Отговори на тема  [ 32 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
ESP32 for dummer 
Автор Съобщение
Ранг: Професионалист
Ранг: Професионалист

Регистриран на: Чет Авг 27, 2015 10:54 am
Мнения: 539
Мнение ESP32 for dummer
ESP32
Накратко имам желание да го разцъкам това чудо.
До сега всички хоби и полу-професионални неща съм си ги правил на PICAXE или PIC под Great COW Basic
От няколко дни чета какво ли не за ESP32 и все повече се обърквам.
Имам чувството че с него ще се опитвам да забивам пирони все едно с атомна подводница... (не че е невъзможно)
Щеше ми се да продължа с писането на някоя разновидност на BASIC , но за ESP32 няма или поне не намерих ?!
Засега се спрях на Eclipse IDE и C++ . Някакви алтернативи ако някой има опит ? Изключваме Arduino IDE.
Там разните му микропитони и т.н не са за мен. искам да си щракам релета, да измервам напрежение , сензори крайни изключватели бутони, двуредов LCD и горе долу това.
Каква е "далаверата" с този Freertos така и не ми стана толкова ясно и дали има смисъл за елементарни hardware приложения.

С една дума на Eclipse IDE и C++ ли да наблегна или има някаква по-добра алтернатива за елементарни hardware проекти ? Времето ми е много кът за да пробвам и уча каквото ми падне из нета.

_________________
www.ev-bg.com


Пет Ное 29, 2019 12:13 pm
Профил WWW
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 20, 2013 4:18 pm
Мнения: 296
Местоположение: България
Мнение Re: ESP32 for dummer
Може да пробваш Visual Studio Code + PlatformIO. Лесно за инсталация с компилатори и библиотеки, и много примери и шаблони. Ще ти спести доста ядове в началото, и ако решиш, че ти трябва повече, мини на Eclipse. Можеш да програмираш на C или C++ за Ардуино, като последното е доста добра алтернатива. Много хора минават на VS Code за сметка на Eclipse.

FreeRTOS е овъркил за елементарни приложения, но го има - в случай, че ти потрябва.

Малко встрани от темата, но може ли да попитам защо не искаш да ползваш Ардуино. И аз съм чувал от много места, че "сериозните" инженери не ползват Ардуино, и в опита си да бъда и аз така, винаги съм бягал от него. Но точно за ESP32 ардуиното ми помогна да свърша каквото ми трябваше с няколко реда код. Вярно, за хоби проект, ама ми спести много време и усилия.


Пон Дек 02, 2019 11:51 am
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Пон Дек 15, 2014 10:05 pm
Мнения: 324
Мнение Re: ESP32 for dummer
ESP32 има така нареченото ESP32 IDF. Пишеш на C. Има доста примери и библиотеки за различните интерфейси. Можеш да ползваш и platformio, вместо IDF. Общо взето IDF-то си търкаля някакво RTOS. Има и menuconfig, което е бонус, че може да си правиш custom конфигурации.
Arduino платформата определено не става за по-сериозни приложения, но пък е подходяща, колкото да се запознаеш с контролера. Примерно да настроиш eth или WiFI е много просто - 1-2 реда код, докато с IDF-то ще има да си блъскаш главата като луд и да се чудиш какво да правиш. Добрата новина е, че винаги можеш да се учиш от примерите. В Olimex имаме доста демота с ESP32, та направо може да си вземеш една dev платка и да си цъкаш периферията, докато ти стане ясно кое как и защо и после да си направиш твоя с твоите потребности.
ПП: Esp32 имат и други framework за различни цели, което го прави доста универсално контролерче.


Пон Дек 02, 2019 10:55 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: ESP32 for dummer
Stoi написа:
Щеше ми се да продължа с писането на някоя разновидност на BASIC , но за ESP32 няма или поне не намерих ?!

Това трябва да го отбележим като голям плюс на есп-то :D

Сега, в ROM на есп32 има скрит BASIC интерпретатор:
https://hackaday.com/2016/10/27/basic-interpreter-hidden-in-esp32-silicon/
Който е базиран на този интерпретатор:
https://github.com/BleuLlama/TinyBasicPlus

Ако досега си работил на бейсик не виждам с какво ардуино платформата ще е по-зле - особено ако не искат ртос, т.е. не гониш някаква многозадачност и модели от типа на active object. И в двете говорим за прост императивен стил на програмиране, евентуално оцветен с някое прекъсване.

Лесен за ползване и от по-високо ниво език е Luа. Има и javascript, има и няколко вариант на микропитон. Това ако говорим за не-native код в смисъл интерпретатори/виртуални машини.
За нейтив основно е ESP-IDF - добре организиран и написан код, с много информация как се ползва. На github-а на espressif има и описание как да закачиш Eclipse за да го ползваш за IDE.
PlatformIO поддържа няколко "фреймуърка" за ESP - едното е ардуино, имаше още sming май, има и IDF интеграция - можеш да го ползваш от команден ред, но най-често се ползва от VS code.

Аз лично ползвам (и ми допада доста) една чудесия наречена VisualGDB - принципно е платена, но не е скъпа, за мен е оправдано понеже съм я купувал за linux cross проекти под Visual Studio. Иначе по тракерите има и лекарства за нея. Струва си да се погледне поне в trial версията - гарантирам че няма такова удобство - хората си разбират от работата и яко дерзаят. Поддържа и дебъг през OpenOCD - но това не съм го ползвал още (за ESP).


Вто Дек 03, 2019 8:25 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4713
Мнение Re: ESP32 for dummer
Цитат:
Малко встрани от темата, но може ли да попитам защо не искаш да ползваш Ардуино


Arduino e само една super loop библиотека ориентирана към С++ и "осъвършенствана" във времето
така или иначе като разцъкаш хардуерните леяри, драйвери, RTOS джиджавки пак ще сътвориш нещо като приложение
което ти гарантирам, че ще работи по зле от Ардуиното
Не ме разбирайте погрешно.
Ако ще правиш индустриален проект със ESP32: учи това което дава производителя

_________________
main[-1u]={1};


Вто Дек 03, 2019 9:05 am
Профил ICQ
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Чет Авг 21, 2008 1:52 pm
Мнения: 476
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: ESP32 for dummer
за есп32 най-подходяща си е тяхната Еспресиф IDF среда.

Да, уеб сървър и на ардуино среда ще подкараш, ацп, пвм също, но ако
трябва да правиш low power да бъркаш в копроцесора на асемблер или пък да правиш secure http
със сигурност ти трябва IDF.
Инженерна задача днешно време е рядкост просто да четеш ацп и да направиш web server.
Фунциите на Ардуино просто ограничават да бръкнеш по надълбоко.

Въпроса ти не би трябвало да е как да започна с есп32, а как да стана много добър на есп32 :)


Сря Дек 04, 2019 11:20 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4713
Мнение Re: ESP32 for dummer
че кво ти пречи Ардуиното да бъркаш "къде не трябва"
пак повтарям
setup();
while(1) loop();
С++ изпълнение плюс една библиотека за манипулация на стрингове ... тва е диното
с един тон копи/пейст библиотеки
проблемите с PSM sleep не е проблем а познание на платформата, къде кога как какво да изключиш за да паднеш под 10 микро ампера

_________________
main[-1u]={1};


Сря Дек 04, 2019 11:30 pm
Профил ICQ
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Чет Авг 21, 2008 1:52 pm
Мнения: 476
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: ESP32 for dummer
TheWizard написа:
че кво ти пречи Ардуиното да бъркаш "къде не трябва"
пак повтарям
setup();
while(1) loop();
С++ изпълнение плюс една библиотека за манипулация на стрингове ... тва е диното
с един тон копи/пейст библиотеки
проблемите с PSM sleep не е проблем а познание на платформата, къде кога как какво да изключиш за да паднеш под 10 микро ампера

не съм много наясно, аз съм хардуерист.
До колкото моя програмист ми обясняваше той пишеше асемблерски код в u процесора.


Сря Дек 04, 2019 11:35 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Пон Дек 15, 2014 10:05 pm
Мнения: 324
Мнение Re: ESP32 for dummer
Ардуиното само по себе си е една среда за програмиране. От това колко надълбоко и как искаш да бъркаш зависи само и единствено от теб. Тук по-скоро говорим за масово и практическо ползване на Arduino. Никакъв не е проблемът да ползваш таймери, да вкарваш и изкарваш контролера в/от sleep, ако искаш можеш директно да вкарваш асемблерски инструкции, просто ардуиното те заучава, как да вземеш един бредборд, да наредиш 2-3 светодиода и говорителче и да направиш сирена (образно казано). Друг е въпросът, че има сума ти пакети и библиотеки допълнително писани от хора ентусиасти, както и много други платформи базирани на Ардуино. От моя опит съм стигнал до заключението, че Ардуиното е удобно, когато искаш да направиш някакъв хоби проект с не много голяма сложност. Най-малкото тъпия графичен редактор е супер зле, ако тръгнеш да пишеш по-дълъг код. За това Платформиото има много повече плюсове, както като функционалност, така и като редактор и допълнителни инструменти. Единственото, което ме дразни в платформиото е порта му за Atom. Като пусна на работа браузър + Atom и понякога компютъра забива до толкова, че трябва да бия бъстър копче.
ESP32 + инженерство, не ми се връзват за много съвместими. Самите ESP-та също си имат много трески за дялане, от хардуерна гледна точка.
ПП: малко офтопик. Онзи ден попаднах на статия, "как да си направим WiFi jammer " с esp8266 с 1 милион страници обяснения, инструкции и код, а това същото съм го постигал с почти никакви усилия като просто съм включвал "кофти платка", базирана на въпросните контролери.
The wizzard е прав, че основната концепция на Arduino е:
void main()
{
bla;
bla;
bla;
while(1)
{
bla
bla
bla
}
Ама да не забравяме, че ардуиното едно време беше среда за програмиране на 8-битови AVR контролери, а там друго почти не ти трябва.

Всъщност Arduino-то е малко по-разчупено, защото вместо на С пишеш на С++, което предполага използването на класове, стекове и прочие. Просто за любителите на хоби проектчета, това е скрито. И все пак за всеки влак си има пътници.

Авторът иска да почовърка ESP-то, което предполагам означава, да го опознае като архитектура, възможности и прочие. Ардуиното би му свършило работа до момента, в който разбере, че ESP32 не хапе. Оттам вече ADF, IDF, MDF и др. са задължителни, ако иска да прави по-сериозни проекти.


Чет Дек 05, 2019 12:02 am
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Чет Авг 21, 2008 1:52 pm
Мнения: 476
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: ESP32 for dummer
то е малко като следния казус:
като начинаещ моторджия с изкарана А кат. вчера дали да си вземеш 400 кубика мотор да 'посвикнеш' или направо да скочиш на 1300 кубика круизър.
Първото за един месец ти отеснява и си казваш 'това ли беше'
Скачай направо на 1300 кубика, пък го карай с внимание :)
1300 кубика може да се кара като 400, но 400 не може да се карат като 1300.
Аналогията е подобна :)


Чет Дек 05, 2019 2:19 am
Профил
Ранг: Професионалист
Ранг: Професионалист

Регистриран на: Чет Авг 27, 2015 10:54 am
Мнения: 539
Мнение Re: ESP32 for dummer
Благодаря на включилите се !
В моя случай не съм захапвал ардуино и не виждам смисъл щом всички неща които ми се е налагало да правя ги правя на PIC Microchip и PICAXE. Какво може едно Ардуино повече от даден PIC ? Да, има много библиотеки и модули и т.н , но просто ..не ми е на сърце. ако продължим примера с моторите то с една дума ако съм се научил да карам Лада, защо да се уча и на москвич ? :D ESP32 го виждам вече като скока от лада на VW ... примерно :D Разбирам че ESP32 не попада в категорията микроконтролери - порше и мерцедес, там има други играчи, а и за там нямам толкова акъл. За сега ESP32 ми е тавана. Vw.
Този "скрития" интерпретатор на BASIC за ESP32 е интересен , но е все някак като ... Лада с лепенки "ТУРБО" .
Тези дни ще пробвам вашите предложения за Visual Studio Code + PlatformIO , VisualGDB ,Eclipse IDE . Обаче удрям на един камък. От няколко дни се мъча да инсталирам ESP32 IDF-а обаче става някаква боза при инсталацията, която увисва някъде в края.

Running command: powershell -ExecutionPolicy ByPass -File "C:\Users\s.espressif\dist\tools_WD_excl.ps1" -AddExclPath "C:\Users\s.espressif*.exe"

Писах в няколко форума , support-и, github issues и нищо за сега. И други хора са оплакват от същия проблем, но не намирам някой да го е решил.


Прикачени файлове:
69832855-2ae04c80-1239-11ea-8d7f-0f5cd559247c.jpg
69832855-2ae04c80-1239-11ea-8d7f-0f5cd559247c.jpg [ 54.33 KiB | Прегледано 4344 пъти ]

_________________
www.ev-bg.com


Последна промяна Stoi на Чет Дек 05, 2019 9:49 am, променена общо 1 път

Чет Дек 05, 2019 9:27 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4713
Мнение Re: ESP32 for dummer
https://docs.platformio.org/en/latest/f ... spidf.html

https://github.com/espressif/esp-idf

_________________
main[-1u]={1};


Чет Дек 05, 2019 9:37 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4713
Мнение Re: ESP32 for dummer
Цитат:
Разбирам че ESP32 не попада в категорията микроконтролери - порше и мерцедес

всъщност е метла - може да метеш, а може и да летиш ... а поршетата в този клас са пребоядисани трабантчета и крият това което показа ESP като OpenSource ... е че има подводни камъни - има ги навсякъде

Мога да ти дам пример: Microsoft Azure Sphere като порше ... на трупчета - има го само само на картинки за милиони, похарчени за реклама
и ще си остане там и в болните мозъци на Микрософската бюрокрация

_________________
main[-1u]={1};


Чет Дек 05, 2019 7:59 pm
Профил ICQ
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Пон Дек 15, 2014 10:05 pm
Мнения: 324
Мнение Re: ESP32 for dummer
Никога не съм ползвал ESP32-IDF под Windows и не мога да помогна. А ти имаш ли powershell инсталиран?


Пет Дек 06, 2019 6:38 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: ESP32 for dummer
Ех, тоя виндоус... Гледам отгоре пише че регистрира в windows defender-а - туй звучи като предпоставка за проблеми. Оти е тоя дифендър, след като нито може да те вози по черни пътища, а само ти пречи да си ползваш нещата... Ама това е по-странична работа.
Всъщност е интересно какво го боли антивируса в idf-а - екзетата ли, драйвери ли, мрежови активности? Що трябва да се сменят политики? И тоя преврат дето го гласиш дали е приемлив за текущите ти управници - да не си в домейн или да не си админ или нещо таквоз?
Ама като цяло виж за какво пищи диването (дифендъра), после го прати да зяпа някой мач и си инсталирай каквото ти трябва.


Нед Дек 08, 2019 5:47 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 32 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни