Отговори на тема  [ 128 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Следваща
home automation 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10368
Местоположение: Добрич
Мнение home automation
Я раздуйте каква е последната мода в областта ;-)

Интересува ме софтуерна/хардуерна платформа върху която да стъпя, съответно да се съобразявам с нея като избирам нови джаджи. И най-важното да централизирам всичко естествено.

От сводните гледах openhab... като гледам го ползват основно с малинка. За желязото вероятно ще потърся алтернатива. Не знам малко РС или друг АРМ борд. Обаче, първо трябва да измисля някакво автономно захранване и може би според захранването ще избера и хардуера.


Сря Дек 30, 2020 2:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4978
Местоположение: София
Мнение Re: home automation
Миенето на чинии и прането е автоматизирано, та ти препоръчвам да се насочиш към простиране и гладене. :wink:


Сря Дек 30, 2020 3:29 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10368
Местоположение: Добрич
Мнение Re: home automation
и ти ли спа като се жени? :D :D


Сря Дек 30, 2020 4:11 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4978
Местоположение: София
Мнение Re: home automation
miro_atc написа:
и ти ли спа като се жени? :D :D

Не, ама жена ми още си мечтае за това. :D


Сря Дек 30, 2020 4:22 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: home automation
Тя моята мечтаеше за миячка на чинии, но аз ѝ обясних доколко ще е неефективна за нашето домакинство, пък и няма място в кухнята...
Сега търка и не мърка, е почти де.
Но съм щастлив, че я навих, иначе 50-100лв месечен разход отгоре щяхме да имаме, особено откакто порасна малкия, и недоизмити чинии - знам си хората.
Аз не бях навит дори на единичен смесител за топла-студена, а с две отделни кранчета...


Сря Дек 30, 2020 7:30 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27992
Местоположение: София
Мнение Re: home automation
Тоя въпрос с хоум аутомейшъна ... от 10-на години го мъчи, първо нямаше интерес после пък се появи интерес за бюджетни решения ама то много бюджетни и измислениняма. От 6-7 години монтираме с продукти на Гира, ама това е скъпо решение. преди време ми попадна една нашенска фирма, преди месец се и срещах с един от собствениците, има някаква идея но няма представа какво е като изпълнение. Фирмата е Алтерко, https://arobotics.io/ това е по работещият сайт, имат един друг който гледах в началото но там повечето продукти липсват. Ако е за автоматизация на лампи и консуматори става, за по-серизни неща обаче май са още доста назад. истината е обаче, че в бюджетните решения няма нищо комплелксно, а и в по-скъпите няма, примерно сименс и др. подобни с тяхните уж решения за хоум аутомейшън са много назад ако сравниш с това което имат Гира, говоря като функционалности и интерфейси, но пък гира много скъпо.
Проблемите идват когато правиш наистина смарт хоум, т.е. не само лампи и контакти, ами имаш щори, поливна система, отопление, климатизация, охранителни системи и всичко останало. та зависи какво искаш да автоматизираш. Примерно отоплението само по себе си е приключение, има доста варианти и трябва да можеш да работи със всички една система, термопомпата поддържа еидн интерфейс, котела друг, ако имаш слънчеви колектори не се знае там какво се поддържа, отделно самите вътрешни тела са бамбашка ... после идва осветлението, там пък няма начин да намериш всички тела от един производител, обикновенно е мешаница от 4-5, едните дали, другте KNX, трети DMX, четвърти пък нямат никакъв протокол и се управляват аналогово или със ШИМ ... иаме къща където само щорите са 60 бр., осветление има каквото се сетиш ...та ... до къде мислиш да с езадълбочаваш.


Сря Дек 30, 2020 8:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7883
Местоположение: София
Мнение Re: home automation
miro_atc написа:
Я раздуйте каква е последната мода в областта ;-)

Интересува ме софтуерна/хардуерна платформа върху която да стъпя, съответно да се съобразявам с нея като избирам нови джаджи. И най-важното да централизирам всичко естествено.

От сводните гледах openhab... като гледам го ползват основно с малинка. За желязото вероятно ще потърся алтернатива. Не знам малко РС или друг АРМ борд. Обаче, първо трябва да измисля някакво автономно захранване и може би според захранването ще избера и хардуера.


То "автоматизацията" в 99.99% от случаите е цъкалки на релета по интернет.


Сря Дек 30, 2020 10:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10368
Местоположение: Добрич
Мнение Re: home automation
ToHu написа:
иаме къща където само щорите са 60 бр.


Е, не... чак такава къща нямам ;-)
Аз съм по-скоро на селска къщичка. Даже не е къща, щото е сглобяема, по-скоро поставяема или поне беше, преди да я залея с бетон. Сега и втори покрив и изолация като сложа съвсем няма да е преместваема, ама това е друга тема ;-)
Проблемът със селото е, че не съм там постоянно. А зеленчука иска поливане поне 2 пъти седмично. Покрай бетоновозите и камионите си съсипах естествената ливада, сега и райграс трябва да сея. Хич не ми се ще като знам че той иска два пъти дневно поливане, па и косене...
Та поливането ще се налага да го правя. То не е задължително да е умно, комшиите ми са все с програматори. Друг е въпросът колко са тъпо измислени тия програматори.
На бараката за инструментите сложиш гаражна врата, що я сложих не знам. Уж заради фрезата и сенокосачкада да е по-широко, ама се оказа че я забравям вдигната. За топлата вода мислех да е на ток, евентуално с фотоволтаици. Но докато правех банята ми направиха оферта за китайски колектор и аз нали не мога да отказвам го взех. Хем си знаех, че евтино и китайско не е добро съчетание. Но освен че течеше отвсякъде се оказа че е прекалено мощен като за наше село. За два дена ако не се ползва 150л. ги сгрява до 95-96 градуса и кипва, т.е. задейства се клапана и изхвърля едни 100л докато се охлади и затвори клапана. По принцип мога да го скопя като махна част от тръбите, ама пък рискувам да нямам топла вода, когато ми трябва. Та съм решил да сложа щора отгоре и да го засенчвам преди да кипне. То като сметна че щората е колкото един бойлер не е много умно, ама така и така видях че това животно толи яко се изкушавам да си спретна и малко басейнче. Още го мисля дали да не взема втори бойлер и двата на обща щора, или да изолирам някой голям бидон и там да събирам врялата вода...
Долу-горе все от тоя сорт автоматимазации става дума. Знам само че искам да е гъвкаво, защото грешките при мен са често явление...То затова примерно не ми харесват поливните сиситеми, щото всяка година сея различни неща и не искам да имам лимит от тръби или кабели. Хайде аз поне си направих сондажа до обработваемата част, ама комшията си сложи сондажа в единия край, градината в другия, а по средата райграс. Ако ми дойде музата може и да направя управление на произволен брой клапани по един кабел или без кабел...
Естествено към системата трябва да има температури... искам да знам дали е валяло и колко е валяло. И тъй като още не съм си купил метео станция ще гледам да е съвместима с openhab или там каквото избера за умнотията...
А да, тъй като все пак е село и уж модерно, ама като всяко село си имаме проблем с тока. Затова не искам да разчитам на енергото за някои неща. Особено за щорите, щото имат навика баш като затрещи да спират тока. И аз трябва с манивела да си затварям бараката, за да не се пълни с вода.


Сря Дек 30, 2020 10:56 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27992
Местоположение: София
Мнение Re: home automation
Ами разгледай какво правят тия юнаци нашенските, иначе фирмите за ел.апаратура имат вече разни умни модули предназначени уж за тази цел, може и там да разгледаш и да минеш с някой опънсорс knx.


Чет Дек 31, 2020 12:03 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10368
Местоположение: Добрич
Мнение Re: home automation
Не знам какво да им гледам на тия юнаци, както казва Рек само "цъкалки" на релета през интернет ;-)

Документацията и описанието им е по-бедно и от на тия в алиекспреса. Някои от китайчетата поне стават за някакво използване. Е примерно Sonoff за повечето им джвъчки има алтернативен фърмуер или протоколите им са ревърснати или има интерфейси за интеграция с openhab и тем подобни.

Не знам защо повечето производители или нямат никаква идея как ще се интегрират устройствата им или правят някакво подобие на облак със супер елементарна функционалност, че даже и после искат да печелят от тоя облак.

Не искам автоматизацията на къщата ми да е в облаците. И като няма облаци да се чудя кво праим... Пак може да има връзка, ама не всяко реле да се цъка дирекно от облака.
Най-вероятно ще се спра на openhub заради архитектурата. Имаш един домашен компютър (малинка или РС) и в него се прави автоматизацията. Ако искам от него мога да експортирам навън някои неща, да си ги виждам или управлявам през интернет. Или обратно от интернет да дърпам информации, примерно вместо да слагам метео станция мога да вземам температури и всякакви данни от някой сайт. И това после да го ползвам при автоматизацията. Може се вързва с Алекса, с Гугъл и тем подобни облаци и да се командва с глас, жестове и каквото се сетиш.
Но въпросът е, че всичко минава през малинката или там каквото ще сложа. И по-точно през софта на тая система. Нея избирам в момента. И според системата после ще трябва да търся съвместими цъкалки. За openhab съвместимостта не е чак такъв проблем, на теория винаги може да си добавя собствен интерфейс към някаква цъкалка. Но както при българските юнаци дето нямат никаква документация, никакви протоколи хич не ми се ще да трябва първо да ги ревърсвам пък после да им пиша и драйвери. Предпочитам да не се стига до там. Иначе бих избрал българското, вместо китайско... но не и на такава цена ;-)

KNX също ме изкушава, там цъкалките са на друго ниво... Навремето разучавах и протоколите и шините. Но това е по-скоро за професионална работа, за хора дето знаят предварително какво искат и имат солиден бюджет. А на мен ми миришат чорапите ;-)


Чет Дек 31, 2020 9:59 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: home automation
Първо прецени, какво точно трябва да автоматизираш. После ще продължиш с локални регулатори и накрая ще подчиниш локалните регулатори на по-високото ниво на автоматизация. Много правилно си се ориентирал към това да не ползваш облаци. Един приятел със sonoff не можа да си запали осветлението на елхата на коледа. :D


Чет Дек 31, 2020 10:35 am
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Вто Май 07, 2019 8:16 pm
Мнения: 275
Мнение Re: home automation
miro_atc написа:
За два дена ако не се ползва 150л. ги сгрява до 95-96 градуса и кипва, т.е. задейства се клапана и изхвърля едни 100л докато се охлади и затвори клапана.


Какъв е тоя колектор, тва чудо. Има ли мембранен разширителен съд вързан. Някакъв топлообменник с циркулационна помпа или гравитачно не можеш ли му сложи , за да съхраняваш горещата вода в по-голям съд.


Чет Дек 31, 2020 11:32 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10368
Местоположение: Добрич
Мнение Re: home automation
Де да знам какво ще автоматизирам... Зависи от пари и време ;-)
Има неща които задължително трябва да направя, като поливане, врати/щори, бойлери... Останалото каквото дойде. Тъй като още не съм правил ел. инсталация сега е добър момент да вкарам управление на осветления и всякакви такива глезотии. Предвидил съм място, сложих едно голямо табло и ще опъвам всички кабели вътре. Пък как ще ги навързвам и управлявам ще зависи от избраната архитектура. Засега се ориентирам към openhab-a като най-популярно и най-много писано има за него. Иначе има десетки други като FHEM, Homegear, имаше разни домашни духчета, има комерсиални, абе доста са... Нямам време да ги разучавам всички, аз затова пуснах темата ;-)


Чет Дек 31, 2020 11:33 am
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 08, 2006 2:32 pm
Мнения: 249
Местоположение: Благоевград
Мнение Re: home automation
Наскоро се сблъсках с тия нашенки изделия на Shelly.
Много интересни устройства , имаме няколо и за сега работят без проблем. Имат готино проложение, поддържат интеграция с известните иот платформи.
Най-хубавото е че могат директно да работят директно с MQTT брокер , което те спасява от техните проложения/клауд.
До тук всичко е супер.. и стигаме до хардуера :
Доста компактни, но се забелязва един основен проблем: изхода е обявен за 16А, но при 2kW товар се забелязва съществено загряване, което се вижда и от вградения температурен сензор 60+ градуса. Оказва се че вградения шунт които измерва тока загрява (става въпрос за Shelly 1PM). Така че препоръчвам да не се ползва за големи товари.
Другият проблем е че поради малките размери на платката отстоянията между пистите са много малки, което предполам рано или късно ще доведе до неприятни ситуации.

Въпреки всичко не са лоши устройства доболен съм от тях, просто не ги използвайте за бойлер :) :) !!!


Прикачени файлове:
IMG_20201231_113150.jpg
IMG_20201231_113150.jpg [ 3.92 MiB | Прегледано 3325 пъти ]
IMG_20201231_113108.jpg
IMG_20201231_113108.jpg [ 3.7 MiB | Прегледано 3325 пъти ]
Чет Дек 31, 2020 11:49 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10368
Местоположение: Добрич
Мнение Re: home automation
Jack написа:
Какъв е тоя колектор, тва чудо. Има ли мембранен разширителен съд вързан. Някакъв топлообменник с циркулационна помпа или гравитачно не можеш ли му сложи , за да съхраняваш горещата вода в по-голям съд.


Не това е система под налягане. Демек бойлерът е на покрива и нормално се ползва без помпи без нищо. И е китайски и не е ясно до каква температура може да издържа. Не ми се рискува да го оставя без вода, щото само докато го монтирам за 30 мин почва да мириши на изгоряла пластмаса. Почти съм на 100% сигурен че гумените уплътнения и разните пластмаски ще си заминат бързо-бързо ако остане сух.
Сега знам че има и по-качествени модели, които са проектирани да издържат и 200-300 градуса, но тоя не ми прилича на такъв ;-)

Единият вариант е точно да сложа голям съд и да отведа врялата вода. Ако изолирам добре съда, през седмицата то ще си кипи и като отидем събота ще имаме за малко басейнче примерно. Другият вариант е щора над вакуумните тръби и да не му позволявам да кипи изобщо. По-интелегентно е така, само дето щорите хич не са евтини...


vesko_hard написа:
Най-хубавото е че могат директно да работят директно с MQTT брокер , което те спасява от техните проложения/клауд.


Да де, ама това са го спестили на сайта си... А опитът ми от облаците на sonoff хич не е добър. Видях само че бачка, след което сложих сънофчето обратно в пликчето и го вдигнах за бъдеще време ;-)


Чет Дек 31, 2020 12:05 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 128 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни