Отговори на тема  [ 102 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Въпрос за Ардуино и DHT22 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2642
Местоположение: София
Мнение Re: Въпрос за Ардуино и DHT22
Добри цени ама на почти всички пише изчерпано.


Пон Фев 08, 2021 1:08 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2642
Местоположение: София
Мнение Re: Въпрос за Ардуино и DHT22
Явно проблема е в датчика, до тук 395 записа без издънка.


Вто Фев 09, 2021 6:54 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10620
Местоположение: София
Мнение Re: Въпрос за Ардуино и DHT22
От Алиекспрес? :D


Вто Фев 09, 2021 9:11 am
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Съб Май 21, 2016 8:47 pm
Мнения: 476
Местоположение: Бургас
Мнение Re: Въпрос за Ардуино и DHT22
RM написа:
Здравеите ...
Имах проблеми с подобен датчик АМ2321 и го ползвах заедно с LM75.
LM75 нямаше никакви проблеми тръгна от първия път - и много лесно, чел съм го с дни без грешка.
Но AM2321 не можах да го подкарам нито заедно с LM-а нито отделно, закачен за хардуерното I2C.
Подкарах го единствено през софтуерно I2C като удължих многократно Bus idlle времената от тези дадени в диаграмите на пидиефа. В Компилатора който ползвах нямаше как да да пипам тези времена ... Имам проблеми с четенето само на 2-та байта на влажноста- почва да ми връща големи стойности над 99,9% ... но това ще се изчисти лесно.
Остана да изчисля CRC-тата и да вкарам един пид регулатор в кода. Има Нещо недоклатено в тази серия датчици ...


Е то в чаршафа пише (стр. 17-18), че трябва да се изчакат 800мкс след записа на адреса на датчика, ако е заспал, или 30мкс, ако е буден. След това протокола си е нормален. Не виждам разлика за другите неща, освен необходимостта от изчисляване на CRC.


Вто Фев 09, 2021 10:41 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Май 01, 2009 3:01 pm
Мнения: 1438
Мнение Re: Въпрос за Ардуино и DHT22
pipilica написа:
Явно проблема е в датчика, до тук 395 записа без издънка.

Аз никъде не прочетох да си сменил стария датчик, но на две страници препрограмираш ново ардуино и кърпиш код. Ама аз не се занимавам с ардуино, та какво разбирам - сигурно е така, датчика трябва да е крив.


Вто Фев 09, 2021 4:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Въпрос за Ардуино и DHT22
Далаверата е, че преди мерене датчикът се стартира, през останалото време стои без захранване.


Вто Фев 09, 2021 4:16 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Май 01, 2009 3:01 pm
Мнения: 1438
Мнение Re: Въпрос за Ардуино и DHT22
Значи проблемът не беше решен, а беше заобиколен. То прахолякът от под килима рано или късно пак излиза отгоре, та все някога ще се наложи да се пипне като хората.


Вто Фев 09, 2021 8:28 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8897
Местоположение: Разград
Мнение Re: Въпрос за Ардуино и DHT22
И колко ток може да изхаби един датчик? ...

Поправка след справка с "даташита" 5 пъти колкото SHT20. И тия 2 секунди за мерене... Страшна работа. Добре че има ардуино фенове че китаеца да си продава отпадъка.


Вто Фев 09, 2021 8:36 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2642
Местоположение: София
Мнение Re: Въпрос за Ардуино и DHT22
Вие мислите по различен начин, вид професионално изкривяване. За мен е важно да работи и ако спре тогава търся причина що така и начин да я премахна, та в случая с датчика може за вас проблема да е заметен под килима а за мен е решен, за сега работи както искам.


Сря Фев 10, 2021 1:10 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Нед Окт 19, 2008 6:26 pm
Мнения: 609
Мнение Re: Въпрос за Ардуино и DHT22
ig_ivanov написа:
RM написа:
Здравеите ...
Имах проблеми с подобен датчик АМ2321 и го ползвах заедно с LM75.
LM75 нямаше никакви проблеми тръгна от първия път - и много лесно, чел съм го с дни без грешка.
Но AM2321 не можах да го подкарам нито заедно с LM-а нито отделно, закачен за хардуерното I2C.
Подкарах го единствено през софтуерно I2C като удължих многократно Bus idlle времената от тези дадени в диаграмите на пидиефа. В Компилатора който ползвах нямаше как да да пипам тези времена ... Имам проблеми с четенето само на 2-та байта на влажноста- почва да ми връща големи стойности над 99,9% ... но това ще се изчисти лесно.
Остана да изчисля CRC-тата и да вкарам един пид регулатор в кода. Има Нещо недоклатено в тази серия датчици ...


Е то в чаршафа пише (стр. 17-18), че трябва да се изчакат 800мкс след записа на адреса на датчика, ако е заспал, или 30мкс, ако е буден. След това протокола си е нормален. Не виждам разлика за другите неща, освен необходимостта от изчисляване на CRC.

Проблема е в компилатора който ползвам ... трябва ми всичко да става много бързо, и въпреки компромисите.
Така чета LM75A, и ми е много лесно. Само пиша адреса на чипа, буфера в който да ми запише стойностите на регистрите, броя на прочетените байтове, и му казвам че приключвам с ползването на шината.
Код:
I2C2_Read(0x48,&txt, 2, END_MODE_STOP);

след това си обработвам 2-та байта. Ако имам кода на драйверите за и2ц ще се оправя, но са компилирани.
Затова се наложи да ползвам софтуерно такова и там вече мога да си го напиша така
и да го събудя ... а има и други спънки. Това може да не е професионално но така поне се справям.
Код:
void Waken(void)
   {
                        I2C_Start();       
                        Send_Data(I2C_Addres);
                        Test_Ack();                       
                        delay_ms(2);       //800 do maks 3ms както е в пидиефа
                        I2C_Stop();       
   }

_________________
Вниманиене съмвишист....ИЙ.


Сря Фев 10, 2021 4:13 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2642
Местоположение: София
Мнение Re: Въпрос за Ардуино и DHT22
Системата работи чудесно вече имам 1251 записа през 15 минути и нито един пропуск.


Чет Фев 18, 2021 6:03 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Въпрос за Ардуино и DHT22
Замитане под килима, а?!
Трябва да си по-тарикат от китаеца, ако искаш да се белосваш с него (и не само).

Още по комунистическо няк'во PIO (или подобно) на Интел ми направи камара проблеми, оказа се бъг. Тогава Интел даваха хиляди долари за откриване на бъг, сега е съвсем различно за всички, но още тогава ме разубедиха да им пиша, маа му!


Чет Фев 18, 2021 6:58 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 102 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни