Отговори на тема  [ 48 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
С какъв микроконтролер да започна? 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2586
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: С какъв микроконтролер да започна?
PIC16F627A
Аз почнах със К155ЛА3 и Турбо Паскал ама това е нещо средно между тях :)

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Чет Юли 20, 2017 1:07 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: С какъв микроконтролер да започна?
Няма кой вече да копае ТТЛ, нищо чудно девелопърите масово да нямат никаква идея как работи ком порта, таймера или spi, за тях са просто регистри, те не ги свързват с желязото. Чисто хардуерно ако оставим перифериите настрани, модерните днес процесори не са лесни за разбиране чисто хардуерно. Пик мога да сглобя с ТТЛ ки, ама я пробвай с imx, но малко или много всичко се свежда до същото. Така или иначе си мисля, че е добре човек да е наясно как точно цъка бомбата а не само как гърми.


Чет Юли 20, 2017 7:05 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10614
Местоположение: София
Мнение Re: С какъв микроконтролер да започна?
slav4o.com написа:
PIC16F627A
Аз почнах със К155ЛА3 и Турбо Паскал ама това е нещо средно между тях :)

А с какво наливаше написаното на паскал в тоя 7400 :D


Чет Юли 20, 2017 10:29 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 11:02 am
Мнения: 3070
Местоположение: София
Мнение Re: С какъв микроконтролер да започна?
itso.t написа:
А с какво наливаше написаното на паскал в тоя 7400 :D


С паралелния порт, примерно.


Чет Юли 20, 2017 10:40 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Фев 13, 2013 2:35 pm
Мнения: 1748
Мнение Re: С какъв микроконтролер да започна?
miro_atc написа:
Не съм убеден че хапването на малък пикльо помага с нещо. Даже напротив, според мен по-скоро разваля вкуса не само на ембедед но и програмирането като цяло.
Ниското ниво може да се обясни по много начини, включително с абстракции от рода на автомат с памет. И е по-добре, особено за хардуеристи, щото такъв дето не знае що е то автомат с памет е като електричар дето не знае закона на Ом. Но проблемът е същинското програмиране, защото там проблемите става да се замитат под килима. Друг е въпросът, че така стигаме до програми дето искат по 128GB RAM за прости неща, но все пак някак си работят и авторите им оцеляват. Ако се занимаваха със силнотокова тия хора досега да ги е утрепал тока, ама уви... програмирането носи на всякакви идиотщини. Специално ембедед и по точно ПИК32/АРМ е добре като основа, понеже там все пак си ограничен от към гигабайти и гигахерци и не всяка идиотщина минава метър. В същото време те принуждава да научиш поне малко програмиране, в противен случай се закопаваш яко.
Като казвам проблеми и основи на програмирането имам предвид що е то структуриране на код, структура на проект, как се работи с чужд код (библиотеки), как да правиш код, който да се ползва и от други. Разбира се и от теоретична гледна точка, що е то алгоритъм и има ли почва, най-често срещаните алгоритми. Що е то многозадачност, синхронизация, динамични памети и т.н. Тия неща са навързани като свински черва и всяко решава едни проблеми, създава други, иска се поне маааалко от мааалко да имаш хабер, иначе лошо....

-Напълно съм съгласен.
Даже имаше топ програмист, който убеждаваше колко е добре да се шири из паметта. По-скоро се разширява блатото и се затъва в тинята. За това още си продължавам да пиша на паскал, че не е лаком за памет/ресурси. Тръпка си е да си видя работеща от 2г на неизключван компютър със 64MB RAM/Win98 и отпечатана картинката на монитора :) . И компонентите му според мен са по-работоспособни от аналогичните С++.
Преди към проца вървеше сума ти задължителна железария- лач разделител на адреси-данни, ROM, RAM, дето сега са си вградени в чипа. Даже и на някои серийният беше външен. АЦП/ЦАП нямаше вградени. DDS го правехме с външни броячи и памети. Сега е едно чипче 5х5мм. Като гледам апаратурата ни от преди 20г е 5х по-голяма от аналогичната сегашна.
Правя варианти за демонстрационна платкам с TTL-ки за онагледяване на архитектура. То освен че е голяма, се оказа, че основните чипове ми излизат 300 евра...? Симулирах я софтуерно. Може и на FPGA да я докарам.

Иначе по темата- за начало си препоръчвам Arduino-то. каквото и да му е- веднага му се задава кои пинове са аналогови/цифрови, входове/изходи. И не им се гледа на кой порт са и с какви регистри, къде се сетват. И диминг на светлините поддържа. Като задобрее, ще се е ориентирал на къде да се развива според задачите и възможностите на хардуера.


Чет Юли 20, 2017 11:48 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: С какъв микроконтролер да започна?
Момци, само да ви обърна внимание, че авторът на темата има само 1 пост, а останалите 3 странци са ваши писания и препирни! Тези неща, които казвате, са верни обаче работата отива към онзи виц със "сфруухт", "хсфрух"(може да се много начетена ама не знаеш как пърди слона!). Така че предлагам да спрем малко с инфото и да оставим човека да обясни какво точно иска да прави!

_________________
www.elkran.com


Нед Юли 23, 2017 7:08 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4715
Мнение Re: С какъв микроконтролер да започна?
Тръгнеш ли на Ардуино, ще си останеш на Ардуино...

Малък пик, атмел, чисто С, не бягай от Асемблера, целта ти е да разбереш основите, а не да гониш розовия слон
ЧЕТИ, питай, експериментирай...
След години, няма да има значение за тебе какъв е процесора

_________________
main[-1u]={1};


Нед Юли 23, 2017 8:32 am
Профил ICQ
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Вто Юли 18, 2017 8:54 pm
Мнения: 2
Мнение Re: С какъв микроконтролер да започна?
Така, първо благодаря на всички коментирали! Беше редно да обясня каква е ситуацията - не съм напълно начинаещ. Завърших бакалавър Електроника преди няколко седмици. В университета съм работил с ПИК и MSP430, писал съм на Асемблер. Откъм хардуер имам базови познания, но досега не съм програмил микроконтролери на C, а искам да се науча. В крайна сметка се спрях на STM32. След процеса на "разузнаване" ще реша за конкретен dev board.


Нед Юли 23, 2017 7:17 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: С какъв микроконтролер да започна?
Лично аз недолюбвам много много тези бордове! Основният проблем е ще напишеш някаква програма и тя ще си работи, обаче ако няма кой да направи платката - все тая! Вярно, че ако си правиш сам първата платка ще си в доста неизгодна ситуация - нямаш работеща програма и работеща платка! И съответно ще трябва да си поиграеш, за да разбереш къде е проблема! Но това е нормално, така че свиквай!

_________________
www.elkran.com


Нед Юли 23, 2017 8:19 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: С какъв микроконтролер да започна?
Е какъв да е токова зора с платката, ако не почне с някой на 400 Mhz... а и с него не е толкова страшно. Предполагам ще почне с някой от F серията.


Нед Юли 23, 2017 11:26 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: С какъв микроконтролер да започна?
Пък аз така и не разбрах какво точно ще започне, ама младо е момчето - животът е пред него.
П.С: Някой от вас да е правил Операционен усилвател просто така, за да разбере как работи?


Пон Юли 24, 2017 12:29 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: С какъв микроконтролер да започна?
Ами Тони, основно правило в практиката е, че ако нещо стане от първия път, обикновено има грешка! :)
Аз това с тези STM32 не съм работил, но гледам че цените им са по-ниски от Микрочеповете, а и има супер евтини бордове в Али. Не изглеждат лошо!
Само този Пайтън малко.... Някакси предпочитам Ц!

_________________
www.elkran.com


Пон Юли 24, 2017 9:32 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: С какъв микроконтролер да започна?
Какво общо има питон със STM32?


Пон Юли 24, 2017 10:21 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2202
Мнение Re: С какъв микроконтролер да започна?
Ами на програматори дето гледах из Али пише, че са за Пайтън... Не съм много запознат! Може да има за Ц ама да са по-скъпи. Знам ли! Не съм се задълбочавал....

_________________
www.elkran.com


Пон Юли 24, 2017 11:20 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: С какъв микроконтролер да започна?
Нямам идея какво си видял и прочел там, но ако е програматор едвали ще има ограничение, програмата да е писана на Python :)
Най-разпространените дебъгери са сякаш 2 - j-link и SТ-link (примерно от някой Discovery или Nucleo платка). Мисля има достатъчно теми с цени и линкове за j-link.


Пон Юли 24, 2017 11:49 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 48 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни