Под андроид няма инф, там се работи с libusb-подобно API. Има уведомление че е дошло еди какво си vid/pid и можеш да го ползваш. Няма драйвер за виртуален ком на кърнел ниво - през libusb се прави поддръжката на същите заявки, само че user space, че даже и в джава по-скоро. Затова приложенията си чакат vid/pid-а, отварят (предполагам първия видян) и четат и пишат през него. Докато програмиста не напише нещо свястно, т.е. да има идеята че може да има и друг адаптер със същите идентификатори, и че може да има повече приложения, дето да искат да правят същото, е много вероятно да не стане нищо.
Когато пускаш приложението или при закачане на усб-то (първия път), питало ли те е с кое приложение да го ползва, и евентуално дали повече да не те пита? Така по принцип е механизма в андроида да закачин usb устройство към приложение. Не че не може и да си го поиска после приложението, което сигурно е така ако не те е питало.
Тука е една (от двете) библиотека за тази работа, която много вероятно са ползвали "твоите" програмисти:
https://github.com/mik3y/usb-serial-for-androidАко са работили копи-пейст сигурно има и кода от примера по-долу:
Имаш ли apk-тата на тия приложения, с които се бориш? Пусни ги да ги огледаме - може да изскочи нещо.
Другата популярна е тази:
https://github.com/felHR85/UsbSerialАвторите и на двете библиотеки има приложения за терминал под андроид - пробвай дали с тях ще можеш да подкараш достъп до двата ком паралелно - ако и там не работи сигурно е мисия невъзможна.