Вазелин може да си слагаш на дупето ясно в кои случаи.
В дистанционното работа няма. Ако спирта не помогне,работата е неприятна. Преди се лепяха нови проводящи гумички но при положение че едно дистанционно е 10 лева не си струва играчката.
Потенциометъра се лекува като с спринцовка обилно се впръска спирт вътре. После подгряваш с топъл въздух че да се изпари спирта след което още докато е загрят пак със спринцовка впръскваш малко фино машинно масло. Така ефекта е по траен отколкото с специализираните за целта спрейове. Тябва да си намериш само подходящ отвор. Обикновенно от страната на изводите има.
Единствено по добър резултат от това дава разглобяване на потенциометъра почистване с гума след което с твърд молив се драска по графитния слой. За много високоомни потенциометри трябва да се има пред вид че съпротивлението след това се понижава малко. и ако схемата е чуствителна към това не може да се прави така.
Главата се чисти с памуче и спирт.