Отговори на тема  [ 3973 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227 ... 265  Следваща
Тема за бързи и тъпи въпроси 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10621
Местоположение: София
Мнение Re: Тема за бързи и тъпи въпроси
Реконструктор написа:
Да, пробвах го днеска. 3 мм дебелина дискове просто не стават за рязане. :(

Според мен е голям прецак в днешно време човек да си купи ъглошлайф без регулиране на оборотите.
Регулаторът за лампа който си сложил освен оборотите намалява и мощността на ъглошлайфа. И като го натовариш, той вземе че спре.
Добре направените фабрични регулатори работят по много по-различен начин. При натоварване на машината оборотите не спадат или това е минимално. И си вършиш работа кат' пич...


Чет Авг 25, 2022 7:53 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 8:39 pm
Мнения: 1971
Мнение Re: Тема за бързи и тъпи въпроси
itso.t написа:
...Добре направените фабрични регулатори работят по много по-различен начин. При натоварване на машината оборотите не спадат или това е минимално. И си вършиш работа кат' пич...

Така е, но са по-скъпи. Обикновено пътят е малка, евтина машина, след това по-голяма и по-скъпа, която върши работа. Не е първият, който ще го установи, няма да е и последният. И аз по този път минах...

_________________
Определянето стойността на дадена величина се нарича ИЗМЕРВАНЕ!


Чет Авг 25, 2022 8:06 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10621
Местоположение: София
Мнение Re: Тема за бързи и тъпи въпроси
syscop написа:
Така е, но са по-скъпи. Обикновено пътят е малка, евтина машина, след това по-голяма и по-скъпа, която върши работа. Не е първият, който ще го установи, няма да е и последният. И аз по този път минах...

Ами зависи какво и колко ти подрънква в главата. :D
Навремето купих малкият флекс Бриколаж. Имаше промоция на някакъв модел на Спарки. Обаче не ми хареса и излезнах от магазина с най-скъпия им модел.
В ония години нямаше такова предлагане на Бош, Макита и останалите от бранша, а и цените им доста накиселяваха.


Чет Авг 25, 2022 8:29 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28014
Местоположение: София
Мнение Re: Тема за бързи и тъпи въпроси
Реконструктор написа:
ToHu написа:
Ами до преди да се появят тънките само с такива се режеше. Виж дадох линк към хилти, продават на кутии ама нали си програмист, пари имаш бол :)


Тия са олигофрени, искат да им вкарвам некви данни за фирма и прочие

Е това да ти е проблема, принципно според мен и без това става ама виж на лични.

п.с. аз пък да си кажа за толкова години май никога не съм имал шлайф с регулатор, намирам го за ненужно, всъщност много години назад си бях купил май един елтос и той май беше с регулатор, не съм сигурен. Шлайфа е за шлайфане, рязане колкото повече толкова повече, що да му намаляваш оборотите.


Чет Авг 25, 2022 11:48 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8900
Местоположение: Разград
Мнение Re: Тема за бързи и тъпи въпроси
Абе има моменти в които трябва да се намаля (и то доста) ама са малко по-специфични. На предната работа "лъскачите" са само с такива. Напоследък и другите са с регулируеми, щото разликата в цената (на Хилти) между регулиран и нерегулиран е нищожна и предпочитат да купуват регулируеми. За рязане няма никакъв смисъл ама като почнат да слагат разни четки и кечета за шлайфпасти вече си трябва. Кечето като го завърти на макс и след 2 минути го няма.

За дисковете за рязане вече съм писал - вземат се няколко диска, една дебела ламарина 5 до 10 мм и се реже права линия докато свърши диска - засичаш дължината, делиш цената на дължината и този с най голяма дължина на парична единица е твоят диск. Може да купиш диск за лев дето да отреше 20 см. и диск за 3 лв. дето да отреже 80 см. И обратното също е възможно.

Като дойдеше някой дето продава "най-добрите дискове", вкарват го в халето и пред него се прави теста - ако мине - почват да вземат дискове от него - ако не мине - той сам си знае що няма да му ги купят. В повечето случаи теста не минава :)


Пет Авг 26, 2022 7:33 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28014
Местоположение: София
Мнение Re: Тема за бързи и тъпи въпроси
Ами кечета и други подобни не са за такъв инструмент, има си инструменти за целта. Аз и четки избягвам да слагам, без значение от оборотите, телчетата са опасни. Не че не използвам, то има случаи в които е невъзможно да минеш без четка, е освен ако нямаш мобилен песъкоструй, или лазерно,почистване. Иначе рязане, подготовка на заварка, регулиране не трябва, от там на сетне според мен друг е и струмента.


Пет Авг 26, 2022 7:37 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8900
Местоположение: Разград
Мнение Re: Тема за бързи и тъпи въпроси
Абе пробват най-различни инструменти и накрая пак хващат "шливофалките". Точно има едни дискове-кечета дето могат да бръкнат с тях в разни вътрешни ъгли - реално няма с какво друго да ги въртиш. нещо като това : https://bauhaus.bg/keche-za-polirane-craftomat/p/51841. Има и едни други подобни на тия с шкурката ама са едно като пореста гума - те също са си за ъглошлайф и те също не носят големи обороти.

За пясъкоструя съм съгласен - от как взеха голям почти не съм виждал да ползват телени четки. Ама като отидат на обект е неизбежно - трябва да мъкнеш един камион с компресор, пясъкоструйка и пясък.


Пет Авг 26, 2022 8:06 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28014
Местоположение: София
Мнение Re: Тема за бързи и тъпи въпроси
Има електрически шлайф и полир машини, по нискооборотни, но истината е въздух. Това с електрическите е някаква балканска/източно европейска измислица, другаде по света не съм виждал да използват електрически за шлайфанве и шлифовъне. Освен всичко друго с електрическия го няма и контрола, то затова в БГ няма кой да ти подготви нещо от ламарина за хромиране, най-доброто което съм виждал постигнато е като трето качество в Китай :)
А ако говорим за завиране, не знам тоя големия шлайф къде успяват да го заврат, то е ужасно неудобно, от там пада и производителност. Аз като видя фабрика извън БГ да ми шлайфат шийт метал със шлайф и директно си тръгвам.
Иначе това за което говориш е на 3м скочбтайт ролок, съответно вече изкопирано или съблицензнато от който може. Оригиналните дискове са 15/18 Хил за 3/2 инча. Как да е, аз не съм намерил смисъл в регулируеми, сихур о като универсален инструмент и да си струва, не съм се замислял. Аз си имам компресор и различни въздушни, тоя в къщи е малко мъничък но за по-малките инструменти става, иначе в мехико дори не им давам да пипат флекса, ако някъде нещо трябва да се шлайфа с въздушния, и то малък, но то не им е работа на моите да шлайфат и режат.


Пет Авг 26, 2022 8:32 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10621
Местоположение: София
Мнение Re: Тема за бързи и тъпи въпроси
ToHu написа:
п.с. аз пък да си кажа за толкова години май никога не съм имал шлайф с регулатор, намирам го за ненужно, всъщност много години назад си бях купил май един елтос и той май беше с регулатор, не съм сигурен. Шлайфа е за шлайфане, рязане колкото повече толкова повече, що да му намаляваш оборотите.

Освен тенекета тия машинки могат да режат и неметали. Някои от тях се режат по-добре на по-ниски обороти. Например PVC профили и тръби. На максимални обороти диска топи материала, а на по-ниски след рязане остават стружки.
Регулаторът е полезен и когато не искам да вдигам прекалено много шум.
Би бил полезен и в случай като на Реконструктора - за да не превишавам максималната периферна скорост на диска.
И в още 99 други случая за които не се сещам в момента. :D


Пет Авг 26, 2022 9:35 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7895
Местоположение: София
Мнение Re: Тема за бързи и тъпи въпроси
syscop написа:
Реконструктор написа:
...
Да, пробвах го днеска. 3 мм дебелина дискове просто не стават за рязане. :(


Що не купи 1мм?


НЯМА. Сега набарах някви на 1.6 ще пробвам с тях.


Пет Авг 26, 2022 10:44 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7895
Местоположение: София
Мнение Re: Тема за бързи и тъпи въпроси
itso.t написа:
Реконструктор написа:
Да, пробвах го днеска. 3 мм дебелина дискове просто не стават за рязане. :(

Според мен е голям прецак в днешно време човек да си купи ъглошлайф без регулиране на оборотите.
Регулаторът за лампа който си сложил освен оборотите намалява и мощността на ъглошлайфа. И като го натовариш, той вземе че спре.
Добре направените фабрични регулатори работят по много по-различен начин. При натоварване на машината оборотите не спадат или това е минимално. И си вършиш работа кат' пич...


Това е така, да. Нещата са още по-зле, щото се оказа, че тва е най-скапания флекс във вселената - едва 500W. Общо взето, сега не можах да намеря под 600W, не знам как съм го улучил тоя. :) И без регулация на оборотите, т.е. като го свалих от стойката и пробвах на ръка, пак е голяма мъка и само стърже и напредва бавно. Трябва да го изхвърля и да взема нещо по-смислено. Ама да дойдат тънките дискове да го пробвам, пък после ще му мисля.


Пет Авг 26, 2022 11:18 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8900
Местоположение: Разград
Мнение Re: Тема за бързи и тъпи въпроси
Абе има и 1мм ама по добре недей че с тях вече става опасно. Пък тоя 500 вата - наистина по добре го изхвърли. Ако можеш да си позволиш си вземи нещо по джиджено - девалт или хилти. Разните бош, макита и други уж по-маркови не са кой знае колко по добри от китайските нонейм-ки ама са значително по скъпи. Има и едни малко по-неизвестни на нашия пазар марки, дето са на сравнително прилични цени - и те стават за хоби/домашно ползване.

Тони - пробвали са да работят с какво ли не - и въздушни и електрически с жило - все нещо не им харесва. А уж купуват уж най-доброто. Ми не им се получава да работят с тях. Много яка електрическа с жило има - събира прах. Колкото до бъркането по разни гънки - железата не са толкова малки а когато трябва да се полира огледално по вътрешни ъглови заварки с шлайфчето става най-лесно. Хилти имат малки и доста леки машинки - тия по 600 вата дето са. Естествено полирането е най-накрая. Преди това търкат с машики тип дремел с борчетата дето ги коментирахме преди седмица-две.


Пет Авг 26, 2022 11:47 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 8:39 pm
Мнения: 1971
Мнение Re: Тема за бързи и тъпи въпроси
Реконструктор написа:
...НЯМА. Сега набарах някви на 1.6 ще пробвам с тях.


Ако не ти е спешно към 5.09 ще идвам към София, мога да ти донеса армаган :)

_________________
Определянето стойността на дадена величина се нарича ИЗМЕРВАНЕ!


Пет Авг 26, 2022 12:29 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10621
Местоположение: София
Мнение Re: Тема за бързи и тъпи въпроси
Cekins написа:
Абе има и 1мм ама по добре недей че с тях вече става опасно...

Екстра са тънките дискове. Наскоро ми попаднаха ф125мм х 0.8 за неръждавейка. Още не съм ги пробвал, но нямам притеснения за надеждността им.


Пет Авг 26, 2022 1:11 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28014
Местоположение: София
Мнение Re: Тема за бързи и тъпи въпроси
Е аз в БГ само хилти купувам, дори и тия малките са корави, за подготовка на заварки ги използваме основно, иначе режем с орбитален циркуляр/плазма/резак, основно тръби се режат и заваряват, та точно тия малките изкарват доста, тежки дискове и доста шлайфане, като им се разтропа много лагера в хилти го сменят и продължават.
Ицо за неметалите сигурно е така, предполагам бетон, плочки и подобни ...а за дърво и пластмаси аз използвам циркуляри основно, или различни триони/ножовки ...Абе има сигурно смисъл от регулиране но аз за мене си не съм го открил.


Пет Авг 26, 2022 3:44 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 3973 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227 ... 265  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни