Отговори на тема  [ 40 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
485 питанка 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 8:39 pm
Мнения: 1954
Мнение Re: 485 питанка
Пишете вие, ама да не ви случва. Резултатите са много красноречиви :)

_________________
Определянето стойността на дадена величина се нарича ИЗМЕРВАНЕ!


Пет Фев 05, 2021 10:41 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: 485 питанка
Да се върнем на въпроса на Митко - навсякъде изолират галванично и по-рядко слагат някакъв вид супресори на краищата. Да не забравяме обаче че такива супресори натоварват капацитивно линията и това трябва да се има в предвид. Ако всички устройства са така изолирани, просто приеми че тази част от устройството е "жертва" в името на това всичко останало да си остане здраво и ремонта после се свежда до подмяната на два чипа.

Този чип на Аналог е много добро решение, ама като всичките им джиджени чаркове хем е скъп, хем трудно се намира. Аз съм се спрял на варианта DC-DC от Aimtec примерно, изолатори на AD (ADUM13xx са значително по достъпни) и какъв да е подходящ RS485 трансивър. Няма начин да се опазиш от абсолютно всички непредвидени ситуации. Въпроса е да се ограничат щетите.

Колкото до идеята да пускаш данни от датчиците по RS485 - според мен, като ще има жица, е по добре да вървят дискретните импулси по жицата и да се обработват централно. Но това си е мое мнение. За такова разстояние не бих си играл да го пускам по 485. Вкарвам си го в PLC-то и забравям... То си има и квадратурни енкодери и всичко необходимо. Само бих се филмирал допълнително с тая комуникация.


Пон Фев 08, 2021 12:31 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Яну 24, 2006 5:34 pm
Мнения: 1696
Местоположение: Варна
Мнение Re: 485 питанка
Cekins написа:
...Колкото до идеята да пускаш данни от датчиците по RS485 - според мен, като ще има жица, е по добре да вървят дискретните импулси по жицата и да се обработват централно...


Датчиците са такива. 8 жици тръгват A ,A/ B,B/ C,C/ +,- 24V . MSK500-0049 . Eй туй изрисувах , минах на 5v , че 6N137 си го искат . Не намерих бързи оптрони(в Комет) дет на 3.3v да цъкат.
едит: Ся изкопах в TME ADM2483 , та май ще завия натам... Бирата ще ходи при Cekins :)


Прикачени файлове:
485_izol.png
485_izol.png [ 359.14 KiB | Прегледано 1571 пъти ]

_________________
За пари сичко праим,даже и работим...
Пон Фев 08, 2021 12:55 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: 485 питанка
Вероятно пропускам нещо с тая терминация... 470 ома? :-k
Наскоро попадах на фабрично устройство бачкащо точка към точка, тоест само две устройства в двата края на телта, с терминация 330 ома.

Cekins написа:
Да се върнем на въпроса на Митко - навсякъде изолират галванично и по-рядко слагат някакъв вид супресори на краищата. Да не забравяме обаче че такива супресори натоварват капацитивно линията и това трябва да се има в предвид...

За да се избегне това, се предлагат комбинации диод към плюс, диод към минус, а на плюса и минуса е закачен трансил... Имаше такива в Комет, но са по-подходящи за USB, HDMI и т.н.


Пон Фев 08, 2021 2:02 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Яну 24, 2006 5:34 pm
Мнения: 1696
Местоположение: Варна
Мнение Re: 485 питанка
Ицо , сещаш ме да питам , при мен ще са 4 у-ва на една линия , при всяко у-во ли , трябва да имам R ? На чеповете дет са към линията , пишат че превключват при A>B , B>A с 200 mV

_________________
За пари сичко праим,даже и работим...


Пон Фев 08, 2021 2:11 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 5:26 pm
Мнения: 1628
Местоположение: Сливен
Мнение Re: 485 питанка
mitko_el написа:
Ицо , сещаш ме да питам , при мен ще са 4 у-ва на една линия , при всяко у-во ли , трябва да имам R ?

Не - само на крайните устройства!
//при къси линии не трябват дори


Пон Фев 08, 2021 2:14 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: 485 питанка
mitko_el написа:
Ицо , сещаш ме да питам , при мен ще са 4 у-ва на една линия , при всяко у-во ли , трябва да имам R ? На чеповете дет са към линията , пишат че превключват при A>B , B>A с 200 mV

Само в двата края на линията, която не може да е топология звезда. Или поне не е правилно да е.
Прочети внимателно документацията на трансивърите и апликейшъните за тях. Понякога се препоръчва свързване резистори към захранване и маса.


Пон Фев 08, 2021 2:27 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: 485 питанка
За резисторите към + и маса - зависи от трансивъра но горещо препоръчвам да има места за такива. Щото може да потрябват... Някой трансивъри, дето дори пише че хващат кога линията е висяща, уж вадят високо ниво при висяща линия, и пак си вадят ниско ниво на изхода в айдъл.

Митко - ти хубаво ще разделиш комуникацията, ама трябва да отделиш и захранването на датчиците :) иначе няма да има никакъв смисъл да разделяш 485 :)


Пон Фев 08, 2021 2:47 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 24, 2005 10:41 pm
Мнения: 1025
Местоположение: Pz
Мнение Re: 485 питанка
А, някой да е правил това с оптично влакно, вместо с жица и 485? Имам такава ситуация: около 300 метра от сграда до сграда, между сградите стълбове!!!... Ама никога не съм ползвал оптика и не знам какво да ползвам и какво да очаквам!


Вто Фев 09, 2021 8:13 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Яну 24, 2006 5:34 pm
Мнения: 1696
Местоположение: Варна
Мнение Re: 485 питанка
Ей туй зяпах
https://store.comet.bg/Catalogue/OPT/Op ... IifQ%3D%3D
Колко му е с 'влакно' да се пробва? Всъщност не видях 'влакно' в Комет. Ама ако трябва да се вържат найси у-ва , 'последователно' ще се накачулят или оптовлакното да се разклонява и лепи...

едит: Туй е 'тел' от оптика . Ще ги пробвам тия джаджи от Комет. Някой по грамотен да обади кви са мотиките? Дебелина на влакното има ли значение , сряза ?


Прикачени файлове:
opto_vlakno.jpg
opto_vlakno.jpg [ 87.88 KiB | Прегледано 1480 пъти ]

_________________
За пари сичко праим,даже и работим...
Вто Фев 09, 2021 8:34 am
Профил ICQ
Online
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Пет Юни 25, 2010 2:18 pm
Мнения: 338
Местоположение: Varna
Мнение Re: 485 питанка
mitko_el написа:
Ей туй зяпах
Колко му е с 'влакно' да се пробва? Всъщност не видях 'влакно' в Комет. Ама ако трябва да се вържат найси у-ва , 'последователно' ще се накачулят или оптовлакното да се разклонява и лепи...

едит: Туй е 'тел' от оптика . Ще ги пробвам тия джаджи от Комет. Някой по грамотен да обади кви са мотиките? Дебелина на влакното има ли значение , сряза ?


Щом стигна до оптика, разгледай нещата от тази серия https://eu.mouser.com/datasheet/2/678/AV02-1501EN_DS_HFBR-0500Z_2020-03-12-1827987.pdf
Лесно се работи с "влакното" и нещата не са съвсем "златни".


Вто Фев 09, 2021 10:22 am
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Съб Мар 30, 2013 11:17 pm
Мнения: 269
Местоположение: София
Мнение Re: 485 питанка
Gogo написа:
А, някой да е правил това с оптично влакно, вместо с жица и 485? Имам такава ситуация: около 300 метра от сграда до сграда, между сградите стълбове!!!... Ама никога не съм ползвал оптика и не знам какво да ползвам и какво да очаквам!

Има едни печатни машини при които се налага от време на време намесата ми. Те са мислени горе-долу 1990-2000. В тях във всяка кула (цвят) има по един преобразувател ethernet<->RS485 и след това от всяка кула по един CAT5 кабел до централния модул в който има 100М switch. Преобразователите са https://www.wut.de/e-58631-ww-daus-000.php След тях един медия конвертор и проблема е решен :)


Вто Фев 09, 2021 9:16 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: 485 питанка
mitko_el написа:
Ей туй зяпах
https://store.comet.bg/Catalogue/OPT/Op ... IifQ%3D%3D
Колко му е с 'влакно' да се пробва? Всъщност не видях 'влакно' в Комет. Ама ако трябва да се вържат найси у-ва , 'последователно' ще се накачулят или оптовлакното да се разклонява и лепи...

едит: Туй е 'тел' от оптика . Ще ги пробвам тия джаджи от Комет. Някой по грамотен да обади кви са мотиките? Дебелина на влакното има ли значение , сряза ?

Ами първите две са за цифрово аудио. Не съм виждал да се продава отделно конектор или влакно. Ползва се готов кабел за ToshLink.
За бачкане, бачкат. Навремето си бях правил галванично разделени серийни портове за дебъгване на някакви силови джаджи. Ама много разделени - няколко метра. :D
След време Спарки намери бъг в идеята ми. По спомен, приемниците искали непрекъснат сигнал има/нема, за да си гласели постояннотоковите режими или нещо подобно. Имаше го описано в документацията им, но явно когато съм правил джаджите съм проспал тая част.
Тоест, решението бачка, но не е технически издържано.
Вероятно ще има и проблем с намирането на дълги "кабели".


Вто Фев 09, 2021 9:29 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение Re: 485 питанка
mitko_el написа:
Някой по грамотен да обади кви са мотиките?

Цитат:
TOSLINK cables are usually limited to 5 meters in length, with a technical maximum[1] of 10 meters, for reliable transmission without the use of a signal booster or a repeater. However, it is very common for interfaces on newer consumer electronics (satellite receivers and PCs with optical outputs) to easily run over 30 meters on even low-cost (0.82 USD/m 2009) TOSLINK cables.

Източник: https://en.wikipedia.org/wiki/TOSLINK
Другата уловка е предавателя е светодиод а не лазер, затова може и да не успее да ти понесе скоростта, която ти трябва.
Ако ти трябва работещо решение послушай PhilipZ и ползвай конвертори/медия конвертори:
RS485<->ethernet<->media convertor<->fiber optic<->media convertor<->ethernet<->RS485

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Вто Фев 09, 2021 11:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: 485 питанка
Предполагам, че в случая цената също има значение. А това:
RS485<->ethernet<->media convertor<->fiber optic<->media convertor<->ethernet<->RS485
не ми звучи като икономичен вариант.

Навремето познат беше правил подобни устройства директно с SFP+ модули. Ама пак е нечиста работа. Оптиката е пойнт ту пойнт. За да стане мултипойнт, става една...


Вто Фев 09, 2021 11:28 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 40 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни