Отговори на тема  [ 128 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
home automation 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: home automation
bongo_x2 написа:
...
Edit Изпробвано в редакцията: ръгате фотодиод към входа на добра звукова карта ....

Само дето новите са по блутут и леко няма мине номера със звуковата карта.

stefan63 написа:
В момента Андроид ТВ евтинджос JVC(ама всъщност Вестел) - копчетата за канал нагоре/надолу - бачкат както си искат
6,8,10,146 канал... и обратно. След рестарт от щепсела се оправя...за малко.
Има някаква схема ,която спазва, ама не мога да я разбера откъде идва .
Може и да има хубав АндроидТВ, ама едва ли за 350 кинта.
Матрицата е HD, ама изображението е на светлинни години от 10г LG.


Миналата година имах такава дилема - какво да избера. Избрах самсунг и то от по-скъпичките варианти. Доста време се чудих, кое в тоя ТВ му се води "премиум", докато днес не ти прочетох поста и ми светна - просто работи без проблеми :D


Вто Яну 19, 2021 3:32 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: home automation
Не го купих аз, синът..... м.....му :D

Сега се чудя- как да го изхвърля, без да се обиди.


Вто Яну 19, 2021 7:29 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: home automation
BTW, картината е по-зле и от 20 годишния кинескопен LG. :D
Всъщност сега се сещам -никога не съм предполагал,че може да се произведе подобно нещо.


Вто Яну 19, 2021 7:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re:
Отдавна съм си създал правилото (ако ми пука за джаджата) да не купувам най-евтиното, нито най-скъпото, и им е много трудно да ме прецакат. Ако са на истинска прИмоция е друга тема.


Вто Яну 19, 2021 7:49 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Съб Мар 30, 2013 11:17 pm
Мнения: 269
Местоположение: София
Мнение Re: home automation
ToHu написа:
Мне, от това ще получа мускулна треска на устата. Малкото на най-долния етаж му е кийборда и ходи там да свири, а и фитнесчето е там та слиза по няколко пъти на ден и незнайно защо светва всички възможни лампи по целия етаж.

Тони, имам една идея която (не съм реализирал) може да ти хареса. Предполагам имаш PIR-ове из стайте за охрана. Ако нямаш се въоръжаваш. След тях таймер да кажем на 30 мин. и като мине времето сигнал към ключа за лампата да смени състоянието. Неудобството е че ти трябват ключове тип бутон - натискаш пали, натискаш гаси или ако решиш по интелигентни с отделен вход импулс за гасене и за палене. Лошото е ако седнеш да четеш книга :(
Или пък ключа да има положение ръчно/автоматично.


Вто Яну 19, 2021 9:46 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: home automation
PhilipZ написа:
...Неудобството е че ти трябват ключове тип бутон - натискаш пали, натискаш гаси или ако решиш по интелигентни с отделен вход импулс за гасене и за палене. Лошото е ако седнеш да четеш книга :(
Или пък ключа да има положение ръчно/автоматично.

Неудобство е силно казано. И в момента продават такива като алтернатива на девиаторните ключове.
Не знам дали всички производители имат подобни в продуктовата си листа. Това което съм виждал беше на Gewiss.


Вто Яну 19, 2021 11:05 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: home automation
Zigbee PIR са под 10$, малки на батерии и може да се монтират без опъване на кабели.
За ключове има различни варианти. Единият е да се запази съществуващия, като зад него в кутията се монтира умно управление. Недостатъкът е, че се получава разминаване, т.е. ключа видимо е в позиция офф, а пък ламбите светят или обратно. Другият недостатък е, че за да се захранва добре умното животинче ламбите не трябва да са много икономични. Иначе светят леко при офф позиция, или мигат в он позиция. Затова предпочитам другия вариант - замяна на ключа с бутон. Има такива дето са много тънки пак с батерия и може да се монтират къде да е на стената или на мястотота на бившия ключ. В последния случай ключа се заменя с клеморед, а управлението може да е при ламбите където има постоянно и фаза и нула.
По принцип при наличие на PIR натискането на бутоните е излишно в повечето случаи, защото ламбите се святкат и гасят автоматично. Но бутоните могат да имат повече от 1 събитие. Освен нормално натискане някои разпознават double click, triple click, long press както и няколко комбинации short long или long short. Подобни комбинации може да се използват за пренабиване на автоматичната логика. Примерно long press да изключва автоматиката и ламбата да остава в текущото си положение до повторна команда. Въобще въпрос на въображение, така че хем домочадието да е щастливо, хем ламбите да не харчат повече от необходимото ;-)
Между другото аз вкъщи си взех един панел 60W. Не е върха на сладоледа, но има управление на мощност и топлина. Взех го уж за проба, с идеята че ако ми хареса на село ще слагам такива. И като светене ми хареса, обаче управлението и по-точно дистанционното е отврат. С инфраред е, но разпознава всяко друго дистанционно на случаен принцип. Тръгнеш да сменяш каналите на телевизора, ламбата си сменя цвета или мощността както и падне. Абсурд да се ползва в помещение в което има друго уред с IR или втора ламба наблизо. Та както казах харесват ми като ламби, ама трябва да измисля някакво решение с управлението. То ако работеше надеждно щях да сложа IR хъб, ама то се смущава от какъв да е сигнал...


Сря Яну 20, 2021 8:46 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: home automation
Най-накрая стигнах до забавната част... а именно настъпване на мотиките ;-)

Първо идеята ми да търкалям на една малинка едновременно и домашния асистент и телевизор се оказа проблематична.
Домашният асистент по подразбиране си идва с ОС, който не поддържа GUI. Иначе си тръгва и бачка, но на телевизора излиза само конзола в текстов режим и толкоз.
Аз все пак продължавам с опитите. Ще инсталирам нормален малинков ОС и после ще кача асистента допълнително. Ще видим какво ще се получи, но явно по-масово хората си инсталират само асистент на една машина, а телевизорите на друга.

Второ, идеята да си купя малинка с 8GB също се оказа странно решение. Домашния асистент, може да поддържа толкова памет, но само с 64-битовата версия на неговия ОС. При тая версия обаче предупреждават за някакви проблеми с GPIO. Затова препоръката им е да се ползва 32-бит...
Както и да е, аз заради GUI-то в момента инсталирам малинков ОС. Той обаче няма 64-бит версия. Само 32.... Предстои да видим колко РАМ ще поддържат и дали GPIO ще работят.


Съб Яну 23, 2021 2:27 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4174
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: home automation
Преди 2-3 години се борих да подкарам 64 битова ОС на малинката и не стана. Затворените драйвери за VPU-то бяха само 32 битови и въпреки, че можеш да си компилираш 64 битов ОС не можеш да ползваш нищо от хардуерното видео ускорение. От тогава не съм следил какво се е случило и дали Броадком са благоволили да дадат 64 битови драйвери, дори не знам дали проблема не е и в програмиститие от малиновата фондация - не бяха много отзивчиви да си оправят бъговете защото не предлагали поддръжка т.е. купуваш си хиляди малинки и когато нещо не работи на практика се налага да се оправяш сам.

_________________
Мразя да мразя ...


Съб Яну 23, 2021 6:00 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: home automation
ами и аз се вкарах във филма...
Значи 64-битовата сглобка на асистента тръгна и работи, но няма видео...
Малинковата ос също тръгна и явно имат PAE щото свободната памет е над 7GB. Обаче като се инсталира асистента тое е без супервайзор... А без супервайзор трябва всичко по-натам да си го инсталирам и конфигурирам ръчно. Естествено още с първите няколко неща се издъних, щото не чета внимателно инструкциите. На едното не бях настроил правилно юзер, другото пък по погрешка го пуснах с роот и то си намаза файловете.. Абе обичайните грешки и проблеми. Реших, че не ми се върви по тоя трънлив път и затова пробвах с докер. Има разни колекции с менюта, уж като за индианци като мен.
Е да де, ама и тук дърво. Това не работи, онава не работи... Цял ден загубих с глупости.

И сега съм в дилема... дали да не разкарам монитора и да се върна на пълния асистент. И без друго като е на монитор го гледам през броузър, а браузърът не работи добре с тъча. Не знам дали заради това повечето хора ползват таблет...


Съб Яну 23, 2021 6:52 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4174
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: home automation
Това с инструкциите не е чак такъв голям проблем. Ако не си се отказал можеш да направиш цялата конфигурация в един скрипт вместо да изпълняваш на ръка всичко. Така ако нещо се омота пускаш целия билд наново и си готов т.е. идеята е да имаш пълна повтаряемост. Разбира се това всичкото трябва да е в гит, така че да имаш и история какво си променял във времето - особенно полезни са хубавите комит месиджи и коментари навсякъде с линкове. Т.е. наложи ли се да се припомниш след време да имаш всичко необходимо на под ръка.

Не знам какви пакети ти трянва да инсталираш, но ако ги има в buildroot ти го препоръчвам защото с него можеш да опишеш целия build + всичко конфигурации. Обаче иска четене докато го научиш как да го ползваш. Йокто не съм ползвал, но доколкото знам и с него става. Въпрос на предпочитание. Тези два варианта са да го кажем по професионални - позволяват ти да наконфигурираш всичко и да имаш повтаряемост. И с тях смяната на платформа е супер лесна ако решиш да мигрираш към друга платка или ПЦ. Разните му там армбиани и т.н. са по скоро играчки т.е. да си поиграеш с тях на ръка, да подкараш неща - все едно си на десктоп машина. Обаче в момента в който нещо се омота и трябва да правиш всичко от нулата. Докато с Йокто и Билдруут билдваш един нов имидж, слагаш го на СД карта и все едно нищо не е станало. Отделен плюс е, че така се окастря имиджа от излишните неща и буутването става за 3-4-5 секунди.

Та това е ако ти се занимава с ембеддед линукс - струва си инвестицията защото закона на Мур сваля цените и все повече от проблемите които досега са се решавали с MCU и RTOS, вече се решават с embedded linux.

За buildroot винаги мога да дам едно рамо.

_________________
Мразя да мразя ...


Съб Яну 23, 2021 8:17 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: home automation
ох... трудно ми е да се ориентирам. Не знам какво инсталирам, нито какво ще трябва да инсталирам. Нито джелязото ми е познато, нито софтуера...

Но точно в случая криптосването не е добра идея май. Доколкото разбрах, те точно това са се опитвали да направят с докери, контейнери и т.н. Но явно се оказало много проблематично и въпреки че са имали хора на заплата да оправят кашата, пак не са успели. Все още е опция, защото много хора са инвестирали в тая посока. Обаче официалната им позиция е "тц"!

Вариантите са или ползваш пълния комплект барабар с ОС-а им. Или ползваш само ядрото и се спасявяваш сам за всяко нещо, което искаш да инсталираш. Предивид, че ще трябва да инсталирам десетки адд-они и глупости, не ми се занимава. Както казват повечето - инсталирането е най-малкият проблем. После почват мъките с поддръжката, като нещо се ъпдейтне и престане да бачка. А то ще престане, защото идеологията им вече е сменена.
Та така, остава варианта с пълния комплект. Там видимо нещата работят, нормално... имат пълен контрол върху всичко и всичко е тяхно и тествано. Проблемът е, че са включили само каквото им трябва и не се предполага да бараш нищо.
Така че идеята да търкалям асистента на малинка с тъч дисплей се оказва кофти идея. Ако беше малко по-мощно желязо асистента може да се пусне на виртуална машина, а на основната си ползваш каквото искаш. Но малинката е слабичка, а и системата им е тромавичка... Затова засега тъча отива в чекмеджето ;-)

Изобщо имат доста странни решения. Самата идея е супер, но имплементацията хич не е интуитивна за мен. Значи масово асистента се ползва с "умни" wifi джвъчки. Кавичките са щото в един ключ или ламба няма нищо умно. Акълът се очаква да дойде от асистента. Демек предполага се, че той е една идея по-умен от тъпата ламба. На практика обаче сменяш рутера и почти всички "тъпи" китайски джвъчки може да ги пренастроиш сравнително лесно. Докато асистента трябва да му направиш флашка, след което да цъкнеш един бутон. Ако асистента е закачен и на кабел, ок. Но ако е само на безжична мрежа, да трябва да отворяш страници, за да смениш мрежата е малоумие. Как ще отвориш страницата, през мръсния канал ли? Тъпа недомислица според мен.
Самата архитектура също ми изглежда недомислена. Не знам защо не са направили междинен интерфейс между онагледяването и енджина. Може и да има, но не го видях. Изглежда ми като че ли онагледяването и енджина са едно цяло. Няма лошо, но да закопаеш онагледяването в система, която не позволява GUI според мен е тъпо. Сигурно са имали някаква причина да не разделят фронтенда... Не знам.


Пон Яну 25, 2021 9:04 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4174
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: home automation
Това някоя от по известните home automation платформи ли е? Дай линк да и хвърля едно око?

Така както го описваш нямаш много избор. Искаш, не искаш ще трябва да се бориш сам с всичко за да си накичиш каквото трябва.

Малинка4 не е чак толкова бавна, но ако тези юнаци са написали всичко на питон или джава ще си е тегаво в сравнение с нормално х86.

_________________
Мразя да мразя ...


Пон Яну 25, 2021 10:39 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: home automation
Чета темата и се чудя - времето което човек трябва да отдели за да подкара и поддържа подобна система не е ли осезаемо повече от времето което би отделил да цъка на ръка ключовете за лампи и да навинти врътките на щорите...


Пон Яну 25, 2021 10:42 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: home automation
palavrov написа:
Това някоя от по известните home automation платформи ли е? Дай линк да и хвърля едно око?


да бе, говоря за домашния асистент... ето тук са описани вариантите. Има картинка с 3-те варианта и обяснения защо средния (aka generic linux) не се препоръчва. Вариантът само "core" не ме кефи... Та остава само първия ;-)

Ицо, то не е само ламби... е примерно за поливане ако трябва да взема контролерче от дъждовните птички ще трябва да дам повече пари, отколкото това. И онова контролерче, ще е само за поливането... и нито ще го виждам какво прави, нито ще мога да го променям дистанционно.


Пон Яну 25, 2021 11:04 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 128 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни