио кабел ме утрепа :)

Ама знам ли, то аудиофила има много широк спектрален обхват на ухото. Аудиофилското HI-FI казват било от 0.1HZ до 100МHz. И понеже входните, респ. изходните стъпала на техниката са супер широколентови (за да не ограничат ценните тонове в края на обхвата), въпросната техника трудно се промушва през EMI проверките. И явно за туй се налага поставянето на EMI клампа. Но това не е беда, истинските аудиофили след закупуване я премахват, тъй като променя формата на тока при високите :)

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Пет Ное 07, 2008 11:30 am
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 60 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни