Отговори на тема  [ 128 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
home automation 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4197
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: home automation
Порагледах, общо взето си иска инвестиране на време и като, че ли най важното е да избереш правилната платформа още отначало. Така, ако имаш време и мерак:

  • Вместо докер можеш да пробваш с raspbian + snap ... по леко е от Докер и донякъде по безпроблемно, въпреки, че имайки в предвид досегашната история на Каноникал не е ясно колко още ще поддържат снап и дали няма да го пенсионират поради липса на интерес и негативна реакция на комюнитито. Това ще ти позвои да си в свои води и да си накичиш допълнителни неща. Не са го пипали от 2018, но ако ти трябва по нова версия ще дам едно рамо да оправим snapcraft.yaml файла с рецептата. Наложи и се да го науча по трудния начин и честно казано взе да ми харесва, има идея - обаче са се запънали за аутоъпдейтите като магаре на лед и не може да ги изключиш без гннусен хак на днс сървъра.
  • OpenHAB не ти ли върши работа? Т.е. избора е между питон и джава - все неподходящи платформи за малинката. Ама пък жабата като, че ли ще е малко по безпроблемна за интеграция с dependencie hell-а спрямо питон. Обаче ако имаш повече опит с питон отколкото с джава е ясно защо си харесал home-assistant
  • Domoticz - изглежда сравнително лесно за подкарване, но не знам дали ти покрива изискванията за функционалност.
  • Node-RED с това пък можеш да си гласиш всякакви автоматизации - изглежда доста сложно но може би си струва. Издънка от IBM.

_________________
Мразя да мразя ...


Пон Яну 25, 2021 12:56 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28022
Местоположение: София
Мнение Re: home automation
Тук за мен основния въпрос е ,налага ли се да подкарваш твой сървър, не е ли по-лесно да действаш с асистентите. Това е питане, не съм гледал ни един от тях какво може да прави, на Гугъл смарт Хомс или каквото беше там не може ли да се направи да управлява такива неща ?


Пон Яну 25, 2021 3:52 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10376
Местоположение: Добрич
Мнение Re: home automation
palavrov написа:
и като, че ли най важното е да избереш правилната платформа още отначало.


Това беше идеята на тая тема в началото... да не откривам топлата вода, сега по-скоро споделям какви мотики настъпвам ;-)


[url]Вместо докер можеш да пробваш с raspbian + snap
[/url]
Аз асистента го инсталирам всякак, но е без супервайзор. А супервайзорът е необходим за по-нататъшната инсталация на адд-они. Въпросът е, че супервайзора освен за инсталация се грижи и за настройки на мрежи и не знам още какво, така че на практика без него работата с адд-оните се очертава като ад...

Цитат:
OpenHAB не ти ли върши работа?

Това ми беше първият избор. Но после четох много мнения и всички клоняха към домашния асистент. Освен това предпочитам питон пред джава (едва ли ще се развихря с програмиране де).

Цитат:
Domoticz - изглежда сравнително лесно за подкарване, но не знам дали ти покрива изискванията за функционалност.

Трябва да се разучи... Но ми е трудно да разучавам по няколко неща едновременно ;-)

Цитат:
Node-RED

Това уж го има като интеграция (адд-он) с домашния асистент.


Пон Яну 25, 2021 4:21 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10376
Местоположение: Добрич
Мнение Re: home automation
ToHu написа:
Тук за мен основния въпрос е ,налага ли се да подкарваш твой сървър, не е ли по-лесно да действаш с асистентите.


Доколкото знам всички асистенти изискват връзка с кораба майка. Най-малкото за конфигурацията. После някои неща работят и без да минават през облак. Но като цяло идеята и смисълът им е облаците, което малко или много са комерсиални и се набляга на собствените услуги. При това само на собствените и умишлено се режат услуги на конкурентите.
Дадох примера с LG телевизорите. Техния WebOS e отворен. Имат и нещо като асистент, т.е. thinQ AI с който на телевизора може да видиш докъде е стигнала пералнята, съдомиялната и т.н. Виждаш ги обаче ако са от LG. Oт друга марка ако са няма да ги видиш вероятно.
И това не е само LG, при всички е така... Примерно при панелите, ако ползваш панел на фейсбук може да получаваш и видео разговори от месенджър, но не и от скайп. Ако ползваш панел на М$ ще поддържа скайп, но не фейсбук. Ако ползваш гугъл си най-прецакан щото поддържат само едно приложение за видеоразговори дето даже и не му помня името.


Пон Яну 25, 2021 4:37 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28022
Местоположение: София
Мнение Re: home automation
Да така е, асистентите искат връзка с кораба майка. Не знам това давах ли линк към него :https://hubitat.com/ а някъде гледах продукт и на някакви еврпейци.
Иначе на системите които ние слагаме са винаги с техни си сървъри, ама и там бозата си е боза.


Пон Яну 25, 2021 6:41 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 9:25 am
Мнения: 1391
Мнение Re: home automation
С node-red може да се правят много неща и е тип визуално програмиране с готови блокове, но ако липсва нещо то лесно може да се допише на javascript във блока функция. Аз от доста време го изучавам и на негова база имам направена моя платформа за чешене на крастата ми свързана с криптовалути. На долната диаграма е показана част от система която извлича данни от няколко криптоборси, преобразува ги, анализира ги и дори може да вземе решение да постави или отмени поръчки. Същевременно следи прихода, консумацията и управлява риг-а ми с видеокарти и ако примерно има проблем може да го рестартира чрез смарт контакт който спира тока на цялата машина. Генерира web интерфейс с графики и всяка нужна ми информация, може да ми изпраща съобщения през telegram или Alexa спийкър.
За връзка и извличане на информация използвам API функции на услугите към които е свързано а тези които нямат чрез web scraping на техните страници.
Цялото това нещо работи върху raspberry като всички данни се пишат във файлове и при рестарт се извличат от тях за да няма загуба на данни.
До сега почти не съм срещал нещо което да не може да се направи с node-red и най хубавото е че всеки може да си го направи както иска. Има голяма community която пише всякакви "блокчета" или готови последователности от блокчета (flows)
С node-red може да се направят уникални неща но според мен това е предназначено за прототипиране защото много бързо може да се направи някаква функция но едва ли може да се ползва за сериен продукт.

Ако някой иска да го изпробва без да прави инсталация може да го ползва в облак безплатно с лимитация до 50 блокчета и 24 часа време за изпълнение след като се разкачите от облака. След това може да се инсталира на доста платформи. При инсталиране на raspberry има готови блокчета за работа с неговата периферия - примерно свързах LCD дисплей по I2C и с няколко клика може да се визуализира инфо на него. Има разни готови проекти за домашна автоматизация но не съм ги разглеждал детайлно https://hackaday.com/2020/01/15/automat ... h-of-mqtt/


Прикачени файлове:
node-red.png
node-red.png [ 202.66 KiB | Прегледано 1328 пъти ]
Вто Яну 26, 2021 7:17 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10376
Местоположение: Добрич
Мнение Re: home automation
ilkor написа:
Има разни готови проекти за домашна автоматизация но не съм ги разглеждал детайлно


Както казах има си го като интеграция в домашния асистент. Демек инсталира се с 1 клик и после се отваря директно в асистента (няма нужда втора сесия, друг джам и т.н.).
Всички входно-изходни неща от асистента са видими и достъпни в node-red-a. По-добра интеграция от тая не знам ;-)


Сря Яну 27, 2021 8:51 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 9:25 am
Мнения: 1391
Мнение Re: home automation
miro_atc написа:
Както казах има си го като интеграция в домашния асистент. Демек инсталира се с 1 клик и после се отваря директно в асистента (няма нужда втора сесия, друг джам и т.н.).
Всички входно-изходни неща от асистента са видими и достъпни в node-red-a. По-добра интеграция от тая не знам ;-)

Домашният асистент е нещо готово и трябва да го нагаждаш към твоите нужди.
Ако се ползва node-red не ти трябва домашен асистент изобщо защото това може да го замести. И да си го направиш точно както ти искаш.

Има един недостатък - замислено е за ползване от 1 потребител. Така че няколко потребители ще трябва да споделят една и съща парола и права.
В моя случай това не е проблем тъй като само аз съм потребителя.


Сря Яну 27, 2021 10:29 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10376
Местоположение: Добрич
Мнение Re: home automation
ilkor написа:
Домашният асистент е нещо готово и трябва да го нагаждаш към твоите нужди.
Ако се ползва node-red не ти трябва домашен асистент изобщо защото това може да го замести. И да си го направиш точно както ти искаш.


Още си чакам пратките от Китай и не съм си играл... Но от проучването дотук мисля, че нещата са несравними.
Асистентът е по-скоро система. По-горе описах проблемите при опита ми да го разглеждам като приложение. Може, ама не е добра идея ;-)
Та с две думи идеята на асистента е да включва всичко, включително ОС-а и неговото менажиране. Сваляш си имидж, пишеш го на SD карта или като имидж на виртуална машина и от там нататък всичко може да стане само с мишка. Разбира се, който разбира пак може да си човърка и в конзолата, но ако тръгнеш да слагаш GUI-та както аз се пробвах работата става дебела.

Идеята е да го ползваш системата на цяло и на готово. И това е система, в която node-red е само един елемент. При това опционален, защото асистента може и сам да прави автоматици, може да ползва и други алтернативи. Node-a се препоръчва заради визуализацията. В асистента става само с писане. Всъщност препоръката е да се ползва комбинация, т.е. рисуваш в node-a, a като трябват разни JSON-и за съобщения или други конверсии просто отиваш и ги копираш от асистента.

Друга причина да се комбинират е, че асистентът идва с подръжка за хиляди устройства, както и всякви решения за излизане извън домашния firewall, облаци и т.н. Разбира се, много от тия неща могат да се подкарат и без асистенти. Но асистентът има нещо като апп-стор и може да търсиш и сваляш с мишката. Без тази глезотия е като при последните модели на Huawei, които пак са си андроид и пак може да инсталираш всичко, ама всичко става с клизми. Аз съм с такъв Huawei и нямам проблем, ама за обикновен юзер липсата на гугъл стор-а е проблем. А проблемите на приятелите ми често стават и мои проблеми. Затова като има асистент, аз не искам да влизам в неговата роля ;-)

Пак казвам - не съм подкарал още автоматизациите, мнението ми е на база само прочетени/гледани неща...


Сря Яну 27, 2021 3:56 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 9:25 am
Мнения: 1391
Мнение Re: home automation
Именно това обяснявам. На теб лично трябва ли ти поддръжка на хиляди устройства? Или само на тези които са ти нужни.
Node-red не е система за домашна автоматизация а е инструмент с който може да се направи такава. Това означава че трябва да си я направиш сам или да вземеш готови блокове с които да я изградиш, но ще получиш нещо което ще бъде направено според твоите нужди.

Самият факт че домашният асистент има възможност да се свързва с node-red показва че той няма гъвкавостта да реши всички задачи и тярбва да прибягва към външна логика. А в node-red може да се добави web dashboard с няколко клика.

Аз съм качвал Home Assistant за тест но така и не стигнах до реално ползване защото на мен не ми трябваше автоматизация.

Изображение Изображение


Сря Яну 27, 2021 5:38 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10376
Местоположение: Добрич
Мнение Re: home automation
Както няколко пъти казах, аз нямам опит... Не познавам добре платформите, но трябва да избера една за ушите и съответния хардуер.
Очевидно не става от първия път, ето взех малинка с 8GB и TFT дисплей. Оказва се, че са неподходящи за асистента. Не че ще ги хвърля, пак ще ги ползвам но след като подкарам основната система.

Както и да е, все още съм на етап експерименти. Ако подкарам всичко, което искам - вероятно няма да искам да променям платформи повече. Но в момента всичко е отворено...

Защо се спрях на асистента... Защото изгубих доста време в проучване, четене на отзиви, клипчета и т.н. Първоначално както казах се бях спрял на openhab, обаче отзивите са, че асистентът е по-добър.
Защо държа да е по-скоро система, а не отделни приложения. Не че държа, но има голяма вероятност тука познати и приятели да поискат и те подобно нещо. Много от тях са ме питали как да решат разни проблеми, които с една малинка и малко джвъчки могат да се решат културно. Но тези хора не са програмисти като мен, разбирай че ако е нещо с CLI си отварям работа да инсталирам и да поддържам... Предпочитам ако може, платформата да е като за идиоти. Да им кажа купуваш това, инсталираш това и от там насетне цъкай си с мишката.

Втората (не по важност) причина е поддръжката. Предпочитам една система пред куп отделни приложения, защото не искам къщата да пощурява при ъпдейт на някое приложение. Вече почти 15 години съм изцяло и само на линукс и знам как при почти всеки ъпдейт на кърнела трябва да бая на доста приложения, които са извън дистрибуцията. За личния ми компютър това е ОК. Но за ъправление на къщи, в които не съм постоянно... Няма нужда да ти обяснявам как ще реагира жената, ако не съм там и не го оправя мигновено ;-)
Явно и тия от асистента са видяли нуждата да се стиковат нещата. И затова вече не препоръчват ползването му във вид на приложение. Или ползваш всичко, или само ядрото. Но само ядрото с нищо не превъзхожда другите решения като node-a примерно. Кое е по-добро няма значение. Реално единствената съществена разлика за автоматизацията е, че в едното пишеш текст, в другото рисуваш блокчета. Но каквото можеш с едното, го можеш и с другото. Въпросът е, че и двете в гол вид не са достатъчни. Трябва москито, вероятно ще ми трябва база данни, доста конвертори за зигби, за 433 за M-BUS и т.н. Доста неща са, но въпросът е че ги има като опции в асистента. И сложени веднъж през него той се грижи за съвместимост без конфликти, за ъпдейт и т.н. Не че е 100% надеждно, но се предполага че все пак тестват преди да качват. А и ако има проблем има достатъчно хора на тая платформа, така че няма само аз да ги псувам ;-)

Иначе за поддръжката на различните устройства... Естествено няма да ползвам хиляди. Но по-важното е, че преди да купувам устройства проверявам дали се поддържат в асистента. Какво ще се окаже на практика е друг въпрос. Но поне купувам неща, при които имам някакъв шанс да тръгнат безпроблемно. Сега за някои е очевидно, че биха тръгнали и с node-a без асистента. Но не всички. Примерно метеостанцията дето поръчах се съмнявам. Тя всъщност е китайски боклук, който и да тръгне с асистента пак ще си е китайски... но за толкоз пари, толкоз ;-)
Много вероятно за някои такива боклуци да се наложи да ги подкарвам ръчно... Все пак сме в България и купуваме евтини неща. Но да, гледам да е само в краен случай. И повече като експеримент, който случайно може и да е успешен. Основните устройства гледам да са стандартни, т.е. би трябвало да тръгнат и в node-a от раз, ако не броим че за някои трябва да се инсталира това-онова предварително...


Сря Яну 27, 2021 6:56 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 9:25 am
Мнения: 1391
Мнение Re: home automation
Двете неща не са едно и също нещо - Home Assistant е готова система за домашна атоматизация.
Node-red а е система за визуално програмиране - с нея може да направи всичко дори и система за домашна автоматизация :)
Това искам да кажа.

За начинаещ може би е добре да се опита Home Assistant но това че няма лесен за интегриране webUI е голям недостатък.


Сря Яну 27, 2021 8:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10376
Местоположение: Добрич
Мнение Re: home automation
Много добре се справят Алтерковци ;-)


Пет Яну 29, 2021 2:32 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10944
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: home automation
Алтерко - синче на Алтера :) Изглежда интересно, но тоя продавач с потника - тениската...
Ще го изгледам като остане време.


Пет Яну 29, 2021 2:48 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 9:25 am
Мнения: 1391
Мнение Re: home automation
Grubi написа:
Алтерко - синче на Алтера :) Изглежда интересно, но тоя продавач с потника - тениската...
Ще го изгледам като остане време.


Модерна работа :) Аз ходя при тях периодично и новият им офис е в стил Google - билярдни маси, барбарони, сепарета ...


Пет Яну 29, 2021 3:41 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 128 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни